Fark çok mu ?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Onur ALKAÇIR tarafından paylaşıldı.

 1. Onur ALKAÇIR

  Onur ALKAÇIR Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2010
  Mesajlar:
  246
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Arkadaşlar ben sedona 741 kullanıyorum üzerinde schwalbe black jack var mtb lastiği slick lastiğe geçiceğim çok fark ettiirirmi hız konusunda ve max 75 liralık teker önerilerniz nelerdir ? Şimdiden teşekkürler :=)
   
 2. Murat Uluoğlu

  Murat Uluoğlu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2010
  Mesajlar:
  238
  Beğeniler:
  150
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  hız konusunda farkeder ama asla 28 jant bir şehir bisikleti kıvamında olmaz (yarış bisikletini saymıyorum bile). ama yine de şehir içinde mtb'nin o kalın ve dişli lastiklerinden sonra çok iyi geleceğine emin olabilirsiniz. ben önceden kullandığım maxxis detonator 26x1.50 lastiklerini öneririm. maxiss zenith'i de beğenenler var. ikisinin de tanesi 45-50 tl civarında. bu tarz lastikleri alırken özellikle ıslak zemindeki performansını araştırmanı öneririrm.
   
 3. Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bir konuda denk gelmiştim bir arkadaş hızının yaklaşık olarak 1.5 kat falan arttığını söylemişti. Ayrıca görüntü olarakta oldukça hoş oluyo bence :)
   
 4. tolga_107

  tolga_107 Yeni Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2004
  Mesajlar:
  46
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  Kozyatağı
  Seviye:
  kesinlikle hız ve akıcılığı artırır,ebat olarakta inceleceğini varsayarak; arazi şartlarında, hatta kaldırım,çukur yollardaki mazgallara daha karşı daha dikkatli sürüş gerektirir, bisikletin süspansiyon ve jant aksamına zarar verme ihtimali artacaktır, denge tölaransınızda azalır.
   
 5. Mehmet Ergene

  Mehmet Ergene Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  31 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  458
  Beğeniler:
  217
  Şehir:
  Beşiktaş - İstanbul
  Seviye:
  ben de yeni konu açmadan sorayım.
  bende 26x1.75 schwalbe marathon lstikler var. bunun yerine tamamen slick lastik alsam 26x1.50, bana hız getirisi ne kadar olur? yol tutuşunda sorun yaşar mıyım?
   
 6. Mustafa Şükrü Yıldırım

  Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.412
  Beğeniler:
  833
  Şehir:
  Yalova
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Bence asfaltta ve asfalt türü virajlarda dişli lastiğe göre yol tutuşu daha iyi, dişli lastiğin yaptığı ses ve titreşimden kurtulmak güzel, akıcılık artıyor, ben 60-55 psi arası 1.6 conti. sport contact kullanıyorum, 180 tpi tam dişsiz patlak koruması var daha patlatamadım. Maxxis xenith ve detonatoru bilmiyorum ancak tpi oranları continentale göre bir hayli düşük. Bisikletin denge ve töleransının azaldığına şahit olmadım, lastik inceldiği için aerodinamiklikte artıyor, mtb lastiğiyle yaptığım herşeyi yapıyorum bu lastiklerle merdiven inişi, yüksekten atlama, ani frenlemelerde arka kalkması vs. hiç sorun yaşamadım. Sadece ilk alışırken mtb lastiğine göre daha konforsuz geldi bunada zamanla alıştım. Çok arazide gezilmiyorsa şehir içi ve uzun turlarda dişli lastikler hammallık.

  1.50 lik lastiklere extra para vermenize gerek yok bence tek getirisi hafiflik olur, lastiğin kaldırdığı max. psi basınca yakın değerlerde hava basarsanız zaten rijitlik yüksek oranda artacaktır. Yol tutuşunda sorun olucağını sanmıyorum.
   
 7. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bu vesileyle ben de sormak istiyorum...:)

  Acaba 28 jantın bisikletlerin 26 janta göre çok farkı var mı? Aslında bundan da önemlisi tekerlek çapının büyümesi uzun yollarda avantaj mıdır? Örneğin yokuş çıkarken daha mı az yorar yoksa daha mı fazla?

  Hadi ince ve kalın tekerleğin farkı biliyoruz. Şöyle galiba: Tekerlek kalın olunca sürtünme kuvvet fazla oluyor ve hız yapmak açısından yoruyor. Ama yokuşlarda da tutunma gücü düştüğünde biraz yorucu oluyormuş, öyle mi? Ayrıca yokuş aşağı inerken ince ve kalın tekerlek arasındaki farkı da merak etmekteyim. MTB'lerin ağırlıklarından dolayı mı hızlı bir ivmelenme oluyor yoksa mesele kalın lastik olayı mıdır?

  Teşekkürler...
   
 8. Mustafa Şükrü Yıldırım

  Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.412
  Beğeniler:
  833
  Şehir:
  Yalova
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  28 jant bisiklet 26" mtb ye göre her bir turunu 5 cm önde bitiriyor uzun yolda avantajı bu.
  Yokuşlarda eğer söz konusu tutunmaysa, zemin çok stabilize değil ve düzse mtb lastiğine göre daha avantajlı yol lastikleri, yokuş inerken eğer asfalttaysanız bence yine daha avantajlı çünkü lastik daha ince olduğu için bisikleti daha fazla yatırabiliyorsunuz, 60-65 km/h la ciddi virajlara giriyorum mtb lastiğiyle bunu yaparken tedirgin oluyordum. Mtb lastiği zaten toprak zeminler için tasarlanmıştır yoldaki performansı bellidir. Mtb de hızlı ivmelenme açıkcası ince lastikle daha iyi, pedala sağlam asılır veya sağlam bir ön fren yaparsan mtb lastiğine göre çok daha hızlı tepki verip ön yada arka kalkabiliyor. 28" e göre daha seri atak olması veya çabuk ivmelenmesi jantların 26" olmasından kaynaklanıyor.
   
  Salih Dinçer bunu beğendi.
 9. Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.523
  Beğeniler:
  7.653
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Aynı vites oranında, daha fazla yol gidiyor 28" lastik. Bu durumda, 28" lastik yokuş çıkarken size daha ağır gelecektir.
   
  Salih Dinçer bunu beğendi.
 10. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bu durumda MTB'ye alışmış biri olarak, pedallara yansıyan ağırlığı kabül edilebilir bir seviyede diyebilir miyiz?

  Yanlış anlamadıysam bu 5 cm.'lik fark bize hızı getirecek; enerjiyi birim zamanda daha fazla tüketmemizi de...:)
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_15-36-24.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
Adsız.png
Selam,ben Erkin Kalender,Eskişehirde yaşıyorum,10 gün önce 18 yaşımı doldurdum,genç bir kardeşinizim.Farkettiğim üzere son zamanlarda yoğun olarak arkadaş ve sporcu çevrem Herbalife...
upload_2016-8-24_10-42-14.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...