F - Klavye

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında GökhanRR tarafından paylaşıldı.

 1. GökhanRR

  GökhanRR Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  247
  Beğeniler:
  144
  Şehir:
  İstanbul Kartal
  Seviye:
  Yetişen yeni kuşağın varlığından bile habersiz olduğu “F klavye“, ne yazık ki son yıllarda “batılılaşma” adına Q klavyeye gösterilen ilgi ile neredeyse kullanılmaz hâle geldi. Türk dilinin özellikleri göz önüne alınarak hazırlanan F klavye, insanların yavaş yazmaları için geliştirilmiş Q klavyenin esiri oldu. Bu durum Türkler‘in on parmak klavye kullanımına çok büyük olumsuz etkide bulunduğu bilim adamları tarafından kanıtlandığı hâlde, Türkiye’de Q klavye kullanma oranının %90′lara ulaşması ise içinde olduğumuz büyük yanlışın göstergesidir.

  Konuyu daha kapsamlı açıklayabilmek için, öncelikle Q klavyenin ne zaman ve nasıl ortaya çıktığına değinmek istiyorum. Q klavye adlı tuş diziminin ortaya çıkışı ile ilgili rivayet edilen olay ve yıllardır benimsenen bilgi şöyledir: Christopher Latham Sholes’in 1867 yılında daktilo adı verilen yazı makinesini icat ettiği dönemde yazı makinesine ait bir sorunla karşılaşılmıştı. Kapalı bir kutu içinde bulunan uzunca kollu harf baskılarının, kağıda çarpıp geri dönmesi sırasında takılması mekanik bir yol açıyordu. Buna çözüm olarak Sholes insanların harflere bu kadar seri biçimde basmalarını önlemek için, en çok kullanılan harfleri tuş diziminin uç köşelerine – farklı sıralarına dağıtmayı denedi. İşe yaramıştı ve insanlar artık eskisine göre daha “yavaş” yazıyorlardı. Bu durum, yazı makinelerindeki takılma sorununu çözmüştü. 1873 yılında mantığa aykırı biçimde geliştirilen bu harf dizilimi, kısa zaman içinde daktilonun patentli üretiminde kullanılmaya başlandı.


  Geçen zaman içinde mekanik kollara ihtiyaç duymayan ve “klavye” adı verilen aygıtların üretilmesiyle Sholes’in daktilolarda karşılaştığı tıkanma sorunu ortadan kalkmıştı. Fakat bu zaman zarfında 40 milyon daktilo üretilmiş ve insanlar “yavaş yazmaları” için dizilmiş bu Q harf dizilimini iyiden iyiye benimsemişlerdi. Artık çok hızlı yazabilecekleri biçimde, sık kullanılan harfleri bir araya toplamanın önünde hiçbir engel olmadığı hâlde, Q harf diziliminden vazgeçemeyen mühendisler bilgisayarlarların tuş takımında da bu dizilimi kullanmışlar ve böylece “Q klavye” adını verdiğimiz diziliş ortaya çıkmıştır.

  F klavyenin ortaya çıkış serüveni ise daha yakın bir tarihe aittir. 1943 yılında ulusal bir klavye yapma gündeme gelmiş ve bu tarihten sonra İhsan Yener‘in öncülüğünde başlayan çalışmalar 1955 yılında “F klavye” (çoğumuzun İngiliz alfabesini seslendirirmiş gibi “Ef klavye” dediği; fakat doğrusu Türk alfabesine göre söylenen “Fe klavye” olan ulusal klavyemiz) düzeninin ortaya çıkmasıyla sonuçlandırılmıştır. Yerli ve yabancı bilim adamlarının, bu konuda uzmanlık sahibi olan kişilerin bir araya gelmesiyle oluşan bir komisyonun ortak ürünü olan F klavye düzeninde Türkçenin özellikleri ve Türk milletinin karakteristik yapısı dikkate alınmıştır. TDK’nin yayımladığı Güncel Türkçe Sözlük‘te geçen ve en sık kullandığımız 30.000 sözcük üzerinde bir araştırma yapılmış, sözcüklerde en sık kullanılan harflerin sayımlaması (istatistiği) ortaya çıkarılmıştır. Bu sayımlama sonucuna göre, 30 bin sözcükte 26.323 kere “a harfi“; 16.308 kere “e harfi“; 13.542 kere “k harfi“; 13.384 kere “i harfi“; 11.263 kere “m harfi“; 10.496 kere “l harfi“; 9.669 kere “t harfi” ve 8.698 kere “r harfi” geçmekteydi.
  [​IMG][/url][/IMG]
  Türkçe sözlükteki harflere ait verilere göre, Türkler’in sağ – sol el kullanma sayımlamaları da dikkate alınarak sık kullanılan sesli harfler sol ele; sık kullanılan sessiz harfler ise sağ ele gelecek biçimde bir harf sıralama düzeni oluşturuldu. Tüm oranlar göz önünde bulundurularak harfler en uygun yerlerine yerleştirilmişti. Böylece Türkçe sözcükleri yazarken en sık kullanacağımız harfler sürekli parmaklarımızın altında olmuştu. Yukarıdaki resimde görüleceği üzere en sık kullandığımız “a harfi“nin, tüm parmaklarımız içindeki en güçsüz parmak olan sol elin “serçe parmağına“; 30 bin sözcükte toplam 125 defa geçen “j harfi“nin ise, tüm parmaklarımız içinde en güçlüsü olan sağ elin “işaret parmağına” gelme durumu ortadan kaldırılmıştı.

