F - Klavye

GökhanRR

Daimi Üye
Kayıt
23 Mayıs 2014
Mesaj
237
Tepki
138
Şehir
İstanbul Kartal
Yetişen yeni kuşağın varlığından bile habersiz olduğu “F klavye“, ne yazık ki son yıllarda “batılılaşma” adına Q klavyeye gösterilen ilgi ile neredeyse kullanılmaz hâle geldi. Türk dilinin özellikleri göz önüne alınarak hazırlanan F klavye, insanların yavaş yazmaları için geliştirilmiş Q klavyenin esiri oldu. Bu durum Türkler‘in on parmak klavye kullanımına çok büyük olumsuz etkide bulunduğu bilim adamları tarafından kanıtlandığı hâlde, Türkiye’de Q klavye kullanma oranının %90′lara ulaşması ise içinde olduğumuz büyük yanlışın göstergesidir.

Konuyu daha kapsamlı açıklayabilmek için, öncelikle Q klavyenin ne zaman ve nasıl ortaya çıktığına değinmek istiyorum. Q klavye adlı tuş diziminin ortaya çıkışı ile ilgili rivayet edilen olay ve yıllardır benimsenen bilgi şöyledir: Christopher Latham Sholes’in 1867 yılında daktilo adı verilen yazı makinesini icat ettiği dönemde yazı makinesine ait bir sorunla karşılaşılmıştı. Kapalı bir kutu içinde bulunan uzunca kollu harf baskılarının, kağıda çarpıp geri dönmesi sırasında takılması mekanik bir yol açıyordu. Buna çözüm olarak Sholes insanların harflere bu kadar seri biçimde basmalarını önlemek için, en çok kullanılan harfleri tuş diziminin uç köşelerine – farklı sıralarına dağıtmayı denedi. İşe yaramıştı ve insanlar artık eskisine göre daha “yavaş” yazıyorlardı. Bu durum, yazı makinelerindeki takılma sorununu çözmüştü. 1873 yılında mantığa aykırı biçimde geliştirilen bu harf dizilimi, kısa zaman içinde daktilonun patentli üretiminde kullanılmaya başlandı.


Geçen zaman içinde mekanik kollara ihtiyaç duymayan ve “klavye” adı verilen aygıtların üretilmesiyle Sholes’in daktilolarda karşılaştığı tıkanma sorunu ortadan kalkmıştı. Fakat bu zaman zarfında 40 milyon daktilo üretilmiş ve insanlar “yavaş yazmaları” için dizilmiş bu Q harf dizilimini iyiden iyiye benimsemişlerdi. Artık çok hızlı yazabilecekleri biçimde, sık kullanılan harfleri bir araya toplamanın önünde hiçbir engel olmadığı hâlde, Q harf diziliminden vazgeçemeyen mühendisler bilgisayarlarların tuş takımında da bu dizilimi kullanmışlar ve böylece “Q klavye” adını verdiğimiz diziliş ortaya çıkmıştır.

F klavyenin ortaya çıkış serüveni ise daha yakın bir tarihe aittir. 1943 yılında ulusal bir klavye yapma gündeme gelmiş ve bu tarihten sonra İhsan Yener‘in öncülüğünde başlayan çalışmalar 1955 yılında “F klavye” (çoğumuzun İngiliz alfabesini seslendirirmiş gibi “Ef klavye” dediği; fakat doğrusu Türk alfabesine göre söylenen “Fe klavye” olan ulusal klavyemiz) düzeninin ortaya çıkmasıyla sonuçlandırılmıştır. Yerli ve yabancı bilim adamlarının, bu konuda uzmanlık sahibi olan kişilerin bir araya gelmesiyle oluşan bir komisyonun ortak ürünü olan F klavye düzeninde Türkçenin özellikleri ve Türk milletinin karakteristik yapısı dikkate alınmıştır. TDK’nin yayımladığı Güncel Türkçe Sözlük‘te geçen ve en sık kullandığımız 30.000 sözcük üzerinde bir araştırma yapılmış, sözcüklerde en sık kullanılan harflerin sayımlaması (istatistiği) ortaya çıkarılmıştır. Bu sayımlama sonucuna göre, 30 bin sözcükte 26.323 kere “a harfi“; 16.308 kere “e harfi“; 13.542 kere “k harfi“; 13.384 kere “i harfi“; 11.263 kere “m harfi“; 10.496 kere “l harfi“; 9.669 kere “t harfi” ve 8.698 kere “r harfi” geçmekteydi.
https://i.hizliresim.com/R6WzN6.jpg
Türkçe sözlükteki harflere ait verilere göre, Türkler’in sağ – sol el kullanma sayımlamaları da dikkate alınarak sık kullanılan sesli harfler sol ele; sık kullanılan sessiz harfler ise sağ ele gelecek biçimde bir harf sıralama düzeni oluşturuldu. Tüm oranlar göz önünde bulundurularak harfler en uygun yerlerine yerleştirilmişti. Böylece Türkçe sözcükleri yazarken en sık kullanacağımız harfler sürekli parmaklarımızın altında olmuştu. Yukarıdaki resimde görüleceği üzere en sık kullandığımız “a harfi“nin, tüm parmaklarımız içindeki en güçsüz parmak olan sol elin “serçe parmağına“; 30 bin sözcükte toplam 125 defa geçen “j harfi“nin ise, tüm parmaklarımız içinde en güçlüsü olan sağ elin “işaret parmağına” gelme durumu ortadan kaldırılmıştı.

