Evde atölye kurmak

Eren Sarp

Aktif Üye
Tepki
314
İsim
Eren
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evde bisikletimin bakımlarını yapmak için atölye kurmayı düşünüyorum fakat konuyu forumda araştırdığımda karşıma az miktarda ve güncelliğini yitirmiş konular çıkıyordu bu yüzden yeni konu açmaya karar verdim. Atölye için bisiklette kullanılan özel anahtarların yarısına yakınını tamamlamış sayılırım (başlangıç için) fakat yurt dışından aldığım için bir kısmı halen kargoda, sorularıma gelirsek.

1. Soru : Evde az kişi yaşadığımız için bir oda boş kalıyor atölyeyi bu odaya kurmayı planlıyorum etrafı temiz tutmak için zeminin belli bir kısmını spor salonlarında yeri kaplamada kullanılan EVA Matı ile kaplamayı düşünüyorum böylelikle halı ve ya kilim serip yağ lekesi yapmayacağım fakat yağ sökücülerin ve yağların bu mata nasıl etkileri olur ?

2. soru : Türkiye içinden anahtarların fiyatları yüksek olduğu için Aliexpress'ten yorumlardan inceleyip en kaliteli olan ürünleri almayı düşünüyorum (denemek amacı ile bir kaç tane sipariş verdim) yorumlardan kaliteye güvenmeli miyim ?

3. Soru : Tamir standı ve akort standını yurt içinden almak mı avantajlı olur yurt dışından mı ?

Sorularım şimdilik bu kadar iyi forumlar dilerim.

Odanın krokisini kağıda çıkarttım ve atölye odasını başlangıç olarak bu düzende kurmayı planlıyorum 200x300 cm alanım kalıyor bu alan bakımları yaparken yeterli olur diye düşünüyorum şu an aklıma gelen ve bana en geniş çalışma alanı sunan bu çalışma alanını arttıracak şekilde nasıl bir değişiklik yapabilirim ?
26754416_1337431043068815_1667350225_n.jpg

Scudo

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@Eren Sarp
İlk soruyu cevaplıyayım pis yağ vb yere dökülmelerinde zeminde iz bırakmayacak bir materyal kullanın mesela minibüslerin kullandığı parlak yüzeyli paspaslar olabilir.
(link)
Sanayi sitelerinin içindeki aksesuarcı veya döşemecilerden ucuza temin edebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Eren Sarp

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Eren Sarp
Aliexpress yorumları genelde şöyle oluyor; kullanıcı ürünü alıyor, atıyorum Vidayı 2 sıkıyor 5 yıldızı verip geçiyor. Bir sonraki kullanımdan sonra ek bildirim yapıyor sen de sanıyorsun ki ürün muhteşem. Ancak 1 ay sonra yalama olursa yorum yapma hakkı olmuyor. Bu yüzden aldatıcı olabilir.

Kargo bedeli düşükse yurtdışından indirim kovalanabilir ama sanmıyorum.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Izeltas gibi bir yerli marka iyi olur. Kendini ispatlamış çoğu işletmede kullanılan aranılan bir urun tavsiye ederim.
Yağ için bez serilip kaldırılabilir yada sabunlu su ile paspas yeterli olur. Hem içerinin kokusu da değişir. Icişleri bakanının onayına mazhar olur.

• Beğen

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ekipman anlaminda aliexpresse guvenmiyorum hic. Aldin 50 liraya bir anahtar, ilk kullanimda yalama oldu, ondan sonra çal çal oyna..

• Beğen

Eren Sarp

Aktif Üye
Tepki
314
İsim
Eren
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fırat Ç.

Fikriniz için teşekkür ederim. Büyük ihtimal EVA'dan daha ucuza gelecektir fakat aklımda şöyle bir soru bırakıyor. Önceki ev sahiplerinden biri odaya kendisi parke yapmış fakat nasıl yapmış bilmiyoruz bir taraftan basınca bir tarafı şişiyor ve alt kata en ufak adım sesiniz dahi gidiyor EVA biraz daha ses yalıtımlıdır diye düşünüyorum ama PVC zemin kaplamanın burada nasıl bir etkisi olur ?

