Eskişehir-Türkmen Dağı Turu 25/06/2006

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Murat CER tarafından paylaşıldı.

 1. Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.267
  Seviye:
  25/06/2006 tarihinde yapılan bisiklet faaliyetine ilişkin rapordur: 24/06/2006 tarihinde saat 00:00 sularında geç de olsa verilen karar gereği 25/06/2006 pazar günü Kütahya istikametindeki Türkmen Dağı'na faaliyet yapılmasına karar verilmiştir. Alınan karar pazar sabahı 08:00 saatlerinde uygulamaya konulmuş,yol boyunca kızılinler, gökçekısık, uluçayır,yörükkırka,aşağı kalabak, yukarı kalabak, seklice,demirli,yenisofça,eşenkara hattı izlenmiş, aynı gün saat 17.00 sularında şehre dönüş ile noktalanmıştır. Pazar sabahı saat 08:00'de Gökhan'la Atatürk Lisesi önünde buluştuk, muhtemel 3. kişiye telefon ettik, yataktaydı. telefonu güçlükle cevapladı ve iç lastikte, siboptan kaynaklanan sorundan dolayı gelemeyeceğini bildirdi,Gökhan'la harekete geçtik.Önce fırından poğaça, tahinli çörek, marketten çikolata falan alıp yola koyulduk.Hedef Türkmen Dağı..

  ilk mola noktası Kızılinler köyü, köy kahvesi..Gökhan'ın annesi sağolsun, güzel çörekler hazırlamış, onlar da vardı yanımızda bir kısmını burada tükettik. sabah erken faaliyete başlayınca yolda uyuklamak işten bile değildi, uzun yol şoförlerine hak verdim. gece geç yattık, sabah erkenden binmeye başladık, ilk 20km. falan uykulu uykulu pedal bastım

  uykumu açabilmek için geriniyorum hehehe hedef belirlediğimiz Türkmen Dağı'nın uzaklardan görünümü. yolda güzel bir gölet ancak susuz kalmış, heryeri sazlık haline gelmiş, su çok az.kısa bir mola da burada..fotoğraf çekip göldeki ördekleri seyrettik..

  işte göldeki ördeklerden örnekler
  başka örnekler, başka ördekler
  gölet manzarası, sol taraf artık ihtiyaç duyulmayan bent

  gölde ördek örneklerine devam ve yine yollarda olma zamanı...yavaş yavaş rakım yükselmeye başlıyor..muhteşem çam ormanı..bol oksijen...öyle ki derin nefes aldıkça burnum yanıyor. aşağıkalabak köyünü geçtik ve tüm suyumuz tükendi, köy meydanındaki çeşme akmıyordu ve yolda aldığımız bilgiye göre aşağıdaki fotoda görülen birikintideki su içilebilir idi. yapacak bi şey yok içiyoruz.

  ormandaki güzel çiçeklerden örnekler. yukarıkalabak köyünde su ikmalimizi tamamladık ve yolumuza devam ettik.hava gittikçe sıcaklaşıyor, eğim gittikçe artıyordu, yanımıza aldığımız sular soğukken hemen yukarıkalabak köyü çıkışında bir mola daha veriyoruz, yolun kenarına ağaç gölgelerine resmen yayılıyoruz..sıcak bezginlik verecek seviyede..

  bu kadar sıcak olunca ve biraz da "amele yanığından" korunmak için Gökhan formasını çıkarıp yola biraz da üstsüz devam ediyor, dikkatinizi çekmiştir, en küçük duraksama da bile ağaçların gölgesine kaçıyoruz ve işte tırmanışımızın hemen hemen son noktası.yöre halkı Belcik diyor bu yaylaya..bir iki küçük klübe, ağıl...bol bol oksijen, akıl almaz çam ormanı..rüzgarlı ve görece serin bir ortam..güzel bir yayla vesselam..

  yaylaya uğruyoruz ama pek yüzümüze bakan olmuyor bizim niyetimiz biraz tuz istemek, tuzluğu evde unutmuşum, çok terlediğimiz için aşırı tuz kaybı var vücutta ve tuzlu yiyeceklerimizi çoktan tükettik yayladan ayrılıyoruz ve durup yemek yiyebileceğimiz uygun bir yer denk gelene kadar yolumuza devam etme kararı veriyoruz ve işte mola için uygun yer yeterince rüzgar alan, yeterince gölgeli

  gökhan, benden önce mekanı denetlemeye iniyor bu arada bisikletini parkediyor,yanlış anlaşılmasın molada hemen ocak yakılıyor, kahve yapmak için hazırlık. kimse ocağı lüks gibi algılamasın, kesinlikle ihtiyaç, heleki geçmişte dağcılık varsa.. mola için seçtiğimiz noktanın bir de sürprizi var bize muhtemelen tarihi değeri olan bi şeylerdir...konunun uzmanı olmadığım için bi şey diyemem ancak yakından bakınca pek bi şeye benzemiyor, uzaktan bakıldığında ise eski yazı karakterleri kazınmış gibi görünüyor.

