Farkındalık turuyla ilgili acil yardım

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba, biliyorsunuz ki dün gece Denizli' de yaşanan kazada bir arkadaşımız daha vefat etti. En azından bir farkındalık turu yapmak istiyorum ama ne yapmalı, nereden başlamalı bilemediğim için yardımınıza ihtiyacım var. Araştırma yapacak vaktim maalesef yok çünkü bie şey yapılacaksa olay soğumadan yapılmalı. Hemen bu pazar yapılması en iyisi olur diye düşünüyorum. Belediyeden izin mi almalıyım ne yapmalıyım yol gösterirseniz minnettar olurum.

Scudo

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Kanunen herhangi bir engel yoktur. Bisiklet için kanunlarda yer alan sağ şeritten gitme, bir şeritte en fazla iki bisiklet yan yana gitme, yaya yollarına girmeme; trafik ışıkları, yayaya geçiş önceliği, hız sınırı gibi hususlara uyarsanız ister 1 bisiklet olun ister 1500 bisiklet olun kimsenin birşey deme hakkı yoktur. Bu videolarda da belediyeden izin alındığını sanmıyorum:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Knight Rider Bizim amacımız bu kazalara karşı orada toplanmak ve insanların dikkatini çekmek.Belki 1-2 tane tv kanalı çağırılabilir.
@Mustafa Zeybek Hocam geçen sene AEA ve Denizli'de askeri yolda ölen bir tane motorcu abi için polis kortejiyle Bayramyeri-Ziya Tıkıroğlu Tiyatro'suna kadar gelip basın açıklaması yapmışlardı.O motorcuları internetten bulabilirsen onlara sor.

Rip

Daimi Üye
Tepki
676
İsim
Rıza
Bisiklet
Corratec
Farkındalık Türk toplumuna çok uzak bir kavram. Bu tür turlarda dahi yolu kapatıyorsunuz diye dayak atmaya çalışanlar çıkıyor, Allah muhafaza.
Bir gecede farkına varamayacağız, burası kesin de acaba böyle böyle mi oluyor gerçekten bu işler, bilemedim. Belediye değil de emniyete haber vermek gerekir. Ohal nedeniyle izin çıkmayabilir, dikkat.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Knight Rider
Bu Arkadaşkar kadar organize olsak yeter :D evet düşününce mantıklı ama belki izin falan gerekiyordur. Sonradan öğrenmenin faydası olmayacağından sorayım dedim.

@Cyclinq
Eyvallah. Birkaç yere sordum, izinli olmasa bile bir şekilde bir şeyler yapacağız.

@Rip
İşte tam da bu yüzden farkındalık oluşturmamız lazım. Geçenlerde ismi lazım değil, bir yerde çıplak bisiklet turu yapıldı ve yanlış hatırlamıyorsam 1000' in üstünde insan katıldı. Onlar can derdinde değiller, marjinal işler yapıyorlar. Bizim ise canlarımız için bu farkındalığı oluşturmamız gerekli diye düşünüyorum. Dövmeye kalkan olursa da o kadar bisikletçinin içinde denesinler bakalım :D

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.347
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mustafa Zeybek
Valiliğe dilekçe ile muracaat etmeniz gerekir.
Dilekcede guzergah saat belirtirseniz ilgililer gerekli önlemleri alir.

@Mustafa Zeybek
İletişim

• Pamukkale Bisiklet Derneği
  • Yavuz Öge - 0 532 170 84 20
  • H.İbrahim Kurt - 0 533 554 88 78
  • bilgi@pamukkalebisikletdernegi.com

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
@Mustafa Zeybek otoyol harici herhangi bir yolda bulunmak yasal hakkınız. Ayrıca kağıt üzerinde toplanma ve gösteri hürriyetiniz de anayasal bir hak.

Bence hiç izin vs. işlerine girmeden buluşun, makul şekilde sürüşünüzü yapın, kazanın olduğu yere gidin, çiçek bırakın ve dağılın. Eğer izin almaya kalkarsanız alacağınız cevap "OHAL var, olmaz" olacak.

Bildiğim kadarıyla critical mass buluşmalarında da herhangi bir izin alınmıyor bir merciden.

uussff

Daimi Üye
Tepki
228
@OzyAnayasal hak demissiniz haklisiniz ama bu duruma girdiginizde toplantı ve gosteri kanununa muhalefetten islem yapiliyor.