@Mustafa Zeybek

Yorumlarda çoğunluk daha vida sıkmadan paketten çıkarıp fotoğrafını çekiyor ve geldi diyerek atıyor her hangi bir inceleme yapmıyor. Eski bir bisikletim var onun üzerinde nasıl bir etki bıraktıklarını deneyebilirim belki almayı düşünenler olursa onlar için de bir fikir oluşturmuş olurum ne dersiniz ?

@Çağdaş78

Normal el aletlerini özellikle İzeltaş markasından almaya çalışıyorum fakat burada bulabildiğim sayılı yerler var ve stok çeşitliliği sınırlı internetten takip edebileceğim (gittigidiyor, hepsiburada, n11'den başka) site önerebilir misiniz ? Bez olayını ve temizleme amacı ile sabun suyu deneyeceğim tavsiyeniz için teşekkürler.

@Kuzey Ege

Bulunduğum şehirde bisiklet için satılan anahtarların %80'i Taiwan kökenli geriye kalanı ise çinden geliyor ve fiyatları internetteki fiyatlara göre cep yakıyor. Buradaki ürünün çeyrek fiyatına geliyor Aliexpress'teki ürün ve burada ki ürünün aynısı olduğu için çok bir farklılık olacağını düşünmedim ve Ali'den sipariş verdim. Yalama yapacağını düşündüğüm iki parça var onlar da aynakol çektirme aparatı ve orta göbek sökme aparatı. Şu an aldığım 3 üründen ikisi gümrükte ve haftaya büyük ihtimal elimdeler. Buraya anahtarlar ile ilgili nasıl olaylar yaşadığımı bildiririm.

Herkese güzel yorumları için teşekkür ediyorum malzemeler geldikçe ve atölye genişledikçe konuya fotoğraf atacağım iyi forumlar dilerim.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Eren Sarp
Bütçe meselesi biraz da. Mesela riske atacak param yoksa biraz zorlayıp kaliteli alıyorum. Siz veri tabanı oluşturursanız minnettar olurum.

• Beğen

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Ben odamda sadece bir köşeyi 3-4 mm'lik mineflo ile kapladım. Hem üzerine gelen çamur - yağ kolayca temizlenebiliyor hemde çıkma parça alarak çok çok ucuza getirilebiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Ozicu ve Eren Sarp

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.385
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aliexpress'i şık kullanan biriyim ve şunu söyleyeyim, kalite fiyatla orantılı ama arada yem ürünler veya gerçekten indirimli ürünler var. Volan anahtarı, hollowtech anahtarı, aynakol çektirme gibi basit şeyleri alabilirsiniz. Ama sık kullanılan alyan vb. şeyleri kaliteli bilindik ürünlerden seçin.

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@Eren Sarp
Ses yalıtımı açısından herhangi bir getirisi olmaz olsa bile düşündüğünüz ürünün çok altında bir ses yalıtımı sağlayabilir ama temizlik açısından kolay olsun derseniz öneririm ses yalıtımı derseniz birşey diyemem.

• Beğen

10urr

Üye
Tepki
185
İsim
Onur Ozturk
Bisiklet
Claud Butler
Güzel bir anahtar takımı istiyorsanız yerli malı İzeltaş'ı tavsiye ederim. Pahalıdır ama evladiyelik olur. Elektrikli aletler için makita olmuyorsa dewalt tercih edilebilir. Yer kaplaması olarakta oto tamiri yapanların kullandığı delikli plastik malzemeler var. Parke gibi birbirine geçmeli. Bazı otobüs ve minübüslerde de var. Gavurlar kendi garajlarında çokça kullanırlar.

Madem atölye kuruyorsunuz, tamir standını kendiniz yapı verin.

• Beğen

Eren Sarp

Aktif Üye
Tepki
314
İsim
Eren
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren

Alt kata en ufak adım atma sesimiz gittiği için ses yalıtımı yine ortalama düzeyde olan bir ürün ile kaplamayı düşünüyorum bu bakımdan ne durumdadır ?

