Etki alanı - ilgi alanı

Konu, 'Bahadır Gürel' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

 1. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.085
  Beğeniler:
  8.182
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Yıllar önce Doğan Cüceloğlu'nun bir kitabını okurken keşfetmiştim. Kitabın adını hatırlamıyorum; Savaşçı olabilir belki.

  Cüceloğlu kitabında diyor ki; bireyin iki tane görünmez çemberi vardır. Merkezinde birey olmak üzere, birisi bireyin etki alanının sınırlarını, diğeri de bireyin ilgi alanının sınırlarını gösterir.

  Bireyin etki alanı; bireyin etkisinin olduğu konulardır. Örneğin işi, ailesi, çevresi, bağlı olduğu hobi grupları, ziyaret ettiği yerler, vb. Yani birey farkında olsun olmasın, kendisinin varlığının olayların akışına etki ettiği veya edebileceği alanlar etki alanında yer alır.

  Tahmin edeceğiniz gibi bireyin ilgi alanı; bireyin etkisinin dışında kalan konulardır. Örneğin bir spor takımını takip etmek, siyasi liderleri araştırmak, konuşmak vb. Birey ilgi alanındaki konularda etki sahibi değildir, sadece ilgi kapsamında kalır.

  Hemen anlaşılacağı üzere ilgili alanı çemberimiz etki alanı çemberimizden büyüktür. Bunu tahmin etmek güç değil; aklımızdan çok şey yapmak geçtiği halde hayatımızda çok çok azını yaptığımızı düşünüyorsak, bunu doğrulamış oluruz. Cüceloğlu'na göre sağlıklı bir bireyin ilgi alanı çemberiyle etki alanı çemberi arasında büyük fark yoktur. Yani birbirlerine yakındır. Tabii her zaman ilgili alanı, etki alanından büyük olacaktır ancak fark büyük değildir. Ancak sağlıksız bireylerde etki alanı çok küçükken ilgi alanı çok büyüktür. Arada korkunç bir fark vardır.

  Bu konu çok derin ama Cüceloğlu'nun özetini vereyim: Etki alanımızı ne kadar besler ve büyütürsek o kadar mutlu oluruz; çünkü insan, hayatını dolu dolu yaşarsa mutlu olur. Tam tersine ilgi alanımızı ne kadar beslersek o kadar mutsuz oluruz, çünkü etkileyemeyeceğimiz şeyler hakkında düşünmek, konuşmakla vakit geçiririz, biz orada yokuz.

  İlgi alanını etki alanına tercih etmemizin en önemli nedeni sorumluluk konusu. Küçüklüğünden itibaren yaşamının sorumluluğunu başkaları üstlenmiş bireylerde ilgi alanını büyütme çabası vardır, çünkü bireyin kendi etkisi olmadığı için sorumluluğu da yoktur. Sorumluluk ise özgürlükle doğrudan ilgilidir.

  Formül şu: Yaşadığımız hayatta her saniye, gördüğümüz ve algıladığımız herşeyden sorumluyuz. Sorumluluğun gerektirdiği davranışlar ise iradeyi gerektirir. İradesini başkalarına bırakan kültürlerde, kutsal güçlerin, otoritelerin veya görünmez güçlerin iradeyi ele alması anlayışı vardır. Özgür insan sadece ve sadece irade sahibi olan insandır. Ancak büyük tezattır ki özgürlüğün bedeli yalnız kalmak, kendini çaresiz hissetmektir (Irvin Yalom, Varoluşsal Psikoterapi'de bunu çok güzel anlatıyor). Çünkü iradenizi başkalarına bırakmadığınız zaman, diğerleriyle aynı yolda değil kendi özgür iradenize göre hareket edeceksiniz demektir. Bu, birarada olduğunuz insanlarla yeri geldiğinde karşılarında olmayı da gerektirir.

  Foruma baktığım zaman ilgi alanımızda olan konularda yüzlerce yazışma görüyorum ama etki alanımızı ilgilendiren konular hep güdük kalıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
   
  öylebirbaktıydım ve condition bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

PicsArt_09-19-07.56.24.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...
IMG-20160608-WA0003.jpg
Arkadaşlar hepinize merhaba. Temmuz ayı içinde Trabzon-Samsun istikametinde bir tur planım var. Plan hergün farklı bir fikirle değişebiliyor. Asıl niyetim bir performans turu olması yönünde fakat...
pic4-depo5percent-data-zoom-section.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...