EUROVELO 15 - Çocukla yapılacak en iyi rota mı?

cem_filiz

Daimi Üye
Tepki
301
İsim
Cem Filiz
Bisiklet
b'Twin
Merhabalar,

Kaç senedir binmedikten sonra, tekrar bisiklete başladım. Açıkçası uzun mesafeli turlara ait blog ve fotoğrafları gördükçe de, eşimle birlikte turlara çok heveslendik...

Bir hevesle koşup Decathlon Original 520 aldık ve bol bol binip bacaklarımızı yavaş yavaş açmaya çalışıyoruz. Evet, çok hafif bir bisiklet olmadığının farkındayım, ama zaten vermem gereken bir kaç kilo var + zaten üzerine 10+ kilo yük ekleyeceğiz.. O yüzden ağırlığa çok takılmıyorum. Belki lastik basıncını iyice arttırıp ve/veya daha düşük sürtünme direncine sahip bir lastiğe geçebilirim. Ama port bagaj olsun, ön göbekde dinamo olsun, çamurluk, vs gibi ekipmanlarla dolu olarak geliyor. 2 'heybe' de aldım yanlara, ama ön taraf için herhangi bir şey almadım. Nihai olarak 2. bisiklete de ihtiyacımız olacak, belki aynısından veya Geotech Life 28" filan da alabilirim.

Bundan öte; 2018 için turu 2 çocuğumuz ile yapabilir miyiz diye düşünüyoruz. Şu anda 2 ve 9 yaşlarında. 9 yaşındaki büyük oğluma bu sene bisiklet aldık (24"), bahçede, toprak yollarda arada düşerek de olsa biniyor. Seneye biraz daha tecrübe kazanmış olacaktır, ama tur için hazır olur mu, emin değilim. 2 yaşındaki için çok sorun olacağını düşünmüyorum, çocuk koltuğu ve/veya römorkta keyif sürebilir.

Çocukla tur için EuroVelo'nun sitesinde, 15 nolu güzergahının en uygunu olduğunu okudum. Ama neresinden başlamalı, yükseklik profili nedir, 10 yaşında olacak çocuk gerçekten o yoldaki yokuşları çıkabilr mi? Genel olarak nehir kıyısından gidileceği için, hafif de olsa aşağı doğru iniş olacağını da düşünüyorum..

Bu güzergahı yapan var mıdır aramızda? Özellikle çocuklarla yapılabilirliği konusunda fikirleriniz varsa, paylaşırsanız, sevinirim.

Scudo