Focus Karbon Kadro Nerede Üretiliyor?

Tepki
1
Arkadaşlar bir Alman markası olan Focus karbon kadrolarını Çin yada Tayvan'da üretiyor olabilir mi? Bu markanın karbon kadrosunu kullananların tecrübeleri nasıl? Teşekkürler..

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Pinarello Dogma da, Colnago V1-r da dediğiniz ülkelerde üretiliyor; keza iphone da öyle. Avrupa'da üretilmiş bisiklet istiyorsanız Cipollini'ye falan bakmanız gerek

Kir-pi

Forum Bağımlısı
Tepki
229
Bisiklet
Cube
Cube'de ve scott'tada birçok üst seviye markada aynı şekilde taiwan üretimi.Özellikle artık yeni moda designed in ....vs vs, made in china,taiwan yazmaları.Bir malın çinde üretilmesi kalitesiz olduğunu göstermez.Aynı şekilde iphone'larda çindeki foxconn fabrikalarından çıkma mesela.Orada herşey kalite kalite bazı şeyler denetim altında tutulduğu sürece nerede üretildiğinin önemi yok bana göre.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet üretirken önemli olan mühendistlik ve arge dir. Bunları kim yapıyor buna bakmamız gerekir. Yoksa işçinin yaptığı şey basit karbon liflerini kalıplara koy çıkınca yapıştırıcı ile yapıştır vs. Fakat bu karbonun hangi kalitede olduğu, kaç derece fırında kaç dakika fırınlanması gerektiği gibi konular şirkete göre değişir. Kalite de bu noktalarda yada servis garanti gibi konularda ortaya çıkar. Sitede var bisiklette boya çatlağı olup değiştiren firmalar adı çıkıyor. Hiç salcano ile bunu yapan var mı ? Adam boya çatlağı var desek dayak atmaya kalkar insana..

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Benim bisikletim Cube. Benim hiç başıma gelmedi çok şükür ama Cube ile ciddi kazalar atlatan arkadaşlarım oldu. Şimdiye kadar bu kazalar(arkadan araç çarpması, araca arkadan çarpıp kaskla camını kırma, yolda takla atma vs.) sonrasında en fazla akort ayarları bozuldu. Kalitesiz olduğunu hiç sanmıyorum. Nerede üretildiğinin önemi yok nasıl üretildiği önemli.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Benim Foil de Taiwan malı.

Deyip işçilik konusuna biraz değineyim.

Kazakistan a zamanında yatırım için gelenlere söylenen hep buydu, "işçilik ucuz, enerji ucuz, benzin ucuz". Bunlarda sadece benzinin ucuzluğu doğru, diğerleri tam bir hayalkırıklığı.
1991 de bağımsız olduktan sonra Kazakistana gelen yatırımcıların %80 i zarar edip memlekete dönmüştür. Yüzde 10 u zor bela kafa kafaya devam ederken, kalan yüzde on başarılı olmuştur.

Birim işçi başına düşen maliyet, evet başlarda ucuz gibiydi, maksimum 300 dolara aylık işçi bulabiliyorduk ama verim felaket. Üç Kazağın yaptığı işi bir Türk tek başına rahat yapabilirdi. Her maaştan sonra bir iki gün içip zom olup işe gelmemeyi saymıyorum, displin, saygı vs de hak getire. Anladık ki, burada işçilik pahalı. Enerji, ilk başlarda fena değildi, şimdi Türkiyeden pahalı elektrik kullanılıyor. Kira? 5 yıl boyunca aylık bin dolara oturdum, 1+1 evde, 45 m2.
Devletin sanayiye, üretime yönelik en küçük bir teşviği söz konusu değil. Vergisini tıkır tıkır almasını biliyor ama. Kazakistanda en korkulan şey (azrailden daha çok) Finans polisidir.

Çin de çalışan arkadaşım, esasında işçiliğin orada da sanıldığı kadar ucuz olmadığını, verimin yine çok düşük olduğunu ama devletin teşviklerinin önemli olduğunu söyledi. İlk on yıl vergi almamak gibi bazı yerlerde, ayrıca iç piyasada hammadde temini inanılmaz ucuz. Fabrika kurmak, ilk yatırım teşvikleri çok cazip.

