Felaket adale ağrısı çaresi

galipulusoy

Aktif Üye
Tepki
133
selam arkadaşlar. cumartesi çok uzun sayılmayacak (50 km) bir tempolu sürüş yaptım. eve dönüşte son 25 km kalmıştı arka lastik patladı ve yarım hava ile ayakta pedal basmak zorundakaldım. şimdi ön kas grubum felaket ağrıyor. düzenli bisklete binerdim ama hep seleye oturarak. 20 km ayakta binmek (yol bisikleti ön büyük arka 4. dişli de) ön üst bacak kaslarımı felaket yaptı. şimdi ayakta bisiklete binemiyorum(seleye oturarak sürüşte sorun yok ama) kaldırımdan merdiven den yan yan iniyorum (yaşlı amcalar gibi)

ne tavsiye edersiniz. dinlenmek mi gerekir yoksa çivi çiviyi söker mi? sıcak suyla masaj felan ????

şimdiden teşekkürler.
siz siz olun vucüdunuzu dinleyin,zorlamayın. o an bişey olmuor ama ertesi günler yaşam kaliteniz düşüyor.

sağlıklı bilinçli kazasız bol pedallı günler dilerim.

Scudo

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
öncelikle geçmiş olsun. benim şahsi fikrim aşırı yüklenmeden dolayı kas grubun çok zorlanmış. Bence 1 hafta kadar ara ver. Dinlenirken bacaklarını dik pozisyonda altına yastık koyarak kalp seviyenden yukarı tut. Kas gevşetici bir kremlede fazla bastırmadan masaj yap. Bence 1 haftaya düzelir. Ama binmemeni tavsiye ederim. 1 haftadan sonrada yine fazla zorlamadan küçük tempoyla yavaş yavaş devam edersin. Isınmadan fazla yüklenmekte böyle sonuçlar doğurabilir.

Ha birde yanında yedek içlastik/yama seti ve pompa bulundur muhakkak :)

Bunlar benim nacizane fikirlerim. Spor hocası değilim. Şahsi tecrubelerimden bilgi vermeye çalıştım. Hatalarım varsa antrenör arkadaşların düzeltmesini rica ederim.

Tekrar geçmiş olsun.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu tür kas ağrılarının çaresi ; sıcak tutmak, masaj, aspirin kullanımı ve bisiklete devamdır. Ancak daha düşük tempo ile ve özellikle bacak kaslarını sıcak tutmaya çalışarak. Ancak bisiklete bindiğinizde ağrılar artar ve sıkıntı verirse daha ciddi bir sakatlıktan söz edilebilir. O taktirde sürüşten kaçının. Yukarıda ki formül kasların hamlaması sonucunda uygulanmalıdır. Sağlıklı sürüşler dilerim...

Cihan A.

Forum Bağımlısı
Tepki
888
Bisiklet
Kron
Merhabalar öncelikler geçmiş olsun.Bu işi bilen biri olarak şunları söyleyebilirim:ilk olarak ayakta sürmeye kas grubunuz alışkın olmadığı için bir zorlama oluşmuş(Tolga Beyin belirttiği gibi)Çok ağrı varsa 2-3 gün ara verilebilir.Fazla ara verirseniz kondüsyonunuz düşer...Sürmeye devam.:)Tabi quadricep kasını fazla zorlamadan(Ön üst bacak kası)Bacaklarınızı duvara dayayarak (kan akşını yardımcı olmak)bacaktaki ağrıları biraz olsun hafifletebilirsiniz.Birde gerdirme yapabilirsiniz.Ayakta dururken bir bacağı kalçaya ayağı deydirmek sureyle ve ayak parmak ucunu elle çekecek gerdirme yapabilirsiniz.İyi gelecektir.Masaj o bölgeye iyi gelir...Çok değil 1 hafta bilemedin 2 hafta içinde geçer düşüncesindeyim...

Tolga Bey de yazmış.Bende eklemek isterim...Bisikletin sele borusuna takılan küçük çantalar var.Bundan edinmeniz yararınıza olur.Bu çantanın içine yedek arka fren teli ve vites teli,yama seti,Lastiği sökmek için 3 adet plastik lastik sökücü,yedek iç lastik,Küçük bir bense,isviçre çakısına benzer bisikletçilerde satılan bir çakı var.İçinde bıçak,allan takımı ,zincir sökücü gibi kullanışlı aletlerin olduğu bir set var onu alabilirsiniz.Bir adette küçük maymuncuk:)Bunlar yanınızda olursa sırtınız yere gelmez:)
Tekrardan geçmiş olsun...

