Eskişehir'de elektrikli bisikletlere yasak

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Harun Salcı tarafından paylaşıldı.

 1. Harun Salcı

  Harun Salcı Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.380
  Beğeniler:
  652
  Şehir:
  İnegöl/Bursa
  Seviye:
  Eskişehir'de,elektrikli bisikletleri şehir içi ve şehirlerarası yollarda kullananlara cezai işlem uygulanacağı bildirildi.
  Eskişehir Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada,son yıllarda oldukça ilgi gören ve bu nedenle sayıları gün geçtikçe artan elektrikli bisiklet ya da motosikletlerin trafik içinde görüldüğü kaydedildi.
  Bu taşıtların gerek görünümleri gerekse sahip oldukları güç nedeniyle diğer sürücüleri yanıltığı ifade edilen açıklamada,şunlar belirtildi:
  ''Çoğunlukla bu taşıtlar motorlu araç olarak algılanmaktadır.Bahse konu araçların kullanılması için herhangi bir sürücü belgesinin gerekmemesi,tescile tabi olmamaları,herhangi bir eğitim almadan genellikle küçük yaşta vatandaşlarımız tarafından kent içinde akan trafikte kullanılması diğer sürücüler açısından büyük tehlike oluşturmakta ve trafik kazalarında istenmeyen sonuçlar meydana gelmektedir.Konu hakkında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile yapılan yazışmalarda,bu araçların karayolu trafiğine çıkartılmaması kaydıyla ithalatına izin verildiği ve şahıslara yapılan satışlarda düzenlenen faturaya 'karayoluna çıkamaz' ibaresinin yazıldığı anlaşılmıştır.''
  Bu nedenlerden dolayı,elektrikli bisikletlerin şehir içi ve şehirlerarası trafikte kullanıldıklarının tespiti halinde,sürücülere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun ilgili maddeleri gereğince cezai işlem uygulanacağı belirtildi.
  http://www.eskisehir.net/haber.asp?id=2040
   
  özkan GÜNDOĞAN, ulas ve binRR bunu beğendi.
 2. alp güven

  alp güven Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2010
  Mesajlar:
  92
  Beğeniler:
  58
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  her zamanki gibi bir çözüm üretmek yerine kökünden kesip atmışlar
   
  Furkan köleoğlu ve ulas bunu beğendi.
 3. NECDET ÖZTÜRK

  NECDET ÖZTÜRK Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2010
  Mesajlar:
  91
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  karayolu sayılmayan ve bu bisikletlerin kullanılabileceği bir yer/yol bilen var mı? Böyle bir karar yerine şehir içindeki trafik yoğunluğu çok olan bazı ana arterlere çıkış yasaklanabilirdi. binenler için yaş sınırları belirlenebilirdi. vs vs.
   
 4. Recep TOPAL

  Recep TOPAL Bisikletkolik

  Kayıt:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.057
  Beğeniler:
  1.057
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Eskişehir polisi öncelikle çalınan bisikletlere formül bulsun,nerde çalıntı haberi varsa %70 i Eskişehir ilinden çıkıyor.
   
 5. Nedret Günaydın

  Nedret Günaydın Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.654
  Beğeniler:
  3.755
  Şehir:
  Avrupa Yakası
  Seviye:
  Eskişehir ilimizden bisikletlilere yönelik uygulanan ceza haberleri gün geçtikçe artıyor,bakalım sonuç ne olacak.
   
 6. Erkin B. KAYA

  Erkin B. KAYA Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Kasım 2008
  Mesajlar:
  551
  Beğeniler:
  239
  Şehir:
  inci kent sitesi
  Seviye:
  sadece saçma diyorum...
   
 7. Niyazi ALTUN

  Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  646
  Beğeniler:
  488
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Arkadaşlar bu Eskişehir ilimizde gerek bisiklet hırsızlıkları gerek yasaklar konusunda Türkiye'de en ön sırayı koruyor.Bununla ilgili yorumları olan var mı?
  Eskişehirde bisiklet hırsızlık şebekesimi var bu adamlar bundan mı geçiniyorlar?
  Elektrikli bisikletler her yerde var ama neden özellikle Eskişehirde böyle bir olayla karşılaşıldı.
  Bunlara yetkililerin bi el atması lazım..Şebekeyi yakalamak için açığa kilitlenmemiş bir bisiklet bırakıp , bisiklet sahibi ve emniyet işibirliği ile pusuya yatıp hırsızı yakalamak gibi bir plan olabilir düşüncesindeyim.
  Birde hırsızlığın en çok olduğu mahalle ve sokaklarda yapmak lazım ki istatiksel sonuçlara ulaşilabilsin.
   
  Recep TOPAL bunu beğendi.
 8. Turgut.Bozüyük

  Turgut.Bozüyük Gold Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  32
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bu ürünlerin Türkiye'ye girişi aşamasında Gümrükte "BAGLAYICI MADDE" bulunmakta. Bu maddeye göre satın alına bütün elektrikli bisikletlerin sadece kapalı alanlarda, büyük otel komplekslerinde, fabrika sahalarında yada özel ve etrafı sınırla belirtilmiş ortmalarda kullanılma zorunluluğu var. İthalatçılar ve bayileri bu hatırlatmayı yaparak, hatta satın alan tüketiciye bu kuralları bildiğine dair taahhütname imzalatarak satmak zorundalar.

