Fiziksel aktivite ve zekayla ilişkisi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.086
  Beğeniler:
  8.188
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Illiniois Üniversitesi araştırmacıları devlet okullarındaki yöneticilerden, okullarında eğitim gören 8-9 yaşlarındaki çocukların bir zeka deneyine katılmaları için destek istemişler. (1) (2)

  Araştırmacıların bu yaşları tercih nedeni, 8-9 yaşlarındaki çocukların beyinlerindeki yönetim fonksiyonlarının bu dönemde sıçrama yapmasından kaynaklanıyor (yönetim fonksiyonuna örnekler arasında; düşünceleri önceliklendirip sıraya koyabilme yeteneğini, mantıksal çok işlemci yeteneğini, konsantrasyon yönetimi yeteneğini ve dikkat dağıtıcı olaylara karşı dikkati sürdürebilme yeteneğini sayabiliriz).

  Araştırmacıların merak ettiği şey, düzenli egzersizlerin, çocukların yönetimsel fonksiyon kabiliyetini geliştirip geliştirmediğiydi.

  220 çocuk deneye katılmayı kabul etmiş. Bu çocukların tümü üniversiteye götürülerek bir seri teste tabi tutulmuşlar. Testlerin bir bölümü aerobik kondüsyon testleri diğer de yönetimsel fonksiyon testlerinden oluşuyor. Araştırmacılar grubu ikiye bölmüş. 110 kişilik bir grup, her gün okul sonrası fiziksel aktivite için spor salonuna götürülürken, diğer 110 kişilik grup ise başka bir yere götürülerek sadece istedikleri şeyleri yapmaları sağlanmış. Bu sayede, bir spor grubu oluşurken bir de kontrol grubu oluşturulmuş. Spor grubuna nabız ölçer ve pedometre takılarak her gün yaptıkları sporun şiddeti ve süresi ölçülmüş. Bu şekilde 9 ay devam ediliyor. Bazı çocuklar düzenli katılırken bazıları özel nedenlerle spor aktivitelerini aksatmış

  9 ay sonra spor grubundaki öğrenciler önceki hallerine göre fiziksel yönden hem daha fit hem de daha az yağ oranı içeriyor. Deneyin amacının bu olmamasına rağmen.

  Her iki grup tekrar bir araya getirilerek üniversitede testlere tabi tutulmuşlar. Spor yapan grubun yönetimsel fonksiyonlarının belirgin şekilde diğer gruba göre daha iyi geliştiği gözlenmiş (puanları kontrol grubunun puanlarına göre daha yüksek çıkmış). Aslında 9 ay gibi bir sürede kontrol grubu da eskiye göre daha yüksek puanlar almışlar ancak spor grubunun bariz üstünlüğü söz konusu. Özellikle yönetim fonksiyonları açısından dikkat dağıtıcı şeylere karşı daha üstün durumdalar.

  Peki bunun sebebi ne olabilir? Bu konuya daha sonra değineceğim.

  (1) Effects of the FITKids randomized controlled trial on executive control and brain function. - PubMed - NCBI
  (2) http://well.blogs.nytimes.com/2014/10/08/how-exercise-can-boost-the-childs-brain/

  40'lı yaşlara gelen insanların tipik sorunları ortaya çıkmaya başlar; kişilerin adları zor hatırlanır, bazı kelimeler unutulur, arabanın anahtarını nereye koyduğunu hatırlayamaz. Minnesota Üniversitesi'nden David Jacobs "biz araştırmacılar bunu C.R.S. sorunu olarak adlandırırız" diyor. Kısaca bir şeyleri hatırlamakta güçlük çekilir.

  Dr. Jacobs önderliğinde Amerika ve diğer deniz aşırı üniversitelerden katılımla Cardia adında bir çalışma başlatılmış. Cardia, Coronary Artery Risk Development in Young Adults kelimelerinin kısaltması. 1980'lerin ortalarında başlayan bu çalışmayla milyonlarca veri toplanmış. Bu çalışmayla 18-30 yaş arası binlerce kadın ve erkeğin kolesterol seviyesi, kan basıncı ve diğer kritik bilgileri toplanmış. Bu katılımcıların çoğuna koşu bandında yorgun düşene kadar koşu testi uygulanmış. Ölçülen değer olan 10 dakika, fit olmayan ancak orta seviye bir insanı temsil ediyor. (3) (4)

  25 yıl sonra, 43-54 yaş aralığına gelen katılımcılar tekrar çağırılmış ve tekrar aynı koşu bandı testi uygulanmış. Çoğunun yorulana kadar koşu süresi 7 dakika ve altı olmuş. Ancak bazılarının süresi gençlik yıllarına göre artmış ve 10 dakikanın üzerine çıkmış. Ardından bu katılımcılara, hafızalarını ve yönetim fonksiyonlarını ölçen bilişsel testler uygulanmış. Katılımcıların kelimeleri hatırlamaları istenmiş, farklı renklerde olan kelimeleri doğru şekilde okumaları istenmiş (örneğin "yeşil" yazan kelimenin kırmızı renkte olması vb.).

