Ev yapımı heybe

Tepki
73
1 hafta somra çıkacağımız Avrupa turumuzun için heybe arayışında iken heybemizi eşimle kendimizi yapmaya karar verdik .işte yapım süreci. Tabii ki isterdik bizde ortlieb ya da vaude bir heybe ...gerek varmıydı kişiden kısıye değişir daha fazla yer görmek daha fazla orman kokusu içimize çekmek istiyorsak bütçeyi ayarlamalı ve kısıtlamalara gitmeliydik.Bu kalemlerden en fazla yer kaplayanı tabii ki heybe idi araştırmalarımız sonrası kendi heybemizi yaaya karar verdik. Öncelikle hem hoş görünen hem de is gorur bir sırt çantası arayisina girdik ve colezione den bir alana bir bedava 4 tane sırt çantası aldık 39.99 tl ye yani 4 çanta 80 tl ye geldi. Bagajlarda sabit durmasi sert mukkava aldik 7 tl ye ve canta ebatlarina gore kestik ve resimde goruldugu gibi cantalarin ic astarina birer kesik atip bu mukavvalari iclerine yerlestirdik. Bagaja sabitlenmesi icin arayislara girerken evde bulunan kancalarla birseyler yapabilirmiyiz diye dusunurken kancalari mukavvalara gecirme fikri aklimiza geldi ve denemek icin hemen kollari sivadik.Bekledigimizden cok daha saglam olacagini inanin biz de tahmin etmiyorduk. sabitleme konusunda endiselenmeyin yuklu ve son hallerini paylasacagim yine zihnimizde fikirler mevcut ama sabitleniyor... bol pedallar

Scudo

ozan aktürk

Daimi Üye
Tepki
104
Elinize sağlık. Eminim forumdaki çoğu turcu kendi heybesini kendi yapmıştır. Bir şeyi kendin yapıp kullanmak her zaman hazır almaktan iyidir.

Tepki
73
@ozan aktürk
kendimi yapinca keyfini daha cok alacağımızı düşünüyorum tesekkurler Ozan Bey

gezginpedal vincentthebike

Tepki
73
O ihtimalide dusunduk alttan destekli olacak agirligi paylastiracagiz boylelikle yirtma ihtimali cok zayif gorunuyor deneyip gorecegiz .:)

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@nuri kılıçkayaAynı fikirdeyim. Ağırlık tek başına yırtmaz, ama sarsıntıyla beraber olunca mukavva dayanmaz bence de.

Ben de heybemi kendim imal ettim ama iç kaplama olarak mukavva yerine plexiglas benzeri bir şey kullandım. Bir de, çantaların yanlara doğru sallanmaması için göbek bağlama kayışlarına ayarlı toka taktım, bu kayışı yüklüğün dikey ayaklarının arkasından geçirerek sıkıca bağlıyorum. Ayrıca, kasislerde çantanın yukarı doğru hoplayarak çengellerin yüklükten çıkması mümkün. Buna karşı da çantanın dikey hareketini sabitlemek lazım. (Ben bunu yapmadım, çadır + uyku tulumunu bağladığım bagaj lastikleri aynı zamanda çantanın dikey hareketini de sabitliyor.)

Son olarak, ökçemin çantalara çarpmaması için çantaları tam dik değil de, dikey eksende arkaya doğru 15-20 derece açılı olacak şekilde bağlıyorum (bağlama kancalarının ekseni yataya göre 15-20 derece açılı).

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Kancaları gecirdiginiz yerlere kare sert deri parcaları dikseniz(diktirseniz) kancaları o derilerin içinden gecirseniz ozaman derileri yırtamaz diye düşünüyorum.

Tepki
73
@Uğur Recep AKGÜL
Sadece kancalar yukleri tasimayacagindan ekstra bir ek koyma ihtiyaci (simdilik ) duymadık .Çantanın altindanda sabitleyiciler yakacagiz ve ayni zamanda, uyku tulumlarimizi da yukledigimizde,yuk kancalarin uzerine tek basina binmeyecek.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Sanki içerisi mukavva değilde kontrplak olsa daha dayanıklı olur gibi geliyor. Delikleri delindikten sonra strec ile sarılır. Hem yağmurdan korunmuş olur. Hem hafif ve dayanıklı olur. Elbette delik çıkışlarına deri parçalar ilave edilerek. Ama tasarım güzel olmuş. Güle güle kullanın..

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@nuri kılıçkayaGeçen seneki Anamur turumu anlattığım başlıkta ((link)) çantanın bisiklet üstündeki çeşitli fotoları var. Çantanın detay fotolarını da çekip buraya iliştiririm ilk fırsatta.

Not: Şimdi o başlığa tekrar baktım da, resimlerin yarısı uçmuş. Imageshack resimleri zamanla kaybediyor. Bu gidişle bir iki sene sonra o başlıkta tek resim kalmayacak galiba. Imageshack kötü bir resim paylaşım sitesi - kullanmamanızı tavsiye ederim.

veli uşak

Aktif Üye
Tepki
39
Bisiklet
Sedona
İşinize karışmak gibi olmasın ama iki çantayı birbirine bi parça ile dikseydiniz ve yine sabitleyicileri taksaydınız daha sağlam olabilirdi.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Abdullah.R(link)
(link)
(link)

Tepki
73
http://img.tapatalk.com/d/14/07/07/qa5yzyma.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/07/07/sy7era4a.jpg heybeler sorunsuz , Almanya dan iki adette su gecirmez branda (waterproof) aldik
Taş gibi oldular sert mukavva iş gördü.sorunsuz 400 km yakın sürdük...

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Almanyanin su an neresindesiniz, Yolunuz stuttgarta ya yakinlarina düserse sizlerle tanismak yardimci olmak isterdim.

Tepki
73
@Murat Cömez
Cok tesekkurler Murat Bey ilginiz için.Almanya 'nın bir bölümünü tamamladık. Şu anda Poznan (Polonya) dayız .Yarin sabah Prag a doğru pedellayacağız ordan da Münih ve Bavyera bölgesinde süreceğiz.