Firefox ve IE meydan muharebesi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Murat EVGİN tarafından paylaşıldı.

 1. Murat EVGİN

  Murat EVGİN Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Kasım 2004
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  1.061
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  [​IMG]

  Firefox ve IE meydan muharebesi


  Dünyanın bir numaralı yazılım şirketi olarak bilinen Microsoft'un yeni internet tarayıcısı IE7'yi çıkarmasından kısa bir süre sonra "açık kaynak kodlu" Firefox 2.0 web tarayıcısını hizmete sunan Mozilla, şimdi de tüm dikkatini Firefox 3.0 sürümünü çıkarmaya çevirdi.

  Mozilla mühendislik bölümü yöneticisi Mike Schroepfer, resmi adı Firefox 3.0, kod adı "Gran Paradiso" olan yeni tarayıcıyla ilgili çalışmaların çoktan başladığını söyleyerek, yeni hizmeti gelecek yıl içinde çıkarmayı planladıklarını belirtti.

  Schroepfer, yeni sürümde, Firefox 2.0'de yer almasından nisanda vazgeçtikleri "places" adlı sık gezilen siteleri ve yer imlerini günlük olarak yedekleyen "bookmark" eklentisini ekleyeceklerini söyleyerek, insanların web'de kendi bölümlerini nasıl düzenleyecekleri konusunda pek çok fikirleri bulunduğunu ifade etti.

  Mozilla, açık kaynak geliştirenlerin ve kullanıcıların şimdiden Firefox 3.0'ün yeni özellikleri konusunda "beyin fırtınası" yapmalarını istedi.

  Bu arada Firefox 2.0'de salı günü hizmete girer girmez iki küçük açık tespit edildi. Mozilla şirketinin mühendisleri, fazla önemseyen bu açıkları gidermeye çalışıyor.

  İNTERNET EXPLORER-FİREFOX: 2. TARAYICILAR MUHAREBESİ

  Microsoft, 18 ekimde, uzun bir "uyku dönemi"nden sonra 6. sürümün Ekim 2001'de çıkmasının ardından hizmete sunduğu Internet Explorer 7 (IE7) ile Mozilla'nın Firefox tarayıcısı karşısında, "geçen yüzyıl" Netscape ile yaptığı mücadeleye benzer duruma girdi.

  90'lı yıllarında başında Netscape'in "Navigator" adlı tarayıcısıyla internet geniş kitlelere açılmış, 1995'te tüm kullanıcıların yüzde 70'i ücretsiz verilen bu hizmetten yararlanmaya başlamıştı.

  Rakibine "büyük bir ders vermek" isteyen Microsoft da, aynı yıl Microsoft Explorer hizmetini ücretsiz sunmaya başlamış ve bu yazılımını Windows 95 işletim sistemiyle entegre hale getirmeye karar verince rakibi Netscape de otomatik olarak kullanıcıla
  rın bilgisayarları dışında kalmıştı.

  Navigator ile internetin önderlerinden olan Netscape, sonunda "oyun dışı" kalmış ve AOL tarafından satın alınmıştı. İnternet istatistik kuruluşu onestat.com'un Ekim 2006 verilerine göre, Netscape yazılımını tüm dünyada kullananların oranı sadece yüzde 0,12.

  FİREFOX, ÖZGÜR, BEDAVA, AÇIK KAYNAK
  Microsoft Netscape'ten tamamen kurtulmuş görünürken, Navigator'u oluşturan mühendislerden kurtulamadı ve 2003'te Netscape'in eski programcıları tarafından kar amacı gütmeyen Mozilla vakfı kuruldu. Mozilla bir yıl sonra da, özgür, ücretsiz, açık kaynak ve "imece" şeklinde hazırlanan Firefox tarayıcısını çıkardı.

  Başarılı olan Firefox, giderek pazar payını arttırmaya başladı. Xiti Monitor'un 2006 yazında elde ettiği verilere göre, tüm Avrupa'da Firefox kullananların oranı yüzde 21'i geçti. Açık kodlu tarayıcıyı, Finlandiya ve Slovenya'da kullananların oranı yüzde 35'i geçerken, bu oran Almanya'da yüzde 30, Fransa'da yüzde 20 oldu. Hollanda, İngiltere ve Danimarka'da yazılım yüzde 12 civarında kullanılıyor.

  onestat.com'a göre, global çerçevede Firefox tarayıcısını kullananların oranı yüzde 11,49, Internet Explorer'ınki ise yüzde 85,85, Apple Safari'ninki yüzde 1,61 ve Opera'nınki de yüzde 0,69.

  Microsoft ile Mozilla arasında büyük fark bulunmasına karşın, Firefox'un giderek pazar payını artırması ve geleceğe yönelik olumlu tablo çizmesi, Microsoft yöneticilerini endişelendirmeye devam ediyor.

  IE7'nin, Mozilla'nın geliştirdiği pek çok yenilikten önemli ölçüde etkilenmesi ve kendi kullanıcılarına da bunları sunmak istemesi, Microsoft'un açık kaynak olan Mozilla'dan ne kadar çekindiğini gösteriyor.

  Microsoft'un geçen hafta İnternet Explorer'ın 7. sürümünü çıkarmasından sonra salı günü kullanıcıların hizmetine giren Firefox 2.0, online hırsızlığı önlemek için "anti-phishing teknolojisi", yazım kılavuzu ve arama motoru ile donatıldı. Mozilla firması, Firefox'un yeni sürümü için bir milyondan fazla kullanıcının yardımcı olduğunu belirtirken, yeni sürümde özellikle, online bankacılık veya diğer mali işlemler sırasında kullanıcıyı kandırmaya çalışan bir web sitesine girildiğinde uyarıda bulunan anti-phishing teknolojisi göze çarpıyor. Benzer özellik, IE 7'de de bulunuyor.

  Firefox 2.0'deki bir başka yenilik imla hatalarını tarayarak bulan yazım kılavuzu ile yeni arama motoru ve reklam engelleme düzenleyicisi olarak göze çarpıyor.

  Yeni sürüm ayrıca, bilgisayarın kendiliğinden veya kazara kapanması ya da yeniden başlaması durumunda, kalınan oturumdan devam etme olanağı sağlıyor.

  Mozilla yöneticileri, 40 dilde kullanıma uygun Firefox'un yeni sürümünün IE7 ile aynı tarihlerde çıkmasının "tesadüf" olduğunu savunarak, yeni sürümü çıkarmak için özel bir tarih belirlemediklerini söylüyor.


  kaynak superonline
   
 2. Ergün Gündoğar

  Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  679
  Beğeniler:
  216
  Şehir:
  Tuzla - İstanbul
  Seviye:
  Forever Firefox :D
   
 3. Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.265
  Seviye:
  :in: kesinlikle, firefox rulezzz
   
 4. specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  forza firefox:D:D:D
   
 5. hhtatar

  hhtatar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Aralık 2004
  Mesajlar:
  256
  Beğeniler:
  115
  Şehir:
  İçerenköy/ISTANBUL
  Seviye:
  Yıllardır Opera ve bir yıldır ek olarak Firefox :)