Five Ten benzeri MTB ayakkabısı hakkında

Burak D

Üye
Tepki
30
Arkadaşlar,

Yaptığım araştırmalar sonucu dağ bisikletimde kilitli pedal kullanmaktan vazgeçtim. En iyi dağ bisikletçilerinin özellikle teknik kullanım öğrenirken (ve yaparken) sürtünmesi yüksek düz pedal ve bu pedallara doğal olarak iyi tutunabilen, altı kaliteli lastikten ayakkabılar tavsiye ettiğini gördüm. En çok kullanılan ayakkabılardan bir tanesi Five Ten serisi, aşağıdaki gibi:

Five Ten Sam Hill Monster Lo MTB Ayakkabısı:
(link)

Benzer tabanlı bir ayakkabı nereden bulabileceğimi bilen, herhangi bir yerde benzer bir ayakkabı gören varsa ve beni haberdar ederse çok sevinirim. MTB veya bisiklet ayakkabısı olması gerekmiyor, benzer yapıdaki günlük kullanım ayakkabısı da olabilir.

Scudo

Burak D

Üye
Tepki
30
Teşekkürler, ancak verdiğiniz linkteki ayakkabı kilit sistemli. Ben düz pedalları güzel kavrayacak lastik/kauçuk tabanlı bir ayakkabı arıyorum, ilk mesajımda bahsettiğim gibi.

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Pratik ve ucuz olmak istiyorsan, klasik halı saha ayakkabıları buna uygundur.

• Beğen
Tepkiler: Burak D

Burak D

Üye
Tepki
30
@Fahrettin

Bu iki modele, özellikle de ilkine bakmak lazım. Teşekkürler.

@AYDIN DİRİCANLI

Uygun tabana sahip olurlarsa hiç fena fikir değil, bir ara bakayım.

Bunun dışında da bazı kaykay ve BMX ayakkabılarının yukarıda bahsettiğim ayakkabı kadar olmasa da yine de düz pedal MTB kullanımına uygun olduğunu gördüm. Tabi bunlar 15-18 yaş arası için tasarlandıklarından dolayı (bu yaşta :) aralarından model beğenmek biraz zor, ama sanırım uygun bir tane bulunabilir.

OzzYMKL

Forum Demirbaşı
Tepki
173
Sporarena sitesine bakabilirsin dc shoes ve o tarz kaykay ayakkabıları tarzı modeller var.

• Beğen

cihan celik

Aktif Üye
Tepki
62
nike veya adidasta waffle serisi vardı sanırım. buna benzerdi.
ancak tavsiye etmiyorum. Tabanı sert olan ve kaymaz kauçuk yapılı ayakkabılara yönelmen gerekir.
Şöyle yapabilirsin: shimano m520 alırsın(50 tl civarı) bir de decathlondan uygun fiyatlı spd ayakkabı alırsın 69tl. Daha iyi performans alırsın. ben bu şekilde yaptım.

• Beğen

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Dh Fr tarzı bisiklet kullanıyorum Bende de Five Ten Impact 2 High modeli var. Özellikle bilekli olanını aldım.Önceden bileklerimin iç tarafı aynakola çarpınca çok kötü can yakıordu.Burkulmalarda koruyor ayrıca. Ve yüksek bir yerden ayaklarınızın üzerine düştüğünüzde yada teknik inişlerde falan ayağınızı kayaya çarptığınızda çok iyi koruyor. Yukarıda sayılan hiçbir spor ayakkabı bukadar koruyamaz kaçkere tırnaklarım patladı düştü,doku ezilmesi vs sonunda Fiveten le rahat ettim. Öncelikle Karver,impact,samhill modellerinden tavsiye ederim.Diğer modelleri günlük kullanım ayakkabıları bunlardan uzak durun,kaya tırmanışı vs. Bu ayakkabıların bir dezavantajı kısa sürede alışılsada kalın tabanlı biraz ağır ve hantal olmalarıdır (outdoor botları gibi) Bukadar çok şeyi kaynak referans olsun diye yazdım sürüş tarzınıza göre karar vermek artık sizlere kalmış :D (link) Ben buradan almıştım.

• Beğen

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Chain'den bende sipariş vermiştim perşembe günü bu FiveTen'lerden, ama ben freerider modelini verdim.
Sam Hill ile arasında kaldım ,hafiflikten dolayı ve yaz sıcaklarından ötürü freerider'a kaydım. Kışa doğru daha kalın bir modele geçerim.

Ülkemizde ne zaman bir MTB-DH bike park olur o vakit böyle dedicated ürünler gelir.
Ayakkabıyı geçtim 661,IXS,POC gibi koruyucu ekipmanların hiçbiri yok ülkemizde. Neyseki Chain var,depolama sipariş sisteminin videosunu izleyin muazzam bir sistemleri var. Tek dezavantaj 2 haftayı geçiyor gelmesi :(

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
@Murat.K

İstanbula 1 hafta en geç on günde gelior. Freerider modelini bir arkadaşım aldı.Yakından inceledim. Malesef hayal kırıklığı. Günlük kullanım ayakkabısı resmen. Nike 6.0 gibi birşey.

