F1’de yeni sezona yeni kurallar

Admin

Yönetim Kurulu
Kayıt
5 Eylül 2004
Mesaj
1.737
Tepki
2.902
Formula 1’de önümüzdeki sezon bazı kurallar farklı uygulanacak. Sezon 18 yarış üzerinden koşulacak...

17 Ekim 2003— Cuma günkü ön sıralama turları kaldırılırken, Cumartesi günkü sıralama turları ise 1.5 saate çıkartıldı. Öte yandan şampiyona önümüzdeki sezon 18 yarış üzerinden yapılacak.

Formula 1’de önümüzdeki sezon için bazı kurallar değişti. Formula 1 takımlarının patronlarının aldığı ve Dünya Motorporları Konseyi tarafından da onaylanan karara göre Cuma günkü ön sıralama turları kaldırıldı. Yeni kurala göre sıralama turları Cumartesi günleri yerel saatle 14.00 ile 15.30 arasında yapılacak.
Her pilotun bir yerine iki tur hakkı olacak. İlk haklar sonunda en iyi dereceyi yapan pilot, ikinci haklar sırasında son sırada yeralacak. Ayrıca bir ilk gerçekleştirilerek yarıştaki takvim sayısı 18’e çıkartıldı ve daha önce takvimden çıkartıldığı açıklanan Kanada Grand Prix’si yeniden şampiyonaya dahil oldu. Takımların yeterli maddi desteği bulması durumunda Kanada Grand Prix’si koşulacak.
Bu arada yine bu yıl uygulanmaya başlanan Cuma günleri testleri de kaldırıldı. Cuma günü her isteyen takım iki saat antrenman yapabilecek.
Şampiyonada son altı sırada yeralan takımlar ise üçüncü bir sürücüyü de bu testlerde kullanabilecek. Daha önce açıklanan ve önümüzdeki sezon uygulanacak bir diğer önemli kural ise motorlar hakkında. Bir haftasonu boyunca bir otomobilde sadece bir motor kullanılacak. Takımlar yarışta hangi lastiği seçeceklerine Cumartesi günkü ön sıralamadan önce karar vermek zorunda kalacaklar.
Böylelikle takımların Cuma günkü antrenmanlara katılmasının sağlanması çalışılıyor. Bu arada pit alanında hız limiti de artırılarak 100 km. çıkartıldı.
 
Scudo