Türklerin ulusal harf düzeni olarak dünyada da tanınan F klavye, Birleşmiş Milletler tarafından da “dünyanın en bilimsel klavyesi” olarak ilan edilmiştir.:eek:ha: 1957 yılında ilk defa klavye ile hızlı yazma yarışmalarına katılan Türkiye, 1965 yılında kazandığı “dünya şampiyonluğu” unvanını 59 kere yenilemiş:eek:ha: ve “uçan parmaklar” olarak anılan Türk gençleri dünyanın dört köşesinde düzenlenen şampiyonalarda 25 kere dünya rekoru kırmıştır.:eek:ha: En son 2009 yılında Pekin’de düzenlenen olimpiyatlarda yine bir Türk, dakikada 131 net sözcük yazarak dünya şampiyonu olmuştur.:eek:ha: Hatta yarışmalardaki bazı katılımcılar F klavye için “Türkler hızlı yazmak için özel bir aygıt üretmişler, bu kabul edilemez.” diye itiraz etseler de:eek:ha:, bugün tüm dünya Türklerin bu başarısını ayakta alkışlamaktadır:alkis: Garip olan ise, F klavyenin Türkiye’de neredeyse tedavülden kalkacak duruma gelmesidir.

Q klavye yalnızca Türkçenin değil, İngilizcenin yazılışına da aykırı ve bilimselliğe tamamen aykırı bir klavye olduğu için Washington State Üniversitesi’nden Prof. Dr. August Dvorak alternatif ve bilimsel bir harf düzeni yaratmak için kolları sıvamıştır. Kısa süre içinde yeni bir dizilim oluşturarak 1932 yılında Q klavyenin yerini alması için ürettiği bu yeni harf düzenini önermiştir. Dvorak’ın araştırmasına göre bir sekreterin günlük yazışmalar sırasında Q klavye kullanırken parmakları 16 mil yol alıyorken; kendi geliştirdiği alfabeye göre yalnızca 1 mil yol almaktadır. Evet, bu aslında teknolojide çığır açması gereken önemli bir buluştur; fakat ne yazık ki Q klavye düzenine alışan insanlar ve onları destekleyen üretici firmalar nedeniyle Dvorak’ın geliştirdiği harf düzeni de unutulup gitmiştir.

Sonuç olarak hem F klavye hem de Dvorak‘ın geliştirdiği klavye, Q klavyeden kat be kat üstündür ve bilimseldir. Q klavyenin “evrensel klavye düzeni” olarak kabul edilmesi Türkler gibi bütün dünya için büyük bir engeldir. Çünkü harflerin insanları yavaşlatmak için gelişigüzel serpiştirildiği bir harf düzenini kullanmak, teknolojinin ve bilimin geldiği şu seviyede bir ahmaklıktır. Bunun yerine her dilin kendi özelliklerine uygun harf düzenleri kullanılmalıdır. Türkiye bu konuda bilinçsizliğin en bariz örneğidir. Dünyanın takdir ettiği F klavyenin Türkiye’de artık satılmaz, kullanılmaz duruma gelmesi çok büyük bir bilinçsizliktir. Bu da Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda F klavye öğretmesi, gençlere uçan parmak olma bilincinin aşılanması ve devlet kurumlarında F klavye kullanmanın zorunlu hâle getirilmesiyle aşılabilecek bir sorundur.

