Evrim Teorisi'ne inanıyor musunuz?

Evrim Teorisi'ne İnanıyor musunuz?

• Toplam katılım
    54
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Tepki
111
Forumdaki evrime inanç oranını merak ediyorum Türkiye ortalamasının altında mı yoksa üstünde mi olduğunuda onun için böyle bir anket yapmaya karar verdim...

Halkın Evrime Bakışı
2005 yılında gelişmiş ülkeler seviyesindeki 34 ülkeyi içeren bir çalışmada, "evrimi doğru kabul edenlerin oranı" yaklaşık %27 ile en düşük Türkiye'de bulunmuştur.Türkiye'den sonra ise %40 ile, akıllı tasarım akımının ortaya çıktığı ABD yer almaktadır.

Gelişmiş Avrupa devletlerinde evrimin doğru kabul edilme oranları Türkiye'den ve Amerika'dan çok daha yüksektir. İzlanda'da halkın %80'inden fazlası, Danimarka, Fransa, İngiltere, Japonya'da yaklaşık %80'i evrimi kesin olarak doğru kabul etmektedir. Geri kalanların büyük bir kısmı ise emin olmadığını belirtmiştir.

Michigan Devlet Üniversitesi'nde siyasal bilimler uzmanı olarak görev yapan profesör Jon Miller, Türkiye'nin henüz gelişmekte olan bir ülke olduğunu, medeniyetinin zirvesine henüz ulaşmadığını, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki halkın tamamen eğitimsiz ya da çok az eğitimli olduğunu ve bir çok ülke tarafından özgür dünyanın lideri kabul edilen ABD'nin durumunun çok daha vahim olduğunu ileri sürmüştür. Miller'e göre, eğitim seviyesi artırılırsa Türkiye, birkaç sene içerisinde, evrime bakış açısından ABD'yi geçebilecektir.

Kaynak:Wikipedia

• Beğen
Tepkiler: serhat toy
Scudo

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Doğaya inanmak banada daha mantıklı geliyor. Evet işaretledim ankette.

Bu arada umarım tartışma yaratıcak, insanların birbirlerinin gönüllerini kıracağı bir konuya dönüşmez. Genelde her forumda bu tarz konuların sonuçları pek iyi bitmiyor.. :)

ali kartal

Üye
Tepki
4
doğaya inanıyorsunda onu bir yönlendiren olduğuna niye inan mıyorsun.insanlar maymundan geldiyse niye hala maymun var.

• Beğen
Tepkiler: ali bayrak

Ahmet Gökdere

Forum Bağımlısı
Tepki
2.494
amerikalılar düşünmüş taşınmış herşeyi doğa ana yapar , dna yapar demeyi bırakıp akıllı tasarımda karar kılmış:))))

enginekizkuyu

Aktif Üye
Tepki
80
Evrim teorisi denen şey yalandan ibaret.İlk insanın Hz.Adem (a.s) olduğu yüce kitabımız Kur'an-ı Kerimde açıkca belirtilmiştir.(link) burdan bakın olmadı açın bir Kur'an-ı Kerim mealini okuyun da saçma sapan bir evrim teorisine inanmayın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Gerçeği arıyorsanız Kur'an'a bakın. Üşenmeyin ve tamamının mealini okuyun. Hayatınızda cevap arayan bir sürü soru aydınlanacak. Allah C.C kehf suresi 54 ve zümer suresi 27 de " Biz bu kitapta herşeyi örneklerle açıkladık ve öyle indirdik" buyuruyor. Başka yerlerde aramayın...

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
ben de evet dedim.. ayrıca şunu da belirtmek istiyorum, ben sizin düşüncenize saygı gösteriyorsam -ki gösteriyorum ve sizi hiç yargılamıyorum-, ben de sizden aynı hassasiyeti bekliyorum. lütfen benim düşüncelerimi "saçma sapan" olarak değerlendirmeyin, sonuçta onlar da "benim" düşüncelerim..

amacım tartışmak değil, sadece yıllardan beri düşüncelerime aldığım karşılıkların bir birikimidir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir putperest ve atesit olan Darwin in peşinden niye gider bu insanlar anlamam.
Şimdi varmı bilmiyorum okul kitaplarına girmişti herkes bilir maymundan insana dönüşme resmi sizce saçma değilmi?

Herşeyi yaratan Allah bu kadar aciz olabilirmi sizce ? ve yeryüzündeki hiçbir canlının DNA dan ayrılan özelliklerle birebir aynısının olmadığını bildiğimiz halde.

Örneksiz ve benzersiz yaratan Allah tır biz sadece onun yarattıklarından esinleniriz.

Detaylı bilgi için bakınız?

(link)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
şu yanlış bilgiyi de düzeltmek isterim.. Darwin bir ateist veya putperest değildir.. hatta evrim teorisi üzerine çalışırken Cambridge Üniversitesi'nde Teoloji okuyordu. Ayrıca Darwin hiç bir zaman tanrının varlığını reddetmemiştir.

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Pastafaryan inanç sistemine göre,
Evrim hakkındaki bütün kanıtlar Uçan Spagetti Canavarı tarafından yerleştirilmiştir.
Kaynak:vikipedi : (link)

*250 bin ya da 1 milyon dolar da ödül var. Kaçırmayın.

BoingBoing.net sitesi İsa'nın Uçan Spagetti Canavarı'nın oğlu olmadığını deneysel olarak kanıtlayabilen ilk kişiye 250.000 $ "akıllıca tasarlanmış nakit" ödül vereceğini açıkladı[13], daha sonra da ödülü 1.000.000 dolara çıkardı.Bu söz konusu yaratılışçı Ken Hovind'in bilimcilerce mantık yanlışlarıyla dolu olduğu söylenen söz konusuna gönderme yapmaktaydı (Ken Hovind evrenin ve yaşamın ortaya çıkışının açıklanmasında evrimin "mümkün olan tek yol" olduğunu kanıtlayana 250.000 $ ödül verecekti)

serkkan

Forum Demirbaşı
Tepki
240
Türk insanının yanlış anlayabileceği ve tartışamayacağı bir konu açmışsınız malesef , bizim karekteristik toplum yapımız malesef bu tip konuları tartışmaya müsait değil.

Kimse yormasın ve üzmesin kendini......:rolleyes:

Konu kapatılsa çok daha sağlıklı olur bence,

Saygılar,

Tepki
68
Çok yaygın olarak kullanılıyor olsa da genel olarak bilimde inanmak olmaz, teori de zaten varsayım olarak Türkçe'ye çevrilir, inanıştan farkı buradadır. Darwin de kitabında elindeki kanıtlarla beraber varsayımlar yapmıştır, hatta kendi söylediğinin basmakalıp olarak doğru olduğunu da iddia etmemiştir, bazı konularda "şu kısmın kanıtlanması gerekmektedir" diye notlar düşmüştür. Halen de yeni bulunan kanıtlar eşliğinde bir kısmı doğrulanarak bir kısmı da düzeltilerek bilim dünyasında evrim teorisi devam etmektedir.

Bilim ve iman (inanç) çok farklı alanlar. Her ne kadar barıştırmaya/uzlaştırmaya -her iki taraftan- çaba gösterenler olsa da çok fazla yerde çatışırlar.

Böyle konularda kim ne dese ona bir kulp bulunur. Biri evrimi savunsa kutsal kitap ve emirlerle uyarılacak, diğeri inanç'ı savunsa bilim ve kanıtlar öne sürülecektir.

Kimsenin kimseyi kırmayacağı bir tartışma olmasını dilerim.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.