Fast food dedik buda FAST DRİNK(hazır içecekler)

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında gokhancan tarafından paylaşıldı.

?

Hazir içecekler sağlığımızı tehdit edermi?

Anketin kapanma tarihi 1 Eylül 2008.
 1. Evet son derece tehlikeli ve insan sağlığı ile bilakis bile bile oynuyorlar.

  oy sayısı 1
  50,0%
 2. Tehlikeli olsa ne olcak, hepsi mükemmel karışımlar hiç problem yok.

  oy sayısı 0
  0,0%
 3. Aslında herkez biliyor bu tehlikeyi ama kimsenın önemsediği yok.

  oy sayısı 1
  50,0%
 4. Evet tek kelimeyle, sağlığımızı mahvediyorlar.

  oy sayısı 0
  0,0%
 5. Evet desem bile iradesizim, dayanamıyorum bu muthiş lezzetlere.

  oy sayısı 0
  0,0%
 1. gokhancan

  gokhancan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  801
  Beğeniler:
  668
  Şehir:
  istanbul/bayrampaşa
  Seviye:
  Fast food un zararları anlatılırda sizlere hazır içececek sanayisinin tehlikelerinden bahsetmeden geçemeyeceğim.

  Hazır içecek sanayisinin tehlikeleri nelerdir? Kan şekerine nasıl etki eder ne tür rahatsızlıklara sebeb olur.

  Yağ yakma ve kas yapısını güçlendirmedeki amacı nedir ne değildir. Hepsini açığa çıkarıyoruz. Yavaş yavaş yazılarımı okuyan arkadaşlarımızın kafasındaki sorunların hepsine çözüm getirmeye devam ediyorum.

  Hazır içeceklerle ilgili yazımıza devam edelim.

  Şekerli ve Gazlı(karbondioksitli) içeceklerin her gün yeni bir zararı ortaya çıkıyor. Uzmanlara göre, günde sadece bir iki kutu içmek dahi birçok soruna sebep oluyor. Gazlı içeceklerle en fazla ilişkilendirilen sağlık sorunları neler? Günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamak için hangi içecekleri içmeliyiz? Gazlı içecekler kemik kırılmasına mı neden oluyor?

  Son yıllarda özellikle sofralarımıza hakim olmuş gazlı içecekleri içmeden önce bir kez daha düşünmek de yarar var. Gazlı içecekler hakkındaki gerçekleri anlatan Judith Valentine'in makalesi, bu yabancıyı tekrar gözden geçirmemize neden olacak.

  Gazlı içeceklerle en fazla ilişkilendirilen sağlık sorunları obezite, diyabet ve diğer kan şekeri sorunları, diş çürümesi, kemik erimesi ve kemik kırılmaları, beslenme eksikliği, kalp hastalığı, gıda bağımlılığı ve beslenme bozuklukları, kimyasal tatlandırıcılar nedeniyle nörotransmiter fonksiyon bozukluğu, aşırı kafein nedeniyle nörolojik ve adrenal bozukluklar.

  Şu anda şeker yerine kullanılan yüksek früktoz içeren mısır şurubu büyümekte olan hayvanlarda bakır eksikliğine sebep olduğundan sağlıksız kolajen gelişimi ile ilişkili. Früktozun tamamı karaciğer tarafından yakılır. Yüksek früktozlu diyetlerle beslenen hayvanlar alkoliklerinkine benzer karaciğer sorunları yaşarlar. Diyet içeceklerde kullanılan aspartam potansiyel bir nörotoksindir ve endokrin salgılarını bozar. Kafein adrenal salgıları uyarır. Yüksek miktarlarda alındığında özellikle çocuklarda adrenal tükenmeye neden olur.

  Gazlı içeceklere eklenen fosforik asit, kalsiyum kaybı ile ilişkilidir.
  Sitrik asit, bir nörotoksin olan MSG içerebilir.
  Yapay aromalar MSG içerebilir.
  Su yüksek oranda florür içerebilir.

  Gastrointestinal Rahatsızlık

  Mesleğimde yıllar içinde en fazla karşılaştığım sorunlardan biri, özellikle gençlerde görülen gastrointestinal rahatsızlık. Mide asit seviyesinde yükselme nedeniyle gastrik yanmalar oluşuyor ve mide çeperinde erozyon oluyor. En çok duyduğu şikayet kronik "mide ağrısı". Hemen hemen tüm durumlarda, hasta gazlı içecekleri ve kafeini bıraktığında bu şikayetler yok oluyor.

  Bu şikayetlere neden olan ne? Bir çok fazlı içeceğin içinde kafein olduğunu ve kafeinin mide asit seviyesini yükselttiğini biliyoruz. Bilmediğimiz şey, gazlı içeceklerde katkı maddesi olarak asetik, fumarik, glukonik ve fosforik asit gibi, her biri sentetik olarak elde edilmiş birçok kimyasal asidin kullanıldığı. Bu nedenle, bazı arabaların motorlarını temizlerken bazı gazlı içecekler çok işe yarar. İnsan tüketimi içinse, etkileri daha az tatmin edici ve şüphe uyandırıcı. Özellikle boş mideye gazlı içecek içmek midenin ve diğer gastrik organların asit-alakali dengesini bozar, bu da devamlı asit bir ortam oluşmasına neden olur. Uzun süreli asit ortam ise midede yanma ve ağrı olmasına sebep verir. Uzun vadede, gastrik bölgede erozyonlar oluşabilir.

