Fixed Aynakol karşılaştırması

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Selam,

Aynakolum bana güven vermediği için değiştirmeyi düşünüyorum ama hafif kararsızım.

Bir taraftan Sugino RD2 var klasik olarak, messenger dan daha ucuz gibi
(link)

2. ihtimal messenger var biraz daha pahalı.

3. Sram s300 1.1. Bunun göbek diğerlerinden farklı, external göbeği var gxp. Göbek dahil fiyatı göbeksiz Sugino RD 2 den biraz daha fazla ama kadroma uyar mı uymaz mı, nasıl anlarım hiç bilmiyorum.

(link)

4. Sram s100. Bunun göbeği milli göbek. fiyatı fena değil. 15£ falan da göbeğe verdiğimde tamam.
(link)

Sugino çok iyi, bu konuda özel ürünleri var hep, ama sram konusunda emin değilim. Sram in fg tek ürünleri bunlar. Bir de kadromda sram fazla teknolojik durur gibi geliyor, Sugino biraz daha sakin bir görüntüye sahip.

Aslında Campagnolo pista istiyorum ama pahalı ve oralara çıkamıyorum şu anda.

Özellikle 3 ile 1. seçenek arasında hangisini alırdınız? Bir de messenger ile rd2 arasındaki fark ne? ben tam anlayamadım da farkı.

Şimdiden teşekkürler

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben sizin yerinizde olsam benim gibi yapardım :)

Şöleki , Şimdiye kadar kullandığım kadroların neredeyse hepsi klasik'ti , ince bir yapıya sahip ve taşıdıkları parçalar en fazla 90'lara aitti.

Campagnolo record almak gerekmediğini farkettim ,
önemli olan 80 ler sonu ve 90'lara ait max. 170mm uzunluğunda bir campagnolo crank bulmak ve onu tek yaprağa düşürmek.

Alınan sonuç muazzam.

Modern bir bisiklete sahip olsaydım eğer hiç düşünmeden Sugino Meseenger alırdım 20 USD eksik fazla bakmadan.
Fixed Gear ile Freeride yapan çılgın adamların ilk tercihlerinden çünkü.

Dediğim gibi madem yurtdışından ürün alabiliyorsunuz , Ebay'e girin şöle bi gezin derim Max. 50 USD + Kargo'ya leziz campagnolo crank kolları + yapraklar bulabilirsiniz , bu arada yaprak diş seçimindede rahat olursunuz.

Selamlar.

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
@Halil Uygun

Teşekkürler cevap için. Onu da düşündüm ama sonra kafama takıldı, acaba fixed, yani pist için yapılmış olan kranklar ve göbekler daha mı dayanıklı olur normal göbeklere diye.

Siz denemişsiniz, sorun yok ise o zaman benim daha çok hoşuma gider öyle olması.

Peki son bir soru, ben kadromun göbeği italyan mı ingiliz mi bilmiyorum. Hatta belki başka standart ta olabilir çok korkuyorum ondan :) Çünkü kadroyu ebay den alırken aynakol da üzerindeydi. Evdeki cetvelle falan anlamak mümkün mü bunu? Yani genişlik 68 mm veya 70 mm güvenilir bir gösterge mi? Bir de eski tip Campy aynakollar yeni campy göbekler ile uyumlu mu?

Şimdiden teşekkür ederim :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Eğer bisikletiniz Dawes ise ing. tip göbeğe sahiptir.
Uyum konusuna gelince bunlar hep ölçüler ile kesinleşebilir ama göbekler ve aynakol geçme ölçüleri çok çok çeşitli değiller özel üretimler dışında...

Burcak'a sormakta fayda var eğer konuyu gördüyse ölçü konusunda yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

Uyum sorunu yaşayacağınızı sanmıyorum.

(link)

Böyle birşey alıp biraz temizliğe girişebilirsiniz yada ;

(link)

Böyle birşey alıp pırıl pırıl kullanırsınız.

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Teşekkürler, fixed olan bisikletim Paris Sport kadro. İlk linkteki güzel aslında, fiyatı da fena değil.

Umarım yakın zamanda görür başlığı da yardımcı olabilir, ya da özel mesaj atiyim kendisine.

Tekrar teşekkürler

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
(link)

Şöyle bir Gipiemme buldum, sanırım 80 lerden olabilir bu model. Kol uzunluğu belli değil fakat 52 lik yaprakla bir oran yaptım 167.5 e yakın bişey çıktı, hata payı eklesek 170 ten uzun değildir sanırım. Nasıl sizce? Gerçi adamın hiç önceden satışı yok ama böyle giderse zaten bedavaya bile gelebilir :p

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kol uzunluğunu en kötü mesaj yolu ile sorarsınız.
Beğendim , şık duruyor. Oranlar güzel 52'yi çıkar 42'ye yüklen .)

Yada 52 kalsın arka dişli için kafa yor .)

Max. 172.5 olduğunu düşünüyorum.
Güzel bir seçim.

