ETRTO, Lastik ve Jant Ölçüleri

osiosborn

Aktif Üye
Tepki
151
İsim
Onur Ö.
Bisiklet
Trek
Jantımızı alırız bu janta hangi ölçüde lastik takabilirim veya lastiğimiz vardır hangi ölçülerde jant almamız gerekir.
Yani bisikletle uğraşan hepimiz lastik veya jant veya herikisinide alırken hangi ölçülerde almalıyım tereddütü yaşarız veya yaşayacağız.
Bende son dönemlerde jantımı ve lastiklerimi değiştirmeye karar verdim ve sorularla karşı karşıya kaldım ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Öncelikle konunun başlığında yazdığım ETRTO'nun ne olduğundan bahsedeyim.
ETRTO yani "European Tyre and Rim Technical Organization" yani "Avrupa Lastik ve Jant Teknik Kurumu"
Bu kurum lastik ve jant üretimine belirli standartlar veriyor ve bu standartlara uyan kurumları sertifikalandırıyor. Avrupa ülkelerinde bu standartlara uymayan lastik ve jant satışı yapılmaz.
Aşağıdaki linkten bu lastik ve jant üreticilerini inceleyebilirsiniz. Aralarında Michelin'den Continental'e, Prelli'den Bridgston'a, Mavic'ten Huthinson'a birçok firma mevcut.

(link)
(link)

ETRTO bizi neden ilgilendiriyor sorusunun cevabı ise kurum sadece otomobil, motosiklet için değil aynı zamanda bisiklet lastikleri ve jantlarınıda standardize ediyor.

Ben hemen biz bisiklet kullanıcalarını ilgilendiren kısımları anlatmak istiyorum.

Türkiye'deki bisiklet ürünleri satan e-marketlerde görülmesede özellikle avrupa üzerinden ürün alacaksanız ETRTO ismini çokça örürsünüz. Örneğin aşağıdaki linkte bike-components.de sitesinde satılan mavik marka jantı ve schwalbe marka lastiği inceleyelim.

(link)
(link)

Jantın özelliklerini incelediğimizde "ETRTO: 622x19c" diye bir özellik gözümüze çarpıyor. Peki bu ne anlama geliyor.

622 değeri milimetre cinsinden janta oturacak lastiğin iç çapını varır. Jantımızın dıştan dışa çapı yaklaşık 634mm'dir.
19 değeri ise jant kesitinde, içten içe ölçüyü verir.
Aşağıdaki resim daha açıklayıcı olacaktır.

http://s27.postimg.org/53wwltpqr/section.png
Diyelimki elimizde bu jant var veya bu jantı sipariş verdik hangi boyutlarda lastik seçmeliyiz?
Daha öncede yazdım 622 değeri janta oturacak lastiğin iç çapı ise, lastiğimizi 622x## seçmeliyiz.

Burada kritik olan nokta ise 19c değeri. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi 19 değeri jantımızın milimetre cinsinden kesitin içten içe, lastiğin oturduğu ölçüyü vermektedir.

Ben burada ETRT kurumunun kitapçığında yayımlanan tabloyu göstermek istiyorum. Bu tablodan uygun olan lastiği bulabilirsiniz.

http://s8.postimg.org/ocz2w4i5x/ETRTOSchwalbe.jpg

Bu tablodanda görülebileceği üzere 622x19c ölçülerinde jantı olan birinin 622x(28,32,35,37,40,44,47,50) ölçülerinde lastik alması uygundur.

Yukarıda linkini verdiğim 622x37 ölçülerinde schwalbe lastik ve 622x19c ölçülerinde jant birbirleriyle uyumludur.

Sevgiyle... :)

Scudo

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
622x17c jant, 28mm lastik için max kaç psi hava basabiliriz bunun bilgisi varmı mesela lastiğin max basıncı olan 8 psi basılabilirmi.

osiosborn

Aktif Üye
Tepki
151
İsim
Onur Ö.
Bisiklet
Trek
@Kerim BEŞER

8psi lastik için çok düşük bir hava basıncı.

Örneğin ben dağ bisikletini arazide kullanırken ön ve arkaya 25psi basarken, asfaltta kullanacağım zaman öne 30psi, arkaya 35-40psi basıyorum.

Yol yarış bisikletlerinde bu değerler 120psi'lere kadar çıkıyor.

Sizin kendi konforunuza ve performansınıza göre karar vermeniz gerekir.

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
8 bar demek istemiştim hatalı yazım.

İşin özeti mavic a317 disc uyumlu jantım var. 622x17c
Max 7 bar 28mm lastik için bir ibare var. 8 bar' a kadar destekleyen 28mm lastikler var.
7.5 bar bassam acaba güvenli olurlu. Bilirsiniz bazen yazılanların üstüne çıkarız. Mesela arka bagaj için 25 kg yazarlar biz 35 kg yükleriz.

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bir de anladığım kadarıyla şöyle bir durum var, kullanacağımız lastiğe uygun maksimum jant genişliğini kullanmak daha avantajlı.
Mesela benim jant 19c genişlikte. Bu da minimum 700x28c genişliğinde bir lastik demek. Bu lastiği 15c'de de kullanabiliyoruz ama 19c bir jant bu lastik için daha avantajlı.
Bu durum aynı lastiğin daha dar bir janta takılmışına göre daha fazla yere temas alanı sağlıyor. Lastiğin daha az basınça kullanılabilmesine izin veriyor. Lastik jant üstünde daha sağlam duruyor, dönüşlerde daha dengeli oluyor. Ayrıca normal durumda lastiğin yanları elma gibi şişkin dururken geniş jant ile bu durum yok oluyor ya da azalıyor. Jantın yanı ve lastiğin yanı düz bir hizada oluyor. Bu da aerodinamik olacak daha avantajlı.
Zaten jant üreticileri git gide daha geniş jantlar üretmeye başladı.

