FB Gazetesi Kasım 2011 - İstanbul'a 7.Köprü Yapılıyor!

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

1. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Merhaba Değerli Arkadaşlar. Bazı arkadaşlarımız biliyor bazıları bilmiyor. Ben ayrıca Fenerbahçe'de yazarlık yapıyorum. Bir de köşem var ve köşe yazarlığı yapıyorum. Yazılarımda genelde bisikletle ilgili yazılar yazıyorum. Fırsat bulup da bu yazılarımı sizlerle paylaşamadım. Fırsat buldukça eski yazılarım olsun yeni yazılarım olsun sizlerle paylaşacağım. Fenerbahçe Gazetesi Kasım 2011 Sayısında Çıkan Yazım, yazının Orjinali

İstanbul'a 7.Köprü yapılıyor
    İstanbul denilince akla gelen ilk sorun trafik sorunudur. Trafik sorununu çözmek için belediyeler sürekli olarak çalışıp çözüm bulmaya çalışırlar. Yıllardır da bir çözüm bulunmuş değil. Bütün bunlar bir yana bu sorun daha da büyüyor ve daha karmaşık bir hal alıyor. 3. Köprü planları neredeyse bitti. 3.Köprü yapılacak sonra 4. Köprü, daha sonra 5. 6. 7. Köprü. Gazeteler, televizyonlar 7. Köprü haberlerini yapacaklar. Belki köprüler artacak ama bununla beraber şehir nüfusu da artacak. Sonuç olarak yine kaos ortamı İstanbul’un ve birçok metropol şehrimizin hatta küçük ilçelerde bile peşini bırakmayacak. En küçük şehirlerde bile düzensiz ve gelişigüzel araç kullanımı önüne geçilemeyen bir hal almış durumdadır.Daha dün 5-10 dk gidilen mesafeleri saatlerce gitmekten bunalmayan bir toplum yarattık.

Araba sevdası
    Sorunların üzerine gitmedikçe sorun yine sorundur ve her zaman da sorun olarak kalacaktır. En büyük sorun trafikse bunu azaltmanın yoluna gidilmeli. Bir ailede bir araç varken ikinci hatta üçüncü araç toplamları bu sorunu ortaya koyuyor. Böyle bir araba sevdası varken ne köprüler biter ne de bu çile. Her sokakta servetler yatmakta, üretime katacağımız geleceğimizi daha da garantiye alacağımız gücümüzü kendi ellerimizle yok etmekteyiz.

Çözüm iki tekerde
    En büyük çözüm iki teker. Bisiklet kullanımı trafik çözümüne en büyük ilaç olacaktır. Belki bütün sorunları çözmeyecek ama ciddi bir rahatlama olacağı kesin. Trafik çözümünün yanı sıra çevreci, ekonomik, stressiz, sportif modern olması ayrı bir avantaj sağlayacaktır.

5 dakikada Beşiktaş
    Geçenlerde bisikletle Kadıköy'den Ortaköy'e gitmek için saat 08:10 da evimden yola çıktım. 08:16 da Kadıköy İskelesi'nde oldum. Akbil aldım ve bisikletimle turnikeden geçtim. Vapura bindiğimde saat 08:21'i gösteriyordu. Beklemekten sıkıldım bir tost bir de çay aldım. Çayımı yudumlarken vapur saat: 08:30'da hareket etti. 08:52'de Kabataş iskelesine indim. Ortaköy’de istediğim noktaya saat 09:00 olmadan vardım.

Ertesi gün her gün milyonlarca İstanbullunun yaşadığı çile
    Saat 08:10'da arabamla evimden yola çıktım. Daha çıkar çıkmaz ilk golü yedim. Karşı şeride geçmek için tam 5 dakika bir aracın yol vermesini bekledim. Neyse ki halen diğer araçlara yol veren kişiler kalmış. Hadi bakalım kaç dakika sürecek demeden, köprü yoluna girer girmez yavaşlamak zorunda kaldım. 100 metre gitmeden yakalandım trafiğe. Cep telefonu şarj aleti satanları izliyorum. Neyse ki birkaç metre yol alabildim. Saat: 08:35... Tıpkı benim oldum gibi genelde araçlarda bir kişi var. Araçlar köşe kapmaca oynuyor. Bir araç ilerleyen bu işte çok iyidir. Alkışlıyorum yanımdaki araç önüme geçiverdi. Saat: 09:10 dikiz aynasından arkamdaki binlerce aracı izliyorum. 09:35 nihayet köprüyü gördüm. Çok sevinçliyim çünkü 1 saat sonra karşıda olacağım. Saat: 09:55 Köprü üzerindeyim çok mutluyum başardım galiba. Ortaköy yol ayrımından girdim. Daha 100 metre gitmeden yine trafiğe takıldım. Yine şarj aleti satanlar. Yine yarışçılar ve yine bir şeyler anlatmaya çalışanlar. Saat çok geç oldu Ortaköy’e varmadan çevre yoluna bağlanarak dönüyorum. Yani kabaca sadece karşıya geçmek 2 saat sürüyor. Bunun bir de dönmesi var. Maliyeti, stresi cabası.

Sonuç olarak İstanbul’da en hızlı araç iki teker. İster bisiklet olsun ister motosiklet, gideceğiniz yere iki tekerle ulaşmak çok daha kolaydır. Unutmayalım her gün milyonlarca eksozdan çıkan zararlı maddeler başka gezegene gitmiyor bizimle yaşıyor.

2. Kürşad Erkaya

Kürşad Erkaya Üye

Seviye:
    Tebrik ederim.. Trafik sorununa en iyi çözüm bence de bisiklet kullanımı ancak milletimiz bisiklet binmeyi küçük düşürücü olarak gördükleri için bu araba sevdamız hiç bitecek gibi gözükmüyor.

ulas bunu beğendi.
    ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Hepimiz araba kullanıyoruz ama önemli olan neyi ne zaman kullanacağımızı bilmektir. Bir çok yakın arkadaşım 200 metre uzaklıktaki evine arabayla gidiyor. Yada beşiktaşa geçmek için 2 saat yolda geçirmenin bir manası yok. Otomobil olmasın demiyorum otomobili doğru zamanlarda kullanalım diyorum.

İslam Gölge bunu beğendi.
  4. ceyhan_dalsal

ceyhan_dalsal Aktif Üye

Seviye:
    arabasını satıp yerine bisiklet almış biri olarak sana sonuna kadar katılıyorum Ulaş.

ulas bunu beğendi.
  5. H.T

H.T Bisikletkolik

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Verilen en klasik tepki 'ne o öyle çocuk muyuz Allah aşkına git işine ya...'Bu zihniyetin biran önce değişmesi gerekli...Yazınız her şeyi anlatmış tabi anlayana...Teşekkürler.

ulas bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20160805_132318.jpg
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız...
cycling-nutrition-energy-bars.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
upload_2016-10-26_10-10-26.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...