Focus Cayo AL 105 hakkında

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Saçma sapan yorumlar iyice soğutuyor beni forumdan...

Jantları dandikmiş,ulan çok affedersin de hangi marka ( Türkiye'de satılan ) pahalı bisikletleri iyi Jant setiyle satıyor ? Aksium'dan R500'den üst seviye jant koyan marka yok be. Cannondale bile Maddux koyuyor.

Sakın kadro hakkında telaşlanmayın,bende Focus alüminyum kadro kullanıyorum ve hiçbir sıkıntısı yok. Sert yani taş gibi bir kadro. Ben asla diğer markalara kötü demiyorum ama yok " jantları dandik,alınmaz edilmez " gibi yorumları gördükçe deliriyorum.. Rengini beğendiyseniz ve kadro boyu uygunsa düşünmeden alın,pişman etmez. Ayrıca yurtdışından ithal gelen markaların fiyatları bu seviyede hepsinin. Hatta bazı markalar Trek,Cannondale,Specialized biraz daha pahalı. Focus,Fuji,Scott,Merida,KTM,Giant bunlar benzer fiyatlarda markalar..

Scudo

hasanalparslang

Daimi Üye
Tepki
241
İsim
Hasan Alparslan
Bisiklet
Trek
specialized sirrus elite yada giant fastroad

Tepki
9
İsim
Eren
Bisiklet
Lapierre
@Zen.eren Canyon bende çok istiyorum da kargo ücreti pahalı geldi. Lapierre fiyat olarak biraz beni aşar . Merida Scultra 400 2015 Canyon biraz zor ama ondan da endurace AL 6.0 ı beğendim.

@Tolga Çelebi Teşekkürler yorumunuz için :)

@hasanalparslang Yol/Yarış bisikleti almak istiyorum.Tavsiyeniz için teşekkürler

Zen.eren

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Burak Eren
Bisiklet
b'Twin
@ErenKaymakcı Kargosu 600 AL 6.0 alsan 3400e gelir... 4000₺ digerlerine verecegine bunu al

Tepki
9
İsim
Eren
Bisiklet
Lapierre
Ama daha kaskı spd pedalı ayakkabısı var bunlarida düşünerek almam lazim bide sele borusu bağlantılı bagajda alabilirim 4000 i aşar eğer canyonu alirsam focus yada merida düşünüyorum teşekkür ederim yorumunuz için

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Focus Cayo Alüminyumun kadrosu burada bahsedilen bütün alüminyum kadrolardan bir tık üstte. Çünkü hydroform ve bütün borularda olmasa da üç kez dipçikleme var. 105 setle beraber gayet alınası bir bisiklet. Kask, kilitli pedal gibi şeyleri de düşününce bütçenize göre davranın ve Focus Cayo derim.

• Beğen
Tepkiler: Groims
Tepki
9
İsim
Eren
Bisiklet
Lapierre
@MehmetAliB. Bende öyle düşünmüştüm ama focus culebro sl 2.0 da güzel görünüyor donanım ve kadro tipi bakımından sizce?

Battutaettanci

Daimi Üye
Tepki
281
İsim
yasin
Bisiklet
Corratec
ben de 19 mayısta 4100 e tiagra setli corratec almıştım. alınabilir focus da neden olmasın ki

• Beğen
Tepkiler: ErenKaymakcı

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Culebro SL ve Cayo Al aynı kadro materyalleri kullanıyor. Donanıma gelince Aynı markanın bisiklete taktığı donanımlar fiyatına göre yapılmaz mı?:)Caya Al'ın geometrisi enduransvari, mesela ön yüksekliği 1 cm daha yüksek.
Bence 105 set ve görsel beğeniniz ön planda olsun.

iogee

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
Focus Culebro sl 2.0 kullaniyorum. Gayet iyi bence tasarım ve kadro kalitesi. Üzerinde made in germany yazan etiket var ne kadar kotu olabilir. Jant konusuna gelince ust seviye jant setini bu bisikletlerle birlite satilacagina senin alman daha mantikli. Alirsan pişman olmazsin ilerde jant takviyesi ile yada benim gibi kullanmadan degistirebilirsin. Eski jantlarinida trainerde kullaniyorum. [emoji16]

