Flat Bar Yol Bisikleti Topluyorum. Tavsiye Lütfen.

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Hakan Alpaslan tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Alpaslan

Hakan Alpaslan Yeni Üye

Seviye:
    Selamlar, 2 gün önce kullanılmamış 2006-2008 siyah Scott Speedster S30 Kadro ve maşasını aldım.

Şimdi Flat Bar Biçiminde toplamak istiyorum ama tamamlayıcılar konusunda biraz sıkıntım var.

Donanımın nasıl olması gerektiğini kestiremiyorum. 700-1000 tl arası bir harcama yapmak istiyorum.

Shimano Sora 2x9 a uygun ön ve arka vites değiştiricileri , 9lu ruble ve sora frenler elimde var.

Bunları kullanırsam maliyet biraz daha düşecek ama 2x9 için vites kollarını ve bu frenlere uyumlu fren kollarını nasıl bulacağım? hangileri bunlara uyar bilmiyorum. Gerçi bu parçaları kullanmasam da olur.

Ön vites değiştiriciyi sanırım sadece MTB için üretilmişlerden kullanabiliyoruz, bu yüzden 3x9 mu yapabileceğim sadece ? MTB tümleşik fren vites kolları taktık diyelim o fren kolları yol frenleriyle uyumlu olacak mı?

jant, lastik, pedal, ayna-kol, göbek, sele, sele borusu, gidon, gidon boynu ..?? zevkle yavaş yavaş toplamak istiyorum ama şu 2x9 2x10 3x8 3x9 hangisi olmalı problemini çözersek gerisi hallolacak :)

Hakan Alpaslan

Hakan Alpaslan Yeni Üye

Seviye:
    Malzemelerin bir kısmını toparladım sayılır.

liste şu şekilde

2006 Scott s30 kadro, maşa
    Race Face gidon, gidon boğazı, sele borusu 31.6
    Shimano 3lü aynakol FCR-453 Diş:30-39-50 Boy:175mm
    Shimano Octalink göbek
    Shimano 105 3lü ön vites değiştirici ve 34.9 kelepçe
    Shimano Sora 9lu ruble 12-23
    Shimano Sora arka vites değiştirici uzun bacak
    Shimano Sora zincir
    Shimano Deore 3x9 Vites kolları
    Shimano Sora Fren bacakları ön ve arka

Bisikletten hiç anlamadan 2-3 gün içinde bir şeyler öğrendim
    Umarım hata yapıp malzeme çöplüğü yaratmam evde.

Hakan Alpaslan

Hakan Alpaslan Yeni Üye

Seviye:
    sele ve pedal kaldı sadece
    2-3 güne alet toparlandığında seleyi deneyerek almayı düşünüyorum.
    pedalı ya shimano 540 + mavic alpine ayakkabı yada ucuz yollu wellgo alüminyum.

4. SRT

SRT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bu linkteki veya benzeri fren kolları da gerekiyor.Kolay gelsin.

Hakan Alpaslan

Hakan Alpaslan Yeni Üye

Seviye:
    Parçaları bisikletçiye bıraktım , son 3 parçada kargoda geliyor . Bisikleti toplayacak arkadaşın elinde uygun fren kolları var markasını hatırlamıyorum ama çirkin ve ağırlar onun yerine linkte gönderdiğinizden alırsam daha mutlu olurum. Teşekkürler..

6. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Toplanmıs halini merakla bekliyorum. Umarım hem görsel hemde kullanırken sürüş acısından içinize siner.

Sanırım gidonda yol bisikleti gidonu degilde düz gidon ayrı bir görünüm katacaktır.

Hakan Alpaslan

Hakan Alpaslan Yeni Üye

Seviye:
    Bende hazır halini çok merak ediyorum. PTT kargo ile birkaç parça 4 gündür gelemedi. Biraz sonra Erdoğanlar Bisiklete gidip fren kollarını alacağım .

Linkteki vites kolları çok pahalı bendeki Deoreler problem çıkarırsa arık o zaman düşüneceğim , tevsiyeleriniz için teşekkürler.

Oksal Özdöl bunu beğendi.
  8. Uğur Recep AKGÜL

Seviye:
    Sizin kolarınız idare eder bence. Gidon,bogaz ve sele borusuda siyah oldugundan bütünlük saglıcaktır.

Fren kollarını sanırım gümüş ağarlıklı olucak biraz renk katar. PTT kargoda cok sık olmasada böle seyler olabiliryor.