  Türklerin ulusal harf düzeni olarak dünyada da tanınan F klavye, Birleşmiş Milletler tarafından da “dünyanın en bilimsel klavyesi” olarak ilan edilmiştir.:eek:ha: 1957 yılında ilk defa klavye ile hızlı yazma yarışmalarına katılan Türkiye, 1965 yılında kazandığı “dünya şampiyonluğu” unvanını 59 kere yenilemiş:eek:ha: ve “uçan parmaklar” olarak anılan Türk gençleri dünyanın dört köşesinde düzenlenen şampiyonalarda 25 kere dünya rekoru kırmıştır.:eek:ha: En son 2009 yılında Pekin’de düzenlenen olimpiyatlarda yine bir Türk, dakikada 131 net sözcük yazarak dünya şampiyonu olmuştur.:eek:ha: Hatta yarışmalardaki bazı katılımcılar F klavye için “Türkler hızlı yazmak için özel bir aygıt üretmişler, bu kabul edilemez.” diye itiraz etseler de:eek:ha:, bugün tüm dünya Türklerin bu başarısını ayakta alkışlamaktadır:alkis: Garip olan ise, F klavyenin Türkiye’de neredeyse tedavülden kalkacak duruma gelmesidir.

  Q klavye yalnızca Türkçenin değil, İngilizcenin yazılışına da aykırı ve bilimselliğe tamamen aykırı bir klavye olduğu için Washington State Üniversitesi’nden Prof. Dr. August Dvorak alternatif ve bilimsel bir harf düzeni yaratmak için kolları sıvamıştır. Kısa süre içinde yeni bir dizilim oluşturarak 1932 yılında Q klavyenin yerini alması için ürettiği bu yeni harf düzenini önermiştir. Dvorak’ın araştırmasına göre bir sekreterin günlük yazışmalar sırasında Q klavye kullanırken parmakları 16 mil yol alıyorken; kendi geliştirdiği alfabeye göre yalnızca 1 mil yol almaktadır. Evet, bu aslında teknolojide çığır açması gereken önemli bir buluştur; fakat ne yazık ki Q klavye düzenine alışan insanlar ve onları destekleyen üretici firmalar nedeniyle Dvorak’ın geliştirdiği harf düzeni de unutulup gitmiştir.

  Sonuç olarak hem F klavye hem de Dvorak‘ın geliştirdiği klavye, Q klavyeden kat be kat üstündür ve bilimseldir. Q klavyenin “evrensel klavye düzeni” olarak kabul edilmesi Türkler gibi bütün dünya için büyük bir engeldir. Çünkü harflerin insanları yavaşlatmak için gelişigüzel serpiştirildiği bir harf düzenini kullanmak, teknolojinin ve bilimin geldiği şu seviyede bir ahmaklıktır. Bunun yerine her dilin kendi özelliklerine uygun harf düzenleri kullanılmalıdır. Türkiye bu konuda bilinçsizliğin en bariz örneğidir. Dünyanın takdir ettiği F klavyenin Türkiye’de artık satılmaz, kullanılmaz duruma gelmesi çok büyük bir bilinçsizliktir. Bu da Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda F klavye öğretmesi, gençlere uçan parmak olma bilincinin aşılanması ve devlet kurumlarında F klavye kullanmanın zorunlu hâle getirilmesiyle aşılabilecek bir sorundur.