Doğukan Akdoğan

Daimi Üye
Tepki
43
bende uzun süre kafa yordum bu konuda,
aynakol seçiminde fixie'nin tarzı çok önemli, aynakol görseli tamamlayan en önemli parça bence.

ben, double bir aynakol alıp, bu aynakola uygun çapta (b.c.d) bir tek fixie yaprağı (chainring) almaya karar verdim.
çeşit çeşit renk renk chainringler var ebayde. görseli istediğimiz gibi seçme şansımız var.
bir avantajı da olurda bisikleti, bir gün bisikleti fixiden vitesliye çeverirsem aynakol değiştirmek zorundada kalmayacağım... (gereksiz bir öngörü olabiir...)

alacağım aynakol-dişli-ortagöbek kombinasyonu için önce bütcemi belirledim. 100€ yu geçmemeliydi. araştırmalarımda 2 seçenek öne çıktı.

2008 Campagnolo Centaur
campy :) harika bir fiyatı var, brev campagnolo yazılı vidaları bile internette bu fiyatlara satılabiliyor... [orta göbek alırken campy kare göbek olmasına ve mil uzunluğuna dikkat ;). miche primato göbekler 22$ seviyesinde campy uyumlu ]
(link)
Stronglight impact compact
stronglight aynakolları bilen zaten biliyordur. fakat bu aynakolun ilginç bir özelliği var, yine çok iyi bileceğiniz. Sugino XD 2 kol ile aynı kol, resmi ağağıda, mevcut yaprakları 40-50 bence fixie için tek tek de kullanılabilir dişli kombinasyonları. [ jıs kare göbek kullanıyor, shimano tercih edilebilir, ]
(link)
http://www.hubjub.co.uk/stronglight/stimpactzm.jpg

ebaye bunun gibi renk renk çeşit çeşit fixie yaprakları bulunabiliniyor, yukarıdaki gibi bir çok aynakola uygun şekilde bulabilirsiniz.
http://www.nexternal.com/icycles/images/22056.jpg

en sonunda Stronglight Impact almaya karar verdim, bianchi kadro & campy çemberler kullanacağım fixiemde gönlüm italyandan yana olsa da, stronglighti tercih ettim, aklım campy de kalmadı değil, ama 39/53 dişlileri muhtemelen kullanmayacaktım... hemde stronglight daha uygun fiyatlıydı...

fixie'min son parçasınıda böylece tamamlamış oldum. uzun süredir tek tek parçalara karar verip uygun fiyatlı parçaları yakalamaya çalışıyorum. hep sıfır NOS parçalar kullandım. 10gün içinde aynakol siparişim elime geçer ve fixie yi ayağa kaldırırım. foruma yeni bir fixie geliyor. yakında bir başlık açarım fixie'm için :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Doğukan harika bilgiler vermişsin.
Ellerine sağlık ,

Daha çok fixie diyelim .)

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Gerçekten faydalı bilgiler vermişsiniz :) teşekkürler.

Şu an şey düşündüm, benim yol bisikletimdeki Xenon aynakolun yapraklarını bununkilerle değiştiririm, eskimişlerdi zaten, buna da yaprak alırım.
(link)
Bu sitede 170mm aynakol uzunluğu.

Keşke 165mm aynakollu da olsaydı ama onlar sadece ss aynakollarda oluyor sanırım.

Teşekkürler

Bu arada fiyat/performans iyi olan ebay de yaprak satan satıcı varsa linkini koyabilir misiniz?

Doğukan Akdoğan

Daimi Üye
Tepki
43
@Halil Uygun
@mcanb
ben teşekkür ederim,

bisikletle ilgilenen herkesin ilgisini çekiyor olabilir fixie, clasic severlerin de aykırı bisikletler sevenlerin de birer fixie si olabilir... daha çok bisiklet diyeyim bende :)

fiyat / çeşit olarak wheelsandsprocet hiç fena değil şuanda 34$dan 25$a inmiş yaprakları var, aynı yaprakları 59$satan satıcılar var... [sales and in 2hours diyor... :( ]
(link)

alacağınız aynakolun b.c.d (bolt cicle diameter) ölçüsüne ve vida sayısına göre yaprak seçeceğinizden, global.ebay.com dan bu şekilde arama yapmanız daha doğru olabilir, tek satıcıya bakmaktan daha iyi sonuçlar verecektir.
(link)

b.c.d nasıl ölçülür diye merak eden olursa:
http://img294.imageshack.us/img294/3124/measure.jpg

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Merhaba,

Evet italyanlar 70mm İngilizler 68mm olur. Ayrıca İtalyan dış çapı 36mm İngiliz ise 1.37" (34.8mm civarlarında) olur. İç çapları da bu ölçülerden yaklaşık 1mm küçüktür. (yani İngiliz göbeği İtalyan yuvaya takmaya kalktığınızda bomboş geçecektir.)

