Evden Eve Batı Karadeniz Turu – İstanbul-Samsun (30 Ağustos-7 Eylül 2012) (8. gün)[

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında five tarafından paylaşıldı.

 1. five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.089
  Beğeniler:
  2.117
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Türkeli - Sinop 06.09.2012
  Dünkü dinlenme etabından sonra turun son 2 etabı yine çetin geçecekti. Sabah kalkıp klasik bir otel kahvaltısı yapmaya hazırlanmıştım ki normalde çakma sarelle şeklinde verilen sürülebilen çikolatalı kremanın orijinal Nutella olması (ambalajı da Nutella kavanozu silüetindeydi) beni iyice uyandırdı. :) Bugün yine 100 Km civarı bir yolum vardı. Güzelkent’e kadar sahilden giden yol daha sonra içeri giriyor ve rampalar başlıyordu. Yol sürekli tatlı ve acı :) eğimlerle iyice yükseldikten Zaviye köyünden sonra inişe başlıyordu. Bu iniş uzun zaman sonra yaptığım en sıkı inişlerden biri olmuştu. Hem dik hem uzun hem de çok keyifli… Tevfikiye’de iki suyun birleştiği ve Karadeniz’e kavuşmak için Ayancık’a doğru akmaya devam ettiği noktada ana yol bağlandım. Ayancık-Boyabat yoluydu bu yol ve kavşak noktasında tanıdık levhalar gördüm: Eski sarı hallerini çok daha sempatik bulduğum 2 kahverengi tabelada Akgöl ve İnaltı Mağarası yazıyordu. Geri kalanıyla da ilgilenmedim zaten. Yıllar önce eşimle yaptığımız Batı Karadeniz seyahatimizde (arabayla) önce Akgöl sonra da İnaltı Mağarası’na uğramıştık. Hatta mağara henüz ziyarete açılmadan biz gezme fırsatı bulmuştuk. Mağara adını köyden (İnaltı) köy de adını mağaraya göre konumundan (“İn” in altında) almıştı. Bir tür “circular reference” durumu bana ilginç gelmişti. Mağaranın ağzı da gördüklerimin arasında en büyük boyutlu olanlardandı.
  Başka bir Sinop çevresi turunda buluşmak üzere yolun sağına selam verip sola Ayancık istikametine döndüm. Aslında bir gün önce burada olacaktım ama önceki günü kısa tutunca Ayancık bugüne kalmıştı. Anayolda birkaç on metre gitmiştim ki karşı şeritte bir araba yavaşladı. İçinden bir hatun kafasını çıkarıp sadece “Çangal !” dedi. Ben söylediğini anlamadığım için “Efendim” dedim. O da daha yüksek sesle tekrarladı: “Çangal !” Araçta iki hatun vardı ve ben bir yer adı söylendiğini fark edip bilmediğimi söyledim. Tabi ana yola yola yeni çıktığımı ve geldiğim tarafta bu adda bir yer olmadığını da. Bu arada karşı şeritte olduğum için yanlarına, sağ kapıya yanaştım. Başka bir yer ismi var mı diye sorduğumda Boyabat cevabını aldım. Yola devam etmeleri gerektiğini söyledim. Bu arada sağ koltukta oturan hatunun elinde bir ipad vardı ve ben haritaya mı bakıyor diye düşünürken indirimli kıyafet satan internet sitelerinden birinin sayfasını görerek dumur oldum. :)
  Ayancık’a az yol kalmıştı ama yoldaki yol ıslatma çalışması dolayısıyla hem ben hem de bisikletim çamur rengine dönmeye başlamıştık. Merkeze geldiğimde fazla zaman kaybetmeden Sinop istikametine devam ettim. Nihayet tekrar denize kavuşmuştum ama ayrılmamız fazla uzun sürmeyecekti. Hava da önceki günlere nazaran daha kapalıydı. Fakat yağmur konusunda herhangi bir tehdit oluşturmuyordu. Artık Sinop’un bulunduğu asıl büyük yarımadanın batı kıyılarını tamamen görebiliyordum. En ucu da Türkiye’nin en kuzey noktası olan İnce Burun’du. Yol ilerledikçe yavaş yavaş içerilere doğru girmeye ve çok uzun olmasa da kıvrılmaya başlıyordu. Zaten yol boyunca görmüştüm ki içeriye giren yol yokuş demekti.
  Sinop’a yaklaştıkça içimde “Acaba İnce Burun’a gidebilecek zamanım kalacak mı ?” endişesi oluşmaya başladı. Çünkü daha önce oraya gitmiş bir olarak aslında Sinop’a pek de yakın sayılmayacak bir konumda olduğunu ve yolun oldukça ıssız ve stabilize (zaman zaman toprak) olduğunu biliyordum. Hava kararmadan varsam bile dönüşümün geceye kalmasını istemiyordum.