“Ben artık Q klavyeye alıştım.” gibi bir nedenle milli klavyemizi kullanmaktan kaçınmak çok yanlıştır. Maliyeti 5-10 TL’ye kadar düşen bir klavyeyi alıp, evde denemeler yaptığınızda emin olun bu mucizeyi keşke daha önce tanımadığınıza pişman olacaksınız.
Alıntıdır:Çokbilgi.com
 
Scudo

tuna ünüvar

Forum Demirbaşı
Kayıt
15 Mayıs 2014
Mesaj
467
Tepki
1.395
Şehir
izmir
Bisiklet
Sedona
Burdan klavye teknikleri dersi hocamiza selamlar. Q klavyede bu kadar hizlanmişken hop karşımıza F klavye cikiyor. Ya baştan ögretin şu mereti ya hiç öğretmeyin.
 

BF Okuru

Üye
Kayıt
2 Şubat 2005
Mesaj
8
Tepki
3
Kardeşim askerde yazıcı olunca on parmak daktilo öğrenmiş, F klavye tabiki. Şimdi klavyemiz Q ama o F ye alıp kullanır, üstelik klavyeye hiç bakmadan.(bakarsa karıştırabilir)

Bizim zamanımızda bilgisayar yaygın değildi, bitirme ödevlerini Beşiktaş ta printercilere yazdırırdık ama yoğunluk olunca ve zamanı uymayınca aldım bir daktilo evde kendim yazdım. Onuncu sayfadan sonra neredeyse 6 parmak yazmaya, 50. sayfadan sonra 10 parmak yazmaya başlıyorsunuz, mucize bir klavye gerçekten. F olmayan klavyeli bilgisayarların ithalatı yasaklanacak diye haber çıkmıştı bir ara; daha doğrusu F klavye alternatifi olmayanlar, uygulanmadı demek.
 

BF Okuru

Üye
Kayıt
2 Şubat 2005
Mesaj
8
Tepki
3
@tuna ünüvar

Tuna, haklısın, hemen şimdi androide F klavye indirdim, dizaynı da kötüydü gerçi ama yok, kullanamadım. Çok alışmışım Q klavyeye.
 

Berke

Road Bike Cyclist
Kayıt
21 Haziran 2013
Mesaj
5.454
Tepki
6.105
Yaş
24
Şehir
İstanbul
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben denemiştim geçen yıl adımı 2 dakikada yazabildim. :D
 

halil halil

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Eylül 2010
Mesaj
988
Tepki
1.526
Yaş
39
Şehir
New Caledonia
tam f klavyeyi öğrenmek üzere toplum
fakat herkes ingilizce yazmaya başlamış
yeni bir yasa çıkar q klavye kullanın
 

Mehmet Can K.

Aktif Üye
Kayıt
14 Nisan 2014
Mesaj
103
Tepki
53
Yaş
26
Şehir
Adana
İsim
Mehmet
Bisiklet
b'Twin
Aslında F klavyeyi denedim ama Q alışınca çok zor geldi. Bu aralar çok az bilgisayar kullanıyorum telefonda zaten yavaşım harflerin yerini bilmeme rağmen, F ayarlayıp iyice rezil olmayayım :D

@Raşit S

Ben de F klavye kullandığımda aynısını yapıyorum :D
 

Fanonn

Aktif Üye
Kayıt
6 Mayıs 2014
Mesaj
146
Tepki
145
Şehir
İstanbul
Bisiklet
KTM
F klavye biraz çalışınca kendi kendine kolayca öğrenilecek bir şey.
F klavyeyi yıllar önce bir kağıda çizip parmaklarımı onun üzerinde çalıştırarak öğrendim. Q klavyeye alışmış bir insan, bu klavyeden vazgeçip bir hafta F klavyeye çalışsa kolayca F klavyeye geçebilir. Bir kez öğrendikten sonra gerçekten çok hızlı ve hatasız yazabiliyor insan.
Ben de işyerinde Q klavyeyi F klavyeye çevirip tuşlara bakmadan yazıyorum. Dizüstü bilgisayarım ise F klavye olarak geldi.
Özellikle bilgisayar başında çok zaman geçiren, uzun metinler yazan kişilerin mutlaka öğrenmesini tavsiye ediyorum. Q klavye ile hızlı yazdığını düşünenler bile F klavyeye geçince gerçek hızı görecekler. Dağ bisikletinden yol-yarış bisikletine geçmek gibi. :)
Türkiye'de F klavye yaygınlaştırılmalı, bilgisayar kullanmaya yeni başlayanlar F klavyeli bilgisayarlara yönlendirilmeli. Çünkü Q klavye uzun metinleri yazan insanlar için büyük bir zaman kaybına yol açıyor.
Sevgiler, saygılar.
 

