Finish line Dry Teflon plus zincir yağı (TEST)

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Merhaba arkadaşlar bu testimizde inceleyeceğimiz ürünümüz : Finish line Dry Teflon Plus zincir ve genel kullanım yağlama ürünü.

Ürünün Türkiye dağıtıcısı: Bike and Outdoor ( (link) )
Finisline web sitesi (link)
Ürünün web adresi: (link)
Ürünü bulabileceğiniz bazı mağazalar: Bike and Outdoor, Yeşil bisiklet ve diğer Bikeandoutdoor bayileri...
Fiyatı: Boyutuna göre değişiyor lütfen bisiklet mağazanıza başvurun...

Finishline markası belki bisiklet dünyasında en çok bilinen yağ markalarından biridir; ayrıca zincir temizliği, yağlaması, zincir temizleme kitleri, temizlik fırçaları vaxları vb bir bisikletçinin hayatını kolaylaştıran birçok ürüne sahiptir. Geçtiğimiz yıl Bikeandoutdoor firması bu çok önemli markayı ülkemize kazandırarak hiç şüphesiz biz bisikletçilerin sevgisini ve şükranlarını kazanmıştır.

Yağın özellikleri ve kullanımı:
Finish line Dry Teflon plus zincir yağı çok özel bir kayganlaştırıcı olan Teflon içeriyor, teflon özelliğini eskiden kullandığımız shimano yağlardan hatırlıyoruz ve kullanımda ne kadar getirileri olduğunu biliyoruz, finishline ın uygulamasında bu ne kadar başarılı bunu yazımızın ilerleyen bölümlerinde göreceğiz. Ürünün etiketindeki bilgilere göre yağı zincir ve vites fren teli kablolarında, viteslerde ve ayrıca süspansiyonlarda (üst boruları yağlamak için) kullanabiliyoruz. Ürün kuru ortamlar için tasarlanmış ve tozları fazla çekmiyor, dağ bisikletlerinde ve yol bisikletlerinde kullanılabiliyor.

Yağ yanında gelen ek boru sayesinde zincire kolayca uygulanıyor. Finish line Dry Teflon plus zincir yağını zincir de ilk kullandığımızda vites geçişlerinde bariz bir iyileşmeyi hemen hissettik, eskiden kullandığımız yağlara göre vites değişimlerinde belirgin bir iyileşme vardı, bunun Teflon katkısı sayesinde olduğunu düşünüyorum, bu açıdan Finish line Dry Teflon plus zincir yağından oldukça memnun kaldığımızı belirtmek isterim.

Etiketinde bilgilere göre yağı maşalarımızda da kullanabiliyoruz, içerdiği Teflon sayesinde maşanın çalışmasını bir hayli rahatlatıyor, özellikle ülkemizde judybutter'ın (maşaların üst borusunu yağlamak için gereken özel Rockshox yağı) zor bulunduğunu gözönünde bulundurursak önemli bir yeri dolduruyor.

Bazı sorunlar
Öncelikle yağ kuru ortamlar için tasarlanmış, yağ çok kalın değil hatta ince diyebiliriz. Testlerimizde yağın çok tozlu ve çok sıcak extrem yarış koşullarında kısa sürede etkisiz kalabildiğini gözlemledik, bu yüzden böyle bir ortama girmeden bunu gözönüne almanız iyi olabilir, belki (bizim yaptığımız gibi) biraz daha bir kalın yağla beraber kullanarak yağın ömrü uzatılabilir.

Yağı kullandığımız süre içinde ilerleyen zamanlarda yağın tamamen bitmediği halde püskürtmediğini gözlemledik, ilk aklımıza gelen itici gazın yağdan önce bitmesiydi, Bike and Outdoora bu sorunumuzu iletince yağı değiştirebileceklerini söylerek kendilerine güvenimizi sağladılar ve mallarının arkasında duran güvenilir ithalatçı görüşümüzü kazandılar . Ancak sonradan keşfettiğimize göre sprey ucunda tıkanma olmuştu biraz sıcak su uygulayarak bunu açtık ama ne yazıkki bu tıkanma ilerleyen zamanlarda da başımıza çeşitli defalar geldi. Çözüm olarak sıcak su, ısı vs uygulayarak açılabiliyor kolayca ama yarışın başlamasına az bir zaman kala başa gelmesi hoş olmayabilir bu yüzden tedbirinizi önceden alın yağlamanızı son ana bırakmayın...

Artılar:
Mükemmel bir kayganlaştırıcı olan Teflon içeriyor, viteslerde geçişleri belirgin bir şekilde kolaylaştırıyor, bütün aktarım organlarını koruyor ve mükemmel bir şekilde yağlıyor, tozları çekmiyor, maşalarda kullanılabiliyor, vites kablolarında kullanılabiliyor.

Eksiler:
Çok sıcak, çok tozlu extrem koşullarda yetersiz kalabiliyor.
Sprey ucu bazen tıkanabiliyor.

SONUÇ:
Finish line Dry Teflon Plus vadettiklerini büyük ölçüde mükemmel bir şekilde yerine getiriyor, bu güzel ürünü bisikletinde daha iyi verim almak istiyen tüm bisikletçilere tavsiye ederiz...