  işte ormanın güzelliği, yüksek çam ağaçları... ben yine geriniyor muyum yoksa keyiften göbek mi atıyorum, öyle güzel bir an işte kahve keyifimizin resmidir. gökhan arada bi yoldan çıkıyor. orman içinde patikalara dalıp çıkıyor, maksat keyif katsayısı artsın. yine yoldan çıkacak bir yerler buluyor,durup geri dönüyor, ben de bu güzel kaya oluşumunu görüntülemek için duruyorum. duruyor ve geri dönüyor, gel bak güzelliğe diyor, beni çağırıyor. zemin aynen kapadokya yöresi gibi ve arkalarda çok uzaklarda Eskişehir görünmeye çalışıyor, harika bir nokta etrafı izlemek için

  Yenisofça köyüne ulaşıyoruz, artık son mola, yaklaşık 30km. daha yolumuz var ve tahinli çörekleri tüketme zamanı. Tahmin ettiğiniz gibi yine kahve keyfi. Mola yerimiz çam ağacının gölgeis, kayaları üstü, aşağıda bisikletlerimiz sabırsız, nerde hareket orda bereket...hadi ama harekete geçelim der gibiler..burada çam ağacının salgıladığı reçinelerin üzerine oturan ben taytımı berbat ediyorum..bu konuda tavsiye var mı? Yenisofçadan ayrılıp yolumuza porsuk çayı boyunca devam ediyoruz.iki kez de tahta köprülerden geçiyoruz yol boyunca..

  Buradaki piknikçiler bizim "şuradaki çiftlikte su var mıydı?" konuşmalarımızı duymuş olacaklar ki araçtan bir şişe su çıakrıp ısrarla ikram ediyorlar, su serin mis gibi, mangaldaki tavuklara da davet ediyorlar ama son 25-30km. yolu rüzgara karşı geldiğimiz için bir an önce şehre dönmek istiyoruz, 15-20km. kadar daha yolumuz var...ve bu yolun tamamını da ters rüzgarda gidiyoruz. bedensel yorgunluk bir şey değil, yorgunluk hissi yok gibi ama ters rüzgar bezginlik veriyor.sonra eşenkara yakınında Timur'la karşılaşıyoruz ve onunla berbaer bir sonraki çeşmede yine mola veriyoruz, onun tuzlu krakerlerine ortak oluyoruz...kalan son 5-10km.'de beraberce pedallayıp kente dönüyoruz. Ardımızda 120km. yol, harika yaşanmış bir pazar, tekrar yaşanılası anılar, kulağa küpe olacak dersler, muhteşem çam ormanları, bol bol oksijen bırakıyoruz.

  Teşekkürler Gökhan
   
 2. Tuğrul

  Tuğrul Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.753
  Beğeniler:
  1.324
  Şehir:
  Suadiye
  Seviye:
  Eskişehirliler coştular bir kere ,tutabilene aşkolsun :)

  Teşekkürler
   
  Murat CER bunu beğendi.
 3. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Bu kadar güzel yerlerde pedal çevirmek ne kadar güzeldir kimbilir. Mesut Abinin dediği gibi imrenmemek elde değil. O güzelim havada oksijen bolluğunda insan kmler yapsa hiç. Gerçekten doğaya hayran kaldım. Ve Murat Abi fotoğrafların bir harika. Gökhan'a selamlar. Ellerinize ve ayaklarınıza sağlık.
  Sevgiler...
   
  Murat CER bunu beğendi.
 4. Özcan

  Özcan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Aralık 2005
  Mesajlar:
  450
  Beğeniler:
  553
  Seviye:
  ve bizler de taşı toprağı için palavra sıkılan, şimdilerde asfalt ve beton yığınlarının içine hapsolmuş İstanbul'da yok gezi, yok tur diye yırtınıp duruyoruz.. Bir araya gelebildiğimizde ise yine o egzost dumanlarına teslim oluyoruz..

  Eskişehir'i böyle yaşamaya ve anlatmaya devam edersen reçineli bir taytla kalmayabilirsin ona göre.. Ben yinede maşallah diyeyim de kazasız belasız faaliyetlerinizin devamı için.. Emek için tşk.ler twist, harika bir sunum olmuş..
   
  Soner Sarihan ve Murat CER bunu beğendi.
 5. barhay

  barhay Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2005
  Mesajlar:
  106
  Beğeniler:
  175
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Eline sağlık kardeş... Ohhh rahatladım valla merak ediyordum fotoları ... Süper olmuş.... ...
   
  Murat CER bunu beğendi.
 6. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Gezi raporunuzu okuduk aldık kabul ettik.
  Renkli anlatım, güzel fotolar vb. yani ders alacağımız pek çok konu var.. :in:

  Ayrıntılı incelemelerimi yaptıktan sonra size tekrar döneceğim. Saygılar. :cool:

  * * * * * * * * *

  ......ve yarım saat sonra tekrar burdayım..
  lütfen aşağıdan okumaya devam ediniz.

  Bu güzel düet tarzı gezi ve paylaşım için tekrar teşekkürler..

