Flat bar yol bisikleti sorular ve secim konusunda bilenlerden destek ricasi

nihat can

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Trek
Merhaba,
26 jant dag bisikleti trek 3700 kullaniyorum.Flat bar yol bisikleti donanimli 28 jant bisiklet almak istiyorum. Donaniminin set olmasini istiyorum. Ornegin tiagra, sora,105 gibi vites, aynakol, fren vs tum setin ayni olmasini istiyorum. Aynakol cark sayisinin 3 olmasini istiyorum.

Beklentim icerisinde kafami en cok kurcalayan konu ayna kol ve arka disli konusu. Cogu bu tarz bisiklette Aynakol 2 carkli oluyor. Ornegin Shimano Tiagra 50-34 compact tarzi compact olan modeller var.(FSA compact vs) Benim istedigim 3 carkli bir aynakol olmasi. Ornegin Shimano Tiagra 50-39-30. On aynakol 2 cark olunca arka dislide degisiyor Ornegin Shimano CS4600 12-28 veya SHIMANO TİAGRA 12-30.

2 cark ve 3 cark ne fark yaratir, vites sayisi alternatif sayisini artirmaktan baska ne ise yarar? Bu konudaki fikirleriniz nedir? Bilen 2 cark kullanan varsa tecrubelerini paylasabilir mi?

Benim aklima yatan En uygun bisiklet sedona istanbul.(fiyat performans donanim set anlaminda) Cok memnun olan bir arkadasim var. Fakat bu bisiklette piyasada yok. Diger marka modellerinde fiyat yuksek ama full set yok.
Karisik set almak konusunda fikriniz nedir? Ornek olmasi acisindan asagidaki modelleri cikardim bunlara gore degerlendirebilirsiniz.

Ayrica bisikleti kis doneminde indirimli almak dahami akillica olur?(Kasim Aralik gibi) M kadro kullandigim icin bu kadrolar genelde indirime giriyor bu donemlerde. Diger yandan doviz artisi vs aralikda fiyatlara nasil yansicak oda kafami kurcaliyor?

Canondale Quick speed 4 - 2500tl
(link)

CORRATEC SHAPE PRO TUR BİSİKLETİ 2012 - 2700tl
(link)

Giant Rapid 3 Tri - 1600tl
(link)

2013 Merida Speeder T2-D - 900$ (1.9 kurdan 1700tl)
(link)

Fuji Absolute 1.3 - 1100$ (1.9 2100tl)
(link)

Sedona istanbul - 1900
(link)

Specialized - Sirrus Elite Disk Int C2 - 1000Euro (2523tl)
(link)

Focus - PLANET TR 3.0 -979Euro (2500tl)
(link)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
http://www.erdoganlarbisiklet.com/media/upload/image/kadro%20%C3%B6l%C3%A7%C3%BC1.png

nihat bey bacak uzunluğunuzu ölçermisiniz,
kaç cm ,testisler hesaba katılmayacak, bacak ile gövdenin birleşim noktası baz alınacak..dıştan kalça tarafından ölçmeyin içerden ölçün iki bacak arasından ölçüm yapın ..ayağınızın topuğundan bacağınızın gövde ile birleştiği nokta bazdır..bunlar önemlidir..ayrıca boyunuz kaç ?

nihat can

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Trek
Merhaba,
Bacak arası olcu 77cm boy 1.64
Daha model bellı olmadıgı ıcın bu hesapları eklememıstım. Hesap icin asagıdakı lınkı kullanmayı dusunuyordum.
(link)
Tsk ler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
nihat bey,
teşekkürler lingi verdiğiniz için iki adet daha link var bende etti üç, hepsinin ortalamasını alacağım artık...bilmeyen dostlarımıza bu linkleri veririz, kullanma şekillerinide söylemek gerekecek...evet sizin verdiğiniz lingte durumumu kontrol ettim benim bacak 83 cm kadro mtb de doğru çıktı...diğerleri ile sonuçlar aynı ..