Normalde anayasaya aykiri kanun olmamasi gerek ama var..

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
@uussff

Iktidarın hoşuna gitmeyen sloganlar atmadığınız ve çevreden bir şikayet gelmediği sürece polis müdahale etmiyor. Bu durumu normalleştirmek için yazmıyorum tabi ki bunu, çokça bilinen bir durum olduğu için yazıyorum yalnızca.

En kötü senaryo; polis bir iki kişiyi gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefetten göz altına alır ve 10-12 saat sonra bırakır ki bence bu olasılık çok uzak. Barışçıl ve apolitik (görünen) bir eylem için polis de zahmete girmez. En fazla uyarır, dağılın der.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

uussff

Daimi Üye
Tepki
228
@Ozy

Genel Söylediklerinizle hemfikirim ama ohalde durum cok baska olabilir.

Mesela gecen sene havaalaninda bir guvenlik gorevlisi ve yolcu tartisma yasadilar. Guvenlik gorevlisi sikayetci oldu, yolcuda biraz celallendi.

Polis aynen sunu dedi "bakin hanimefendi agzinizdan çıkan sozlere dikkat edin, su an ohal var" arkasindan benim net olarak aklimda kalmayan ama yapabileceklerine dair birkac sey siraladi ve hos seyler olmadiklarini hatırlıyorum.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Ozy

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Atasoy az önce arkadaş çevremle toplanıp plan yapmaya başladık. Kararlıyız, bu işi yapacağız. Teşekkür ediyorum.

@Ozy
Bisiklet ulaşım platformu da bu tarz bir cevap verdi. Biz yine de işi kitabına uyduralım da sonradan arıza çıkmasın. Ha, izin alamazsak tur iptal olacak mı, hayır. Yine toplanıp en kötü slogansız, pankartsız yapacağız.

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
Böyle bir girişimde bulunduğun için tebrik ediyorum @Mustafa Zeybek

Öncelikle izin alınmasına gerek yok. Her ay critical mass eylemlerinde birçok bisikletli yollarda oluyor ve CM yapan iller arasında el ilanı dağıtan vs. de var.

Denizli'de göz önünde olacak bir minik bir rota belirleyip, meydan ya da çarşı girişi (Denizli'yi bilmiyorum, tahmini yerler yazıyorum) bir yerde sürüşü bitirebilirsiniz. Eğer bir kolektif ya da olmadı bir STK gücünüz varsa el ilanı, bilgilendirme broşürü hazırlayıp bunları araçlara ya da sürüş sonundaki kalabalık yerde halka dağıtabilirsiniz.

Hayalet bisiklet denilen bir uygulama da var. Eski bir bisiklet bulup (hurda), beyaza boyayıp kazanın olduğu yerde bir direk vs. varsa asabilirsiniz. Kazanın olduğu yerde ".... tarihinde burada bir bisikletli öldü" gibi bir pankart bırakılabilir. (Yetkililer sökene kadar bir gün de olsa gelen geçen araba görür).

ghost-bike.png

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@luneris
Teşekkür ediyorum. Umuyorum ki tur sadece başlangıç olacak. Hayalet bisikleti critical mass gruplarının birinden öğrendim, onu da ayarlamaya çalışacağız. Destek için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Caner Geyik

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Atasoy

Evet en bilindik ve Denizlide etkinlik yapan grup Pamukkale Bisiklet Derneği var. Galiba yönetimi falan değişti onların ama facebooktaki grubundan yardım istenebilir. Genelde PBD'nin yaptığı etkinlikler için valilikten izin alınıp yapılıyor çünkü konvoyun başında ve sonunda polis eşlik ediyor. Öteki türlü hafta içi salı akşamları ve pazar günleri sürüşlerinde böyle bir şeye gerek kalmıyor.

Ama o kadar aşırı kaçmadıkça normal bir arkadaşlar arası toplanma gibi olsa kimsenin müdahale hakkı olmaz diye düşünüyorum. Sonucunda orada miting yada benzeri bir eylem olmayacak sadece bisiklet süren kişilerinde trafikte olduğunu, bizimde bir can taşıdığımız ve kazada hayatını kaybeden kişiyi anmak ve toplumda farkındalık yapmak için bir organizasyon olacak. Zaten her hangi bir müdahale yapmadan uyarı yapıyorlar. Tabi OHAL olunca biraz sıkıntılı işler.