Bide haftasonu calısmadıgından dolayıda bu gecikme olmus olabilir. Pazxartesi salı ulasır muhtemelen bisikleti toplarken cok zevk alacagınıza eminim o mutluluk tarif edilemez herhalde.

Bekliyoruz.

9. Gökhan Toros

Gökhan Toros Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Fren kolları olarak, sidepull (yani yol frenleri) ve v-fren'ler arasındaki en büyük fark teli çekme mesafesi.
    V-fren'lerde tel daha çok çekiliyor, aynı oranda hareket için yol frenlerine göre.
    O nedenle, v-fren kolları kullanırsanız yol bisikleti fren bacaklarında frenleriniz fazla hassas olacaktır. Tam tersini yaparsanız da yol kolları v-fren bacaklarını yeterince çekmeyeceği için fren gücü alamıyorsunuz.

Şimdi bir diğer bilgiyi vereyim.
    Yol bisikleti fren kolları ile cantilever fren bacakları uyumlu çalışabiliyor. Bu da demek oluyor ki, cantilever fren kolları ile yol bisikleti fren bacakları da uyumlu çalışacaktır. O zaman, size gerekli olan cantilever fren kolları.

Bu kolları da hala üreten Tektro var benim bildiğim. Telin takılacağı yer seçiliyor, böylece isterseniz v-fren isterseniz cantilever uyumlu çalışabiliyor fren kolları. Buna benzer bir kol kullanmıştım ben daha önce, Aslı bisikletten almıştım. Eminim ki kolaylıkla bulabilirsiniz bu kollardan.

Onun dışında, Shimano'nun yol ve MTB vites komponentleri uyumlu olarak çalışabiliyor. Ben şu an Tiagra yol kollarımla beraber Sora ön vites ve XT arka vites kullanıyorum. Bundan önce de Deore kollarla beraber Sora ön vites ve XT arka vites kullandım. O nedenle, yol donanımı kullanırken sorun yaşamazsınız MTB kollarıyla. Tek uyumsuzluk frenler, onu da çok cantilever fren kollarıyla çözersiniz

Uğur Recep AKGÜL bunu beğendi.
    Hakan Alpaslan

Hakan Alpaslan Yeni Üye

Seviye:
    Selam, cantilver frenlerden haberim yoktu bilseydim o şekilde bir seçim yapardım , sora yı almış olduk.. Neyse artık onlarda durdurur heralde :)

Erdoğanlardan yukarıdaki fren kollarını almaya gittim Deore Lx in daha iyi olacağını söylediler ve onlardan aldım.

aynakol , ön - arka vites değiştirici ve kelepçe kargodan geldiği anda velespit hazır..

11. SRT

SRT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    O zaman flar bar yol bisikleti için bu linkteki fren kollarını niye satıyorlar ki?

Not:Flat bar yol bisikleti için önerdiğim bu fren kollarını alsaydınız,sora fren bacakları ile daha uyumlu çalışırdı.Dikkat ederseniz 2 fren kolu arasında yapısal bir fark da görürsünüz.

Hakan Alpaslan

Hakan Alpaslan Yeni Üye

Seviye:
    Gerçekten haklısınız , bu kolları zaten flat-bar yol bisikletleri için yapmışlar.. Daha önce uygulayıp iyi sonuç aldıkları için sanırım önerdiler. Kullanmış olsanız bile mal bizim olmazsa değiştiririz dediler!
    Az önce PTT kargo ile son eksik parçalarda geldi , diğerleri de Performans Bisiklet'de bekliyor , mesaiden sonra yetişebilirsem toplayacağız yoksa yarına kalacak..

13. Erdem Akcan

Erdem Akcan Forum Bağımlısı

Seviye:
    valla bende sabırsızlıla bekliyorum .....umarım beğendiğiniz gibi bir bisiklete sahip olup sevgiyle pedallarsınız ...

14. Gökhan Toros

Gökhan Toros Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hayırlı olsun şimdiden.

Bişey merak ediyorum. Neden flatbar topluyorsunuz bisikleti? Bana yol kolları çok daha rahat geliyor. Hatta düz gidon tur bisikletime yol kolları taktım, turlarda rahat edebilmek için :)

Hakan Alpaslan

Hakan Alpaslan Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkürler.Bugün yetişemedim bir sorun çıkmazsa yarın artık.
    Sağ kolum biraz problemli , yol gidonuyla 15-20 dakikadan sonra ağrımaya başlıyor arka freni sıkamıyorum , düz gidonda sorun olmuyor. Birkaç sene sora belki düzelecek o zaman aynı kadroya yol gidonu ve diğer malzemeleri takarak kullanırım diye düşnüyorum.

