Evde antreman için ROLLER ile ilgili bir iki sorum var

norep

Üye
Tepki
37
Merhaba, dışarı çıkamadığım günlerde bisikleti ev içinde kullanabilmek amacı ile trainer ları inceliyorum, bu forumdan ve kulaktan duyma bazı bilgilere sahibim ama netleştirmek amacı ile bu konuyu açma gereği duydum. Kafamda konu ile ilgili bir iki soru var onları yazıyorum, kullanan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim...
1. Trainer ile bisikletin lastikleri çok fazla eriyor diye duydum, yani dışarda kullandığım lastikleri bu cihazla kullanırsam bir daha kullanılmaz hale mi gelir? Bendeki bisiklet yol bisikleti değil dağ bisikleti ama üzerinde schwalbe marathon xr hd ceramic (26*1,60)((link)) lastik var, bu lastiklerle kullanırsam problem yaşar mıyım? Eğer yaşarsam bu cihazla kullanmak üzere özel bir lastik vs var mıdır? Varsa hangisini almalıyım?
2. Cihaz çok fazla gürültü yapıyor diye duydum. Yani komşuları rahatsız edecek derecede gürültü çıkar mı? Tüm apartmanların ses izolasyonu farklıdır biliyorum ama tahminen kaç desibel ses çıkartır bu cihazlar? Ve titreşim yüzünden alt katı rahatsız eder mi? Cihazın altına sesi ve titreşimi emecek bir malzeme koysam sesi bastırabilir miyim acaba?
3. Şu an decathlon mağazasında bu cihazdan üç model var btwin, tacx ve elite. Bunların arasında bildiğim kadarıyla tacx iyi bir marka, btwin ise çin malı. Zaten bu durum fiyatlarına da yansımış. Btwin almak ile tacx almak arasında bir fark olur mu? Tacx in yanında gelen halıya pek ihtiyacım yok ama bu üç mal arasında ne farklar vardır? Linklerini de veriyorum:
(link)
(link)
(link)

Scudo
Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Linkini verdiğiniz ilk ürünü kullanıyorum. Evdeki ikinci bisikletin raceking 2.2 olan arka lastiğini 1.75 lik düz sayılabilecek bir lastikle değiştirdim. Böylece hem ses azaldı hem de orijinal lastiği korumuş oldum. Ses konusuna gelince, elektrik süpürgesinden daha az ses çıkarıyor. Aynı odada bulunan birini rahatsız edebilir ancak alt, üst ve yan komşuları rahatsız edecek kadar ses çıkarmadığını belirteyim. Hatta bizim evdeki tariner salonun ortasına yakın bir yerde duruyor. İlk görenlere garip geliyor ama hanım ve ben yaşam alanımızda yanıbaşımızda gerçek bir bisiklet durmasından oldukça memnunuz. Lastik parçalanması şimdiye kadar yaşamadım. Son viteste 62 km hız görmeme rağmen etrafta hiç bir lastik parçası görmedim. Trainer la ilgili bana çok enteresan gelen şey ise, dışarıda kullandığımdan çok daha fazla yoruluyorum. Nabız aynı nabız, vites aynı vites, hız aynı hız kadans aynı kadans ama nasıl oluyorsa trainer da iki kat fazla yoruluyorum.

norep

Üye
Tepki
37
Cevap için teşekkürler, o zaman lastik değişimi ile evde bu cihazı kullanabilirim gibi gözüküyor. Acaba tacx ve elite ile btwin arasında fark var mıdır acaba? Sitede elite olan için %50 daha az gürültü gibi şeyler yazıyor acaba bu değerler gerçekten doğru mu yoksa boşuna iki katı para vermeye değecek bir özellik yok mu?

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@alp değer tanrıverdi

Muhtmelen psikolojik etkendir abi. Dışarıda açık havada oksijen bol, yapılan işin keyfi had safhada :)

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
@norep

Decathlon'da mevcut ürün sadece 249 TL lik olan. Bunlar dışındakiler stokta yok sanırım. Ayrıca ben çok fazla fark olduğunu sanmıyorum.

@Tahir Keskin
Muhtemelen öyle. Ya da bilmediğim bir şeyler var.

norep

Üye
Tepki
37
Peki 26 inç jantı olan bir dağ bisikleti ile (merida tfs100) hangi lastiği kullanmam uygun olur? Bunun için dişsiz bir modele ihtiyacım var anladığım kadarıyla, yol bisikletleri için bu tip lastikler var ama benim bisiklet için bu şekilde hangi lastiği alsam uygun olur?

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Dışarıda kullandığım bisikletimde (salcano insomnia 272) Vittoria 1.50 lastik var. Yani 1.50 takılabiliyor. Ne kadar ince olursa o kadar az ses çıkaracağı için olabilecek en ince lastiği almakta fayda var. (link)
Bu iyi bir alternatif. Daha ucuzları da vardır tabi.