  Sonuçlar hayli ilginç çıkmış. Koşu bandında 10 dakikadan fazla koşanların bilişsel testleri diğerlerinden daha iyi çözdükleri ve daha yüksek puanlar aldıkları gözlenmiş.


  (3) Cardiorespiratory fitness and cognitive function in middle age
  (4) http://well.blogs.nytimes.com/2014/05/07/a-fit-body-at-25-a-fit-brain-at-50/

  Bu tür deneylerde tespit edilmesi en güç olan faktör, kişinin genetik farklılığının ve yetiştiği ortamın spor aktivitesine ve zeka ilişkisine etkisinin ölçülememesidir. Bunu netleştirmek için İngiltere'nin ikiz veritabanından faydalanılan bir araştırma yapılmış. Öyle ya bir ikizin beden, beyin ve düşünme kabiliyeti yaş ilerledikçe diğerinden ayrılıyorsa bunun nedeni genetik olamaz mutlaka yaşam tercihlerine bağlıdır.

  Bu amaçla araştırmacılar ikiz veritabanından 162 ikiz kadını dikkate almışlar. Araştırmacıların önem verdiği şey bacak kasları ve ürettiği kuvvet olmuş. (5) (6)

  10 yıl önce bu ikizlere bilişsel testler uygulanmış. 20 ikizde de beyin taraması yapılmış. 10 yıl sonra da benzer testler yapılmış. Şu gerçek ortaya çıkmış: Bacak kasları diğer ikizden gelişkin olanlar bilişsel yönden de daha iyi puan alıyorlar. Hatta rakamla göstermek gerekirse bilişsel testlerde kuvvetli olan ikiz zayıf olandan %18 daha iyi puan alıyor. En ilginci; kuvvetli olanın beyni zayıf olandan daha büyük ve kafatasında daha az boşluk var.


  (5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26551663
  (6) http://well.blogs.nytimes.com/2015/11/18/brawn-and-brains/
   
 2. gıbıç

  gıbıç Aktif Üye

  Yaş:
  18
  Kayıt:
  20 Mart 2016
  Mesajlar:
  108
  Beğeniler:
  60
  Şehir:
  denizli
  Adı:
  göktuğ
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  emeğe saygı, güzel paylaşım
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 3. #3
  Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.086
  Beğeniler:
  8.188
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Araştırmacılar fiziksel aktivitenin beyine nasıl bir katkı yaptığını kesin çözmek için farelerde, maymunlarda ve insanlarda testler yapmışlar. (7) (8)

  Çok özet geçersem: Spor sonrası kaslardan salgılanan Cathepsin B proteini dinlenme sürecinde (özellikle uykuda) kasların yenilenmesi ve güçlenmesi sürecine katkıda bulunuyor. Ancak bu protein kana karıştığından beyine de ulaşıyor. Çok sık olarak spor yapanlarda bu protein aynı oranda beyine ulaştığından beyindeki nöronlar arası (özellikle yönetim fonksiyonları) bağları güçlendirmeyi sağlıyor ve olmayan bağların kurulmasına olanak tanıyor. Yazıda bu deneylerin nasıl uygulandığı detaylı anlatılıyor.


  (7) Running-Induced Systemic Cathepsin B Secretion Is Associated with Memory Function. - PubMed - NCBI
  (8) http://well.blogs.nytimes.com/2016/07/13/can-running-make-you-smarter/
   
 4. Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.802
  Beğeniler:
  17.672
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  :eek::eek:
  Ben de diyorum niye not ortlamam yukseldi :D

  Tesekkurler, harika paylasim:harika:
   
 5. #5
  Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.086
  Beğeniler:
  8.188
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Daha önce okumamış olanlar varsa geçen yıl açtığım bir konu vardı: sporun yaşamı nasıl uzattığıyla ilgili.

  Telomerler ve VO2max ilişkisi
   
  NKurtuldu ve Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
 6. Tasogare

  Tasogare Bisikletkolik

  Kayıt:
  6 Nisan 2015
  Mesajlar:
  1.147
  Beğeniler:
  2.166
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Mugen
  Seviye:
  denge faktörü işin içine girdiği zaman olay baya değişiyor yalnız, motosiklet veya bisiklet kullanıcılarında diğer araçlara oranla alzheimera yakalanma olasılığı daha düşük, ayrıca evrimsel süreçte beyni büyüten bi kaç şeyden biride 2 ayak üstüne kalkıp dengemizi geliştirmemizdir.
   
