Evden Eve Batı Karadeniz Turu – İstanbul-Samsun (30 Ağustos-7 Eylül 2012) (6. gün)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında five tarafından paylaşıldı.

 1. five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.089
  Beğeniler:
  2.115
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  6. Gün : Cide-İnebolu

  Sabah erken kalktım ve hemen eşyalarımı hazırlamaya koyuldum. Kendimce turun en zorlu etabına erken başlamak ve akşam karanlığa kalmamak istiyordum. Yol boyu kalabileceğim tek yer Doğanyurt’tu ve oraya da 70 km.’lik bir mesafe vardı. Oradan İnebolu’ya da 30 Km. Açıkçası bu turda kendim için belirlediğim, Google Maps’ten tekrar tekrar incelediğim, MayMyRide’dan kalp grafisine benzeyen eğim grafiğini çıkardığım yola başlıyordum. Sabah Fatih de beni uğurlamak için erkenden kalkmıştı (ki o hep erken kalkar). Ben bisikletle İnebolu’ya o da otobüsle İstanbul’a gitmek üzere vedalaştık. Otel merkezde limanın bulunduğu kısımda olduğu için hemen anayola bağlandım ve pedala asılmaya başladım çünkü -dakika bir gol bir- yokuş başlamıştı. Sabahın erken saatlerinde Cide’nin hoş manzaralarına baka baka çıkıyordum. Yanımda sadece su vardı. Kahvaltıyı da yolda bir köyde yapmaya karar vermiştim vakit kaybetmemek için. Yol yükseldikçe asfaltın üzeri mıcır kaplanmaya başladı. Sonunda görünmez oldu ve tüm yola dökülmüş mıcırın üzerinde ilerler oldum. Bu doğal olarak tırmanışımı 2 kat daha zor hale getirmişti. Hem yola tutunmak hem de pedala kuvvet vermek için daha fazla uğraşır haldeydim ve bu da tek bir anlama geliyordu : Daha fazla yorulacaktım. “İşte şimdi yandık” dedim kendi kendime. Bu kadar erken mi başlamalıydı zorluklar ? :)
  Sabahın ışıkları denize farklı mavi tonları katarken ve ben azalan eğimin tadını çıkarmaya başlarken bu tur boyunca en fazla ürkmeme sebep olan şeyle karşılaştım. Daha doğrusu karşılaşmadım sadece sesinin duydum. Sabahın o saatinde ve yolun benden başka birilerinin olmadığı kısımlarından birinde bir yaban domuzundan geldiğini düşündüğün ve derin bir burun çekmeyi andıran, yazıya ancak “hırk, hırk” şeklinde tanımlayabileceğim sesi… Bu yaz eşim ve kızımla yaptığımız tatilde Kuşadası’nda Dilek Yarımadası Milli Parkı’na gitmiş ve plajlardan birinin arkasındaki (insanların, piknik masalarının, tuvaletlerin ve tabi ki çöplerin olduğu) yerde yaban domuzu aileleriyle karşılaşmış ve inşalardan korkmadan ortada gezinen bu hayvanları oldukça şirin ve sevimli bulmuştuk. Ama burada bu sesi duyduğumda aklıma hiç sevimli bir domuz yavrusu gelmedi. Solu denize doğru uçurum, sağı yukarıya uzanan orman ve çalılık alanda yolun ortasında görmeyi ürkek bir şekilde beklediğim büyükçe bir yaban domuzuydu ve yapabileceğim tek şey geriye dönmek olurdu. O şartlarda eğer üzerime doğru gelen bir domuzdan bu şekilde uzaklaşmaya çalışmak ne derece anlamlı olursa... Bu sesi iki kez duymama ve pedallara daha sert basmama rağmen yolda karşıma bir tanesinin çıkmadığını şükrediyorum. Tabi ki senaryoların en kötüsü geliyor aklıma. Aslında, büyük olasılıkla, o da benim varlığımı fark edip uzaklaşmış olabilir.
  Aydos köprüsünden geçip Sakallı köyüne geldiğimde kahvaltı için yine bir köy bakkalı buldum. Hem yanı da köy kahvesi… Ekmek, peynir, zeytin ve domates açık büfe kahvaltımı oluşturuyordu. :)