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Kayıt
19 Haziran 2012
Mesaj
3.101
Tepki
721
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Colnago
Ben de bir süre F klavye kullandım. Gerçekten çok büyük rahatlık. İngilizce bile F klavye ile daha rahat yazılıyor.
 

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Kayıt
29 Aralık 2010
Mesaj
1.562
Tepki
903
Şehir
Fatsa
Bisiklet
Salcano
Babamın Mesleğinden Dolayı F Klavyeli Bilgisayarımız vardı...Arkadaşlar Gel Counter Oynamaya Gidelim dediğinde yada Msn'de Chat(Çet:D) yaparken yazmam zaman alıyordu:D Q Klavyede..Şuan İki klavyeyi'de kullanabiliyorum..
 

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Kayıt
18 Şubat 2011
Mesaj
514
Tepki
734
Şehir
alanya
Bisiklet
Carraro
her zaman F klavye, her zaman 10 parmak. zaman kaybını en aza indiren, bilgisayar & beceri konusunda insanın ufkunu genişleten, aslında olması gereken F klavye. düşüncenizi, isteklerinizi bilgisayara geçiren en doğru en temel yol. önceden daktilo ve dizgiyle uğraşmamış arkadaşlar için pek anlam ifade etmeyebilir. ama hızlı bir dünyanın kapıları ancak F klavye ile mümkün. zamanında F klavye programında kendimizi test ederdik anlık 105 kelime/dak. görmüştüm. 100 kelime/ dak. rüya değil
 

Murat B.

Forum Trolü
Kayıt
23 Eylül 2013
Mesaj
4.095
Tepki
12.320
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Specialized
Q klavyenin hızlı yazımı engellemesi sadece bizim için geçerli değil, herkesi yavaşlatıyor ama başka ülkelerde "bu klavyeyi bırakıp daha hızlı birşey kullanalım" diyen pek yok. Çünkü çok hızlı yazması gereken birisi değilseniz Q klavye ile de yeterince hızlı yazılabiliyor. Çok hızlı yazmanız gerekiyorsa, örneğin mahkeme katibi iseniz, steno gibi her türlü klavyeden daha hızlı bir alternatif var zaten.

Öğrenilmiş olanın yerine yeni bir yöntem öğrenmenin külfeti dışında, bir de tüm dünyanın kullanıyor olduğunu kullanıyor olmanın avantajı var. Türkiye'de herkes F klavyeye geçti diyelim, yurtdışına çıktığımızda klavye kullanmamız gerektiğine ne yapacağız? Ekonomi teorisinde buna ağ etkisi (network effect) deniliyor. Benim gibi yaşı 40'a yaklaşanlar hatırlarlar; BetaMax ve VHS diye iki farklı video kaset formatı vardı, Betamax daha üstün olmasına rağmen bir süre sonra üretilmemeye başlandı ve piyasaya VHS hakim oldu.

Bence Q klavyenin asıl sorunu noktalama işaretlerinin çok sapa bir yerde kalması, köşeli parantez gibi bazılarının ise Alt tuşunu kullanmayı gerektirmesi.
 

recep24ank

Forum Bağımlısı
Kayıt
12 Kasım 2008
Mesaj
1.530
Tepki
4.704
Yaş
43
Şehir
Sakarya Adapazarı
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
Dünyanın en hızlı klavyesi F Klavyesidir ve Dünyanın en hızlı 10 parmak yazanları da Türklerdir.
 

BF Okuru

Üye
Kayıt
2 Şubat 2005
Mesaj
8
Tepki
3
2003 yılında bitirme tezini yazarken tekniğine bakıp tezi kendimi zorlayarak yazdım, on parmağı böylelikle öğrenmiş oldum. o günden beri de on parmak F klavyede yazarım. telefonumda bile F klavye yüklüdür (iphone dan bu yüzden nefret ederdim, yaşasın windows mobile ve android). şu an işyerimdeki klavyem microsoft doğal ergonomik klavye 4000 serisi, bilek açılarına göre tasarlandığı için gerçekten rahat bir klavye, tavsiye ederim.