DurgunDeniz

Daimi Üye
Tepki
419
Açıkçası o hayalet bisikleti oraya bırakıp çiçekler vs ile süsleseniz yine yeter.O da bir şeydir.Ben çok fazla kişi toplayabileceğinizi düşünmüyorum o yüzden bir anıt yapmanızda yeterli olacaktır bence.Yine bir deneyin farkındalık turunu bakın kaç kişi toplanıyor.Hatta biraz daha cesur bir şey yapmak isterseniz yapılan ihmallerden falanda bahsedin bisikletin üstüne koyacağınız yazıda.zaten bir çok işi oraya çiçek falan bırakacağı için cadı avına çıkmak gibi olur yapanı bulmakla uğraşmazlar.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Denizlinin kalabalık bir meydanında yere yatma eylemi yapılabilir. Biryerde görmüştüm ama nerde :bsmagryr:
Yani illa sürmenize gerek yok. Alın bisikletleri yatın yere. Hem harbi dikkat çeker. Teyzeler amcalar “napıyo la bunlar” der. “Ölüyoz teyze” dersiniz

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Özcan.
Basın ayarlanır, ayarlanmasa dahi video çekip servis ederiz. En azından yerel kanallarda çıkar. Trafik durdurmak falan saçma. Amacımız antipati toplamak değil, farkındalık yaratmak olacak. Yine de fikir için teşekkürler.

@DurgunDeniz
Yukarıda dediğim gibi kimse gelmese bile arkadaş çevresi olarak biz gideriz, ama ne olur farkındalıkla ilgili hiçbir adım atamamış oluruz.

Üniversitede sınavlar bitti, millet yavaştan gitmeye başladı maalesef. Umarım en azından 15-20 kişi toplanır. Denizli' deki çoğu bisikletçiye ulaşabiliriz ama ne kadarı gelebilir bakacağız.

Tek elimizle tutabilecepimiz pankartlar yapmayı düşündüm. Bisikleti bağlayacağımız yere de bir şeyler ayarlarız.

@Serkan Mıstınoğlu
Ölüyoz teyze ne yahu :D

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu Denizlinin en kalabalık insanların dikkatini çekeceğimiz yeri Çınar Meydanı var. Fakat burada biraz kalabalık olsun hemen toma gelir. Belediye binası, bir çok partinini il binası bu meydana bakıyor hatta 400-500 metre ileride de valilik var. Ama dediğiniz mantıklı. Zamanında emekliler kefen diye üzerilerine beyaz çarşaf alıp yatmışlardı bu bizim kefenimiz başka bir şeyimiz yok diyerek.

@Özcan. Abi / Bey trafiği kapatma güzel olabilirdi fakat kazanın olduğu yol Denizli - Antalya kara yolu. Orayı trafiğe kapatmayı bırakın durdurmak bile çok zor ışıklı sinyalizasyon var fakat çok kısa yanıyor ve sağa sola dönüşler açılıyor.
Aslında o yol da ışık yerine alt geçit sistemi ile trafiği akıtmaları gerekmekte. Fakat yol üzerinde bulunan Avm'nin benzinliği ve o avm projerini bozuyordu. Şimdi şöyle anlatayım o yola projeyi hazırlayan kişiyi çok yakından tanıyor 3 veya 4 defa bu projeyi verdi fakat o Avm'nin kurucusu sahibi artık neyi ise o zamanlar Denizli Belediyesi meclis üyesi ve Denizlide hatrı sayılan kişilerden olduğu için o proje hep ertelendi. Belki bundan sonra yapabilirler bu firmanın kardeşlerinden birisi FETÖ olaylarından dolayı içeride. Neyse anlayın işte adamın var kendi işin yürüyor diye o kavşakta kaç kişini başına olay geldi.
Yol şöyle. İzmir ve Ankara bir kavşakta bağlanıyor. Hatta bu kavşakta kaldırmıyordu. Daha yeni yeni bitiriyorlar. Oradan Antalya yoluna bağlanıyor. Yol üzerinde 4 veya 5 tane önemli kavşak var ve buraların 3 tanesinde alt geçit sistemi mevcut (sarı ile işaretlediğim) en sonda kırmızı ile işaretlediğim yol da her ve daha sonrasında üniversite kavşağında her hangi bir sistem yok. İnşallah hep bana sistemini aşarız ve ülke için bir şey yapmanın amacına ulaşırız.

Dosyalar