Bu arada, yukarıdaki tabloda tersi söylense de, 19c'ye sorunsuz bir şekilde 700x25 lik lastik takanlar var. Nadir de olsa takadığını söyleyenler de var. Bu da sanırım bazı lastiklerin belirtilen ölçülerine tam uymamasıyla alakalı. 700x25 denen lastik aslında 700x24 olabiliyor.

Tamamen yabancı forumlardan ve makalelerden okuduğum, kendim tecrübe etmediğim bilgiler. Yanılıyor olabilirim.

Oguzkaan78

Üye
Tepki
2
İsim
Oğuz Kaan
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim anlayamadığım birşey var ya
bendeki jantta 24x1. 5/1 75 ETRTO 507x19 yazıyor ben hangi inç lastik ve kaçxkaç lastikleri alabilirim ?

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@Oguzkaan78

24 inch lastik alacaksın. Genişlik olarak 60mm'ye kadar çıkabilirsin.

Oguzkaan78

Üye
Tepki
2
İsim
Oğuz Kaan
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
24 inch tur veya şehir lastiği yok sanırsam.Varsa atabilirmisin ? ben hibrit bulabildim o da şu ve uyarmı bilmiyorum (link)

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@Oguzkaan78
O uyar sizin jantınıza. 24 inch'de pek fazla seçenek bulabileceğinizi sanmıyorum.

Oguzkaan78

Üye
Tepki
2
İsim
Oğuz Kaan
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@vetohan
Buldum bir kaç tane onlarda şunlar
(link)
(link)

Son düzenleme:

Oguzkaan78

Üye
Tepki
2
İsim
Oğuz Kaan
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@vetohan
Yarına almam lazım ama karar veremedim hangisi sence ?

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@Oguzkaan78

Açıkcası o iki lastik konusunda herhangi bir bilgim yok.

Mustafakk

Üye
Tepki
1
İsim
mustafa
Bisiklet
Kron
Şimdi benim lastiğimin yanağında 42-622 yazıyor dış bisikletim kron tx300 ve şehir bisikleti genel olarak asfaltta kullanıyorum bu yazıdan anladığım kadarıyla ben bu janta 622x(28,32,35,37,40,44,47,50) lastikleri kullana bildiğimi anladım ama çok mantıksız benim jantim o incecik 28 lik lastikler kadar dar değil ki. Daha geniş duruyor. Aydinlatirsaniz sevinirim tekerlekleri uygun olabilicek en ince tekerleği takmak istiyorum. ( güvenliğimi tehlikeye atmadan tabiki)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Mustafakk
Jantınızın genişliği nedir? Üzerinde yazmıyorsa bile kumpas ile şu şekilde ölçebilirsiniz:
1567072455151.png

Tepki
98
İsim
YUNUS EMRE ÖLMEZ
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mustafakk
Siz lastiğin ölçüsüne bakmışsınız. Arkadaşın da dediği gibi lastiğin değil, jantın ölçüsüne bakmanız gerekiyor. Jantınızın üzerini inceleyin küçücük yazıyor olması muhtemel. 19 - 21 - 23 gibi bir ölçü olacak

Acaba

Üye
Tepki
0
İsim
Yusuf C.M.
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Drag
Bisiklet türü
Yol bisikleti
622x14 için hangi lastiği seçmeliyim?

Kastiel55

Üye
Tepki
2
İsim
Osman
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Drag
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar. De Marzo marka italyan üretim bisikletim var. Alüminyum kadro karbon maşa. Ancak ben yarış bisikleti olarak kullanmayacağım normal tur bisikleti için kullanacağım. Size soracağım 622 13 din jantim var buna uygun en geniş hangi lastik takılır?
Not: şuan michellin dynamic sport 700x23c takılı. Ama patlaklar oluyor yarışta kullanmadığım için.yardimci olun lütfen.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhaba arkadaşlar. De Marzo marka italyan üretim bisikletim var. Alüminyum kadro karbon maşa. Ancak ben yarış bisikleti olarak kullanmayacağım normal tur bisikleti için kullanacağım. Size soracağım 622 13 din jantim var buna uygun en geniş hangi lastik takılır?
Not: şuan michellin dynamic sport 700x23c takılı. Ama patlaklar oluyor yarışta kullanmadığım için.yardimci olun lütfen.
622x13mm jant ölçüsünden eminseniz tavsiye edilen en geniş lastik 25mm görünüyor. Kadronuzun çatal boşluklarını da dikkate alarak zırhlı bir lastiğe geçiş yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Kastiel55

Kastiel55

Üye
Tepki
2
İsim
Osman
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Drag
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yani şuan kaça kaç bi lastik bakabilirim. Jant ölçüsünden eminim evet. ETRTO 622 13 din yazıyor jant ta. Tavsiye edeceğiniz lastik marka ve ölçülerine açığım. Patlamaya dirençli olmalı.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Yani şuan kaça kaç bi lastik bakabilirim. Jant ölçüsünden eminim evet. ETRTO 622 13 din yazıyor jant ta.
Bir üstte belirttiğim gibi o ebatta bir janta 25mm lastik takabilirsiniz. 700x25C diye geçer. Kadronuzu göremediğim için kesin olarak sığar veya sığmaz deme şansım yok. Schwalbe Marathon Plus modelini inceleyin.