http://www.microsoft.com/hardware/_base_v1/products/natural-ergonomic-keyboard-4000/mk_nek4000v2_large.jpg

eve yeni aldığım laptopa da daha önceki laptopuma da yaptığım gibi f klavye etiket seti alıp yapıştırdım. kızım bu sene ilkokula başladı, daha başlarken bu klavye düzenine alışsın istiyorum.

bu arada devlet kurumlarında F klavye kullanımı genelge ile zorulu zaten.

ayrıca ek bir bilgi daha vereyim, on parmak yazmaya erken yaşlarda başlamak daha seri olmayı sağlıyor. benim abim 17 yaşında daktilo ile dizgicilik ile meslek hayatına başladı. ikimiz de F klavye yazıyoruz ama o benim en az iki katı hızımda dakikada 150 kelimeyi geçecek kadar yazıyor.

sevgili Murat B.
evrensel genel klavye düzeni Q klavye olsa da dünyanın değişik yerlerinde sorun olmadan bir iki dakika içerisinde dil paketi ekleyerek sorun çözülebiliyor. ben en azından Almanya'ya gidince öyle çözdüm sorunumu. Q klavyede on parmak yazmaya başlamış ve daha sonradan F klavyeye on parmak yazmaya geçmiş birisi olarak F klavyenin kesinlikle daha kolay yazımlı olduğunu söyleyebilirim.
 

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Kayıt
13 Kasım 2008
Mesaj
418
Tepki
343
Şehir
Antalya
Bisiklet
Carraro
Bir zamanlar makine ithalatında F klavye zorunluluğu varmış, ancak üreticiler F klavye özel üretim olduğundan farklı fiyatlandırıyor ürünün fiyatı artıyormuş, özellikle 80'lerin sonlarından itibaren bu fiyat farkını ödemek istemeyen tüketiciler ve ithalatçılar yüzünden bu zorunluluk kaldırılmış, 90'larda da PC'ler Q klavye ile ithal edilip herkesin eline düşünce F klavyeye dinazor gibi bakan bir gençlik yetişti.

Kısacası bu konuda da kendi değerine sahip çıkmayan, kendi bacağına sıkan bir millet olduğumuzu Dünya'ya ispat etmişiz. :alkis:

(Daha dün öğrendiğim bir başka kendi kendini yapma hikayesi: 80'lerden itibaren ev yapım ruhsatı için projede otopark zorunluluğu varmış, ama Emlak Bankasına cüzzi bir miktar işgaliye parası yatıran mütayit makbuzu gösterince otoparksız projeye ruhsat alabiliyormuş. Bugün şehirlerde araba park edecek yer bulunmuyor, araç park etmenin mafyası var. :alkis: )
 

Fanonn

Aktif Üye
Kayıt
6 Mayıs 2014
Mesaj
146
Tepki
145
Şehir
İstanbul
Bisiklet
KTM
@Murat B.

F klavyeyi öğrenen tuşlara bakmadan 10 parmak ezbere yazabiliyor. Bütün bilgisayarlar da F klavyeye ayarlanabiliyor. Q görünümlü ama F'ye ayarlı klavye ile aynı hızda yazmak mümkün. Yani yurt dışında, içinde herhangi bir yabancı bilgisayarda vs. F klavyeyi kullanmak mümkün. Herhangi bir zorluğu yok.
Sevgiler, saygılar.
 

GökhanRR

Daimi Üye
Kayıt
23 Mayıs 2014
Mesaj
237
Tepki
138
Şehir
İstanbul Kartal
Katılıyorum Q klavye kullanılan bir yerde dil paketi kurarak F klavye ye çevirmek sadece bir kaç dakikamızı alır.

Klavyesine sahip çıkmayı öğretilmiş bir nesil burada sadece klavyesine sahip çıkmayı öğrenmiş olmaz!
 
  • Beğen
Tepkiler: Fanonn

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Kayıt
18 Şubat 2011
Mesaj
514
Tepki
734
Şehir
alanya
Bisiklet
Carraro
klavye düzenini tuşları çıkararak da değiştirebilirsiniz, yeni klavye almanıza gerek yok. küçük bıcak, tornavida mis gibi çıkarıyor. uzmanlaşınca farketmez zaten klavyenin üzerinde ne yazdığı
 

ArdaE

Aktif Üye
Kayıt
24 Haziran 2013
Mesaj
142
Tepki
97
Şehir
istanbul
Bisiklet
b'Twin
Bir 50 sene sonra klavye kavramı bile olmayacak belkide :cool:
 
Yukarı Alt