  Kahvaltı yapmak çok iyi gelmişti. Sürekli devam eden çıkışlar ve inişler için biraz enerji toplamıştım. Bu etabın sloganı da yine “Niye indim ki tekrar çıkacaksam :) ”dı. Karadeniz’in bu en sakin kıyılarında pedal basıyor olmanın büyük keyfini yaşıyordum. Kıyıları gözle takip ederek Doğanyurt’a ne kadar kaldığını hesaplamaya çalışıyordum ama Doğanyurt’u görmek mümkün değildi. Bu sebeple işimi şansa bırakmamak için yemek molasını İlyasbey köyündeki küçük bir lokantada verdim. Sonra da vakit geçirmeden yola devam ettim. İçimden sürekli tekrarladığım bir yol ölçüsü vardı. Eğer saat 16:00’dan sonra Doğanyurt’a varırsam orada kalacaktım ama önce varırsam yola devam edecektim. Bunu için hesabım şöyleydi : Ortalama 10 Km/s hızla kalan 30 km’yi 3 saatte alırsam akşam 19:00 civarında hava kararmadan İnebolu’ye varmış olurum.
  Yine uzun bir çıkışın arkasından gelen dik ve uzun inişin sonunda, dağların arasındaki Doğanyurt’aydım. Gerçekten deniz tarafından görünmesi oldukça zor, dar bir kıyı şeridi vardı ve düşündüğümden daha küçük bir yerleşimdi. Tabi inerken karşı yamaca doğru kıvrıla kıvrıla çıkan yol da bana bir sonraki yokuşu müjdeliyordu. Saat 15:30 olduğundan karar çoktan verilmişti. Yola devam. Doğanyurt’taki bir marketten içecek takviyesi ve atıştırmalık şeyler aldım. Bu arada market içindeki (sahipleri ve onların tanıdıkları olduklarını tahmin ettim) bir grubun hararetli tartışmalarına tanık oldum. Konu belediye seçimleriydi ve şimdiden tartışmalar başlamıştı.
  Yol yine kalp grafiği şeklinde iniş ve yokuşlarla ilerlerken Kaylan köyündeki köy kahvesinde çay molası verdim. Köyün ahalisinden bir kısım kahvede oturuyordu. Selamlaştık. Beni masalarına davet ettiler ve çayın demlenmesini beklerken de sohbet koyulaştı. Bisikletten, turdan bahsettik. Ne iş yaptığım soruldu. Klasik köy kahvesi sorularıydı ama epeyce de ilgiliydiler. Masasına oturduğum yaşlı amcanın sorunu ise unutamayacağım. İşimi-gücümü ve bu turun bir yarış olup olmadığını sorduktan sonra niye bu kadar zahmete girdiğimi daha iyi anlamak için “Ucunda mükafat var mı ?” dedi. Tabi başka türlüsü akıl işi değil ya. :) Köyün muhtarı da oradaydı ve onunla da epeyce konuştuk. İşte bu konuşmamız sırasında burada (ve buna benzer Anadolu’daki bir sürü yerde) insanların siyaset, seçim, yönetim vb. konularında ne kadar yönlendirmeye (hatta tehlikeli boyutlarda) açık olduklarını gördüm. Benin gibi, yoldan geçen bir yabancıdan bile medet umar şekilde, kime oy verilmesi gerektiği ile ilgili sorulardı sorulanlar. O an siyasi herhangi bir değerlendirme yapmanın yeri olmadığını düşünerek daha genel konularda konuşmaya çalıştım ama bu konudaki açlık da aklıma yer etti. Muhtarla yaptığımız konuşmanın özetinde şu tespit vardı kendilerince yapılan “Biz cahiliz. Bizim ağzımıza kim bir parmak bal çalıyorsa ona yaklaşıyoruz.”
  Kaylan’dan ayrılıp yine yokuşlar devam ediyordu. Vakit akşam olmuşken de uzaktan İnebolu seçilmeye başlandı. İşte o zaman tamam dedim kendime. “Turun en zor etabının kazasız belasız geçtin.”
  İnebolu’da hava karardı. Ben de uygun bir otel aramaya başladım. Bulduğum yerde önce duş sonra da yemek işini hallettim ve bu güzel günü bir güzel bir şekilde sonlandırmış oldum.