  “Ben artık Q klavyeye alıştım.” gibi bir nedenle milli klavyemizi kullanmaktan kaçınmak çok yanlıştır. Maliyeti 5-10 TL’ye kadar düşen bir klavyeyi alıp, evde denemeler yaptığınızda emin olun bu mucizeyi keşke daha önce tanımadığınıza pişman olacaksınız.
  Alıntıdır:Çokbilgi.com
   
  BFOkuru, ihsangencer, Fanonn ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 2. İsa Yavaş

  İsa Yavaş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2014
  Mesajlar:
  264
  Beğeniler:
  187
  Şehir:
  Balıkesir
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Biz her zaman F klavye kullaıyoruz.
   
 3. tuna ünüvar

  tuna ünüvar Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  479
  Beğeniler:
  1.742
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Burdan klavye teknikleri dersi hocamiza selamlar. Q klavyede bu kadar hizlanmişken hop karşımıza F klavye cikiyor. Ya baştan ögretin şu mereti ya hiç öğretmeyin.
   
 4. Raşit S

  Raşit S Bisikletkolik

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  3 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.161
  Beğeniler:
  1.452
  Seviye:
  Kardeşim askerde yazıcı olunca on parmak daktilo öğrenmiş, F klavye tabiki. Şimdi klavyemiz Q ama o F ye alıp kullanır, üstelik klavyeye hiç bakmadan.(bakarsa karıştırabilir)

  Bizim zamanımızda bilgisayar yaygın değildi, bitirme ödevlerini Beşiktaş ta printercilere yazdırırdık ama yoğunluk olunca ve zamanı uymayınca aldım bir daktilo evde kendim yazdım. Onuncu sayfadan sonra neredeyse 6 parmak yazmaya, 50. sayfadan sonra 10 parmak yazmaya başlıyorsunuz, mucize bir klavye gerçekten. F olmayan klavyeli bilgisayarların ithalatı yasaklanacak diye haber çıkmıştı bir ara; daha doğrusu F klavye alternatifi olmayanlar, uygulanmadı demek.
   
  Mehmet Can K. bunu beğendi.
 5. Raşit S

  Raşit S Bisikletkolik

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  3 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.161
  Beğeniler:
  1.452
  Seviye:
  Tuna, haklısın, hemen şimdi androide F klavye indirdim, dizaynı da kötüydü gerçi ama yok, kullanamadım. Çok alışmışım Q klavyeye.
   
 6. Berke

  Berke Road Bike Cyclist

  Kayıt:
  21 Haziran 2013
  Mesajlar:
  5.931
  Beğeniler:
  9.405
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ben denemiştim geçen yıl adımı 2 dakikada yazabildim. :D
   
 7. halil halil

  halil halil Forum Demirbaşı

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  469
  Beğeniler:
  521
  Şehir:
  New Caledonia
  Seviye:
  tam f klavyeyi öğrenmek üzere toplum
  fakat herkes ingilizce yazmaya başlamış
  yeni bir yasa çıkar q klavye kullanın
   
 8. Mehmet Can K.

  Mehmet Can K. Adanaspor

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  14 Nisan 2014
  Mesajlar:
  103
  Beğeniler:
  55
  Şehir:
  Adana
  Adı:
  Mehmet
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Aslında F klavyeyi denedim ama Q alışınca çok zor geldi. Bu aralar çok az bilgisayar kullanıyorum telefonda zaten yavaşım harflerin yerini bilmeme rağmen, F ayarlayıp iyice rezil olmayayım :D

  Ben de F klavye kullandığımda aynısını yapıyorum :D
   
 9. Fanonn

  Fanonn düz üye

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  289
  Beğeniler:
  371
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  F klavye biraz çalışınca kendi kendine kolayca öğrenilecek bir şey.
  F klavyeyi yıllar önce bir kağıda çizip parmaklarımı onun üzerinde çalıştırarak öğrendim. Q klavyeye alışmış bir insan, bu klavyeden vazgeçip bir hafta F klavyeye çalışsa kolayca F klavyeye geçebilir. Bir kez öğrendikten sonra gerçekten çok hızlı ve hatasız yazabiliyor insan.
  Ben de işyerinde Q klavyeyi F klavyeye çevirip tuşlara bakmadan yazıyorum. Dizüstü bilgisayarım ise F klavye olarak geldi.
  Özellikle bilgisayar başında çok zaman geçiren, uzun metinler yazan kişilerin mutlaka öğrenmesini tavsiye ediyorum. Q klavye ile hızlı yazdığını düşünenler bile F klavyeye geçince gerçek hızı görecekler. Dağ bisikletinden yol-yarış bisikletine geçmek gibi. :)
  Türkiye'de F klavye yaygınlaştırılmalı, bilgisayar kullanmaya yeni başlayanlar F klavyeli bilgisayarlara yönlendirilmeli. Çünkü Q klavye uzun metinleri yazan insanlar için büyük bir zaman kaybına yol açıyor.
  Sevgiler, saygılar.
   