  Sık ve içine fazla ışık almayan ormanların arasından geçiyordu ana yol ve çok keyifliydi. Fakat buralarda fazla mola yeri de yoktu. Yanım aldığım suyla yolun hemen kenarında verdiğim kısa molalarla devam ediyordum. Sarıkum Tabiat Parkı girişini görüp acaba oradan kısa yol var mıdır diye geçirdim içimden ama tedbirli olmak belasına ana yolu terk etmedim. Sinop’a iyice yaklaşıp artık denizi görebildiğim bir noktada Hamsilos-Akliman tarafına yönelerek ana yol ile kıyı yolunu birleştiren ve tarlaların arasından geçen yola yöneldim. Yaz –ki buralarda kısa sürer- çoktan bittiği için kıyı tamamen boştu. Yoldan geçen birkaç kişiye İnce Burun’a olan mesafeyi surdum. Kimi 5 Km. dedi kimi 15 km. güvenemedim. 5 km olmayacağını zaten biliyordum. Toplamda 100 km’yi geçecek yolu 130 a çıkarmamak için İnce Burun’u başka sefere bırakıp geriye, Sinop’a doğru sürmeye başladım. Yol Sinop hava alanının yanından geçiyordu. Ana yolda çalışma olduğundan yol yarımadanın kenarından geçen tali yola yönlendirilmişti. Yani Sinop’a kenardan girecektim. Çıktığım yer de merkezde bulunan benzin istasyonlarından biriydi. Hem dinlenmek hem de su takviyesi yapmak için istasyona yöneldim. Sonra da Sinop merkezindeki çarşıdan geçen kalabalık yolda ilerlemeye başladım. Bütçeme uygun bir yer bulmak için bir iki otel araştırdım. Sonunda pes ettim. Bulduğum düzgün bir yerde kaldım.
  Duş aldıktan sonra Sinop merkezinde amaçsızca turlamaya, yemek yiyecek bir yer aramaya başladım. İskele cıvıl cıvıldı. Otele dönüp ertesi sabah için hazırlık yaptım ve çok geç olmadan yattım. Yarın için “Varabilirsem varırım, varamazsam da Bafra’da kalırım.” diye düşündüm.
  VDO MC 2.0 verileri
  Çıkış : 08:30
  Varış : 18:00
  Mesafe : 99,84 km.
  Pedal çevirme süresi : 07:09 saat
  Ortalama Hız : 13,94 km/s
  En yüksek hız : 50,61 km/s
  Ortalama eğim çıkış : %3
  Maksimum eğim çıkış : %18
  Ortalama eğim iniş : -%4
  Maksimum eğim iniş : -%17
  Türkeli’den itibaren yemyeşil yollar
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Sinop’a yaklaştığımda Hamsilos tarafı
  [​IMG]
  Türkiye’nin en kuzeyi : İnceburun’a doğru bir bakış
  [​IMG]
  Ve… Sinop… Batıdan yaklaşırken…
  [​IMG]
  Sinop’ta bir balıkçı barınağı
  [​IMG]
  Ve gün batımı… Bir günün daha sonu…
  [​IMG]
  Türkeli-Sinop Link
  http://www.mapmyride.com/routes/fullscreen/137605317/
  [​IMG]
   
 2. Aykut Subaşı

  Aykut Subaşı Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.015
  Beğeniler:
  498
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Gerçekten tebrik ederim.Turu Sinop gibi güzel bir şehirde bitirmeniz çok güzel olmuş.94km boyunca Karadeniz'de pedal çevirmek mükemmel bir duygudur diye tahmin ediyorum :)
   
  five bunu beğendi.
 3. #3
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.089
  Beğeniler:
  2.117
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Teşekkür ederim. henüz yazamasam da tur Samsun'da bitirdim. Yani bir 9. gün de var.

  Kazasız ve keyifli turlar.

  five
   
 4. Serkan Çoban

  Serkan Çoban Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  7 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  730
  Beğeniler:
  1.098
  Şehir:
  Çanakkale/Yenice
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Tebrikler, teşekkürler, selamlar!
   
  five bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

3187249_orig.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
upload_2017-2-1_9-8-24.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
upload_2016-12-15_15-15-20.png
Hatırlarsınız, geçen yılın Aralık ayında Recovery nabızdan bahsetmiştim (*). Kısaca hatırlamak gerekirse; bir intervalin sonunda pedala basmayı bıraktığımızda nabzımızın ne kadar hızlı düştüğüyle...