@ziyadeniz

Deneme amacı ile jant göbeği sökme anahtarı, aynakol çektirme aparatı ve orta göbek sökme anahtarı aldım bu 3 parça haftaya elimde olacak eğer sıkıntı oluşturmazlarsa bu tip anahtarları yurt dışından alacağım geri kalanları İzeltaş almaya alamıyorsam kalite olarak en yakın olan ürünü tercih ediyorum.

@Fırat Ç.

Bugün bahsettiğiniz PVC kaplama için bir kaç yeri gezeceğim eğer altına serebileceğim ses yalıtımını sağlayabilecek bir ürün ile birlikte daha ucuza kapatırsam sizin dediğiniz ürün ile yeri kapatabilirim.

@10urr

Bulunduğum yerde çok çeşitli stok olmadığı için İzeltaş almaya yoksa bulabildiğim en yakın kalitede ki ürünü almaya çalışıyorum. Elektrikli el aletlerini çok kullanacağımı sanmıyorum fakat evde ne olur ne olmaz diye küçük bir şarjlı bulunduruyorum. Yer kaplaması için dediğiniz ürünü düşündüm fakat aradaki deliklerin yağı, yağ sökücülerini tutacağını düşündüğüm için eledim tamir standını kendiniz yapın demişsiniz buradaki bir servis eski bir döner sandalye ayaklığını bisikletin sele borusunu çıkarıp takabilecek şekilde ayarlamış buradan aklıma eski bir ufo ayaklığını kullanmak gelmişti fakat sele borusunun giriş yerine zarar vereceğini ve hidrolik frenli bisikletlerde hava yapabileceği korkusu ile bu fikirden vazgeçtim bunların gerçekleşme şansı var mıdır ? Eğer yoksa dediğiniz gibi standı daha ucuza getirmek daha iyi olur.

Hepinize yorumlarınız ve fikirleriniz için teşekkür ederim iyi forumlar.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Eren Sarp

Yumuşak ve 4-5 mm kalınlıkta olduğu için sesi emecektir. Yere düşen vida - alet vs.'de çok ses yapmaz. Ama kesim (Özellike metal) işi yapacaksanız tabiki bir işe yaramaz ses anlamında.

Zemine ses yalıtımı için; tüm zemini adepan tarzı bir malzeme ile kaplayıp (metrekaresi 50-60 TL) üzerine tekrar sert bir zemin uygulamak lazım. Ses yalıtımı maliyetli bir iştir. O kadar gürültülü ne yapmayı planlıyorsunuz?

• Beğen

Eren Sarp

Aktif Üye
Tepki
314
İsim
Eren
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren

Eski ev sahipleri odaya parke kaplamış fakat ucuza getirmek için parke altına serilen ince bir köpüksü bir malzeme var ismini bilmiyorum bunu sermemişler bunun yanında yine ucuza getirmek için usta tutmamışlar ki parkenin bir tarafından basınca diğer tarafı kabarıyor. Ve nasıl olduğunu anlamadığım olay en ufak takırtıyı çok net duyuyorlar bundan dolayı kullanacağım ürünü ses emici bir ürün seçmek için uğraşıyorum hiç değilse ufak seslerin bir kısmı onlara rahatsızlık vermesin.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
4-5 mm mineflo bahsettiğiniz durum için iş görecektir. Hem yumuşak olduğu için yankıyıda azaltır. Yukarıda bahsettiğim yöntem testere - çekiç sesi gibi yüksek sesler için zaten.
Minefloyu çıkma parça olarak bakmanızı tavsiye ederim. Büyük nalburlarda ve yapı marketlerde çıkma parçalar oluyor.

