Filizler Köftecisi bisikletle gidince bizi kapıdan çevirdi!

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
Çoğunuzun bildiği ve katıldığı "Dünya Çevre Günü Kıtalararası Bisiklet Gezisi" kapsamında dün Taksim'den Harem'e kadar binlerce bisikletliyle birlikte pedal çevirdik. Organizasyon bitiminde kızım acıktığını söyleyince yolumuzun üzerindeki, salacaktaki Filizler Köftede eşim, kızım ve ben yemek yemek istedik, fakat otopark görevlisi tarafından kapıdan geri çevrildik. Suçumuz bisikletle oraya gitmiş olmamızdı... Artık benim açımdan, ülkemizdeki bisiklete, bisiklet kullananlara, bisikleti aynı zamanda ulaşım aracı olarak kullananlara karşı cahilce ve yanlış bakış açısı sinir bozucu boyutlara ulaştı... Bisiklete karşı yanlış yargı ve cahillik konusunda hepimiz bir çok olumsuzlukla karşılaşıyoruz fakat dün yaşadığım olay çok bariz bir cahillik olduğu için sizinle paylaşmak istedim

Detayları merak edenler için detaylar aşağıda:

Bir bisiklet organizasyonu dönüşü olduğu için bisikletlerimizle misafir olmak istedik Filizler Köfteye. Görevli garson bisikletlerimizle girişte uygun yer bulmak için etrafına bakan bizi görünce yan taraftaki otoparklarını gösterdi, çok nazik ve ilgili olduğunu söyleyemem ama en azından bir yol gösterdi. Oturacağımız yerden bisikletlerimizi görmemiz mümkün olmayacağı için birkaç görevlinin sürekli bulunduğu 4-5 araçlık otopark çok uygun ve güvenliydi, bisiklet için uygun yer de vardı otoparkta. Otopark görevlisi bizi görür görmez daha nereye bisikletlerimiz bırakabiliceğimizi sormama fırsat vermeden çok kaba bir ifade ve emir kipiyle aynı zamanda elinin tersiyle gidin gibi bir işaret yaparak "o bisikletleri buraya getirmeyin kaldırıma bırakın!" dedi. Dikkat edin yanımda kızım ve eşim de var, tek başıma olsam hadi diyeceğim adam tipimi beğenmedi o yüzden böyle davranıyor :) Otopark görevlisinin bu teklifini güvenli olmadığı için kabul etmedim, bir çoğumuz biliyoruz ki maalesef bisiklet kilitleri bir pense ile kesilebiliyor, en azından göz önünde usturuplu bir yerde durmasında fayda var yol arkadaşlarımızın, kaldı ki gösterdiği yer dar bir kaldırım ve haftasonu olduğu için azımsanmayacak bir yaya trafği var, bisikletleri gösterdiği yere bıraksak hem yaya geçişini engelleyecek hem de bisikletin oradan çalınma ihtimali çok yüksek.

Otopark görevlisine, girişteki garson tarafında otoparka yönlendirildiğimizi eğer bisikletlerimizi bırakacak yer konusunda bize yardımcı olmazlarsa orada yemek yememizin mümkün olmadığını söyledim. Siz bilirsiniz dedi elinden bir şey gelmediğini söyledi. Yani artık oradan gitmemizi istiyordu... Bize yardımcı olmadığı için kendisini şikayet edeceğimi söyledim. İstediğim yere şikayet edebileceğimi, daha önceden de şikayet edildiğini, elime bir şey geçmeyeceğini sinirli bir tonda söyledi ve biz de oradan ayrıldık.

Merak ediyorum, otoparkta müşteri karşılamakla görevli bir insan otomobiliyle gelenlere oldukça misafirperver ve saygılı davranırken, bisikletiyle oraya gelmiş bir aileye karşı neden dilenci muamelesi yapıyor acaba. Neyse adamın psikolojik analizini yapacak değilim, her ne olursa olsun bisikletlilere karşı böyle bir bakış açısı olan çalışanı olan bir işletmeye bir daha ayak basmam... Benim için de bundan böyle filizler köfte bitmiştir, daha filizler köfteye gitmem...

Siz de aman dikkat edin bisikletle salacak (Kız Kulesinin karşısı) Filizler Köfteye gidecek olursanız bisikletinizi bırakacak yer konusunda bırakın yardımcı olmayı aşağılanabilirsiniz... Şikayet edince de elinize bir şey geçeceğini sanmıyorum, otopark görevlisinin özgüvenine bakılırsa kendisi oranın sahibi, kimi kime şikayet edeceksin....

Scudo

erkan_harman

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Erkan Harman
Bisiklet
Salcano
eeee insan cahil olunca ne yaparsin. tabi sizden bahsis koparamayacak ya o arkadas koyar mi abi sizi oraya eline 20 lira sikistirsaydin bak nasil bakardi para ogzlu ac insanlar duzeltilmesini geciyorum abi normalde bir daha asla gitmem boykot

• Beğen
Tepkiler: taskin ve Uğur S.