Hakan Yazman

Scudo

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
test yazısı için teşekkürler abi

bende zincir yağı düşünüyordum...
Maşa dışta kalan boru kısmını da yağlama olayı olunca bu benim fikirlerimi önemli ölçüde etkiledi diyebilirimmm

Paylaşım için teşekkürler ;)

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Ben bunun şişede olan versiyonunu kullanıyorum çok memnunum.Özelliklede kullanım anında sıvı halde oluşu bu sayede zincirin içine kolayca işleyişi ve yaklaşık bir gün sonrada koyulaşarak yumuşak gres haline gelmesi,toz tutmaması,vites değişimini olumlu yönde etkilemesi beğenimi kazandı.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
özelikle zincir için böyle birşeyler düşünüyordum. yazı oldukça ilgimi çekti ve merakla okudum. açıkçası merakımın büyük bir bölümü gitti.

bir sorum var sadece: her amortisörde uygulayabiliyor muyuz yoksa zararı dokunabiliyor mu? yada daha özele girersek: suntour xcm'de kullanmak uygun mudur?

paylaşım için teşekkürler...

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Gecen yaz 20 adet Specialized bisikleti bununla hayatta tuttum :)

Hakan'in soyledigi sorunlarla karsilasmadigimi da eklemeliyim.

Selamlar.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@maosxs

Ben sorun olacağını zannetmiyorum xcm'de kullanmanızın...

• Beğen
Tepkiler: S26

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
teşekkürler d.berkay

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@maosxs Rica ederim, evet genel olarak her amortisörde kullanabilmemiz gerekir. Açıkçası ben biraz çekinceli yaklaştım maşaya sıkmak konusunda, ama kullanım klavuzunda yazdığını görünce uyguladım ve memnun kaldım, Zaten genelde maşaların da bakım klavuzunda teflonlu bir yağ ile yağlanması öneriliyor üst boruları...

@aybarssurucu Yorum için teşekkürler Aybars, dediğin gibi o sorunların bazıları bana denk gelmiş olabilir, geçenlerde 1. yi bitirip 2. kutuyu aldım bakalım onda tıkanma sorunu olacak mı ?...

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
hakan bey merhaba.
bu aralar kullandığım WÜRTH SPREY ZİNCİR YAĞI gayet iyi.fakat canımı sıkan bi kaç nokta var, yağın uyguandığı aksamların mat bir görüntüye bürünmesi:)+ toza karşı etkili diyemem sonuçta yağ.kuru havalarda ortalama 150 km lik kullanımdan sonra zinciri temizlemek zorunda kalıyorum bu test ettiğiniz yağı kullanarak bu soruna(lara)çözüm bulabilirmiyim?

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
@elman_temel

Zincirin üzerinde ki tabakayı ne ile temizliyorsunuz ?

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@elman_temel

Merhaba,
Würth yağları hiç kullanmadım, ancak söylemem gerekirki yağınız 150 km gidiyorsa fena bir değer sayılmaz, görünüşünün mat olması ise yağın waxlama özelliği varsa ondan olabilir. Elinizdeki bitince denemek için finishline yağından alabilirsiniz memnun kalacağınızı düşünüyorum...

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
güzel yazı.
zinciri yağlamanın zamanı ne zaman gelmiştir?

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@fulham

Teşekkürler, bu tamamen kullandığınız ortama (tozlu, çamurlu, arazi vs) , hava sıcaklığına, kullanma mesafenize vb. bağlıdır, yağ gerekip gerekmediğini anlamak için en iyi yöntem zinciri elle kontrol etmek, eğer elinize fazla yağ bulaşmıyorsa tekrar yağlama zamanı gelmiştir...

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
İnceleme için teşekkür ederim. En kısa zamanda bir tane temin etmekte fayda var.

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Üstad; bisikletten periyodik olarak zincire sürtme sesi gibi bir ses geliyor ancak en ufak bir sürtme göremiyorum... Bisikletten inip elle çevirince de hiçbir sürtme göremedim...

Acaba yağlama ile ilgili bir problem olabilir mi? Yoksa arızayı başka yerde mi aramalıyım?

NOT: Bu problem arka vites takımına başka bir bisikletin çarpmasından sonra başladı sanıyorum...

@Hakan Yazman

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ürün yakl. 25 ytl lik fiyatıyla sizce pahalı değil mi? 60 ml .lik fiyatı da 8 lira.. Ben pahalı buldum .

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
İşlevi fonksyonu ve kullanım miktarına göre pahalı değil... Abaratarak foşur foşur kullanmanız gerekmediği için baya uzun dayanan bir ürün...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@yetiskin Bu konu acaba yağ ile ile mi ilgili ? Bu yağı kullanınca mı ortaya çıktı? Eğer tersi ise yeni konu açmanızı rica ederim, zincire neyin sürtme sesi geliyor vs ?

@stratus Çağrının da dediği gibi gayet uzun ömürlü bir ürün, o açıdan pahalı diyemeyiz...

Blick

Daimi Üye
Tepki
116
biraz geç gördük sankim :) emeğiniz için teşekkürler...
@Hakan Yazman

bilemicem işe yarar mı ama sprey boyalarda kuruyup tıkanmaması için ters çevrilip ucundaki boya bitip de yalnız basınçlı gaz çıkana kadar püskürtülür. Bu yağ da zamanla ucunda biriken yağdan dolayı çevredeki toz ve tıkayıcı etkenlerden zamanla bu sorunu yaratıyo olabilir, ters tutup yağ harici gaz çıkana kadar denemekte fayda olabilir...