Evde Neşe Dolu Yılbaşı davetinin ipuçları

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Nedret Günaydın tarafından paylaşıldı.

 1. Nedret Günaydın

  Nedret Günaydın Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.654
  Beğeniler:
  3.755
  Şehir:
  Avrupa Yakası
  Seviye:
  [/url][​IMG][/URL]


  Evde Yılbaşı davetinin ipuçları


  Yılbaşı'nda, dışarının kalabalığından uzak, sizin için özel insnalarda evde keyifli bir geceye hazırlanıyorsanız yazımızı mutlaka okuyun! Konuklarınıza hoş bir akşam yaşatmak için gereken ipuçlarını sizin için yazdık...

  [​IMG]

  Evde Yılbaşı daveti vermek sandığınız kadar yorucu bir zor iş değil. Önemli olan, yaptığınız işleri planlı ve programlı yapmak ve hazırlık sürecini dostlarınızla birlikte eğlenceye dönüştürebilmek.

  Hazırlıklarınıza başlarken yapacağınız ilk iş menüyü belirlemek olmalı. Yemek ve servis için gerekli hazırlıklarınızı da birkaç gün öncesinden tamamlamış olmanız gerekir. Aksi halde Yılbaşı'ndan bir gün önce mönü hazırlayıp, alışverişe çıkayım derken iki ayağınız bir pabuca girer ve sonuç hiç de iyi olmaz.

  Yeni bir yıla girerken yiyeceğiniz akşam yemeği için ideal saatler 20:30-20:45`tir. Ancak davetli sayısı çoksa konuklarınıza saat verirken biraz esnek davranmakta fayda var.

  Mönüyü hazırlarken davetli listesine göz önünde bulundurun. Dostlarınızın hoşlandığı yemekleri hazırlamak misafirlerinizi daha da mutlu edecektir. Onların hiç yemediği bir yemeği hazırlamak akşam yemeğinizi kabusa çevirebilir.

  Akşam yemeği için hazırlıklarınızı yaparken, tecrübelerinizin yanı sıra yemek kitaplarına danışabilirsiniz. Annenize ya da bir büyüğünüze danışmak da sizi birçok eziyetten kurtarabilir. Çünkü onun tecrübeyle sabit yemek tarifleri bu akşam yemeğinde sizin hayatınızı kurtarabilir. Tamamen özgün bir yemek daveti vermek istiyorsanız da ufak tefek hatalarınızın olması çok doğal.

  Yemek masasını Yılbaşı için süslemek ve hangi renkleri kullanacağınıza karar vermek de hazırlık sürecinin önemli bir aşaması. Yeni yıla mutlu bir şekilde girmek için canlı renkler kullanmalısınız, çiçekleri ve mumları da bulunduğunuz ortamdan eksik etmeyin.

  Her yemek için ayrı bir tabak kullanmanız gerektiğini unutmayın. Tabakların yanına da farklı renklerde seçilmiş peçeteler yerleştirin.

  Her servisin sol üst tarafına ekmekler için küçük tabaklardan koyabilirsiniz, böylece misafirleriniz için bol seçenekli ekmek sepeti oluşturursunuz. Günün en lezzetli ve en gerekli kısmı hazırladığınız aperatifler. Her zevke hitap edecek şekilde birkaç çeşit aperatif hazırlamayı da ihmal etmeyin.

  Masaya son bir kez göz atmaya unutmayın. Yemeklerinizi kontrol edin ve salonunuzun çeşitli köşelerine büyük, kokulu mumlar yerleştirin, dekorasyon için Yılbaşı balonları ve renkli süslerden de kullabilirsiniz. Evin belli yerlerinde bol miktarda kültablası bulundurmayı da unutmayın.

  Evinizde verdiğiniz davetin yeni yıl partisi olduğunu düşünürsek, içki konusu da yemeğin "olmazsa olmaz"ı. Bunun için konuklarınızın zevklerini önceden bilmenizde yarar var. Alkollü içki tercih etmeyenler için de gazlı içecekler ve meyve suyu bulundurun.

  Masa düzeni…

  Bardaklar...

  Masada herkesin önünde, o gece kullanılacak tüm bardaklar yer almalıdır. (Varsa tatlıyla birlikte içilecek şarap bardağı hariç) Su bardağı tabağın sağ kısmında, bıçağın hemen önünde yer alır. Şarap bardağı ise su bardağının sağına konmalıdır.

  Tabaklar...

  Yemek yenilen tabakların dışında masada bir de herkesin yanı başında birer ekmek tabağı bulunması yemeği şıklaştırır. Bunun dışında masanın dekorasyonunda büyük rol oynayan bir diğer şey de altlıklardır. Altlık diğer tabaklardan daha büyüktür ve en altta yer alır. Altlıklar porselen, gümüş, pirinç ve hatta hasırdan bile yapılmış olabilir. Altlıklarda yemek yenmez fakat tabaklar bunu üzerine konur ve masada şık bir görünüm oluşur.