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
2'li aynakol o kadar kötü birşey değil, bence düşünün. Ben dağ bisikletinden şehir bisikletine geçişte (Sirrus Pro/50-34 compact FSA aynakol var) acaba zorlanır mıyım diye tereddüt etmiştim. Sonuçta ilk birkaç hafta yokuşlarda zorlandım, Vites sayısının azlığından ziyade zorlanmada en düşük vitesin oranı önemli oluyor. Yoksa yarışa katılmadığımız için düz yolda en optimal vites oranını bulmak çok da önemli değil. Biraz daha hızlı ya da yavaş çeviriyorsunuz iş bitiyor. Ama bünye adapte olunca yokuş çıkmak da gayet doğal gelmeye başladı. Tabi bunda SRAM Apex'in daha rahat arka dişli oranının da etkisi var.
Şimdi 3. aynakola ne gerek var diye düşünüyorum, hatta üşenmeyip satabilirsem dağ bisikletimi de 2x10'a çevireceğim. 3x10 viteste çapraz kullanmamak için maksimum 15-18 vites kullanıyorsunuz zaten. 2x10'da da toplamda aşağı yukarı aynı (14 diyelim :) vites sayısı oluyor. Sistemin basitliği ve hafifliği de artı oluyor. Ön vites ayarı bisiklette ayarlaması en zor şeylerden biridir, 2'lide mesela bu ayar daha basit oluyor 3'lüye göre. Kullanımda da vites değiştirmeye daha az kafa yoruyorsunuz :)
Bu arada komple set olan safkan yol bisikleti bile az ve pahalı. Genelde frenler, aynakollar maliyeti düşürmek amacıyla set dışı yapılıyor. Flat bar tam set şehir bisikleti bulmanız daha da zor.

• Beğen
Tepkiler: nihat can

nihat can

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Trek
Yorum icin tsk ler. Turkiyede tum modellere baktim daha bulamadim 3 carkli olan bir model. Ktm strada speed 1000 baktim onunda 2 li fakat set olarak uygun.
Kisin mi yazin mi almak konusunda fikriniz nedir?

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Liste fiyatları pek değişmiyor. "Marka" olanlar zaten genelde inmiyorlar fiyatı hiç. Diğerlerini bilemeyeceğim. Ama ben olsam kışa kadar bekleyemezdim :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@nihat can

Disk fren konusundaki ısrarınızı çözemedim ben ilk mesajdaki listeye bakınca. Flat bar da olsa, yol bisikleti tarzındaki bisikletlerde gereksiz ağırlıktan başka bir şey değil. Alırken getirdiği maliyet ve bakım masrafları da cabası.

nihat can

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Trek
Merhaba,
Kriterlerim icinde disk fren yok. turkiye de satista olan flat bar yol bisikletlerine baktigimda hep aynakol 2 cark. Bunu orneklemek icin linkleri verdim. Bunlardan baska benim internette gorebildigim urun zaten yok. Sizin onerebileceginiz varsa buraya ekler misiniz? Disk fren olmamasi benimde tercihim olur ama donanim olarak set olan ktm strada 1000 speed veya sedona istanbul gibi bir bisiklet almayi istiyorum.
Tsk ler.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
2 yıl kadar flat bar bir yol bisikleti aradım. hatta en son giant ın bir modelinde karar kılmıştım ki, karşıma sedona istanbul çıktı. gayet memnunum. sezon başında sahibinden.com da bile 4-5 adet ikinci el satılıyordu. ben de gidip ikinci bir sedona istanbul almak için ankarada bir bayiisine gittim. ancak ellerinde, sedonada ve Türkiyedeki diğer dağıtımı yapılan bayilerinde kalmamış. yaklaşıkk 3 yıl önce açıkçası ikircikliydim, ülkenin asfaltı bile malum içine bazen fil düşebiliyor. bu tür bir bisiklet ile rahat edebilir miyim diye şüphe ediyordum. o 2li 3lü aynakola ben de takıldım. forumdan 3lü aynakolu, dağ bisikletinden geçtiğim için tatlı yokuşlarda yardımcı olması açısından bana önermişlerdi. frenin disk mi v-fren mi olmasına takılmadım açıkçası, ancak disk fren ağırlığına rağmen v-frene göre daha çok güven verse de, asfaltta gerek duyulan birşey değil. hafif, bakımı ve ayarı kolay ve yeterli. tamamı fullset bir bisiklet belki görüntü ve estetik açıdan uygun olabilir ama parça bazında zaten hepsi uyumlu ürünlerden seçilip toparlanıyor. 2011-2012 bir trek fx.7.7 da mesela albenisi olan full105 bir bisikletti ancak fiyatı bana göre değildi açıkçası. şimdi geriye dönüp bakınca, çoklukl asfaltta süren biri olarak, dağ bisikletinde geçen yıllarıma hüzünle bakıyorum. asfaltta ortalama 18km/h saat rahat bir ortalama, sedona istanbul ile 26km/h lik rahat bir ortalamaya çıktı. aynı yol, aynı ben, bisiklet farklı sadece. eskiden bisiklet sezonluk bir üründü, hala da bazı modeller için bu geçerli. çünkü bisiklet kültürünün yeni yeni yerleşmeye başladığı günümüze kadar bisiklet hep ortaokul sona kadar ki bir süreçte karne hediyesi olarak görülen bir şeydi. haliyle, kar marjı düşük halen karne evresinde satılan bisikletler için sezonluk bir ürün. üst modellerde ise üreticiler, talebe göre fazlaca üretmiyorlar. üstelik, 2008 deki global krizden sonra, üreticiler, az üreterek, ürünlerinin fiyatlarını daha çok tutmayı yeğliyorlar. zira, ekonomideki arz fazlası talep yoksa fiyatlrı kırmaktayken, arz yoksa veya yeterli değilse, talebi karşılamak istemeyen üretici daha değerli ürünlere imza atıyor. bugatti veyronun 300 adet üretileceğini belirten bir belgesel izlemiştim. tamamı elle üretilen bu otomobili, robotlarla üretip banttan ayda 300 kadar üretseler sanırım 1.700.000 dolarlık fiyattan satamaz tanesini. bence bulduğunuz zaman, beğendiğiniz modeli almanızı tavsiye ederim. eğer indirim sezonunda denk gelirseniz ne ala ama denk gelemezseniz de sorun değil. trek fx7.7 mesela 2013 modellerde beni tatmin etmedi. beklerken yeni modelini daha az tatmin eden bir model ile karşılaştım. bol şans.