S.Araz

Üye
Tepki
39
Bisiklet
b'Twin
Aynı şekilde bir tepkiyle bizde yağmurdan sığınmak için Samsun Yeşilyurt AVM ye gittik.Kapalı otoparka bisikletlerimizi sokmadılar.O yağmurda iki saat dil
dökmemize rağmen hayır cevabında direttiler ve olan yine bize oldu.Bisikletliyi bir hiç yerine koyan bu zihniyetin Allah belasını versin.Bu kadar söylerim sadece.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Son günlerde bisikletçilerden yükselen salvo ateşlerden biri. Sanırım bize bakmiyiler türü sızlanma sırası şimdide bisikletçilere geçti. Yoksa biz bisikletçiler tayfası sürekli mağduriyet peşinde koşan hatta mağduriyetten mazoistçe bir zevk alan ağlak, ezik bir toplum kesimimiyiz. Bence saptama yanlış ve şakaya gelir tarafı yok(sonra yazdıklarımdan ötürü benimde arabamın camı çerçevesi iner diye tırstım doğrusu) yok yahu şaka şaka. Toplumsal olaylarda etki tepkiyi doğurduğundan bisikletçilerin sürekli trafikte şıkıştırılması, üzerine araba sürülmesi, dışlanması, dalga konusu olması, alay edilmesi, bir kriminal tip olarak bakılması büyüdü büyüdü en sonunda sabır taşınıda çatlattı. Artık bisocuların da tahammülleri yok. Belki altında daha derin sosyopsikolojik nedenler vardır ama amatör sosyologluğum anca bu kadarına yetiyor.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Onur Çakmak

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Taşkın Bey yerinizde olsam bisikletleri arabaya atıp yine aynı arabayla o otoparka girer, yemeğimi yedikten sonra otopark görevlisine 5 kuruş bahşiş vermeden çıkar giderdim.
Emin olun böylesi daha çok koyardı elemana :)

Hartek'ten selamlar.

• Beğen
Tepkiler: taskin

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
@Uğur S.

Uğur bey, problem bir çoğumuzun düşündüğü gibi bisiklet kullananları toplumumuzun algılama şeklinde. Dediğiniz gibi arabamızla gitmiş olsaydık, hatta yaya gitmiş olsaydık hiç bir problemle karşılaşmazdık, sorun bisikletle gitmiş olmamızda oldu. Dediğim gibi o dakikadan itibaren o köfteci benim için bitti, bir daha oraya adımımı atmam...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
taskin, bunu paylaşmanız çok güzel. Yaşadığımız bu tip olayları her zaman buralarda ifşa edelim ve bisikletlilere ayrımcılık yapan yerleri boykot edelim. Bisikletliler ortak hareket etmek zorundadır. Yoksa hiçbir zaman farkedilmeyecek ve dikkate alınmayacağız.

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Hayatında bir kere bisiklet sürmemiş insandan ne beklenir,hatta onu geçtim insanlıktan nasibini alamamış,

Bu tür insanlığı oturmamış kişiler de zaten bisiklet'e binmesin,arabanın içinde turşu olsun..

• Beğen
Tepkiler: taskin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Böyle şeyler üzücü elbet ama benim gibi sizde ''''aşağı kasımpaşa yapın'''' hiç kafa yormaya takmaya gelmez yıllar'dır her konuda böyle yapıyorum ve çok mutluyum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Facebook dan filizler köftenin resimlerine baktım da mekana kim geldiyse resmini çekip koymuş. öyle görünüyor ki kendisini belli bir zümrenin mekanı yapmaya çalışan bir restoran amacı da "sadece" para kazanmak çok açık belli oluyor. Facebook sayfasından mesaj yazabiliriz..

Sinan Ş

Forum Bağımlısı
Tepki
451
Bisiklet
b'Twin
etkinlik günü ordan geçerken,ordaki vale "siyah bmw'ydi sanırım" sağ şeritte yani bizim geçeceğimiz şeritte arabayı durdurdu,artık otoparktan arabamı çıkartıyordu,dışarda yer mi arıyordu nedir anlamadık.
E tabi binlerce bisikletli bir anda yığıldı o noktada,geldiğimizi gördüğü halde hala duruyor orda ,açtı kapıyı indi,dedik: akşama kadar araç duracak burda heralde,çeksene arkadaşım şunu,hede hödö bişeyler mırıldandı,
Bu aracın öylece yolda durmasına bisikletliler yüksek sesle tepki göstermeye başlayınca otoparktan bir adam : "biz eğlenmiyoruz,çalışıyoruz" diye bağırdı, al burdan yak ya :D

iyi de sende haftaiçi izin kullanırken eğlenirken,biz çalısıyoruz, wtf yani?

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Facebook sayfalarındaki fotoğraflara bakınca resmen tiksindim mekandan. Şu ünlü buradaydı, bu ünlü şuradaydı. Buna yedirdik, şuna içirdik. Arkadaş ortamıyla zorla götürülmedikçe gitmem bu mekana. Gitmek zorunda kalsam da bir su içip çıkarım. Benden para kazanmasın böyle yerler. Bisikletimle gidip tam karşısında denizin kenarında birer simit - ayran yerim daha çok tat verir bana. Aman bırakın mekanları kendilerinin ve son model arabalarla burnu havada gelen medeni(!) misafirlerinin olsun.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Bu tip bisiklet dusmani mekanlari mumkun oldugunca afise edip, sosyal medya araciligiyle ifsa etmekte ve yaymakta fayda var. Belki biraz akillari baslarina gelir.

Bunla beraber tersi mekanlari da mumkun oldugunca yaymak da, bu tip esnaflari tercih ederek korumak da gorevimiz olmali.

Pazar gunu Moda'da kahve icmek icin buldugumuz bir yerde, bisikletleri acaba bahcenin camina dayasak mi diye dusunurken, "tabi tabi oraya birakabilirsiniz sorun degil" diye kendisi mudahil olup sonra da bizle hos bir bisiklet sohbeti yapan "Turk Kahvesi" isimli mekani mesela ornek verebilirim.

(mekan cok dar oldugu icin iceriye alamazdik bisikletleri, ama nereye koydugumuza facebook hesaplarindan bakabilirsiniz. Bu arada mekanin adi da baska birseymis yahu)
(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Memlekette böyle işletmeleri şikayet edebileceğin bir muhattap yok. Ne kadar acı !