Tepki
21
yağ kir için kağıt tek kullanımlık masa örtüsü işini görecektir rulo halinde olduğu için saklaması kolay ve hafif bir malzeme ve oldukça ucuz tamir seti ise aliexpress yerine bit pazarından oldukça uygun fiyata bulabilirsiniz hemde perakende bir şekilde :) yardımcı olmuşsam ne mutlu bana

Eren Sarp

Aktif Üye
Tepki
314
İsim
Eren
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@EKŞİ LİMON

Yeri kaplayacağım ürünün dayanıklı ve uzun süreli kullanıma açık olması gerekiyor yine de fikriniz için teşekkür ederim olur da yeri kaplamada sıkıntı yaşarsam dediğiniz yöntemi uygulayacağım. Aliexpress'ten üç ürün sipariş ettim ve ikisi PTT şubesine gelmiş teslim aldım.
26856145_1339372346208018_573964929_n.jpg

Sağdaki ikisi aynakol çektirme aparatı ile orta göbek sökme anahtarı soldaki ise jant göbeklerini sökmek için. Önce jant göbeğini sökmek için kullandığımız anahtar ile başlayacağım anahtarın orta tutma kısmının kenarları GERÇEKTEN keskindi pürüzleri alınmamıştı ve kullanırken yaralanmalara sebebiyet verebilirdi bunun yanında balkonda yazın tekrar kullanıma girecek olan bisikletime bakım yapmak amacı ile kullanmak istedim jantım 14mm fakat 14mm anahtar uymuyordu sebebi ise iki köşesi paralel değildi bir köşesi çıkıntılıydı anahtarı hem pürüzlerden arındırmak hem de 14mm yi düzeltmek için 1 saat harcadım ki orada da ürünün malzemesinin kalitesini görmüş oldum. Ürün doğru anahtarı oturtulmadığı müddetçe kayma yalama yapmıyor. Ürünün böyle hatalarla gelmesi eksisi fakat düzeltilebilir olması, kalitesi ve fiyatı artıları. Aynakol çektirme aparatı gayet iyi çalışıyor yine yaza tekrar kullanıma girmeyi bekleyen bisikletimin bir çok parçasını değiştireceğim için test amacı ile ilk denememi yaptım sonuç ise gayet güzel. Bir tarafında aynakolun sabitlendiği somunu çıkarmak için anahtarı var diğer tarafı ise aynakola oturduğu kısım. Aynakol çektirme anahtarı gayet güzel ilk kullanımda sıkıntı çıkarmadı umarım ileride de sıkıntı çıkarmaz. Henüz orta göbek sökme aparatını kullanabilmiş değilim fakat yine de görünüş olarak nasıl hissettirdiğini yazmak istiyorum. Yapıldığı materyal kaliteli fakat görünüş olarak dişlileri kullanım sırasında her an kırılacakmış gibi duruyor. İçimden bir ses yakın zamanda kullanacağımı söylüyor o yüzden ileride kullandıktan sonra tekrar yazacağım. Ürünlerin ufak kusurları dışında sıkıntıları yok, fiyatları çok uygun, (hepsi 10 dolara geldi) ve kaliteli ürünler. Aliexpress konusunu açmışken sormak istiyorum vergi ile birlikte 250₺ civarına denk gelen bir akort sehpası buldum link (link) şu an indirimde olduğu için fiyatı böyle eğer bir daha böyle bir indirim yakalarsam almalı mıyım değer mi ? Ve yazımı bitirmeden önce atölyenin fotoğrafını sizlerle paylaşmak istiyorum iyi forumlar.

26906019_1339361736209079_1536766656_o.jpg

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Belki işinize yarar,bir gözatın derim.Kolay gelsin.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selamlar ,

özel bisiklet aletleri dışında, ne düzey iş yapmayı planladığınızı bilmiyorum ancak aşağıdakileri öneririm.
el aleti iyi olmalı diye de laf etmek gerekir. hobi için yapıyoruz bu işi.. sıkışan ya da yalama olan bir alet için 3 saat harcamak saçmalık. bu vakti satın aldığınızı düşünün iyi el aletine para yatırın. bunlar sarf olmuyor..
ikna olmayanlar, lütfen "127 saat" isimli filmi seyredin ...

würth Art.09651123: (alıntı :Kullanım alanları Örneğin otomobiller ve ticari araçlar, motosikletler ve bisikletler, makine mühendisliği, hassas mekanik teçhizat ve mobilya sektörü gibi mekanik işlerde ideal sorun çözücüdür)
(link)

Şerit zımpara:
(link)

Hassas matkap:
(link)

(link)

zemin:
Aradığınız malzemenin adı "linolyum" olabilir...

kolay gele