  Bazı sorularım olcak:
  1. Belcik yaylasının net rakımı kaçtı acaba.( bu soruyu şu formülden hesaplayabilirsiniz: Belcik yaylasının karkımı – (eksi) Eskişehirin rakımı = (eşittir) sonuç)
  2. ikinci sorunun cevabını sonradan kendim buldum. Size de söyliyeyim: 120 km. imiş. Sorusunu da siz yerine koyma metodu ile tahmin edersiniz.

  Katkılarım:
  1. Dağda o resmini çektiğiniz beyaz güle benzeyen o güzel çiçek “kuşburnu” olabilir, diye tahmin ediyorum.
  2. Reçineyi, selülozik tiner çözebilir. Ancak bu tür tiner sentetik giysileri de eritebilir. Onun için fayda zarar oranını siz hesaplayınız lütfen..

  Teşekkürlerimiz
  1. Bir Pazar gününüzü bizimle paylaşabilecek şekilde planlayıp yaşadığınız için,
  2. Foto çekebilmek için fotonuzu yanınızda taşıdığınız ve güzel görüntüler yakaladığınız için,
  3. Kolay bir rota yerine zorlu ve pek bilinmeyen bir yöreyi bizlere tanıtmaya çalıştığınız için,
  4. Susuzluğa ve tuzsuzluğa gösterdiğiniz mukavemet için.
  5. Kahvemizi molalarda unutmadığınız için.

  :) :) :)
   
  sutozu ve Murat CER bunu beğendi.
 7. Said Ergöktaş

  Said Ergöktaş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  449
  Beğeniler:
  207
  Şehir:
  KAYSERİ - Hill Climb - XC
  Seviye:
  Tuğrul abime yürekten katılıyorum vee
  gerçekten keyifli bir gezi olmuş..
  bizler ile paylaştığnız için teşekkür ederiz..

  Kazasız-Keyifli ve Bol Pedallı Günlere... ;)
   
  Murat CER bunu beğendi.
 8. bulentesk

  bulentesk Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2005
  Mesajlar:
  47
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  Eskişehir'in sevimli bir mahallesinde.
  Seviye:
  İzlerken eğlendim,sevindim,ciğerlerime oksijen girdi,tuzsuzluk hissetim,yoldan çıktım,duygulandım, gözlerim ıslanır gibi oldu.Ama ağlamadım.Yalannnn.
  Ellerinize,ayaklarınıza,gözlerinize sağlık.Çok güzel bir tur çıkartmışsınız kutlarım sizi.
  Benden selam söyleyin Kalabak deresine,Beşik deresine,Türkmen Baba'ya,Paşa konağina.Geçerken, hususi durmayın benim için;el sallasanız yeter.Merak etmesinler ben iyiyim.SEVGİLER...
  bülent YILDIRIM
   
  sutozu ve Murat CER bunu beğendi.
 9. sutozu

  sutozu Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  98
  Şehir:
  OldCity
  Seviye:
  konu ile ilgilenen tüm dostlara teşekkür ediyorum. faaliyetlerin arkası kesilmeyeceeeek. diyerek ekliyorum saygılar
   
 10. #10
  Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.267
  Seviye:
  ironman.1; mesajınızı editlemek suretiyle ayrıntılı inceleme neticesi izlenimlerinizi yazdığınızdan dolayı hâlen beklemedeydim, gecikme için üzgünüm.

  sorulara geçeyim :)
  1.soruya cevaben;
  yanılmıyorsam belcik yaylası 1650mt. civarında, Eskişehir ise 700mt. gibi.yani yaklaşık 900-950mt. net irtifa farkı var.
  2.cevaba sualen;
  toplamda ne kadar yol yaptınız? :D

  reçineli taytımı da bu akşam deterjanlı suda bırakıp, yarın bir güzel çitilerim :) artık Mevlâ kayırsın, napalım, temizlenmezse bile o şekilde idare ederim :)
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 11. Murat EVGİN

  Murat EVGİN Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Kasım 2004
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  1.061
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  paylaşımın icin teşekkürler dostum..
  av sezonu acık olsaydı,o ördek resimlerini göremezdik sanırım..:)
   
  Murat CER bunu beğendi.
 12. Mhmt_EMR

  Mhmt_EMR Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  384
  Beğeniler:
  244
  Şehir:
  istanbul - Pendik
  Bisiklet:
  Tern
  Seviye:
  Sizinle gezmiş kadar oldum...4-5- yıldır gidemediğim memleketimi ne kadar özlediğimi fark ettim bu arada...Çok güzel , teşekkürler...
   
  Murat CER bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-28_15-14-43.png
Konuyu açacak bir yer bulamayınca bu bölüme yöneldim; hatalıysa taşınabilir. Bir rüzgar tüneli kadar olmasa da başlıktaki soruya yanıt verecek bir ölçüm yöntemi var mıdır diye biraz araştırdım....
upload_2017-1-21_18-26-14.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
20150320_122950-1.jpg
Arkadaşlar bisikletten düştüm köprücük kemiğimi kırdım ..köprücük kemiğini kıran arkadaşlara sorum olucak..özel hastaneye gidiyorum kaynamaz diyor doktor devlete gidiyorum kaynar diyor ben...