• Beğen

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ortaya koymuş olduğun listeden bu işe kafa yorduğun bu işten anladığın belli oluyor. Tabi bu durum bilgi paylaşımını daha zevkli hale getiriyor. Listen için diyebilirimki 10 numara bir liste olmuş. İçine bir trek birde scott tan bisiklet ekleyiverseymişsin tam olacakmış. Öncelikle bisikletler hızı ve turu aynı anda sağlayan sağlam bisikletler. Bazıları için yukardaki modeller tur için imkansız geliyor ve ben bunu anlayamıyorum. Bir surly kadro bir koga bisiklet olmadan tura çıkılamazmı.
İçlerinde bir cannondale varki ona meftun oldum. Bisikleti yakından görürsen alü borulara vermiş oldukları sanat beni benden aldı. Heleki dizayn bakımından cannon yanında kuş serisi arabalara benzeyen bendeki sub ile karşılaştırdığımda. Cannon için alü konusunda bir numara diyorlar. Caad serisi yol bisikletlerinde bunu ispatladı. Sakın ha yerlilere laf attığım sanılmasın sedona İstanbul benim için ilerde antika değerinde bir biso.
Bunun yanısıra cannona kafa tutabilecek merida (illaki T5) dada şunu gördümki jantlar 18 delik. yani tur için bu hızlı bisikletlerde 32 delikli olanları tercih ederdimki o zamanda tercihim shape olurdu. Bendeki sağlamlık kaygısı. o bisikletin üzerine 90+30 kg yükleyince jantın yamulma riskini de hesap edeceksin. Birde karbon maşanın ağır yük karşısında davranışı ne olur. Senin soruna dönecek olursam 48 dişli büyük yaprak sana küçük gelecek ve iki yapraklı yol donanımınıda gözün kesmiyorsa en büyük yaprağı 52 dişli olan 3 yapraklı bir aynakol al takdır derim. Kaset te 11- 32 kombinasyonu olunca alt edemeyeceğin yokuş kalmayacaktır.

• Beğen

nihat can

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Trek
Merhaba,
Ben sonrasinda aklimda kalmamasi amaciyla, acaba dememek icin 3 lu aynakol tercih ettim. Sedona istanbul siparis verdim bugun. Eger bikeoutdoor'a dun bu urun gelmeseydi bisiklet secimim baska olabilirdi (ktm strada vs) veya bekliyebilirdim.

Forumu sonradan takip edip ayni konuya takilicaklar icin fikir olmasi acisindan yazmakta fayda var. Ben 2 li aynakol veya 3 lu aynakol mumkunse ayni bisikleti (veya yakin donanim agirlik vs) denemek hatta mumkunse 50km civari ikisinide surup karar vermenin en sagliklisi oldugunu dusunuyorum. Bu bir fikir verir, kesin karar uzun kullanim suresi sonrasi kisiye gore degisicektir. Ama benim boyle bir imkanim olmadi. Turkiyede satilan su anki modeller icin malesef 3 lu aynakollu set bisiklette secim sansida pek yok malesef. ilerde olursa tekrar modelleri inceleyip bakabilirsiniz.

Son 2 gundur Ktm strada 1000 speed siparis ile gelir aynakol opsiyonlu 2li veya 3lu secilir bilgisini ktm bisikletten almistim.Ama siparis kapora aklima yatmadi.
Almayi sonra dusunun olursa incelemesi icin ekliyorum linkini:
(link)

Verilen tum bilgiler icin tsk ler.