Et ezilmesi

ömerr

Aktif Üye
Tepki
83
Merhaba.Bugün arkadaşlarımla basket maçı yaparken potaya doğru slaloma tam hazırlanırken :) arkadaşımın dizi bacağıma çok sert biçimde çarptı, yere yığıldım.Tam dizimin üstündeki kaslar,etlere geldi darbe.Sanırım quadriceps kası deniliyor tıpta, tam oraya geldi darbe.Dizimde hiçbir sorun yok ama darbe aldığım yere dokununca acaip bir acı oluyor.Yattığım yerde çok az ağrısı var ama hareketlerimi kısıtladı.Nasıl çabuk kurtulurum bundan ? Teşekkürler...

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Aynısı askerde başıma gelmişti. 1-2 haftada kendiliğinden düzeldi. Ama yaklaşık 1 ay sonra tabur komutanı toplu bir ceza (silah ensede 250 kez çök-kalk) verdikten sonra 1 hafta daha yeniden aksetmişti. Ayrıca ilk darbe sonucunda yaklaşık 3 gün süren morarma vardı. Revire gitmek istememiştim.

Daha çabuk olması için krem, ilaç, vs. bir yöntem vardır herhalde, cevapları takip ediyorum.

Geçmiş olsun.

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
arkadaşım çok haraket etme derim ben zorlamamaya çalış
bir eczaneden ağrı kesici krem alıp üzerine uygulayabilirsin.
Birde ağrı kesici içtin mi kendini daha iyi hissedersin.

Çok geçmiş olsun

Barış TOPÇU

Forum Demirbaşı
Tepki
323
ağrı kesici son tercih olsun ;) ben yıllar önce sakatlandığımda(doku zedelenmesi) diz altım komple mosmor ve ezikti yani bacakta et kas ezilmişti :) ilaç adı vermiyimde doktora giderseniz elbette ilaçları var yazarlar ;)

ömerr

Aktif Üye
Tepki
83
Teşekkürler.Bende şişkinlik var ama herhangi bir yerimde morarma yok.

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
şişkinlik varsa soğuk tut
buz tedavisi uygulayabilirsin.
buzluktan buzları bir poşete koy ağzını bağla
üstünde tut bacağının hem acını hafifletir hemde şişkinliğini azaltır.

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
Annanen yada babaannen de sorabilirsin
onların oğlum hamur koy gibi pratik bilgiler verecektir.
Onlarda işe yarıyor.

• Beğen
Tepkiler: ömerr

ömerr

Aktif Üye
Tepki
83
İlgi ve tavsiyeleriniz için hepinize teşekkür ederim.Annemin tavsiyesi ile bir krem sürdüm ve bugün hemen hemen iyileştim gibi.Yarına birşeyim kalmaz sanırım.

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
@ömerr

Merhaba ilk önce çok geçmiş olsun kardeşim.Bu tip olaylarda kaslara darbe geldiğinde gerçekten ağrılı bir durum söz konusudur.Sen darbe gelen yeri hafifce masaj uygulayarak ağrının hafiflemesini sağlayacaksın.Biraz olsun olay anında acısını alır.Daha sonra da vakit kaybetmeden bi doktora uğramalısın.Çünkü iç kanama damar çatlaması vb durum olursa erken teşhisle tedavi yöntemine gidilmelidir.
Pratik olarak
EZİLMELERDE İLK YARDIM

Vücudun herhangi bir yerine yara açmayacak şekilde bir darbe geldiğinde doku altındaki ince damarlar (kılcal damar ağları) koparak kanarlar. Kanama, kopan damarların sayısına bağlı olarak bir yer kaplar. Kanamadan sonra. darbe yerinde ağrı ve yanma hissedilir. Kanayan bölge şişer. Şişlik önce morarır; sonra mavileşir. İyileştikçe rengi değişerek yeşile ve iyileşmek üzere iken de sarıya dönüşür. Bu arada şişlik iner ve ağrı da kendiliğinden kaybolur.

Ne Yapmalı
* Vücudunuzun herhangi bir yerine darbe gelip ezilme olursa. vakit geçirmeden soğuk su kompresi yapınız (soğuk suya batırılmış bez koyunuz).
* Birkaç defa kompres uyguladıktan sonra, soğuk suya batırılmış bezi ezik yerin üzerine koyup sarınız.
* Bu işlemi ne kadar erken yaparsanız ezik yer morarmadan ve şişlik yapmadan kısa zamanda iyileşecektir. * Soğuk su kompresinden sonra. ağrı da fazla hissedilmez.
* Ezik, göz çevresinde olursa, soğuk suya batırdığınız bir bezi göz çukuruna yerleştirip üzerinden sarınız.
* Ezik, morluk yapmadan iyileşecektir.
Ve acilen en yakın hastane veya sağlık kuruluşuna gidilmelidir.Sevgi ve saygılarımla.

• Beğen
Tepkiler: ponzh ve S26