  Gazlı içeceklerin sebep olduğu bir diğer problem ise, çay, kahve ve alkol gibi su atıcı diüretik etkiye sahip olması. Bu içeceklerin hepsi sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir. Günlük sıvı ihtiyacımızı karşılamak için bitki çayları, besleyici çorbalar ve etsuları, ayran gibi mayalı içecekler ve saf su içmek çok daha sağlıklı. Bu içecekler sindirim sistemine zarar değil, fayda verirler.

  Sporcu İçecekleri

  Spor yapanlara hareket ederken kaybettikleri elektrolitleri geri kazandırmak amacıyla "ergojenik destek" adıyla içecekler veriliyor. Bu içecekler üç nedenle sakıncalı. Bir, diüretik etkileri olduğu için kaybolan suyu kazandırıcı değil, suyu dışarı atıcı etki yaparlar. İki, çoğu insan hareket sırasında az elektrolit kaybeder. Bu elektrolitler de su içmekle, ayran içmekle ve deniz tuzu/kaya tuzu içeren bir diyetle beslenme yoluyla doğal yoldan vücuda alınabilir. Üç, susamış çocuklara şeker içeren bu içecekleri verdiğinizde şekerin sindirimi için kan mideye gider. Kanın yerinin değişmesi vücudun diğer organlarında kan hacmini düşürür. Bu da kramplara veya ısı nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklara neden olur.

  Enerji İçecekleri

  Gazlı içecekler endüstrisi son keşfi olarak normalden çok daha yüksek oranda kafein ve diğer uyarıcılar içeren enerji içeceklerini üretti. Aralık 2000'de The Lancet'ta yayınlanan bir makaleye göre, 18 yaşında bir gencin basketbol oynarken ölmesi üzerine İrlanda hükümeti enerji içecekleri hakkında "acil araştırma" yaptırılması kararını aldı. Ölen genç "Red Bull" isimli içecekten üç kutu içmişti. Makaleye göre, hafif sarhoş olmuş gençlerin bu içecekleri içmesiyle gece yarısı şiddet olaylarında da artış yaşandığı gözlemlenmiş. Şiddet olaylarının çapı nedeniyle, İrlanda'da bazı işletmeler enerji içeceği satmayı reddetmiş. Tüm AB ülkeleri bu konuyu ciddiye alarak bilim komitelerinden enerji içecekleri hakkında araştırma yapmalarını istediler. ABD'de henüz bu konuda araştırma yapma niyeti yok.

  Kemik kırılması
  Son 30 yılda gazlı içecek tüketimini artan osteoporoz ve kemik kırılmaları ile ilişkilendiren araştırmalar yayınlanmaya başladı. Yeni bulgulara göre kalsiyum ve diğer minerallerin eksikliği ve bunlar nedeniyle kemik kırılmaları artış gösterdi. 1994 yılında Adolesan Sağlığı dergisinde yayınlanan bir araştırma 76 kız, 51 erkek çocuk üzerinde "kızlarda kola tüketimi ve kemik kırılmaları arasında kuvvetli bir bağ" bulunduğunu bildirmişti. Yüksek kalsiyum alımı bir oranda koruma sağlıyordu. Erkek çocuklarda, sadece düşük kalorili bir diyet kemik kırılmaları ile ilişkiliydi. Araştırma aşağıdaki sonuç ile aktarılmıştı " Gazlı içeceklerin yüksek oranda tüketimi ve sütün daha az içilmesi, genç kız ve kadınlarda, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde osteoporoza daha açık olmalarına neden olarak toplum sağlığını tehdit etmektedir."

  Haziran 2000'de "Pediatri ve Adölesan Tıbbı" dergisinde yayınlanan başka bir çalışma ise okul çağındaki 460 kız çocuğu üzerinde yapıldı. Bu çalışmaya göre de "gazlı içecekler kemik kırılmaları ile yakından ilişkili" idi. Fosforik asit ve diş çürümesi

  Gazlı içecekler artık her okulda satılmaya başladığından beri diş hekimlerinin fark ettiği bir sorun var. Aslında sadece yaşlılarda görülebilecek diş minesi kaybıyla, çocukların dişleri sararmaya başladı. Bunun sorumlusu ise, diş çürümesinin yanı sıra sindirim sorunları ve kemik kaybına da yol açabilen fosforik asit. Diş hekimleri, düzenli olarak gazlı içecek içen genç kız ve erkeklerde ön dişlerin diş minesinin tamamen kaybolduğunu belirtiyor.