• Beğen
Tepkiler: galipulusoy

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
''Bengay'' isimli krem yardımcı olabilir ağrılarınıza,eskiden ağır basketbol antrenmanları sonrası ve öncesi sürerdim gayet faydasını gördüm. Kas gevşetici olur kendisi hafif yakar :) Ağrılarınız hafif azaldığında yine üzerine gidin derim,öyle öyle gelişiyor kas grubu tabi fazla zorlamadan.

• Beğen
Tepkiler: galipulusoy

Kıvanç ERTÜRK

Forum Bağımlısı
Tepki
70
Bisiklet
Corratec
Selamlar.birkaç gün ara verdikten sonra yavaş yavaş ,bir anda yüklenmeden tempoyu ve kuvveti artırarak yükselmekte fayda var.Kaslara kas gevşetici sürmek,iyi gelir birkaç gün günde 1 defa sürülebilir kas gevşetici kremlerinden.
Sizde olan şey benim de daha önceden başıma gelen (tahminimce)fazla çalışmayan kasların ısıtılmadan birden zorlanması sonucu kas kasılması.Bunun sonucu merdivenden dik inememeler,eğilip kalkarken hissedilen ağrılar kasılmaya neden olan hareket uygulandığında yine ağrı hissedilmesi olağan.Sanıyorum ki 15 gün içinde tekrar çok zorlamadığınız taktirde bu ağrı ve acıların etkisi geçecek.Sıcak su iyi gelir.Selamlar,saygılar..

Tepki
74
Arkadaşlar gerekli tedavi yöntemlerini söylemişler zaten,ama brn 1-2 ilave yapmak istedim;
Öncelikle hergün spor yaptıktan sonra yani vücut sıcak halde iken esneme hareketlerini mutlaka her sporcu yapmalı.Bisikletçilerin çoğu bu konunun önemine dikkat etmezler ama müthiş önemli bir konudur aslında.Zorlanma ile yorulan kas kısalır ve ağrı,kramp gibi yanetkileri ortaya çıkar.Bunu önlemenin tek yolu esneme hareketleri ile kası çekiştirip uzatmaya çalışmaktır.vede esneme öyle 2-3 kere peşpeşe esneyerek yapılmaz.Esnettiğin kas gurubunu 20 sn o şekilde tutman gerekir!Günlük esneme hareketleri süresi 15 dkdır.
Bir diğer faydası dokunacağına inandığım şey ise Amino asit takviyesi.Kas yıkımlarında kas onarılmasına çok destek sağlar.Direk ağrılarını keser demiyorum ama zorlanıp yırtılan kasların daha çabuk toparlanmasını sağlar.Buda daha süratli kas gelişimi,daha az tahribat demektir.Bizzat denedim ve onayladım bu yöntemleri:in:

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
Merhaba arkadaşlar ben de bugünlerde bu konuda sıkıntı yaşıyorum usta bisikletçilerden bisiklet öncesi ve sonrası yapılması gereken ısısınma ve soğuma hareketlerine örnekler vermelerini rica ediyorum.

dost acı söyler

Aktif Üye
Tepki
111
hamlama olmuş.sıkıntı yapacak bir durum yok hatta sevinebilirsinde çünkü yeterli beslenirsen kasların gelişme gösterecek zorlama olmazsa hamlama olmazsa kolay kolay gelişme olmaz.bisiklet sürmeye devam edebilirsin bir sıkıntı yok

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@MossoM

Yüksek kadans da, hafif tempo da 15-20 dakika ter atmaya başlayana kadar sürmeniz yeterli. Hangi sporu yapıyorsak ona göre ısınmalı, ağırlık kaldıracaksak hafif ağırlık ve sık tekrarlarla, ilk teri atana kadar , koşacaksak, hafif tempo da, hatta yürüme hızın da, yine ilk teri atana kadar, bisiklet üzerin de de aynı taktik geçerli. Soğuk iken esnemeye çalışmamak gerekiyor, aksi takdir de sakatlık olasılığı daha çok artıyor.