  Çatal, bıçak ve kaşıklar...

  Çatal, bıçak ve kaşıklar, yemek ister resmi ister gayri resmi olsun, her zaman kullanım sırasına göre dışarıdan içeriye doğru dizilmelidir. Giriş yemeğini yiyeceğiniz çatal en dış sol kısımda, bıçak ise en dış sağ kısımda yer alır. Tatlı dışındaki herhangi bir kaşık (çorba kaşığı) bıçakların sağına yerleştirilmelidir. Tatlı kaşığı ve gerekliyse çatalı ise her zaman tabağın önüne konur.

  Bardaklar

  1. Su bardağı
  2. Kırmızı şarap bardağı
  3. Beyaz şarap bardağı
  4. Şampanya bardağı
  5. Çok amaçlı bardak


  Tabaklar

  1. Ana yemek tabağı
  2. Salata tabağı
  3-4.Fincan ve fincan tabağı
  5. Ekmek tabağı
  6. Altlık


  Çatal, bıçak ve kaşıklar

  1. Salata çatalı
  2. Ana yemek çatalı
  3. Ana yemek bıçağı
  4. Çorba kaşığı
  5. Çay kaşığı
  6. Tereyağ bıçağı
  7. Balık çatalı
  8. Balık bıçağı
  9. Tatlı çatalı


  Yılbaşını evde kutlamanın maliyeti ne kadar?

  Yeni yıla, restoran veya lüks otellerin düzenlediği kutlama programları yerine evinde girmeyi tercih edenlerin, 30- 80 YTL arasında harcama yapması gerekiyor.

  Yüksek gelirli vatandaşlar, yılbaşı gecesi için otel, tatil köyü veya restoranlardaki rezervasyonlarını şimdiden yaptırırken, yeni yıla evlerinde girecek olanlar ise kuracakları sofra için hazırlıklarını sürdürüyor.

  Yılbaşı eğlencesi olarak, lüks tesislerde sahne alan sanatçılar yerine, evlerinde televizyonda yayınlanan kutlama programlarını izleyen 4 kişilik bir ailenin, tavuk, çorba, pilav, salata ve düşük fiyatlı bir tatlıdan oluşan sofra kurmak için en az 20-25 YTL harcaması gerekiyor. Sofranın, tavuk yerine hindi pişirilerek zenginleştirilmek istenmesi halinde gözden çıkarılması gereken para 40-50 YTL'yi buluyor.

  Yılbaşı gecesi televizyon karşısında çerez yemenin maliyeti bir kilogram ayçekirdeği, tuzlu fıstık ve leblebi karışımı için 6-7 YTL olurken, Antepfıstığı ve badem gibi çeşitlerin yer aldığı karışımın ücreti ise 15-20 YTL arasında değişiyor.

  Yeni yıla girerken birer kilogram elma, mandalina ve portakal gibi meyvelerin tüketilmesi durumunda ayrıca 5-6 YTL harcama yapmak gerekirken, maliyet, muz, kivi, ananas ve Hindistan cevizi gibi çeşitlerin eklenmesiyle daha da yukarılara çıkıyor.

  Buna göre, yeni yıla evlerinde ''Merhaba'' diyecek dört kişilik ailenin minimum 30-40 YTL arasında harcama yapması kaçınılmaz olurken, çeşidi biraz daha bol sofralar için bu rakam 70-80 YTL arasında değişiyor.
   
 2. #2
  Nedret Günaydın

  Nedret Günaydın Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.654
  Beğeniler:
  3.755
  Şehir:
  Avrupa Yakası
  Seviye:
  Evde sinema keyfi


  Yılbaşı gecesi, evinizde, televizyonunuzun karşısına geçip, eğlenceli bir noel filmi izlemeye ne dersiniz? İşte önerilerimiz...


  Serendipity (Tesadüf)

  Yönetmen: Peter Chelsom
  Oyuncular:John Cusak, Kate Beckinsale
  [​IMG]


  Noel'de sevgililerine hediye etmek üzere New York'ta eldiven alırken tanışan Jonathan ile Sara, kaderin garip cilvesi yüzünden birbirlerine aşık olurlar. Yıldırım aşk bu olsa gerek. Jonathan Sara ile ilgili her şeyi öğrenmeye çalışırken, Sara bu ilişki için pek gönüllü gibi gödrünmemektedir.

