Ferdi sporcular ve sponsorluk

Tepki
34
Arkadaşlar triathlon , duathlon , dağ bisikleti gibi alanlarda ferdi sporcu lisansina sahip olduktan sonra yarışmalara katılmak için, yol masrafı, sportif malzeme (trainer,bisiklet,ayakkabı vs.) ihtiyaçlarımızı sponsor firma karşıladığı takdirde sporcuya yaptığı harcama miktarı vergiden düşüyor mu veya bu tip bir durumda firmanın ne gibi avantajı oluyor ?

Scudo

Emre Alp Özkurt

Forum Demirbaşı
Tepki
113
genelde bisiklet ve malzemeleri verdikleri zaman bunu şirket giderleri olarak gösterip avantajlı duruma geçebiliyorlar. genelde para yardımı yapmıyorlar zaten

Mehmet Ser

Forum Bağımlısı
Tepki
462
Bisiklet
Giant
Biri bana cvb verebilirmi ? Şimdi benim çalıştığım bilgisayar şirketi benim sponsorum olursa bana yaptığı harcamalar vergiden düşüyor ölemi ? Öleyse Benim napmam gerekir ?

Tepki
34
Sanırım şöyle oluyor 10 bin liralık sponsorluk anlaşması yaparsak 2 binlira vergi düşüyor 8 binlira şirketin kasasından çıkıyor . Böyle bir durumda da sponsor hayal oluyor :) benim okuyup anladığım bu . Umarım yanlış anlamisimdir :)

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O sene size yapılan harcama şirketin vergi matrahının %100 ünden düşülüyor. Yani verilen net vergi üzerinden %100 bir düşüş sağlayamıyorsunuz. Fakat onunda çözümü mevcut.Burdan anlatmamam doğru olur...

ida degirmenci

Aktif Üye
Tepki
56
mesela ben de şöyle birşey söyleyebilirim, bu federasyonun adamı ile aramızda geçen bir konuydu ancak tam olarak hatırlamamakla beraber yardımcı olmak isterim
Sponsorunuz var ise size sponsor olduğuna dair bir de yarış zamanı yanınızda bir de belgeniz olmalıymış, bu sponsorunuzun sizin adınıza yaptıracağı harcamalarla ilgiliydi yanlış hatırlamıyrsam,
bu belgeyi sponsorunuz (normalde yüksek mebla olan kağıdı)sizin adınıza rahatlıkla 50 tl ye dahi çıkarabileceği birşeymiş...
bunun dışında sizin kullandığınız bisikletinde federasyon tarafından önceden izninin alınması gerekiyormuş, yani bi nevi bisikletin federasyon tarafından kayda girmesimiydi bişeylerdi... aksi takdirde bisikletinizin markasına kadar bantlanıyordunuz....

Tepki
23
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
birşey soracağım dayımın toptan gıda firması var eğer bana sponsor olursa ve 10.000 liralık bir bisiklet alırsa vereceği vergiden 10 bin lira mı düşülüyor yani bisiklet bedavaya mı geliyor ??

Tepki
1
yani şimdi bana bi firma sponsor oldu.
Ve 5000 tl masraf çıktı şirkete..
Şimdi bu şirketin cebinden kaç lira çıkacak? Ve cebinden çıkmayan kısmı kim ödüyor.
Bilen arkadaşlar var mı?

Tepki
34
5000 liranin %18ini devletten vergi iadesinde indirim olarak geri alıyor ancak geri kalan şirketin kasasından çıkıyor.

• Beğen
Tepkiler: tankut koyuncu

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
o zaman benim 5000 liram var ve bisiklet almak istiyorsam,

bisikleti kendi adıma değil de falanca tanıdığın şirketini devreye sokarak, alışverişi bu şirket üzerinden gerçekleştiririm. böylece, yıl sonunda şirkete 5000 liranın %18i geri ödenir. şirket de o parayı bana verir. hımm :D ?