Fabian Cancellara'dan TT antrenmanı için 11 öneri

Konu, Sağlık - Antrenman - Beslenme kategorisinde Serkan Mıstınoğlu tarafından 22 Aralık 2016 tarihinde paylaşıldı.

 1. Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.111
  Beğeniler:
  19.915
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Bu 11 madde gerçekten onun maddeleri mi bilmiyorum ama, CyclingWeekly böyle demiş :)
  Orijinal Link, yazının sonunda olacak.

  WATSON_00004704-074-630x448.jpg
  2016 olimpiyatlarında altın madalyaya giderken Cancellara...


  Hazırlık
  Sadece yarıştan 24 saat öncesi önemli değildir, asıl önemli olan yarıştan 1 hafta öncesidir. Karbonhidrat ve kaliteli yiyecekler tüketmelisiniz, rahatlamalısınız ve yarış için hazır hissetmelisiniz. Kısa ve veya uzun bir yarış olması fark etmez, bu her ikisi için de geçerli.

  Antrenman ve Yarış
  Antrenmanı planlanan güç değerlerinde yapmalıyım evet ama ben bunu kendimi o gün nasıl hissettiğime göre de ayarlıyorum. Bir antrenmanda, yarıştaki güce asla erişemezsiniz. Yarıştaki maksimum gücünüzle antrenmandaki maksimum gücünüz farklıdır.

  Küçük ve Sağlam Adımlarla İlerleyin
  Seviyem ne kadar yüksekse antrenmanda o kadar heyecanlanırım. TT bisikletteki ilk gün korkunçtur. İkinci,üçüncü,dördüncü,beşinci günler daha farklıdır çünkü aero pozisyona alışırsınız, daha önce gitmediğiniz farklı bir hızda gitmeye alışırsınız. Bunları yaptıkça daha iyi olursunuz. Tabiki 55 km/h hızla uzun süre gidebiliyorsanız bu harikadır! :ckskc:

  Hedef Belirleyin
  Bazen antrenmanlar zor ve acı verici olabilir. Zamana karşı (TT) antrenmanlarındaki asıl problem de budur, kendimizi motive etmek. Kendinizi hiçbir şeyin imkansız olmadığına inandırın. Önemli olan, belirlediğiniz hedefinize doğru ilerlerken hissettiğiniz başarma arzusudur.

  Kendinizden Emin Olun
  Antrenmandan sonra verilerinize bakarken kendinize güvenin, ümitsizliğe kapılmayın. Profesyonel atletler için durum tabiki daha farklıdır. Fakat bazen amatörler bizden daha hırslı oluyorlar!

  Ekipman da Önemlidir
  İyi malzemelere ihtiyacınız var. Bisiklet,jantlar,kask ve mayoya. Zamana karşı (TT) sadece güç ve performansla alakalı değildir, ekipmanla da alakalıdır.

  Temponuzu Bulun
  5 dakika boyunca sabit güç veya sabit nabızda sürün. Daha sonra 3 dakikalık ara verin (recovery - aktif dinlenme - tempoyu düşürerek sürmeye devam etmek) Daha sonra tekrar sabit güç veya sabit nabızda 5 ya da 10 dakika daha sürün. Bu 10 dakikada üretebileceğiniz maksimum gücü(Threshold) üretmek zorunda değilsiniz. Sadece kendinize göre belirli-sabit güç seviyeleri belirleyin (kendinizi tanıyın). Eğer sabit güç veya nabız işini halledemezseniz TT sizin için çile haline gelecektir.

  Temponuza Bağlı Kalın
  Tanıdığım çok sayıdan insan ortak bir problemden yakınıyor: Tempolarını koruyamamak. Gitmeleri gerekenden hızlı giderek yoruluyorlar ve daha sonra da tempoları olması gerekenin de altına düşüyor. Örneğin hafif bir yokuşta kendilerini çok fazla yoruyorlar ve yokuştan sonra güçten düşüyorlar, sonraki düzlükte nasıl (hangi güçte) gitmeleri gerektiğini kestiremiyorlar.

  Gereğinden Fazla Isınmayın
  Çoğu sporcunun, rollerin üzerinden gereğinden fazla kaldığını düşünüyorum. Yarış öncesi çok uzun süre ısınıyorlar ve yarıştan önce kendilerini yormuş oluyorlar, benim düşüncem bu.

  Numaranızı Mayoyu Giydikten Sonra Yapıştırın
  Çoğu zaman ben henüz rollerin üzerinde ısınırken takım görevlileri yarış numaramı mayoma iğneler. Fakat mayo (skinsuit) zaten giymesi zor bir şey ve bir de üzerinde numara olunca numara darmadağın oluyor. Önce mayomu giyip, daha sonra numaramı takıyorum.

  Uyanın
  Sır, uyanmaktadır. Kısa bir duş alın. Bazen antrenmandan dönünce yatağa öylesine uzanmak gelir içimizden. Antrenman sonrası en iyi dinlenme uyumak, yani hiçbir şey yapmamaktır. :) Fakat biraz pilav, bir parça çikolata, biraz maden suyu bulabilirseniz vücudunuz kendine daha iyi gelir.

  Fabian Cancellara’s top 11 time trial tips - Cycling Weekly

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   
 2. hasanalparslang

  hasanalparslang Daimi Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  16 Eylül 2015
  Mesajlar:
  326
  Beğeniler:
  275
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Hasan Alparslan
  Bisiklet:
  Giant
  başlığı görüp konuya bakmadan yazarı tahmin etmek, el classico :)
   
 3. MehmetAliB.

  MehmetAliB. VivaVelo

  Kayıt:
  20 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.978
  Beğeniler:
  4.484
  Şehir:
  Antalya
  Büyüksün Spartaküs:krsn: :D
   

İlginizi Çekebilir

15165384769132067374550.png
[ATTACH] Varsa yoksa muz,idman arası ,yarış öncesi , [ATTACH] Ve keçi boynuzu harnup özü
lance-armstrong-jan-ullrich.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
upload_2017-5-5_22-36-53.png
Amerikalı Amber Neben kadınlarda TT kraliçesi. 15 yıllık geçmişinde 2 Olimpiyat, 2 Dünya, 2 Ulusal ve 2 Pan American şampiyonluğu bulunuyor. Amber hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitesinden...