FB Gazetesi Temmuz 2011 - Şeytana Papucunu Ters Giydirdi

Konu, 'Ulaş Baydar' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

 1. ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Merhaba Değerli Arkadaşlar,

  Bazı arkadaşlarımız biliyor bazıları bilmiyor. Ben ayrıca Fenerbahçe'de yazarlık yapıyorum. Bir de köşem var ve köşe yazarlığı yapıyorum. Yazılarımda genelde bisikletle ilgili yazılar yazıyorum. Fırsat bulup da bu yazılarımı sizlerle paylaşamadım.

  Fırsat buldukça eski yazılarım olsun yeni yazılarım olsun sizlerle paylaşacağım.

  [​IMG]

  http://www.fenerbahcegazetesi.com/dergi/

  Yazının Orjinali

  Şeytana Pabucunu Ters Giydirdi

  Bisikletin aslında tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bir dönemler şeytan icadı olarak adlandırılan bisiklet, şimdi ulaşmış olduğu teknoloji sayesinde şeytana pabucunu ters giydiriyor. İlk bisiklet 1791 yılında Sivrac'ın bisikleti olarak ortaya çıktı. Hatta bu yapılan bisikletin bir gidonu bile yoktu. İlk gidonlu bisiklet 1818 yılında Karl Drais tarafından bulundu ve 1839'da Mac Millan' ın ilk pedallı bisikleti buluşu bu günkü bisikletlerin taslağını oluşturdu.


  Yıl 1200
  Biraz daha derinlere indiğimizde, ilk bisiklet çok ilkel biçimde 12. yüzyılda Çin'de görülmüştür. Fransız Sirvac yaptığı sağ ve sol ayakların itmesiyle yürüyen bir bisiklet de yapılmıştır. "Celerifere" adını taşıyan bu bisiklet 1791 modeldir. Baron Karl Von Drais, 1816 yılında Drais de Senerbol' un yaptığı bisikleti daha da geliştirmiş ve bisiklete gidon eklemiştir. Bu bisiklet tahtadan imal edilmiştir. 1818 yılından sonra bisikletlerde metal kullanılmaya başlandı. Yıllar geçtikçe mucitler de artmaya başladı. Kirkpatrick Mac Millan, Leonardo Da Vinci'nin çizimlerini kullanarak ilk pedallı bisikleti üretti. 1839-1840 yılları arasında İskoçya'da yapılan bu bisiklet, halen Londra Science Museum' da sergilenmektedir. 1855'te Fransız Ernest Michaux'un bisikletini pedallı olarak kullanmıştır. 1870ten sonra geliştirilen yeni bisikletlere "Bicyole" adı takıldı. Bu modelde ön tekerliğin çapı 1- 1,5 metre arasında değişiyordu.

  Bisikletle Kazanılan Savaşlar

  İlk seri üretim bisiklet "Michaux Company" tarafından yapılmıştır. Şirket, yılda yüz kırk bisiklet üretiyordu. Bisikletin ilgi görmesi dönemin devletlerinin de dikkatini çekmişti. 1800'lerin ikinci yarısında Fransa Savunma Bakanlığı bisiklet üretimine destek vermiş ve 1871'de imal edilen bisikletler Almanya ile yapılan savaşta kullanılmış ve başarı elde edilmiştir. Ayrıca 2. Dünya Savaşı'nda Avrupa ülkeleri bisikleti askeri amaçla kullanmıştır. Ordu hızını arttırması bisikletin bir kez daha önemini ortaya koymuştur. Trufaut, içi boş kauçuk lastiğini bulmuş, bunu İngiltere'de eşit tekerlekli komple kadrolu, bilyalı ve milli bisikletlerin yapılması ve ardından ortadan katlanan portatif bisikletler izlemiştir. İrlanda'da 1888 yılında havalı plastik bisikletler piyasaya sürülmüştür. Bu durum, bisiklet endüstrisini geliştirmiştir. Bisiklet üretiminde kullanılan malzemenin fiyatının yüksekliği, işçilik maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle halka inememiştir. 1800'lerin sonundan fabrikaların artması ve seri üretimin hızlanmasıyla maliyetlerde yaşanan düşüş bisikletin geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Özellikle Fransa, Belçika, İngiltere, İtalya ve İspanya'daki bisiklet fabrikaları bisikletin bu ülkelerde yaygınlaşmasına ve bisiklet sporunu gelişmesine önayak olmuştur. Günümüzde de gelişmiş ülkelerde bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. Bir ülkenin gelişmişliğini o ülkede kullanılan bisiklet sayısı ile ölçebiliriz.

  Kendin Çevir Kendin Git
  Yapılabilecek en iyi ve en keyifli spor dallarından biri olması ve ayrıca özgür olma fırsatı bulmanız bisikleti ön plana çıkartmaktadır. Ayrıca Kendi gücünüzle kullanabileceğiniz en iyi ulaşım aracıdır. Çevre dostu olması, trafik çözümüne en iyi çözüm olması stresten uzaklaşmanıza da neden olur.
  Doğada bisiklete kullanırken sürekli olarak yeni yerler keşfedersiniz. Bunu yaparken spor da yapmış olursunuz. Kas gelişimi sayesinde vücudunuzun denge mekanizması da gelişir. Bu sporu yapmak insanı daha sağlıklı ve mutlu kılar. Bisiklet kullanmak dayanıklı olmanızı sağlar ve sürekli zinde kalırsınız. Böylece stresle baş etmenize yardımcı olur. Bisiklet ekonomik ve sosyal bir spordur. Ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte yapabileceğiniz en iyi spor dalıdır. Bisiklet kullanmayı öğrendiniz mi asla unutmazsınız.

  En Büyük Fener
  Fenerbahçe’miz, bütün spor dallarında her zaman en iyi performansı ve başarıyı gösteriyor. Gelecekteki şampiyonluklarımızın arasında Fenerbahçe Bisiklet Takımı’ nı da görmek istiyoruz. Bununla ilgili de çalışmalar ve projeler yapmaktayız. Dünyada çok popüler olan ve milyonlarca hayran kitlesi bulunan bisiklet yarışları Ülkemizde de yıldan yıla artış gösteriyor. Pistlerde, önümüzdeki yıllarda “En Büyük Fener “ çığlıklarını duyacağımıza canı gönülden inanıyoruz. Ayrıca bisikletle ilgili de iki önemli sürprizimiz olacak onları da önümüzdeki günlerde gazetemiz aracılığıyla açıklayacağız.

  Sevgi ve Saygılarımla
  Ulaş Baydar
   

İlginizi Çekebilir

IMG20160210221513.jpg
vee karşınızda ilk gıda incelemem. pek inceleme diyemem aslında. ürünümüz bu şirin görünümlü şey. şuan size boş gibi gözüküyor olabilir. çünkü boş. içindekileri ben yedim. tadı karışık meyvalı...
upload_2015-7-20_12-17-30.png
Antrenmana çıkmadan önce bünyemizin ne durumda olduğunu bilmek can alıcı nokta. Aslında bisikletin başına geçip de pedal çevirmeye başlayıncaya kadar kendimizi yeterince formda hissedebiliriz ama...
8.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...