Felsefecilerden bile azız

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
Merhaba arkadaşlar
Aşağıda bir sosyal ağ sitesinin çeşitli forumlarının üye sayısı var. 08.08.2007 itibarıyla üye sayıları şöyle:
(Bu sosyal ağ sitesinin beyaz yakalı çalışan kesime hitap ettiğini de ekleyeyim, yani orta/üst sınıf çalışanlar. Dolayısıyla genel dağılım konusunda doğru bir fikir vermeyebilir. Gene de ilginç geldi bana.)

Sinema / TV 5427
Müzik 5071
Edebiyat 3281
Fotoğrafçılık 2356
Zeka Oyunları 2100
Oyunlar 2000
Eğlence 1930
Gezi 1826
Yeme - İçme 1793
Futbol 1265
Tiyatro 1144
Kendin Yap / Do It Yourself 1067
Dans 1042
Otomobil 986
Ev Hayvanları 965
Gece Vardiyası 864
Doğa 813
Dekorasyon 689
Felsefe 658
Deniz ve Tekne 593
Sualtı Sporları / Scuba Diving 562
Tenis 526
Resim 517
Bilgisayar Oyunları 460
Basketbol 371
Motosiklet 335
Kış Sporları 230
Bisiklet 225
Koleksiyonculuk 185
Arkeoloji 178
Seramik ve Heykel 145
Golf 18

Sinema, müzik, futbol vs nin üst sıralarda çıkmasında ilginç bir yan yok. Ancak Tiyatro, Dans, Felsefe, Tenis, Resim gibi alanlar bile bize fark atmış durumda. Bu kadar felsefi bir toplum olduğumuzu bilmiyordum açıkçası :D

Neyse en sonda değiliz, 4 dalı geçmişiz :cool:

Scudo

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
iki farklı yorum yapacağım;
1- bisikletle o kadar çok geziyoruz ki internete girip sosyal ağ falan filan uğraşmaya vaktimiz olmuyor
2- bisikletforum.com' un üye sayısına bakarak yaptığınız yorumun yanlış olduğunu anlayabilirsiniz. 11.000 küsür üye;)

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@mcyc

Türkiye'de yaklaşık 16 milyon internet kullanıcısı var (kaynak: (link))
Diyelim ki bunların sadece 10'da biri aktif kullanıcı. Eder 1 600 000 aktif kullanıcı. Bölelim 11000'i 1 600 000 e: 0.006875

Demek ki, Türkiye'deki aktif internet kullanıcılarının (ki bunların önemli bölümü gençlerden oluşuyor) yaklaşık olarak binde 7 si bu foruma üye.

Hm aslında fena bir oran değil gerçekten.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
diğer bisiklet ile ilgili forumlarıda bilmemde buranın üye sayısı 11.000'i devirdi ve bu oran bisiklet severler olarak baktığımızda gayet güzel bir rakam.

nikanam

Daimi Üye
Tepki
578
ben birşeyi anlamadığımı belirtmek isterim:

1. bu rakamlar o konuyla ilgili açılmış forum sayısı mı?
sanmıyorum. rakamlar bunun için çok yüksek.

2. bu rakamlar o konuyla ilgili açılmış herhangi bir forum sitesine
üye olanların sayısı mı? yine sanmıyorum. çünkü bisikletforum'un
on binin üzerinde üyesi var. ama bisikletle ilgili başka bir forum
sitesinin bu kadar üyesi olabilir, bilmiyorum.

3. bu rakamlar, bir forum sitesi açılmış, alt başlıklara bölünmüş,
bisiklet alt başlığına da bu kadar insan üye olmuş anlamına mı
geliyor? sanırım cevap bu ama ben anlamadım. eğer öyleyse
ben o siteyi merak ediyorum.

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
Türkiye genelinde sayımızın çok fazla olmadığı ortada zaten, bunu tartışmak yersiz.
tüm aktif bisiklet kullanıcılarının aktif birer internet kullanıcısı olmadığı da gözardı edilemeyecek bir gerçektir.

tek bir siteye bakarak bisiklet kullanıcılarının sayısının diğer alanlardaki insan sayısı ile kıyaslamak bana biraz mantıksız geliyor sadece bunu söylemek istemiştim. 11.000 üye sayısını da sizin söylediğiniz 225 sayısının ne kadar yanlış olduğunu söylemek için yazdım.

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@nikanam

Rakamlar konu ile ilgili açılmış forumlara üye sayısı.

@nikanam

Site herhangi bir konu üzerine yoğunlaşmıyor. Genel bir sosyal ağ, üye olanlar ise genelde beyaz yakalı çalışan kesim. Sitenin üye sayısı net olarak açıklanmıyor ama 100 binin üzerinde olduğu söyleniyor.

@nikanam

Evet öyle de denebilir. Sitenin forumlarının "Hobi" bölümünün alt başlıkları (alt forumları) bunlar ve rakamlar da o forumların üye sayısını gösteriyor.

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@mcyc

Yo haklısınız, zaten ben de mesajımda bu rakamların genel dağılımı göstermeyebileceğini belirtmiştim. Sadece bisikletin bu kadar alt sıralarda çıkması gene de garibime gitti, biraz da üzdü o kadar.

Ha bir de 11000 sayısı ile 225 sayısını bu şekilde karşılaştırmak yanlış. Çünkü burada yapılan bir "örnekleme", yani bir niceliğin içinden ufak bir bölümünü alıp geneli örneklemiş oluyorsunuz (bu örneklemenin pek sağlıklı olmayabileceğini tekrar belirteyim). Bir karşılaştırma yapacaksanız bunu oransal olarak yapmalısınız, üstteki mesajlarımın birinde binde yedi gibi bir oran hesaplamıştım, örnekleme yaptığım site için bu oran binde iki çıkıyor, demek ki gerçekten sağlıklı bir örnekleme değilmiş.

Ya da şu sonuca ulaşabiliriz: Beyaz yakalı çalışanlar genelde bisiklete karşı ilgisiz.

selcuktnt

Forum Bağımlısı
Tepki
302
vallaha aktif kullanıcı olarakta olaya yaklaşmak lazım bence çünkü üye olduktan sonra uğramayanlarda var ama yinede çok iyi rakam internat kullanımına göre :)