 10. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.869
  Beğeniler:
  530
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Ben de bir süre F klavye kullandım. Gerçekten çok büyük rahatlık. İngilizce bile F klavye ile daha rahat yazılıyor.
   
 11. can akıncılar

  can akıncılar Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.546
  Beğeniler:
  885
  Şehir:
  Fatsa
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Babamın Mesleğinden Dolayı F Klavyeli Bilgisayarımız vardı...Arkadaşlar Gel Counter Oynamaya Gidelim dediğinde yada Msn'de Chat(Çet:D) yaparken yazmam zaman alıyordu:D Q Klavyede..Şuan İki klavyeyi'de kullanabiliyorum..
   
 12. ihsangencer

  ihsangencer Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Şubat 2011
  Mesajlar:
  526
  Beğeniler:
  705
  Şehir:
  alanya
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  her zaman F klavye, her zaman 10 parmak. zaman kaybını en aza indiren, bilgisayar & beceri konusunda insanın ufkunu genişleten, aslında olması gereken F klavye. düşüncenizi, isteklerinizi bilgisayara geçiren en doğru en temel yol. önceden daktilo ve dizgiyle uğraşmamış arkadaşlar için pek anlam ifade etmeyebilir. ama hızlı bir dünyanın kapıları ancak F klavye ile mümkün. zamanında F klavye programında kendimizi test ederdik anlık 105 kelime/dak. görmüştüm. 100 kelime/ dak. rüya değil
   
 13. Murat B.

  Murat B. Forum Trolü

  Kayıt:
  23 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.559
  Beğeniler:
  5.949
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Q klavyenin hızlı yazımı engellemesi sadece bizim için geçerli değil, herkesi yavaşlatıyor ama başka ülkelerde "bu klavyeyi bırakıp daha hızlı birşey kullanalım" diyen pek yok. Çünkü çok hızlı yazması gereken birisi değilseniz Q klavye ile de yeterince hızlı yazılabiliyor. Çok hızlı yazmanız gerekiyorsa, örneğin mahkeme katibi iseniz, steno gibi her türlü klavyeden daha hızlı bir alternatif var zaten.

  Öğrenilmiş olanın yerine yeni bir yöntem öğrenmenin külfeti dışında, bir de tüm dünyanın kullanıyor olduğunu kullanıyor olmanın avantajı var. Türkiye'de herkes F klavyeye geçti diyelim, yurtdışına çıktığımızda klavye kullanmamız gerektiğine ne yapacağız? Ekonomi teorisinde buna ağ etkisi (network effect) deniliyor. Benim gibi yaşı 40'a yaklaşanlar hatırlarlar; BetaMax ve VHS diye iki farklı video kaset formatı vardı, Betamax daha üstün olmasına rağmen bir süre sonra üretilmemeye başlandı ve piyasaya VHS hakim oldu.

  Bence Q klavyenin asıl sorunu noktalama işaretlerinin çok sapa bir yerde kalması, köşeli parantez gibi bazılarının ise Alt tuşunu kullanmayı gerektirmesi.
   
  KaanG, BFOkuru ve Edip Dinçer bunu beğendi.
 14. recep24ank

  recep24ank Bisikletkolik

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.169
  Beğeniler:
  2.473
  Şehir:
  Sakarya Adapazarı
  Adı:
  Recep Eşref ÇINAR
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Dünyanın en hızlı klavyesi F Klavyesidir ve Dünyanın en hızlı 10 parmak yazanları da Türklerdir.
   
 15. BFOkuru

  BFOkuru Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.902
  Beğeniler:
  4.056
  Seviye:
  2003 yılında bitirme tezini yazarken tekniğine bakıp tezi kendimi zorlayarak yazdım, on parmağı böylelikle öğrenmiş oldum. o günden beri de on parmak F klavyede yazarım. telefonumda bile F klavye yüklüdür (iphone dan bu yüzden nefret ederdim, yaşasın windows mobile ve android). şu an işyerimdeki klavyem microsoft doğal ergonomik klavye 4000 serisi, bilek açılarına göre tasarlandığı için gerçekten rahat bir klavye, tavsiye ederim.

