FB Gazetesi Ağustos 2011 - Triatlon

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

 1. ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.925
  Beğeniler:
  9.912
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Merhaba Değerli Arkadaşlar. Bazı arkadaşlarımız biliyor bazıları bilmiyor. Ben ayrıca Fenerbahçe'de yazarlık yapıyorum. Bir de köşem var ve köşe yazarlığı yapıyorum. Yazılarımda genelde bisikletle ilgili yazılar yazıyorum. Fırsat bulup da bu yazılarımı sizlerle paylaşamadım. Fırsat buldukça eski yazılarım olsun yeni yazılarım olsun sizlerle paylaşacağım.

  Yazının Orjinali:

  Triatlon
  Triatlonun tarihçesi 1978 yılına dayanıyor ve ilk olarak Hawaii adalarında yapılmıştır. Bu spor felsefi bir spordur . Triatlon yarışı dünyanın en zor spor dallarından biri olmasına rağmen oldukça keyifli ve uygulaması basit bir spor dalıdır. Triatlon, yüzme, bisiklet ve koşu etaplarından oluşmaktadır. İlk olarak kategorilerine göre sporcular belirlenen mesafede yüzerler. Yüzme etabını tamamlayanlar koşarak Değişim Alanı denilen bölgeye gelirler ve böylece yüzme etabı tamamlamış olurlar. Sporcular değişim alanında bulunan bisikletlerini alır ve alandan ayrılırlar. Değişim alanında geçirilen bu süreye T1 Zamanı denilir. Bisiklete başlayan sporcular en iyi zamanı elde etmeye çalışır ve parkur bitiminde yine değişim alanına girerler. Bu sürecin adı Bisiklet Zamanı olarak adlandırılır. Bisikletlerini bırakan sporcular değişim alanından çıkarak koşmaya başlarlar. Değişim alanında geçirilen bu süreye de T2 Zamanı denilir. Koşu bitiminde yarış bitmiş sayılır ve bu zaman da Koşu Zamanı olarak adlandırılır. Son derece performans gerektiren bu etaplarda sporcular büyük enerji kaybederler. Performansı iyi olan sporcular da derece yaparlar.

  1.İstanbul Triatlonu
  İstanbul geçtiğimiz hafta sonu 23-24 Temmuz 2011 tarihinde Caddebostan sahilinde Triatlon yarışı ile tanıştı. Katılımın ve ilginin büyük olduğu, Delta Bisiklet’in ana sponsorluğunda 1.İstanbul Triatlonu’na Türkiye’nin her yerinde Kulüpler ve Lisanslı ferdi sporcular katıldı. Bu yarış 750 m yüzme, 20 km bisiklet ve 5 km koşu etaplarından oluşan sprint yarışı şeklinde koşuldu. Yaklaşık 200 sporcunun katıldığı yarışlarda, Uluslararası yarışlarda kullanılan Chip’li ölçüm sistemi kullanıldı. Delta Bisiklet 1.İstanbul Triatlonu’ nun önümüzdeki yıl 500 kişi ile Uluslar arası yapılması bekleniyor.

  Delta Bisiklet 1.İstanbul Triatlon yarışına destek de oldukça büyüktü. Türkiye Triatlon Federasyonu, İstanbul Valiliği, GSGM, Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Kadıköy Belediyesi ve Green Park Otelleri’nin büyük katkılarda bulundular. 23 Temmuz Cumartesi günü Green Park Pendik’te Teknik toplantı yapıldı. Toplantıda sırasıyla Ulaş Baydar, Triatlon İstanbul İl Temsilcisi Fuat Bozak, Triatlon Onursal Başkanı Halil Kılıçoğlu, Federasyon Başkanı Hamdi Güneş ve Gözlemci sıfatıyla ITU temsilcisi Alpar Nagi söz alarak konuşma yaptılar.