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
@Kerem Groims

Konuya etiketlediğin için teşekkürler Gromis. Birazdan bilgisayara geçince uzun uzun yaptığım araştırmaları alternatifleri falan yazacağım. :)

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
Ahan da geldim.
Her şeyden önce sorunu kısaca cevaplayayım: Focus Cayo Al 105 iyi bir bisiklettir.
Şimdi detaylar.... Forumda belli ki katalog okuma işide profesyonelleşmiş çok arkadaş var ki bisikletin üstündeki donanıma göre iyi ya da kötü diye net ve keskin yorumlar yapabiliyor. Ben yaklaşık 3-4 aydır bisikletleri araştırıyorum ve dediğin bisiklet de listemin hep başlarındaydı. Hatta forumda sorduğum sorular artık bazılarının canını sıkmaya başlamıştı yani o derece fazla araştırdım. Benim listem şu şekildeydi ve senle de paylaşmak istiyorum yardımcı olabilmesi için.
Focus Cayo Al. 105
Scott S20
Cannondale CAAD8
Specialized Allez Smartbeld
Bu saydığım bisikletlerin hepsi de çok iyi bisikletler ve marka olarak da gayet iyiler. Gelip de Focus kakadır Cannondale on numaradır diyen veya Scott kakadır Specialized iyidir gibi yorumlar yapanlar ya marka fanatiğidir ya da kulaktan dolma bilgilerle konuşuyordur. Şunu da belirteyim Focus oldukça iyi bir marka sadece Türkiye'de ismi çok duyulmuyor saydığım diğer markalar kadar. Gerçi bisikletlerle arası olan hemen hemen herkes Focus'u bilir ama umarım anlamışsındır demek istediğimi.
Cayo Al. hakkında yorum yapacak olursam diyebileceğim ilk şey: bisiklet 10 numara. Tasarımı ve kadrosu oldukça kaliteli, kaynak yerlerindeki işçilikler güzel ve kadro geometrisi 10 numara 5 yıldız. Cayo CF kullansam da geometrileri aynı olduğu için böyle konuşuyorum. Zaten bikeradarda falan bakarsan da Endurance/Race arası mükemmel dengeyi sağlayan kadro açıları gibi bir yorumları var. Bisikletin üstünde kullanılan donanım olan Shimano 105 her şartta yetecektir diye düşünüyorum. Ben Tiagra set kullanmama rağmen oldukça yeterli buluyorum hatta. Yalnız bisikletin fren pabuçları Shimano değil, Concept. Yani focusun kendi markası ama bunun bir sıkıntı çıkaracağını zannetmiyorum. Renkleri ise göreceli bir kavram olsa da bence bisiklete Elit bir hava katıyor ama canlı görmen gerektiğini düşünüyorum kesinlikle. Haa bir de unutmadan kadro boyları focusta genelin tersine genelde 1 cm küçük numaralandırılıyor. Mesela Cannondale'nin 58 kadrosu focusun 57 kadrosu. Ancak rakamlardaki küçülmeler gözünüzü korkutmasın ben 186 boyla 57 kadroyu çok rahat ağrısız sızısız kullanıyorum.
Şimdi gelelim şu jant sete laf atan katalog-okur profesör arkadaşlarımıza. Arkadaşlar az önce saydığım listemdeki bisikletler var ya şimdi size onların jant setlerini yazacağım.
Focus Cayo Al.- Concept (Focusun markası)
Scoot Speedster 20 - Syncross (Scott'un kendi markası)
Cannondale CAAD 8 - Maddux (Giriş seviyesi işte :D )
Bütün markalar bu fiyat seviyesindeki aluminyum bisikletlerine gördüğünüz gibi ya giriş seviyesi jantlar ya da kendi markalarının jantlarını takıyor. Her şey parasıyla yani, Focus aluminyum bisikletlerinde Concept marka jant kullanırken karbon bisikletlerde Fulcrum rulmanlı jant setleri kullanıyor. Sonuç olarak jant setinden ötürü bu bisikleti eleştirmeye bence pek bir hakkınız yok arkadaşlar.
Kalite konusunda zaten bahsettim eğer olur da Focus'u alırsan piyasadaki en sağlam kadrolardan birini alacaksın bunu unutma ve sakın aldıktan sonra arkana bakma. ;) Ama bu listemde saydığım diğer markalar için de aynı şey geçerli hangisini alırsan al arkana bakmazsın.
Fiyat konusuna değineyim biraz da (ortaya karışık oldu bu yazı resmen) fiyatı pahalı mahalı değil kardeşlerim. Pahalı kelimesini şüphe etmeden kullanabileceğiniz tek marka Specialized. O da markasından değil, distribütöründen kaynaklı bir durum. 2014 model seri sonu Allez Smartbeld'e 40000 lira fiyat çıkarmışlardı ve 1 kurş indirim bile yapmamışlardı, müşteriyi takmama gibi de bir huyları vardı ancak değinmeyeceğim konu dağılmasın. Eğer Bisiklet Cumhuriyeti'ne gidebilme şansın varsa mutlaka git Hasan Abi var orda ilgilenir indirim de yapar. ;)
Başlığa yazılan bazı entry'lerde Culebro'dan da bahsedilmiş ancak Culebro artık üretilmiyor. Eski seri o onun adı Cayo Al. diye değiştirildi. Aklınızda bulunsun.
Bu arada üstündeki grup sete çok takılmayın bence. 105 oldukça iyi bir set zaten, ayrıca Sora seviyesine inmedikçe tüm setler iyidir benim gözümde. Ben Cayo Al. alacakken biraz daha para koyup setten fedakarlık yapıp 105 set Cayo Al. yerinde Tiagra Set Cayo CF aldım.
Yazım bu kadar valla arkadaşlar aklıma gelen her şeyi yazıya dökmeye çalıştım değinmeyi unuttuğum ya da aklınıza takılan bir şey varsa çekinmeden sorabilirsiniz. Zamanında bisiklet seçimimde burayı çok meşgul etmiştim az çok anlayabiliyorum sizi. :))