Abdullah ozturk

Daimi Üye
Tepki
547
Bisiklet
Ghost
Merhabalar ,
Usta arkadaşların desteğine ihtiyacım olacak , sorunum şu ;

Hergün sabah-akşam olmak üzere 20'şer dakikadan hergün işe bisikletle gibip geliyorum . Haftasonları da yavaş yavaş mesafeyi arttırarak 100+ km leri hedefliyorum .
Bu haftasonu 100 km lik uzun yol için çıktığımda , ilk yarım saat hiç zorlamadan (mesafe olarak 10 km), yüksek kadansda başladım .Öncesinde de kısa da olsa You Tube da gördüğüm esneme hareketlerini yaptım. Sürüşün 30.kmsinden sonra sağ ayağımın arka tarafındaki kas grubunun içinde, diz ile ayak bileği ortasında , acısını krampa benzettiğim, sadece pedal en alt kısma gelince anlık yüksek acı hissetmeye başladım. Son 20 km ; her pedalda selede kıvranmaya başladım.
Aradan 3 gün geçmesine rağmen , sıkıntısız yürüyebiliyorum ama koşar adıma geçtiğim anda yada merdiven çıkmaya başladığımda, aynı yerde şiddetli acıyı hissediyorum. Acının şiddetli halen çok yüksek.
İyileşebilmek ve tekrar acı yaşamamak için tavsiye ve görüşlerinizi rica ederim.
Syg

• Beğen
Tepkiler: Ozicu

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Abdullah ozturk

Anlattığınızdan anladığım kadarıyla siz aşil'i zorlamışsınız. Bu da aşırı yüklenme sonucu ortaya çıkabilen bir durum. Aynı sorunu ben de yaşadım. 100 Km'lik turlar her gün işe giderken yaptığınız 20 km'lik turlar gibi değildir. Kas grubunu saatlerce çalıştıracaksınız. Bacaklarınız bu duruma alışık olmadığı için farkında olmadan zorlamışta olabilirsiniz. Aşil tendonu rahatsızlığı dikkate alınması gereken bir rahatsızlık. Kramp gibi ifadesiyle tarif ettiğiniz için aşil olduğuna dair düşüncem daha da artmış oldu. Aşil eğer aşırı zorlanırsa sizi çok uzun süre bisikletten uzak tutabilir. Esneme hareketlerine devam edin ama o bölgeyi kesinlikle zorlamayın. Tavsiyem ortopedist desteği de almanızdan yana olur. Rumeli feneri yolunda Sarıyer sonrası dik rampalarda gaza gelerek ayakta uzun süre pedal çevirince arka aşili aşırı derecede zorladım. İlk hafta merdiven inip çıkmak bile işkence haline dönüşmüştü. Neredeyse yırtacak kadar zorlanmış. 2 ay tedavi gördüm, ağrılı fizik tedavi seansları geçirdim. O nedenle siz de bunu dikkate alın ve doktor desteği alın derim.

• Beğen
Tepkiler: Abdullah ozturk

samurusov

Daimi Üye
Tepki
471
İsim
Samuel
Bisiklet
b'Twin
Birkeresinde futbolda şut antremanını fazla abarttığım için sahaya 2 ayak girip tek ayak çıkmıştım(sol ayağım ağlıyordu), birde hastaneye bisikletle tırmanmıştım. Doktor kesinlikle "En az 3 gün istirahat" demişti. Onu bunu bilmemde istirahat edeceğin garanti. Bakkala gitmek için bile binme istirahat sırasında. Zaten iyileşince vücudun sana söylee, geçmiş olsun.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdullah ozturk önce baldırı esnetmeniz lazım 30ar saniyelik periyotlarlarla Baldıra masaj + aşile soğuk kompres deneyin. Çok büyük ihtimalle geçer. Unutmayın esnetme hareketleri çok önemli. Kaslarınız gergin kalmamalı ve biriken laktik asit dağıtılmalı. Eğer dikkat etmezseniz yırtılmaya kopmaya kadar gidebilir Allah korusun. Muhtemelen şu an hafif bi enfeksiyon var o kadar.

154405 dosyayı görüntüle

*Enfeksiyon değil enflamasyon olacak yanlış yazmışım.

Geçmiş olsun

gezerfen

Aktif Üye
Tepki
151
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Abdullah ozturk

Merhaba, esneme hareketleri genellikle spordan önce değil sonra yapılır. Spordan önce yapılacak olan ısınma hareketleridir. Bununla ilgili olarak dr. Can Çiftçi sitesinde esneme ve ısınma hakkında şöyle tavsiyeleri var. Geçmiş olsun.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Abdullah ozturk