Anladığım kadarıyla orta göbek zaten bisikletin üzerinde.. O zaman işi garantiye almak için;
1. Önce sol taraftaki (aynakolun diğer tarafındaki) kapağı söküp bilyaları, mili alıyorsunuz.. Büyük ihtimal bunlardan birisinin üzerinde tipi yazıyordur.
3. Daha sonra tipine göre (İtalyan'sa saatin tersi, İngiliz'se saat yönünde) aynakol tarafındaki kapağı söküyorsunuz.

İşi garantiye almanın asıl sebebi; İngiliz'e çok benzeyen Fransız da var; ölçüler İngilize çok yakın ancak metrik standartta, yalnız aynakol tarafı normal diş. Bu standartta olması çok az ihtimal, çünkü isminin aksine kadro Amerikan yapımı yanılmıyorsam.

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
@burcak

Kadrolar New Jersey'de bir dükkanda satılıyormuş ama Avrupa yapımı sanırım. Fakat Amerika da satıldığı için sanki İngiliz olma ihtimali daha yüksek gibi geliyor bana. Aynı birimler falan filan.

O zaman ben ilk önce genişliğine bakiyim göbeğin, sonra çıkarırken çevirdiğim yöne ve cevtelle de çaplarına bakiyim.

Teşekkürler

@Doğukan A.: Bu b.c.d. tablosu güzel olmuş, teşekkürler :)

Doğukan Akdoğan

Daimi Üye
Tepki
43
@mcanb

kadronuz hakkında bilgim yoktu biraz araştırdım fixie için ne güzel bir kadro öyle... bisikletinizin bir fotoğrafı varsa görmek isterim...
http://pinionsandpedals.com/64fq.jpg
aynakolu söktüğünüzde göbeğin üzerindeki bilgiler ne tür bir göbek olduğuyla ilgili yeterli bilgiyi verebilir... olmaz ise burçak'ın verdiği bilgiler son derece yeterli ne tip bir göbek kullandığını çözmek için...

@tatata

öyle olacaktır abicim, senin de olacağın bir günü ayarlayıp şölen havasında toparlarız meşhurun yerinde :)
yeni proje dediğini duyuyorum ve meraklanıyorum... :)

• Beğen
Tepkiler: mcanb

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
@Doğukan Akdoğan

Tesekkur ederim :) Forumda vardi bir baslik altinda resimler ama o guncel degil bazi parcalar degisti. Bu hafta da insallah yeni aynakolu halledebilirsem o gelecek. Ayrica yolda olan yeni sele borum ve pist godunum da 1 2 gune gelir heralde. O zaman daha guncel resimleri eklerim ;)

(link)

Bu ilk hali bisikletin bazi parcalar degisik uzerinde

Doğukan Akdoğan

Daimi Üye
Tepki
43
@mcanb

benim aramamda çıkan kadroların dropoutları geriye doğruydu safkan single speed kadrolarıydı. sizdeki özle değilmiş :( tüm paris sport kadrolar single speedmiş izlenimi oluşmuştu bende... :)
yeni fotoğraflarıda bekliyorum...

• Beğen

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Akşamüstü ebay den ikinci el sugino messenger aldım, fiyatı baya iyi oldu. Bir taraftan eski klasik birşey istesemde kafamın bir yerinde hep Sugino vardı, oldu :) Kafamda da oturttum sayılır bisikletin ilerideki görüntüsü nasıl olacak diye.

Genişliğini de ölçtüm göbeğin, tam 68mm, sanırım ingiliz standardında.

Daha önce Doğukan Bey yazmıştı stronglight shimano göbek ile uyumlu diye, eğer aynakollar aynı ise sugino rd2 nin, o zaman herhangi bir shimano kare milli göbek almam sorun çıkarmayacaktır değil mi? Yani herhangi bir kare milli Shimanoyu alıyorum eğer tamamdır derseniz :) Shimano dışında başka ne olabilir ya da?

Son soru, tavsiye edilen 103mm bb, ama benim kadromun üzerinde 110mm var ve tam zincir hizada, hatta çok çok az arka dişli dışarıda. 103 takarsam bu sefer aynakol çok içerde kalmasın?

Çok rahatsız ettim 2 gündür kusura bakmayın :)

Doğukan Akdoğan

Daimi Üye
Tepki
43
güle güle kullanın messanger güzel bir aynakol.
bu aynakola jis standartında kare göbekler takabilirsiniz. shimano UN54 en uygun fiyatlı seçenek. ebayde stronglight'ın sugino nun orta göbeklerini bulabilirsiniz. bunlarda jis ortagöbekler...
(link)

kolun tavsiye edilen mil uzunluğu pist göbekleri ile doğru "chainline"'ı tutturabilmeniz için gerekli ölçü
fixed göbeğiniz olsa, 103mm doğru ölçüdür 103mm alın derdim... fakat şimdi durum farklı. sizin arka göbek bir pist göbeği değil, "6speed" bir hub sanıyorum. "single speed kit" ile kullanıyorsunuz. bu seneryoda doğru chainline için, spacerların ölçüleri değiştirilerek te işlem yapılabilir...

raahtsızlık verdiğiniz yok, keyifle okuduğum&yazdığım bir başlık oluyor...
görüşmek üzere...

• Beğen