  Savaş Acıboz ve Bahadır Gürel bunu beğendi.
 7. Ömer Murat

  Ömer Murat Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Şubat 2016
  Mesajlar:
  2.990
  Beğeniler:
  15.296
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  @Bahadır Gürel Ellerinize sağlık, yine her zamanki gibi keyifli ve bilgilendirici, bilimsel dayanığı olan bir paylaşım. Afaki kurulan cümlelerden sonra sizin paylaşımlarınız ilaç gibi forumda, varolasınız.
   
 8. #8
  Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.086
  Beğeniler:
  8.188
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Çevremde spor yapmaya önem vermeyenlere bunlardan bahsediyorum. Dayanak olması için, ileride merak eder de okumak isterlerse diye bir yerlere yazma ihtiyacı duyduğumdan buraya yazmak iyi oluyor :)

  Tabii olay sadece söylemekle olmuyor örnek olmak da gerekiyor. Yıllardır düzenli antrenman yaptığımdan, yıllardır birlikte çalıştığım şirket arkadaşlarımı da yol bisikletine alıştırdım. Şu an şirket takımı bile kurabilir durumdayız :)
   
  N.ÖZKAN ve Ömer Murat bunu beğendi.
 9. ElcaSeJawS

  ElcaSeJawS Forum Bağımlısı

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  7 Nisan 2015
  Mesajlar:
  702
  Beğeniler:
  646
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  fatih
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Suankı halımızı bıle etkılıyor sportıf falıyetler spor oncesı ve spor sonrası dusunce hafıza ve dayanıklık hersey cok farklı.
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 10. Sadettin Z.

  Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

  Kayıt:
  5 Haziran 2014
  Mesajlar:
  1.456
  Beğeniler:
  7.055
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Her biri birbirinden değerli paylaşımlarınızla forumda geçirilen zamanı kıymetli kılıyorsunuz. Elinize, emeğinize sağlık.Geniş vakitte kaynakları da okumak istediğim oldukça enteresan bir araştırma.

  Lakin benim aklımda yine bir soru var. Fiziksel aktivitenin beyin fonksiyonlarını ve bilişsel zekayı artırdığı yapılan testlerde kanıtlanmış. Bu durumda sıradan bir insana göre çok daha üst düzey fiziki aktivite ile uğraşan ve buna çocuk yaşta başlayan futbol oyuncularının en zeki insanlar olması gerekmiyor mu?

  Futboldan pek hazzetmediğim için yakinen takip etmiyorum ama bildiğim oyuncular arasında iki kelimeyi yan yana getirme becerisine sahip olanların sayısı epey az. :)
   
 11. Ömer Murat

  Ömer Murat Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Şubat 2016
  Mesajlar:
  2.990
  Beğeniler:
  15.296
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  @Bahadır Gürel Ömer Üründül gibi olacak ama :), gerçek şu ki spor aktivitelerinin bu kollektif tarafı ve yarattığı sinerji ciddi anlamda sosyo-psikolojik yaşantımızı zaten etkiliyor. Zeka düzeyinde etkilerini ise böyle araştırmalarda görmek oldukça keyifli ve eğlenceli bence.
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 12. kuşlar gibi özgür

  kuşlar gibi özgür Bisiklet tutkunu ^^

  Yaş:
  19
  Kayıt:
  27 Ocak 2016
  Mesajlar:
  455
  Beğeniler:
  366
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Barış
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Çok faydalı bir yazı, teşekkürler Bahadır Bey :)
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 13. #13
  Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.086
  Beğeniler:
  8.188
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Bu işin üstadı Joe Friel'ın bir benzetmesi var: dünyanın en iyi sprinter adayı belki şu an koca göbeğiyle birasını yudumlarken futbol izliyor olabilir. Yani VO2max'ın en iyi olması onun sprinter olmasına yetmiyor. Zeka da böyle bir şey; doğru şekilde donatılırsa faydası var.
   
  kuşlar gibi özgür ve Sadettin Z. bunu beğendi.
 14. barkamon

  barkamon Yeni Üye

  Yaş:
  20
  Kayıt:
  29 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Barkın Dincer
  Seviye:
  Bu olaydan acayip haz almıyor musunuz sizde :) Bir insanın iyi yönde değişmesi ve çevresindekilerin buna kayıtsız kalamayıp ister istemez onlarında bu yönde bir şeyleri örnek alarak uygulaması...
  Süper bir yazı olmuş paylaştığınız için teşekkürler.
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 15. uguryilmaz144

  uguryilmaz144 Onursal Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  1 Nisan 2015
  Mesajlar:
  1.931
  Beğeniler:
  4.628
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Uğur Yılmaz
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Demek ki sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözü doğruymuş.
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

pedaling-technique-2.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
upload_2016-10-18_9-54-57.png
Soru basit aslında: Arkadaşlarınızla yaptığınız bir performans turunda veya bir yol yarışında kaç kez rekabete girdiniz ve bu rekabetin sizi ne kadar yorduğunu görme şansınız var mı? Not: Bu...
PicsArt_09-19-07.56.24.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...