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Hmm tüh çok iyi yorumlar okumuştum oysaki.
(link)
Şu videoda Chris Akrigg'de giyiyor tam 1:08'de görünüyor benim aldığım model..

Bu arada video müthiş izlemenizi tavsiye ederim.

Noeserd

Üye
Tepki
38
İsim
Ahmet
Bisiklet
Ghost
Five ten freerider ayakkabı almayı düşünüyorum ama kalıplar nasıl bilen ?
indir.png

BilalKorukcu

Aktif Üye
Tepki
290
İsim
Bilal Korukcu
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Turkiyede bulabilecegimiz biyer varmi five ten ayakkabiyi satan ? Denemeden chain’den siparis etmeye cesaret edemedim

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Ben geçen sene almıştım. Genel olarak ayak numaram 45, five ten i de 45 aldım, cuk diye oldu, ne büyük ne küçük. Amerikan numarasına göre 11 e denk geliyordu sanırım.
Daha önce Teva marka kullanmıştım, Teva çok daha konforlu bir ayakkabı ama artık üretilmiyor sanırım

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
Ben adidasta nike ta 44 giyiyorum fiveten dede 44 tam oluyor. Tarak kısımları geniş olduğu için rahat oluyor sıkma vs olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: BilalKorukcu

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.112
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Five ten canvas almayı planlıyorum özellikle yazın yapacağım uzun ve gündelik antrenman sürüşleri için. İnternette araştırdığıma göre canvas modelini alırken yarım veya bir beden büyüğünü alın diye tavsiye ediyorlar. Canvas kullanan var ise fikirlerini yazabilirler mi? Ayak numaram 44. Ayaklarım taraklıdır.
(link)

BilalKorukcu

Aktif Üye
Tepki
290
İsim
Bilal Korukcu
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Five ten canvas almayı planlıyorum özellikle yazın yapacağım uzun ve gündelik antrenman sürüşleri için. İnternette araştırdığıma göre canvas modelini alırken yarım veya bir beden büyüğünü alın diye tavsiye ediyorlar. Canvas kullanan var ise fikirlerini yazabilirler mi? Ayak numaram 44. Ayaklarım taraklıdır.
(link)
five ten'in numaralari 2020'den sonra tamamen degisti, benim ayak numaram 44,5 iken fiveten'de 46,5 uyuyor. bu five ten'den ayakkabi almak maalesef biraz riskli, eger etrafinda bu markadan kullanan bir arkadasin varsa denemeni tavsiye ederim, ama yoksa ve mutlaka online siparis vermen gerekiyorsa da direk kendi sitelerindeki cm cinsinden referans alarak hareket etmeni tavsiye ederim

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.112
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
five ten'in numaralari 2020'den sonra tamamen degisti, benim ayak numaram 44,5 iken fiveten'de 46,5 uyuyor. bu five ten'den ayakkabi almak maalesef biraz riskli, eger etrafinda bu markadan kullanan bir arkadasin varsa denemeni tavsiye ederim, ama yoksa ve mutlaka online siparis vermen gerekiyorsa da direk kendi sitelerindeki cm cinsinden referans alarak hareket etmeni tavsiye ederim
Bunun gibi bir düzine yorum okudum internette. Maalesef internet üzerinden yurt dışı alışverişi yapacağım için geri iade etme işlemi benim için imkansız olacaktır. Bir beden büyüğünü alsam sorun, kendi numaramı alsam ayrı bir sorun. Anladığım kadarıyla Türkiye de bu ayakkabıyı satan hiç bir firma bulunmuyor, bu olay ise işimi çok zorlaştırıyor. Eskiden basketbol oynadığım dönemlerde hep adidas basketbol ayakkablarını 45 numara alırdım anca olurdu. Şimdi ise normal gündelik giydiğim spor ayakkabı numarası 44.
Teşekkür ederim tavsiye ve bilgilendirme sunduğunuz için.

• Beğen
Tepkiler: BilalKorukcu

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Bunun gibi bir düzine yorum okudum internette. Maalesef internet üzerinden yurt dışı alışverişi yapacağım için geri iade etme işlemi benim için imkansız olacaktır. Bir beden büyüğünü alsam sorun, kendi numaramı alsam ayrı bir sorun. Anladığım kadarıyla Türkiye de bu ayakkabıyı satan hiç bir firma bulunmuyor, bu olay ise işimi çok zorlaştırıyor. Eskiden basketbol oynadığım dönemlerde hep adidas basketbol ayakkablarını 45 numara alırdım anca olurdu. Şimdi ise normal gündelik giydiğim spor ayakkabı numarası 44.
Teşekkür ederim tavsiye ve bilgilendirme sunduğunuz için.
Bunlar ara ara Five Ten ve benzeri platform ayakkabıları getiriyorlar ama şuan yok galiba stoklarında :
(link)