  10 ayrı kategoride yapılan yarışlarda, “Büyük Erkekler” de Mert Onaran, “Büyük Bayanlar” da Çiğdem Gülgeç, “Genç Erkekler” de Ali Mutlu, “Genç Bayanlar” da Ümran Aslan, “Genç Erkekler” de Haşmet Can Haktan, “Yıldız Bayanlar” da Yelbesu Büyükzöngür, “Master Bayanlar” Didem Doğruol, “Master Erkekler” 40-50 yaş arasında Can Koşay, “Master Erkekler +50” yaşta ise A.Kemal Güner birinci geldi. Parolimpik’in kategorisinin tek yarışmacısı olan Milli Atlet Kemal Özdemir ise 02.11:54’lik derecesi ile yarışı başarı ile tamamlayarak triatlon branşında bir ilki başardı. Derece yapan sporculara madalyalar takıldı. Bunun dışında da yarışı bitiren sporculara da katılım madalyası verildi. Triatlon Federasyonu ve Delta Bisiklet katkıları ile de başarılı olan kulüplere 37 adet Corratec marka bisiklet dağıtıldı.

  Organizasyon Ekibinin Büyük Zaferi
  Triatlon yarışının zor olmasının yanında, aktivitelerin en güç kısmı ise organizasyonu sorunsuz yürütmektir.Çalışmalar gece gündüz yaklaşık 3 ay sürdü. Denizde ve karada güvenlik en üst seviyelere getirildi. Yüzme etabı güvenliği için Deniz Polisi haricinde iki zodiac bot, üç kano ve iki hakem teknesi , bisiklet etabı için de motorize ekipler görevlendirildi. Sonuçların doğru alınabilmesi için Chip sisteminin yanında 27 Triatlon Federasyonu hakemi yer aldı. Güvenlik sebebi ile yarış saatlerinde Caddebostan sahili trafiğe kapatıldı.

  Organizasyonda ve bütün çalışmalarda görev alan Ulaş Baydar, Delta Spor Kulübü Ekibi, Rivamad Spor Kulübü Ekibi, Triatlon Onursal Başkanı Halil Kılıçoğlu, İstanbul Triatlon İl Temsilcisi Fuat Bozak, İBB İzcilik sorumlusu Gazi Bilir, iş kadını Özlem Yasmut, İş adamı Kurtuluş Anıl, bankacı Levent Topçu, mimar Feray Saral bu organizasyonun yapılmasında ve sorunsuz bitmesinde büyük katkıda bulunmuş ve ekip çalışmasını en iyi şekilde yerine getirmişlerdir.

  Yüzme etabı güvenliği için Deniz Polisi haricinde iki zodiac bot, üç kano ve iki hakem teknesi görevlendirilirken bisiklet etabında ise yedi motor görevlendirilmiş. Yoğun katılım sebebiyle darfting (deryar) serbest olması durumu söz konusu olurken, bu sebepten ötürü de yarışmanın puanlı yarışma kategorisinden çıkartılması yönünde karar alınmış. Bu yıl ilk kez gerçekleşen organizasyon, 2012 yılında Uluslararası boyut kazandırılarak çapının daha da büyütülmesi hedefleniyor.

  2.İstanbul Triatlonu Uluslararası Olacak
  Yarış öncesi bütün ayrıntılar düşünüldü ve önümüzdeki yıllarda yarışın Uluslararası olması için çaba gösterildi. Organizasyonun amacı 2012 yılındaki “Avrupa Triatlon Kupası” nın bir ayağının İstanbul’ da gerçekleştirmesini sağlamaktır. Dolayısıyla organizasyon yetkilileri işi sıkı tutmuş ve gerek güvenlik, gerek ekipman ve gerekse konaklama vb. konularda çok ciddi ve titiz bir çalışmalar yapmışlar. Ardından da birçoğumuzun uluslararası yarışmalarda sık sık görmeye alıştığı ITU Temsilcisi Alpar Nagi bu yılki yarışmaya gözlemci sıfatıyla davet etmişler. Nagi’ nin yarışma sonrası vereceği olumlu rapor 2012 Avrupa Triatlon Kupası’nın bir ayağının İstanbul’ a alınmasını sağlayacak.

  Sevgi ve Saygılarımla
  Ulaş Baydar
   
  İslam Gölge ve Hakan Eşme bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-15_10-56-13.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...
upload_2017-1-21_18-12-42.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
GARMİN AKŞAM.jpg
Merhaba, Şu an aktif olarak kullandığım garmin 520 model bir bisiklet bilgisayarım var. Otomatik olarak stravaya kayıt atıyor. Hız yükseklik vs 3 aşağı 5 yukarı aynı. Lakin yakılan kaloride baya...