Fixed Gear a ilk adım

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
merhaba bundan bir kaç ay öncesinde elime geçen olmo bisikletimi daha geçen haftaya kadar ne yapacağımı tam bilmezken (yol bisikleti olarak toplasam mı yoksa satsam mı) dün itibari ile fixed e çevirmeye karar verdim ve kollarımı sıvadım. biliyorum bu iş öyle hemen olabilecek bir iş değil ve o nedenle sizlerden de hem akıl hem fikir almak istiyorum en çok da krank sistemi hakkında. ayna kol ve arka göbek konusun da bisikletin üzerinde yanlış hatırlamıyorsam 52-37 aynakol var bunu tek yaprak çıkararak kullansam günlük kullanımda baya zorlar bunun farkındayım ve bunu pratik makul olarak nasıl çözerim arka göbek konusunda da forum da konularda xt göbek ve 6 civatalı velosolo dışında bir sistem olmuyor mu? bunlar benim için önemli ve ankara gibi bir şehirde sizce on ve arka dişli kombinasyonu kaç dişli olmalı sizce?

kendim oto tamircisi olduğum için alternatif çözümlere de açığım :)

Scudo

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
Fixie de çift aynakol yaprağı kullanamayacağınız kesin.Bunun dışında arka göbeğiniz freehub sistem değilse,velosolo dışında lockring li sistemleri de kullanabilirsiniz.Örneğin bendeki set record göbekli olduğu için göbeği atmak istemediğimden lockringli sistem kullanıcam.Velosolo konusunda Doğukan Aksu'nun yazıları ve deneyimleri var uygulaması çok kolay ve güvenli ama sizin elinizde nisi set var arka göbek freehub sistem değilse bence seti bozmayın ve lockring sistem kullanın derim.

• Beğen
Tepkiler: Doğukan Aksu

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

Olmo güzel, kaliteli daha önce sanırım Tanerle de bu kadro üzerinden konuşmuştuk. Sadece daha sprint tarzı yol bisikleti geometrilerine yakın olsa daha toplu bir fixie olabilirdi. Parçalar güzel, sadece konsepti ne olacak ona göre bir komponent listesi hazırlamak ve aşamaları gözden geçirmek gerek. Proje içinde pazar günü ya da başka bir gün müsait olursan şu içinde bulunduğumuz Şubat ayı boyunca yüzyüze tanışıp, her aşamasında yardımcı olabilirim.

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Cok mutlu olurum Dogukanaksu fixed konusunda pek bir kimsenin tecrübesi yok ve bu konuda tecrübeli bir bisikletçinin bizzat kendisinden yardım almak cok Guzel olur. Evet daha once Taner Rona ile konuştuğumuz bisiklet. Nisi set cok Guzel fakat tubular tipi lastik gerektiği icin biraz tedirginim ülkemizde pek talep edilmeyen bir lastik çünkü ve cok pahalı gibi geldi bana sizce???

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

Bu pazar günü uygun olursa Tunalı Hilmi ya da daha merkezi olan Kızılay da buluşabiliriz. Telefon numaram da 0535 284 11 21 Klasik bisikletlere ve fixed gear bisikletlere dair her konuda herkes ulaşabilir, yardımcı olmaya çalışırım.

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Dogukanaksu

kaydettim gün içinde ararım çok teşekkür ederim

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dün itibari ile bisikletin üzerindeki boyanın büyük bir bölümünü solver ile söktüm ki bu aşama sanırım bisiklet toplamada ki en zor aşamalardan birincisi çünkü solver sürülen yüzey tamamen boru olduğu için ıspatula ile kavlayan boyayı büyük hamle ile alamıyoruz bu da yorucu stresli bir iş oluyor :)

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

Ön arma ne durumda peki? Umarım percinlerinden ayrılıp aynı şekilde muhafaza edilmiştir.

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
üzerine ilk önce kağıt band sonra bir kat izola band geçtim :D armaya gözüm gibi bakıyorum. bu arada luck ring sisteme karar verdim sanırım.

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
arkadaşlar daha önce hiç elektrostatik boya uygulayan oldu mu bisiklette? sizce bu uygulama nasıl olur?

Goku

Üye
Tepki
8
İsim
Kertenkele
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bikefriday
Tam olarak boyayı kaldırma işleminizi birazcık daha detaylı anlatabilirmisiniz, kullandığınız aletlerle birlikde :)

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
https://www.bisikletforum.com/photo/my-images/21/img1546q.jpg/

dün bisikletimin boya kaldırma işlemini tamamen bitirdim. Göksun boya kaldırma işlemi biraz sıkıntı bir kaç kere solver (boya sökücü) sürüp ıspatula ile kazıdım ve bunu bir kaç kez tekrarladım sonra pürmüz ile yakarak kalan küçük boya parçalarınıda kazıdım. baya bir uğraştım.

https://www.bisikletforum.com/photo/my-images/17/img1545oh.jpg/

ve ön maşanın campagnola olduğunu öğrendim ki bu beni baya mutlu etti.

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
https://www.bisikletforum.com/a/img21/2266/img1546q.jpg

https://www.bisikletforum.com/a/img17/5883/img1545oh.jpg

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
merhaba dün kimi fixed lerde gördüğüm ön jant sarımını kendi bisikletim de de uygulamak için bir girişimde bulundum fakat başarılı olmadım http://www.highsnobiety.com/news/wp-content/uploads/2010/04/sson-028-fixed-gear-bike-front.jpg bu tarz bir sarım için tel boylarının kısa olması mı lazım. teller hazır satılıyor mı yoksa kendimiz diş açıp boylarını kısaltarak mı yapmamız gerekir?

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
Merhaba,Öncelikle bir kaç arkadaşın da düştüğü bir yanlış var.Maşa campagnolo değil.Sadece drop-out lar campagnolo.Bunun dışında istediğiniz jant örüm şekline Radyal Örüm diyoruz.Bu linkte detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

(link)

Bisikletinizi merakla bekliyorum.Benimde kadrodan boyayı sökmem gerekecek bakalım sakat göğüsle nasıl yapacağız :) iyi günler.

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba Taner Rona verdiginiz bilgi icin cok teşekkür ederim on jant orumu icin radyal orumden vaz geçtim sonuçta daha uzun ömürlü ve dayanıklı olması benim icin cok daha önemli yolda kalmaktansa görüntüden bir nebze olsun feragat ederim. Rahatsızlığın icin gecmis olsun ben sanayi icin de çalıştığım halde boya sökme işinde bisiklet olduğu icin kimseye sözüm geçmedi o nedenle kendim uğraştım ama size bir fikir verebilirim bulunduğunuz sehirin sanayisin de metal parçaları kumlama yapan bir işletme varsa bisikletin bütün parçalarını söküp kumlamaya verin hem yorulmazsınız hem kusursuz bir sekilde boyadan kurtuluş olursunuz.

• Beğen
Tepkiler: Taner Rona

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
Gidip kumlamayı bir öğreneyim na kadara mal olur falan.Dediğin gibi daha kolay bir yöntem.Bu arada ilerleme varmı ?

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Maşa olarak kendi maşasını mı kullanmalıyım yoksa maşa almalı mıyım?

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
1/8 ile 3/32 zinciri nasıl ayırt edebilirim ? ayna kol ve arka dişlinin illa ikisininde aynı ölçüde olması şart mı?