  Sonunda birbirlerinden ayrı geçirecekleri birkaç gün, onların gerçekten de birbirlerine aşık olup olmadıklarını ortaya çıkaracaktır. Aradan yıllar geçer ve birbirlerini kaybeden bu ikili yeni buldukları sevgilileri ile evlenmek üzeredir. Ancak, hiç akıllarından çıkmayan o bir gecelik arkadaşlıkları ve aşklarının devam için bir şans daha olup olmadığını anlamak üzere tekraar birbirlerini bulmaya karar verirler.  Simpsons'larla Noel (The Simpsons Christmas 2)

  Çanlar Çalıyor, Homer Kokuyor, Tüm Yollar Simpsons'lara Çıkıyor!

  Homer Onura Karşı, Skinner'ın Kar Anlayışı, Dostum Çiftliğim Nerede?, 15.Sezon adlı bölümlerin bulunduğu Simpsons'ların noel maceralarını izleyeceğiniz muhteşem bir eğlence.

  Santa Clause (Noel Baba)

  Film Adı : Santa Clause (Noel Baba)
  Yönetmen : John Pasquin
  Oyuncular : Tim Allen

  [​IMG]

  Oyuncak satıcısı Scott Calvin kendini tatsız ve karmaşık bir durumun içinde bulduğunda Christmas'tan bir gece öncedir. Noel Baba çatıya düşer acilen Scott'ın onun yerine geçmesini emreder. Noel Baba kostümünü giymekle Scott bilmeden kırmızı yanaklı efsanenin bütün sorumluluğunu da kabul etmiş olur.  White Christmas (Beyaz Noel)

  Yönetmen : Michael Curtiz
  Oyuncular : Bing Crosby Danny Kaye


  Beyaz Noel, aralarında "Count Your Blessings Instead Of Sheep", "Sisters", "Blue Skies" ve sevilen yeni yıl şarkısı "White Christmas" gibi Irving Berlin klasiklerinin bulunduğu tam bir hazine. İki yetenekli dansçı (Bing Crosby ve Danny Kaye) savaştan sonra biraraya gelerek gösteri dünyasına girerler. O kış gruplarına bayan elemanlar da (Rosemary Clooney ve Vera-Ellen) katarak Noel'i geçirmek üzere Vermont'a giderler. Asıl macera, otelin sahibinin maddi zorluklarla boğuşan eski bir ordu komutanı olduğunu keşfetmeleriyle başlar.  Çılgın Aile Yılbaşı Tatilinde

  Başroller: Beverly D'Angelo, Chevy Chase, fazla bilgi
  Yönetmen: Stephen Kessler, fazla bilgi
  Kategori: Komedi


  Şimdilerde TV reklamlarında bizi her gün güldüren ünlü komedyen Chevy Chase'in başrolunde oynadığı harika bir komedi. Ailesine geçirecekleri yılbaşının hayatlarında geçirdikleri en eğlenceli yılbaşı olacağını vaat eden aile babasına başına gelmedik şey kalmaz. Çok seveceksiniz!
  Mickey'den Yılbaşı Hikayeleri
  Animasyon

  [​IMG]


  Bütün yıl boyunca kimin yaramaz kimin uslu olduğunu yeni yıl gecesi keşfedin. Noel Baba, Mickey Mouse ve tüm Disney arkadaşları yeni yıl ruhunu yakalayacağınız bu yepyeni orijinal filmde biraraya geliyorlar.

  İnatçı Donald'ın yeni yıl eğlencesine direnmesini izlerken kahkahalarınıza engel olamayacaksınız. Mickey ve Pluto ile arkadaşlığın önemini öğreneceksiniz!

  3 boyutlu animasyon tekniği ile, ailenizle birlikte keyifle izleyeceğiniz ve yılbaşı koleksiyonunuzda yerini alacak harika biryeni yıl hikayesi!
  Yeni Yıl Soygunu ((Bad Santa) 2004

  Cohen Kardeşler'den Noel Baba'ya Ahlaksız Bir Bakış! Hollywood'un gözde oyuncularından Billy Bob Thornton, Bernie Mac (Mr. 3000) ve John Ritter yılın en çok konuşulan bu komedi filminde biraraya geliyor. Noel Baba Willie T. Stokes (Thornton) kasabaya gelir; ancak sizin uslu ya da yaramaz çocuk olmanız onun umrunda değil. Willie'nin en sevdiği tatil geleneği etraftaki alışveriş merkezlerinden topla etraftaki alışveriş merkezlerinden topladığı ganimetlerle çuvalını doldurmak.

  Başroller: Billy Bob Thornton, Lauren Graham, fazla bilgi
  Yönetmen: Terry Zwigoff, fazla bilgi
  Kategori: Komedi
   
  mehmet özbay ve Selay Yaman bunu beğendi.