Doğrusu Avrupa nın üretim üssü biz olmalıydık, Çin değil. Hem bizim işçiliğimiz daha temiz, hem de aramızda gümrük birliği var. Lojistik olarak avantajı saymaya bile gerek yok.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Arkadaş Focus hakkında sormuş. Şu ana kadar kimse Focus ile ilgili net bir cevap verememiş.

• Beğen

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
(link)

All product development, as well as parts of the production process, takes place in Cloppenburg, Lower Saxony. FOCUS – Bikes made in Germany.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ali Uzel

Net cevap vermek değildi amacımız, Çin veya Taiwan olsa bile sorun olmayacağı, nerede üretildiğine takmamak gerektiğiydi.

Akşam Focus u olan birisi mesela Tolga çevirir bisikletini bakar altta ne yazıyor, söyler.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Raşit S

Ama soru çok net ve Focus'un bazı özel durumları var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Her ne kadar nerede üretildiği önemli değil desem de, eğer bir bisiklet komple Almanya da toplanıyorsa bu onun için bir artı katma değerdir benim gözümde.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
Focus sahibiyim. Kadronun üretim yeri Almanya.
Ek bilgi; Focus bir süre önce Cervelo firmasını da satın almıştır.

• Beğen

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@Fatih Çetin

Fatih yazınca ben de bakayım dedim Cube nerede yapılıyormuş diye. Gerçi zaten üzerinde Made In Bavaria yazıyor. Yakın zamanda firma da satın almamış :p

Where are Cube Bikes manufactured, built and tested?
We are proud to say all our bikes are developed and tested in and around the Bavarian Alps and the factory in Waldershof, Germany. This gives us some of the most demanding terrain on which to test our products; plenty of mud and lots of fast technical descents and climbs. I can’t think of a better place to test bikes for the UK and European markets. We have some of the world’s best terrain on which to decide if a new product makes the cut.

We build most of our frames in the Far East. We then ship them back to our Waldershof factory and have our guys do all the quality checks, reaming, facing and assembly. This way we can maintain total control of the finished product to ensure the highest quality standards are met while remaining strongly competitive.

Yani diyor ki ar-ge ve testler Almanya'da yapılıyor. Kadroların çoğunluğu uzak doğuda üretilip sonra Almanya'ya kalite kontrol ve montaj için gönderiliyor. Bu şekilde son ürünün kalitesinin kontrolü tamamen bizde oluyor ve yüksek kalite standarlarımızı sürdürebiliyoruz.

şu da bonus:
(link)

MTE

Aktif Üye
Tepki
136
Bisiklet
Focus
Focus Almanya'da üretilir. Ar-ge merkezi, üretimi, montajı tamamen Almanya'dır.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
http://www.absolutebikes.uk.com/ekmps/shops/alarmkit/resources/Design/made-in-germany-04-6f63cd1b16.gif

http://images.singletracks.com/blog/wp-content/uploads/2011/11/100_0716-590x239.jpg

mgz999

Üye
Tepki
17
İsim
Marten
Merhaba,
Websayfasina baktım, artık onların parolası da "german engineering", üretimini başka ülkelerde gerçekleştiriyorlarmış galiba.
Bazı bisikletlerin üzerinde "made in germany" yazmasi da garip, belki yeni başlamışlar yurtdışındaki üretimine.

"Our quest for perfection in Focus products is embodied in the phrase ‘German Engineered’. Every member of the Focus development staff strives towards the exacting standards behind this philosophy

MTE

Aktif Üye
Tepki
136
Bisiklet
Focus
@mgz999

üstat tüm modellerin üzerinde made in germany yazıyor. Kadrolar Almanya da üretiliyor. Gelecek dönemde ne yaparlar bilmiyorum tabii ama şu an durum bu :)

mgz999

Üye
Tepki
17
İsim
Marten
Hatta alman websayfasindaki sss bölümunde bu soru var:
Wurde mein Fahrrad in Deutschland gefertigt?
Bisikletim Almanya'da üretildi mi?
Cevabı :
... In der Fertigung der FOCUS Räder setzen wir auf die internationale Zusammenarbeit mit den besten Produktionsfirmen der Welt.

... Bisiklet üretiminde dünyadaki en iyi firmalarla iş birliği yapiyoruz.

Bence gizli bir şekilde üretim Almanya'da olmadığını söylemeye çalışıyorlar.

Ama geçmişte nasıl olduğunu bilemem tabii ki :)

• Beğen