Gökhan Toros bunu beğendi.
    Hakan Alpaslan

Hakan Alpaslan Yeni Üye

Seviye:
    Dün diğer parçaları da bisikletçiye götürebildim, hepsi tamam derken ayırttığım RaceFace-Ride Gidon , boğaz ve sele borusunun fiyatının 250 civarı olduğunu öğrendim ve onlardan vazgeçtim. Uzak Doğudan karbon sipariş versem daha ucuza geliyor.

Ya yurt dışından sipariş vereceğim yada içime sinen birazda hesaplı malzeme buradan bulacağım. Marka model tevsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

Hakan Alpaslan

Hakan Alpaslan Yeni Üye

Seviye:
    Çakma Ritchey getirsem taksam nasıl olur?
    Çinlilerin yekpare ürünlerde taklitleri iyi oluyor , bir çok isim yapmış firmanın elindeki endüstriyel makinalarından daha iyisiyle taklit üretiyorlar , maddeden çalmadılarsa memnun kalırım sanıyorum. Getirip kullanan var mı?

http://www.aliexpress.com/product-f...31-8-620-640mm-free-shipping-wholesalers.html
    http://www.aliexpress.com/product-f...e-Stem-MTB-Stem-bicycle-part-wholesalers.html
    http://www.aliexpress.com/product-f...bon-seatpost-27-2-31-6-400mm-wholesalers.html

18. Uğur Recep AKGÜL

Seviye:
    Bu ürünlerde orjinal yada sahte oldugunu nasıl anlıosunuz? Aralarında fiyat dısında ne gibi bi fark var?

Hakan Alpaslan

Hakan Alpaslan Yeni Üye

Seviye:
    Aliexpress Türkler tarafında yoğun kullanılan bir site açılalı 1 sene olmasına rağmen yüzlerce işlemi olanlar var ve çoğu ürünü orjinal diye GG veya sahibinden üzerinden satıyor 100 işlem yapıp her seferinde 5 parça getirse piyasaya 500 sahte ürün girer, bisikletçiler dahil satıcılara ucuza verirse çok kişi hayır demez, bu parçalarla toplama bisiklet sattığında parçalara ayrı ayrı fatura kesmesi gerekmediği için sahte ürünü elden çıkartabilirler.

Bisiklet ürünlerinin altındaki yorumlara bakarsanız Türkler tarafından çok yorum olduğunu görebilirsiniz. E-bay de de çok fazla sahte ürün satılıyor satıcıların hangi ülkeden gönderdiği önemli , bir çoğu Amerikan isimleri kullanıyor , gördüğünüz Mike, John aslında Chen ,Shao ,Ling dir :)

Yerli ikinci el sitelerinde satılan ürünlerde fatura, garanti belgesi satıcıdan istenebilir. Çinliler garanti belgesi kullanma kılavuzu falan aynı şekilde gönderebilir gerçi baskı kaliteleri biraz düşük oluyor, fatura şart yani. Ama toplu halde bisikleti aldım parçalarını satıyorum diyenlere de fatura istiyorum nasıl diyelim.

Markanın resmi web sitesinde ki özellikleri tutuyorsa orjinal olma ihtimali artıyor, en önemli kıstas ağırlık gidona eğer 121 / +2 -2 gram yazıyorsa tutması gerek. Birde genelde farkettiğim ürünün kalitesi çok iyi olabilir ama vida ,civata, punto kalitesiz oluyor.

Farklı bir sektörde bunları görüyorum bisiklete uyarlamaya çalıştım, belki zaten çok konuşulan bir konudur tekrar dile getirmişimdir , her neyse artık.

Selamlar.

İlginizi Çekebilir

Ekran Görüntüsü (6).png
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
upload_2016-6-24_11-17-2.png
Performans sürüşü yapanların yanıtını aradığı bir soru olsa gerek: Aslında, her şart altında mevcut durumumuzdan daha hızlı nasıl gidebiliriz diye de özetlenebilir. Benim düşüncem aynen şöyle:...
50tlg0R.jpg
arkadaşlar bildiğimiz gibi dayanıklılık bisiklet yarışlarında bisikletçilerin vücudu çok ince ve pist yarışçılarıyla aralarında büyük farklar var. yol yarışçılarının üst tarafı neredeyse yok gibi,...