  VDO MC 2.0 verileri
  Çıkış : 07:15
  Varış : 20:05
  Mesafe : 108 km.
  Pedal çevirme süresi : 09:01 saat
  Ortalama Hız : 11,97 km/s
  En yüksek hız : 53,62 km/s
  Ortalama eğim çıkış : %6
  Maksimum eğim çıkış : %15
  Ortalama eğim iniş : -%5
  Maksimum eğim iniş : -%16


  Cide-İnebolu Link
  http://www.mapmyride.com/routes/fullscreen/140916349/

  [​IMG]
  Fotoğraflar


  Sabah ışıklarıyla Cide
  [​IMG]

  [​IMG]

  Cide’den sonra Karadeniz kıyıları
  [​IMG]

  Aydos köprüsü
  [​IMG]

  [​IMG]
  Yolun hemem kenarındaki Fenerbahçeli ev. Görüntü ve karikatürler ilginçti :)
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yol boyu yediğimiz böğürtlenlere yakından bakış :)
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kerempe Feneri
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Belyaka Köyü
  [​IMG]

  Güneşte kurutulan biberler
  [​IMG]

  Kaylan Köyünde çay ve muhabbet
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  İnebolu’ya yaklaşırken gün batımı sonrası
  [​IMG]
   
  orthomike, D. Oğuz, pars ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 2. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.303
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Cide İnebolu etabı,tam anlamıyla "Zurnanın zırt dediği yer" dir.Bütün ve kısım kısım yaptığım etaplar içerisinde ayrı bir yer tutar.Adamı yer bitirir;ertesi güne posasını bırakır.Daha ne diyeyim bu etap için.Daha önceki etaplarınız için ettiğim teşekkür'ün ötesinde,bu etap ayrıca bir saygı da gerektirir.Tekrar kutlarım.
   
  five bunu beğendi.
 3. Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ayaklarınıza sağlık, fotoğraflar harika :) Bende bu yaz bu yolu araba ile geçmiştim, bu yollarda pedallamak ayrı bir keyiftir herhalde :)
   
  five bunu beğendi.
 4. #4
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.089
  Beğeniler:
  2.115
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:

  Sayın Derya Keçeci
  Ne güzel tanımladınız. :) Tam altına imza atılacak şekilde.

  Evet ertesi günü de dinlenme günü ilann edip 55 km'lik İnebolu-Türkeli etabı yapmıştım. :)

  five
   
  Derya Keçeci bunu beğendi.
 5. #5
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.089
  Beğeniler:
  2.115
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Teşekkür ederim. Evet çok keyifliydi.
  Ben de çok önce araba ile geçmiştim ama her seferinde yolların daha da yumuşadığını görüyorum artık. :) Tabi bu etap için geçerli değil. :)
   
  ihtiyar bunu beğendi.
 6. bülent samsunlu

  bülent samsunlu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Şubat 2010
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  475
  Şehir:
  İstanbul/Pendik/Samsun
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  çok güzel bir olmuş..ayağınıza sağlık..
   
  five bunu beğendi.
 7. Serkan Çoban

  Serkan Çoban Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  7 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  730
  Beğeniler:
  1.098
  Şehir:
  Çanakkale/Yenice
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ayaklarınıza sağlık, yalnızlığın ilk günü olması yetmezmiş gibi bir o kadar da zorlu bir etap olmuş.
  Ama hakkını vermişsiniz, tebrikler.
   
  five bunu beğendi.
 8. #8
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.089
  Beğeniler:
  2.115
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Teşekkür ederim. Allah'tan turlarda yalnızlığa alışkınım. :)

  Selamlar

  five
   
 9. Çağrı Baudouin

  Çağrı Baudouin Yeni Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  1 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Charles Manche
  Tüm paylaştığın bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu yaz 8-15 Ağustos arasında Fransa'dan gelen arkadaşlarımla bir Bisiklet Karadeniz turu planlıyorum. Rota konusunda senin tavsiye rica ederim zahmet olmazsa. İstanbul Sinop arasında pedallamak istiyorum ama rota tam seçilmedim.
  Sanıyorum bisiklet İstanbul'dan kiralayacağız. Genelde hepimiz atletiğiz.
  Bu alternatifleri düşünüyorum:
  - Sinop'tan İstanbul'a (Sinop'a uçakla gideriz)
  - Sinop - inebolu - Kastamonu - Sinop
  - Sinop - Inebolu - Safranbolu -Karabük
  - Istanbul - Amasra (sahil yollarından) - Safranbolu (Istanbul'a dönüş otobüsle).