  Hal böyle iken hiçkimsenin ne polise, ne devletin ilgili başka kurum yada kişisine kızmaya hakkı yok diye düşünüyorum. Satın alırken bu memleketi MUZ CUMHURİYETİ gibi düşünüp, "herkes biniyor, bende binerim" zihniyeti ile hareket edenler ile İnsanları 3 senedir aldatılacaklarını bile bile kazıklayan insafsız ithalatçıları suçlamak daha doğru olacaktır. Zira bisikletten başka herşeye benzeyen, pedal çevirmenin nerede ise mümkün olmadığı abuk sabuk bir makineyi "ELEKTRİKLİ BİSİKLET" diye getirdiler bu memlekete.
   
  binRR, S26 ve ulas bunu beğendi.
 9. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.554
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Elektrikli bisikletlerin trafiğe çıkması zaten yasaktı. Benim anlamadığım Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün niye böyle bir açıklama yapmış olduğu. Zannediyorum ki trafiğe çıkma yasağından haberleri yoktu ve yeni öğrendiler.

  Haberdeki şu
  yazıdan bunu anlıyorum ben.
   
 10. binRR

  binRR Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.992
  Beğeniler:
  2.146
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Eskişehir, dışarıdan eğitim amaçlı genç nüfusun katılımıyla da oldukça dinamik bir şehir. İklimin de müsait olması sebebiyle halkın bu tip araçlara yönelmesi gayet doğal, yönelmeli de:) Fosil yakıtların yer yüzünden kalkacağı vede gelecekte hepimizin bu tip araçları kullanacağını düşünürsek, yasaklama yerine bunlar için bazı düzenlemelere gitme ve altyapı oluşturarak bir ilk olma fırsatını kaçırmıştır bana göre Eskişehir. Adının başında eski olması, zihniyetlerin de eski olmalarını gerektirmez.
  Turgut beye hak vermekle birlikte, yakın dönemde aynı şey sacooter lar için de yaşanmıştı. İnsanlar ucuz diye uyduruk çin malı scooter ları satın aldılar ve pratikliğini keşfettiler, acemiliklerinide bunlarla attıktan sonra durumu müsait olanlar gidip doğrudüzgün olanlarını satın aldılar ve kullanıyorlar. Yani beğenmediğimiz o araçlar da kültürün oluşmasına önemli katkı sağlamışlardır, bu bütün dünyada da böyledir.
  Yaş itibarıyla da Turgut bey hatırlayacaktır, rahmetli Özal zamanında otomobil ithalatı serbest bırakıldığında, türkiyede ençok satan araçlar skoda, lada, tavria moskovic ve dacia idi. Bunlardan dacia ve skoda kendini geliştirdi ve var olmaya devam etti, diğerlerini unuttuk bile:)
  Elektirikli scooter larda da durum aynen böyle olacaktır, motorlu taşıtlar kanunlarına da artık elektirik motorlarıyla ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiğine inanıyorum.
  Avrupa da 50cc. altı motosikletler ile elektrikli scooter lar yada bisikletler için ehliyet zorunluluğu yoktur, ülkelere göre 14-16 yaş sınırını geçen herlez kullanabilir, fakat o ülkelerde ilköğretim seviyesinde trafik dersleri vardır, vede kanunlar sürücüleri, kuralları biliyor olarak kabul eder. Bizde de bunlara kafa yormak yerine yasakla gitsin zihniyeti vardır malesef:(
  Belki hatırlarsınız, bir milli eğitim bakanı, okullar olmasa bu bakanığı ne güzel idare ederim demişti:D hala bir arpa boyu yol gidememişiz demekki:)
   
  özkan GÜNDOĞAN, Recep TOPAL ve S26 bunu beğendi.
 11. Recep TOPAL

  Recep TOPAL Bisikletkolik

  Kayıt:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.057
  Beğeniler:
  1.057
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Milli Eğitim Bakanının o güzel cümlesini hatırlamazmıyız:) hatta "okullarda öğrenci olmasa" demişti,öyle bi cümlede kurmuştu zannedersem.

  Elektirikli bisikletler kesinlikle trafikte kullanılmalı,hangi devirdeyiz? Sağlıklı bir çalışma ile trafiğe uygun hale getirilmeli.
   
 12. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Türkiye'nin bir yerden bir şekilde mutlaka gelir sağlaması gerek. İlk başta ses çıkarmazlar kullanım yaygınlaşınca Hadi bakalım biz buradan nasıl gelir getiririz diye düşünürken bu şekilde bir uygulama en mantıklısı.Utanmadan birde insanların eğitimi ve sağlığı gerekçe gösteriliyor.Açıkçası ben şaşırmadım, bekliyordum.
   
 13. özkan GÜNDOĞAN

  özkan GÜNDOĞAN Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Aralık 2009
  Mesajlar:
  463
  Beğeniler:
  208
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  belediyenin taşıma araçları zarar mı etmeye başlamış_? neden istenmiyor onu anlamış değilim bu arada trafikte farkedilmiyorlar gibisinden bir şeyler söylenmiş..bende 600cc makina var beni farketmeyen beyinler o elektrikli bisikletleri nasıl farketsinler....çok yanlış bir uygulama her şeyi bu şekilde kestirip atmak çok yanlış..
   
  Oğuz Kara bunu beğendi.
 14. Doğu Biçer

  Doğu Biçer Kıdemli Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  29 Eylül 2010
  Mesajlar:
  212
  Beğeniler:
  193
  Şehir:
  Mersin
  Seviye:
  Türk Usuli Çözüm..Şuna Yaş Sınırı Getirseler Daha İyi Olmazmı ?
   

İlginizi Çekebilir

1260442400631-53b3fvc497a2-1468594337430-170idxc1zvy8a-960-540.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...
2-1484682847519-10n1z5cna8fg7-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
upload_2017-3-5_12-28-7.png
Biliyorum "yol bisikletiyle yapılan en yüksek hız" gibi ilgi çekecek bir konu değil ama, ülkemizde, genetik kimlik yoluyla hangi spora yatkın olduğunuzu tespit eden bir firma var. Genetic Trainer...