  [​IMG]

  eve yeni aldığım laptopa da daha önceki laptopuma da yaptığım gibi f klavye etiket seti alıp yapıştırdım. kızım bu sene ilkokula başladı, daha başlarken bu klavye düzenine alışsın istiyorum.

  bu arada devlet kurumlarında F klavye kullanımı genelge ile zorulu zaten.

  ayrıca ek bir bilgi daha vereyim, on parmak yazmaya erken yaşlarda başlamak daha seri olmayı sağlıyor. benim abim 17 yaşında daktilo ile dizgicilik ile meslek hayatına başladı. ikimiz de F klavye yazıyoruz ama o benim en az iki katı hızımda dakikada 150 kelimeyi geçecek kadar yazıyor.

  sevgili Murat B.
  evrensel genel klavye düzeni Q klavye olsa da dünyanın değişik yerlerinde sorun olmadan bir iki dakika içerisinde dil paketi ekleyerek sorun çözülebiliyor. ben en azından Almanya'ya gidince öyle çözdüm sorunumu. Q klavyede on parmak yazmaya başlamış ve daha sonradan F klavyeye on parmak yazmaya geçmiş birisi olarak F klavyenin kesinlikle daha kolay yazımlı olduğunu söyleyebilirim.
   
  GökhanRR ve Murat B. bunu beğendi.
 16. alierkanimrek

  alierkanimrek Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  433
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Bir zamanlar makine ithalatında F klavye zorunluluğu varmış, ancak üreticiler F klavye özel üretim olduğundan farklı fiyatlandırıyor ürünün fiyatı artıyormuş, özellikle 80'lerin sonlarından itibaren bu fiyat farkını ödemek istemeyen tüketiciler ve ithalatçılar yüzünden bu zorunluluk kaldırılmış, 90'larda da PC'ler Q klavye ile ithal edilip herkesin eline düşünce F klavyeye dinazor gibi bakan bir gençlik yetişti.

  Kısacası bu konuda da kendi değerine sahip çıkmayan, kendi bacağına sıkan bir millet olduğumuzu Dünya'ya ispat etmişiz. :alkis:

  (Daha dün öğrendiğim bir başka kendi kendini yapma hikayesi: 80'lerden itibaren ev yapım ruhsatı için projede otopark zorunluluğu varmış, ama Emlak Bankasına cüzzi bir miktar işgaliye parası yatıran mütayit makbuzu gösterince otoparksız projeye ruhsat alabiliyormuş. Bugün şehirlerde araba park edecek yer bulunmuyor, araç park etmenin mafyası var. :alkis: )
   
 17. Fanonn

  Fanonn düz üye

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  289
  Beğeniler:
  371
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  F klavyeyi öğrenen tuşlara bakmadan 10 parmak ezbere yazabiliyor. Bütün bilgisayarlar da F klavyeye ayarlanabiliyor. Q görünümlü ama F'ye ayarlı klavye ile aynı hızda yazmak mümkün. Yani yurt dışında, içinde herhangi bir yabancı bilgisayarda vs. F klavyeyi kullanmak mümkün. Herhangi bir zorluğu yok.
  Sevgiler, saygılar.
   
 18. #18
  GökhanRR

  GökhanRR Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  247
  Beğeniler:
  144
  Şehir:
  İstanbul Kartal
  Seviye:
  Katılıyorum Q klavye kullanılan bir yerde dil paketi kurarak F klavye ye çevirmek sadece bir kaç dakikamızı alır.

  Klavyesine sahip çıkmayı öğretilmiş bir nesil burada sadece klavyesine sahip çıkmayı öğrenmiş olmaz!
   
  Fanonn bunu beğendi.
 19. ihsangencer

  ihsangencer Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Şubat 2011
  Mesajlar:
  526
  Beğeniler:
  705
  Şehir:
  alanya
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  klavye düzenini tuşları çıkararak da değiştirebilirsiniz, yeni klavye almanıza gerek yok. küçük bıcak, tornavida mis gibi çıkarıyor. uzmanlaşınca farketmez zaten klavyenin üzerinde ne yazdığı
   
 20. ArdaE

  ArdaE Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Haziran 2013
  Mesajlar:
  143
  Beğeniler:
  98
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Bir 50 sene sonra klavye kavramı bile olmayacak belkide :cool:
   

İlginizi Çekebilir

marco-pantani.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
1239190789908-rs5vw0athlw5-399-75.jpg
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...
upload_2016-10-3_16-47-20.png
Sonbahardayız ve önümüz kış. Bisiklette gelişmek adına bu dönemde ne tür çalışmalar yapabiliriz? Birçok konu var ama bana göre en önemlisi aerobik dayanıklılığa yatırım yapmak. Bu antrenmanları...