Ev yapımı termos :)

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.151
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yine dandik bir proje daha. Vakti zamanında Bim'den çocuğa aldığım 500 ml. çelik matara pek kullanılmayınca bir termos yapma fikri depreşti. Gittim yine Bim'e, şişesi güzel olduğu için uyduruk bozadan aldım. Boşalan şişeyi de şu şekilde doğradım:

185212

Alt kısımdan bir dilim keserek şişenin boyunu biraz kısalttım.

185213

185214

Sıkacağım poliüretan kabarınca fazlası buradan çıksın diye altına bir delik açtım.

185215

İçinde böyle duracak. Poliüretan uygularken hiç foto çekmemişim. Hortumu en üste kadar sokup tetiğe basarak içine poliüretan doldurdum. Fazlası altındaki delikten dışarı attı zaten. Kuruyunca fazlalıkları temizledim. Az zımpara, biraz boya atıp en son üzerine bir vernik attım şöyle oldu:

185218

185219

İçi çelik, poliüretan katmanlı bir termos oldu. Kışın antremanda sıcak çay, yazın soğuk çay içilebilir :) Bir de ısı kaybı denemesi yaptım:

185216

94°C sıcak su koyup dışarıya bıraktım. Dışarıda hava 9°C idi. Yarım saat sonra alıp içindeki suyu tekrar ölçtüm. 79°C. Sonuç pek iç açıcı gelmedi bana ama hiç yoktan iyidir :D Sürüşte 1-1,5 saat sonra içilecek sıcaklıkta çayım - kahvem olur herhalde bu değerlerle.

185217

Dosyalar

Scudo

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.346
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Bence basarili bir calisma olmus ;).

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
olmuş olmuş güzel olmuş :harika:

• Beğen
Tepki
199
İsim
Muhammet Ertop
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Enteresan. Yeni şeyler öğreniyorum. Tebrikler.

• Beğen

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
Atılan taş ürkütülen kurbağaya değmemiş ama fikir güzel tebrik ederim. Arada güzelim boza da nasibini almayaydı iyiydi :) Üretim tarihi yeni bir bim bozası ve balaban bozası vefa bozasından (tarihi mekanından) daha güzel geliyor bana.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.151
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@karanbatu
Balaban veya Vefa hiç denemediğim için farkı bilmiyorum. Fiyat cüzi diye uyduruktur herhalde diye düşünmüştüm. :)

• Beğen
Tepkiler: karanbatu

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.151
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Anıl Erdoğan
Hırdavatçılarda veya yapı marketlerde satılıyor. Sprey kutu şeklinde. 750 ml.lik kutu 25 lira civarında. Depoya kapı yapmam lazım, kasayı sabitlerken kullanacağım diye aldım. Sadece bunun için almak olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Anıl Erdoğan

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
B.i.m asktir , bir sevdadır bim kampanyalarini takip etmek. Kapitalizme yine kapitalizmin muhafazakar altyapili musterisiyle darbe vurmaktir.
Hic unutmam ilk bime girip ilk lecola mi alisimi, yaz sicaginda gozlerimde bir damla gozyaşi esliginde bim magnumunu alip , kasiyerine "_porche veriyor mu bacım ?" Diye sordugumda kasiyerin eksi ekşi bakisini, ahh bim ne hatiralar biriktirmisim, ne mutluluklar yaşamisim seninle <3 Kalp kalp .

:D neyse ya uff bunaldim bro ha bu termoslarda en kritik koruma hatti uzun bir vida ve onu tamamlayan slikon birlesim noktalaridir. Buna dikkat ederek yeni bir dandik proje.uretmeni bekliyorum

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.151
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Carrefour vardı da biz mi gitmedik abi. :D Mahalleye ilk açan Bim oldu, erken kalkan yol alır hesaabı..

@mariokaldato

Ciddi misin ne vidasıymış, nasıl şeymiş bu ? Benim hiç satın termosum olmadı biliyor musun abi ? Vida neyin görmedim ben.

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Abdülkadir Ergin

Ahaha seni yaramaz cocuk seni :D :D

Soyle bi sey yani kapak yaa bildigin ( bu arada magnezyum cubugunuda fotoraf karesine sokarak bunu okuyana soyle bir mesaj verdim "_Bah olm bizim hayatimiz kampta turda geciyor, aç kalinca yavru ayi bile yedigimiz oluyor .Akilli olacan "
:D

20190110_112006.jpg

Ama sen bu vidali kapagi termosa adapte edemesende yukarisi ile asagisini birlestiren noktaya bir silikon birlesim noktasi olusturup isiyi maksimum koruyabilirsin

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.151
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato

Bak yaa, meğer keramet kapaktaymış. Ben demiştim ama kendi kendime "altı kaval üstü şişhane oldu olm bunun, hep kapaktan gidecek ısı şeysi bu meretin" diye. Ondan dandik dedim zati projeye. Cavur kapağı da boylu boslu yapmış zaar, ıscacık tutuyodur o şimdi. İyi paradır da o, zenginsin ellam? :D Hem ki çıbığın da var.

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Abdülkadir Ergin
Yok projen mantikli sadece yukarisi ile asagisini birlestiren ek bir kapakta yapmalisin ve bu iki parcanin birlesim noktasi slikon bir conta ile korunmali. Mevzu bu kadar basit aslinda. Vidanin derin olmasininda ana sebebi bu zaten; isiyi icerden kacmayacak bir noktada hapsetmek

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.151
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato

Eh dursun bakam şimdilik. Bir ara bakarız bir şeyler :) Üstüne reflektör kumaştan logo yapayım ben o daha kolay. :D

demir48

Üye
Tepki
119
İsim
Ali Demir
Bisiklet
Carraro
@mariokaldato
Aha Thermos mu o? ? Ben de kullanıyorum çok başarılı ??

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@demir48
Evet

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Eski işyerinde balıkçılar iç içe pet şişe arasına köpük sıkıp termos yapmışlardı. Ama sadece gövde yetmez. Üst kısım da önemli. Üstelik her boşaltmada işi kaçağı olacak geniş bir ağız yerine dar olanını bulmak lazım. Kipada birara satıyorlardı.

Not :ısıyı korumak için arada mümkün mertebe az temas bol hava olmalı.

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.151
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Reflektörlü logo güncellemesi geldi :) İki farklı logoyu alıp harmanladım. Aynakol dişlisi ve sıcak simgesi :hhhhhh:

185257

185256

Güzel oldu be, yanıyor mübarek :D Kapaktan ısı kaçağı kısmına da bir ara bakiciğiz artık.