  Anladığım kadarıyla ilk rota seçmişsin, onu tavsiye eder misin?

  Ayrıca sence Istanbul'dan kiralarsak biskiletler otobüste veya uçakta kolayca taşınıyor mu acaba?

  Yardımınız için çok teşekkür ederim!

  Charles
   
  five bunu beğendi.
 10. Çağlar Çağlayan

  Çağlar Çağlayan Cascade

  Kayıt:
  4 Eylül 2009
  Mesajlar:
  624
  Beğeniler:
  803
  Şehir:
  İzmir - Denizli
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  @Çağrı Baudouin Merhaba Charles, bisikletleri uçakla taşımak için çok para isterler. Otobüsle taşımak daha iyi olur. Kamil koç firmasını kullanabilirsiniz.
   
 11. #11
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.089
  Beğeniler:
  2.115
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Merhaba Charles (@Çağrı Baudouin)

  Sondan başlayayım cevaplara. Uçakta bisiklet taşımak hem pahalı hem de zahmetli. Ben henüz denemedim ama deneyenlerin görüşlerini çok okudum. Bisikletin gördüğü zararlar da beni endişelendiriyor. Otobüse (para almak amaçlı biraz sorun çıkarsalar da) bisiklet alıyorlar. Bagaja yerleştirilirken siz başında bulunun mutlaka. :)

  İstanbul'dan başlayarak 8 günde Sinop'a varabilir ve dönüşü otobüsle yapabilirsiniz. (Ben 9 günde Samsun'a varmıştım.)
  Benim rotam İstanbul-Adapazarı-Akçakoca-Ereğli-Zonguldak-Amasra-Cide-İnebolu-Sinop-Samsun şeklinde olmuştu. Bu rotayı tavsiye ederim. Zaman zaman çok zorlasa da keyifli bir rotadır. Yol üzerinde gezebileceğiniz mağaralar da (K. Ereğli Cehennemağzı Mağaraları, Zonguldak Gökgöl Mağarası) bulunur.
  Eğer çadırlı iseniz kamp sorunu olmaz. Çadırsız olacaksanız ana merkezler haricinde fazla konaklama alternatifi bulamazsınız.

  İçinde Safranbolu'nın bulunduğu başka rotalar da önerebilirim ama bence eğer imkanınız varsa bu rotayı tercih edin.


  Sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım.

  Kazasız ve keyifli turlar

  five
   
 12. Çağrı Baudouin

  Çağrı Baudouin Yeni Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  1 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Charles Manche
  Çağlar, five,
  Bilginiz için çok teşekkür ederim, yardımcı oldu. Kamil Koç'a sorarım. 5 kişi olacağız umarım 5 tane bisiklet otobüste sığar

  Charles

  Çağlar, five,
  Bilginiz için çok teşekkür ederim, yardımcı oldu. Kamil Koç'a sorarım. 5 kişi olacağız umarım 5 tane bisiklet otobüste sığar

  Charles
   
  five bunu beğendi.
 13. Göksun Özkirişçi

  Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.174
  Beğeniler:
  1.087
  Şehir:
  Gaziantep
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  çok güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz.
  ayaklarınıza sağlık...
   
  five bunu beğendi.
 14. #14
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.089
  Beğeniler:
  2.115
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
 15. biyolog

  biyolog Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2004
  Mesajlar:
  12
  Beğeniler:
  8
  Seviye:
  fotoğraflar çok güzel ayaklarınıza sağlık
   
  five bunu beğendi.
 16. ceyhun demirel

  ceyhun demirel Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2014
  Mesajlar:
  42
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  karabük
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  ben hem korktum hem meraklandım. eh korkumuzla yüzleşmek lazım
   
  five bunu beğendi.
 17. MertAhci35

  MertAhci35 Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  20 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  95
  Beğeniler:
  153
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  Mert Ahçı
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Çok güzel yerler.İnsanın bisikleti otobüse atıp oraya tatile gidesi geliyor.
   
  five bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

SiS_Nitrate_gel.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
07thighs1-articleLarge1.jpg
1-Vücudunuzdaki büyük kas gruplarını çalıştırır. [ATTACH] Vücudunuzdaki en büyük kas grupları bacak bölgesinde bulunur. Böylece bacak kaslarının çalışması ve güçlenmesi yağ yakım hızınızı...
lance-armstrong-jan-ullrich.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...