  Normalde tükürük salgımız 7.4 pH derecesi ile hafif alkalidir. Gençlerde olduğu gibi, bütün gün gazlı içecek içildiğinde, fosforik asit tükürük pH'ını asidik seviyelere düşürür. Asidik tükürük salgısını tamponlamak ve pH dengesini tekrar 7'ye getirmek için vücut dişlerden kalsiyum iyonlarını çeker. Bunun sonucunda diş minesi hızla yok olur.

  Meyve Suları
  Tüketiciler genellikle, gazlı içeceklerden daha sağlıklı olduğu düşüncesiyle meyve sularını tercih ediyorlar. Aslında, meyve suyu üretimi son derece endüstriyel bir işlem. Örneğin portakal suyu, devasa miktarlarda üretiliyor. Portakallar bütün olarak sıkılıp tankın içine gider, bu da demektir ki, portakal kabuğundaki kimyasal böcek ilacı kalıntılarını da içiyoruz. Meyve suları yüksek sıcaklıklarda pastörize edilmelerine rağmen ısıya ve basınca dayanıklı mantarlar meyve suyunda yaşayabilir. Soya proteini ve pektinden yapılan bir bileşim portakal suyuna opak bir görünüm vermek ve tortunun dibe çökmesini engellemek için kullanılır.

  Üzüm gibi diğer meyvelerin suları, meyve üretiminde kullanılan florid içerikli böcek ilaçları nedeniyle daha büyük risk taşır. Meyve sularının şeker içeriği yüksektir ve dişlere en az gazlı içecekler kadar zararı vardır!

  Eğer meyve suyu içmek istiyorsanız, kendi meyve suyunuzu, kimyasal böcek-tarım ilacı kullanılmamış, organik olarak üretilmiş meyvelerden, kendiniz sıkın. Elde ettiğiniz meyve suyunu su veya maden suyu ile hafif inceltebilirsiniz. Bir lokantaya gittiğinizde ise maden suyunu içine bir dilim limonla isteyip içebilirsiniz.

  Bunlara ilaveten, ayran gibi mayalı içecekleri bol bol tüketebilirsiniz. Bu tür içecekler bağırsak yapısına yardımcıdır. Bağırsak ve peklik sorunlarına iyi gelir, emzirme döneminde sütü çoğaltır, hastaları güçlendirir ve tüm vücuda kuvvet verir.

  saygılar arkadaşlar.
   
  kemalone bunu beğendi.
 2. BlackDahliaMurder

  BlackDahliaMurder Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  63
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  Beşiktaş / iSTANBUL
  Seviye:
  abi sayende bir sağlık ansiklopedisi okumuş kadar ve doğru bir şekilde bilgileniyoruz, tekrar teşekkürler.
   
 3. #3
  gokhancan

  gokhancan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  801
  Beğeniler:
  668
  Şehir:
  istanbul/bayrampaşa
  Seviye:
  Takip etmeye devam et cunku sporcu sağlığı ve insan sağlığı konusu son derece geniş ve engin bilgiler istiyor.
   
 4. Snaqe

  Snaqe Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  203
  Beğeniler:
  167
  Şehir:
  İstanbul-G.O.P
  Seviye:
  o zaman bundan sonra ayran+maden suyu :)
   
 5. Fırat Ayanyan

  Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  617
  Beğeniler:
  270
  Şehir:
  Bakırköy/İstanbul
  Seviye:
  pasifik :D ona da bişeyler katmışlardır kesin
   
  gokhancan bunu beğendi.
 6. #6
  gokhancan

  gokhancan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  801
  Beğeniler:
  668
  Şehir:
  istanbul/bayrampaşa
  Seviye:
  Bence eskisi gibi dışarıdan alısveriş yapmama alıskanlıgını kazanıp, yanımızda her zaman bir çanta bulundurarak- sırt çantası olağandır.

  Ev yapımı taze sıkılmış meyva suları, ayran ve bilimum çeşitlerdeki içecekleri yanınızda bulundurabilirsiniz.

  Hatta onu bırakın. Saklama kabı denen bir şey. Yanınızda saklama kapları içinde doğal yiyecekler bulundurabilirsiniz yani.

  Ama basında nberi anlattıgım gibi bu bilinçlenme ve disiplin çerçevesinde gerçekleşir bunun baska bir açıklaması yok.

  Sırtımda yemek içecekmi taşıcam gider bakkaldan marketten büfeden alırım diyosan zehirlenmeye devam edebilirsiniz.

  Ayrıca görüldüki, yanınızda taşıdığınız bu ürünler doğal beslenmenize yardım etmekle kalmıcak, tasarruf yapma olanağınızıda arttıracaktır.

  saygılar.
   
  Fırat Ayanyan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20170411_091317.jpg
Herkese Merhaba. Ben Necmettin Ünlü. izmirde yasiyorum universite Ogrencisiyim. 21 yasindayim. Hersey 19 yasinda 133 kiloya kadar cikmam ile basladi.Boyum 1.9m idi ama yinede kilo oldukca belli...
6.png
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
1.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...