Fixed gear ile işe gidenler

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Günlük hayatta, işe giderken ya da okula giderken fixed gear bisiklet kullanan arkadaşlar bu konu başlığı altında bilgi ve deneyimlerini, şehir içi trafikte yaşadıkları sorunları yazsın. Deneyimlerimizi birbirimizle paylaşalım.

Fotoğraflar ve Strava kayıtlarımızı atalım. Bir anlamda fixienin sadece geçici bir heves olmadığını, şehir içi ulaşımda etkin olarak kullanılabildiğini gösterelim. Kamuoyu oluşturalım.

Check out my ride on Strava: (link)

Bugünkü İşler Güçler Turu'mun Strava kaydı budur.

images-3.jpg

Scudo

Sefa Bey

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Mosso
Bu tarz bir bisiklete binerken, yoldan gecen cocuklarin `nice fixy` diye laf atmalari ile birlikte tek vitesli bisikletlere, sokakta fixy dendigini ogrenmistim. O bisikleti severek kullanmistim. Fakat surdugum yerde, yokus namina bir sey yoktu. Olsaydi, bu kadar sever miydim, bilmiyorum.

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@halil halil

Olur tabii... Olmaz olur mu hiç?

@Tahir Keskin

Olur ama biraz nasip işi bunlar.
Umarım kısa zamanda nasip olur.

@Ziya On Road

Petrol ve bisiklet parça fiyatları geometrik olarak artmaya devam ettikçe o duvardaki fixielerin tamamı sahaya inecek gibi geliyor bana

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Bu günkü fixie maceramız.

@Ziya On Road

Bu fikre katılmamak mümkün değil. Benzin ucuz iken de bisikletle işe gidiyordum. Kış aylarında bir durum böyle. Yaz kış işe bisikletle gidilebiliyor. Bence bisiklet sezonluk bir spor değil, bir yaşam biçimi olmalı. Özellikle de fixieyi duvara asmak için değil binmek için toplamalıyız. Çünkü fixie, doğasında bir şehir içi ulaşım aracı. Süs aracı değil. Ben böyle düşünüyorum. Farklı düşünenlere de saygı duyuyorum.

"Acaba ne zaman pes edecek fixie ile işe gidip gelmekten?" diye soranlara gelsin.

Devam ediyoruz. Fren yok vites yok sorun yok!!!!

Yahu yok mu fixie ile işe gidip gelen başka biri bu koca forumda?

Galiba yok.

Evet bu günün fixie turunu da şuraya bi atalım.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu senenin başından Nisan ayının ortalarına kadar fixie ile işe gidip geldim. İşe gidip gelmek bir tarafa her yere fixie ile gidiyordum. 53/17 dişli oranıyla oldukça da hızlı ve verimli gidiliyor. Gordion yakınlarında, yokuş yukarı sprinte kalktım. Nasıl olduysa zincir takıldı ve kaza yaptım. Zincir sorununu çözene kadar fixie'ye ara verdim. Ankara'ya döner dönmez sorunu halledip fixie kullanmaya devam edeceğim. Uzun yolda inanılmaz keyifli.

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@can onur
Zincir, aynakol, sabit dişli fixienin en tele parçaları. Bunların kalitesi, sağlamlığı çok önemli. Bu parçalarda yaşanacak herhangi bir sorun ölümcül sonuçlar doğurabilir. Dikkatli olmak lâzım. Zincir gergisi de çok önemli. Tam kararında yapılmazsa sorun çıkarıp turu mahvedebiliyor maalesef.

Geçmiş olsun. Tez vakitte tamir edip yollara geri dönmenizi diliyorum.

@halil halil

Fixed Gear tam bir tasarruf bisikleti. 5 bin km gidip de sorun ve masraf çıkarmayacak başka bir makine bulmak çok zor.

Tekerinize taş değmesin.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
NY lu " kelso" yu takip ediyorum Ny da kurye . Kadrosu TT kadrosu. Hatta geçen bisikleti çalındı. Sonra buldular. Cepleri var diye erkek pantolonu giyen kadın ustelik vegan. Gayet renkli bir kişilik.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Uğur S. Arkadaşımın uzun yıllar yaptığı şeydir. Ama şimdi vitesliye döndü, üzdü bizi. Olmadı be uğur, gurur kaynağımızdın oysa ki :)

• Beğen
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@Uğur S.
Neye binersin yağmurda? :D

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fixie yani benim anladıgım kadarıyla kontra bisikletler tarzını ortaya koymak için iyi bir seçim olabilir. Lakin buralar da nevyork sokakları değildir. Kontra tekniği bisiklete tam hakimiyet gerektirir. Her bisikletçinin harcı değildir. Heleki arka tekeri kaydıra kaydıra ilerleyen bir fiksici gözümde bir numaradır. Fiksi bisiklet bisikletin müslüm gürsesidir. Mottosu alayına isyandır.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@mehmetsunu
@mehmetsunu , Fixie candır. Emme kontradan farklı aslında. Kontrada yarım pedal geriye çevirince tekeri kilitliyor (emniyet kemerini çekince kilitlendiği gibi :) ) bunda tekerin dönme hareketini sürekli ayakla zaptediyorsun. Kullandım mı? Hayır. :( Bende Single Speed var. :islik:

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear

Bugün yolu fazla uzatamadım; fakat yine de turladım sayılır. Eh işte. Kısa günün kârı...

@Tahir Keskin

Fixie dışında hiçbir şehir içi ulaşım aracını kullanmıyorum.