Aklına takılan soruları Focus'un int sitesindeki iletişim formundan direkt Almanya'ya da sorabilirsiniz. 1-2 iş günü içinde geri dönüş yapıyorlar mesela benim sorum üzerime bana tüm modellerinin ağırlıklarının yazdığı bir liste attılar :D

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozan Yiğit Tabaş Sen kadroyu seçtin değil mi? Yani CF üzerinde oynama yapacaksın. Yazışamadık. Yol fotolarında. :)

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
@Kerem Groims kadroyu seçtin derken ne demek istedin anlayamadım valla hocam ama Cayo CF Tiagra aldım. Zaman geçtikçe Fren setlerini 105, aktarma organlarını Ultegra'ya yükseltmeye çalışcağım. 57 boy Cayo CF kadroyu üstünde 4700 tiagra setle aldım

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozan Yiğit Tabaş AL yerine, tek seferde CF aldın ki onu ilerde geliştireceksin demek istemiştim. Zaten sen yazmışsın. :) Güle güle kullan iyi karar.

Tepki
9
İsim
Eren
Bisiklet
Lapierre
@Gixxer Teşekkür ederim. Ne demek istediğinizi anladım yaptığınız yorum beni kesinleştirdi sadece gidip bisikleti görmek istiyorum internetteki gibi güzelse alabilirim.Yine teşekkürler yorumunuz için.

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
@ErenKaymakcı

Ben teşekkür ederim. İstanbul'da Bike&Outdoor ve Bike Republic Focus satıyor. Ancak bike&outdoor'da fiyatlar genelde daha yüksek oluyor. Mesela Scott Speedster bakarken Kaçkar'da alığım fiyattan 400 lira yukarısını söylemişlerdi. Ondan dolayı Bike Republic'i tavsiye ederim. Zaten focusun resmi sitesine girince de Türkiye konumunda Bike Republic'e yönlendiriyor site :))

• Beğen
Tepkiler: ErenKaymakcı