Eskilerden: Bianchi RCX 362 :)

Melih Koç

Two wheel addict!
Tepki
249
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Uzun zamandır evde yatan 98 model Made in Italy Bianchi RCX 362 bisikletimi görücüye çıkarıp bu güzelliği herkesle paylaşmaya karar verdim :)

Bilenler bilir, RCX serisi orjinal İtalyan üretimdir ve Bianchi satılmadan önce Türkiye'ye ithal gelmiş son seridir. Fotolar ve detaylar aşağıda...

En ufak bir çiziği/vuruğu yok.

Çekiş sistemi ve frenler set olarak Shimano STX-RC'nin son üretilen serisinden. STX-RC o yıllarda Deore LX'in bir alt kategorisinde üst segmente giriş modeliydi, 9'lu sisteme geçildikten sonra Deore olarak üretilmeye başlandı.

Gipiemme marka jantların ve selenin üzerindeki "Made in Italy" yazısı zaten her şeyi anlatıyor :)

Kendim şu anda 29er Trek Xcaliber 7 kullanıyorum, bu bebeği de evde muhafaza etmeye devam edeceğim.. Bu temizlikte aynısından Türkiye'de bir tane daha yoktur sanırım.

Herkese iyi forumlar! :)

Scudo

Melih Koç

Two wheel addict!
Tepki
249
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Yakup548

Çok teşekkür ederim. :)

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Cok cok guzel. Harika saklamissiniz. :alkis:

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisikletiniz çok güzel. İyi sürüşler. Bir düzeltme yapmak istiyorum. Bianchi Türkiye'ye satılmadı. Sadece ismiyle üretim hakkı verildi.

Melih Koç

Two wheel addict!
Tepki
249
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mert E.

Dış lastikleri hariç her şeyi orjinal. Teşekkür ederim :)

@Emre GÜLEN

Ben zaten isim ve üretim hakkının satılmasından bahsetmiştim ama yanlış ifade etmişim yukarıda. Şu anda İtalya'da ve Türkiye'de satılan Bianchi'ler arasında uçurum var malesef... Düzeltme ve güzel dilekleriniz için teşekkürler :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Gerçekten harika, böyle bisikletleri görünce çok mutlu oluyorum, süper muhafaza ve mükemmel bir bisiklet, ;) inanın böylelerini bulmak zor herşeyiyle orijinal bu aletler, istediğiniz gibi kullanın kolaykolay sorun çıkarmaz bu tip bisikletler, gülegüle binin :)

Melih Koç

Two wheel addict!
Tepki
249
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Abdülsamed AKBULUT

Çok teşekkür ederim. Genelde kullanmaya kıyamadığım için evde saklıyorum, dışarıda başına bir iş gelirse aynısından bir tane daha yok :)

@Ayberk GÜRSEL

98'de ben ortaokula gidiyordum işte siz hesap edin :)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Forumda kimden geldi kim bulaştırdı bilmiyorum ama eski olan herşey güzeldir şeklinde bir viral anlayış gelişti. Eski model bir bisikletin vintage görünümü dışında nesi insanı cezbederki. Teknolojisimi. Hayır. Antika olabilecek değere ulaşabilen bir bisikleti-şu şeytan icadı tanımını alan türden-ben bugüne kadar görmedim. Taş çatlasa 1950 lerden kalma bisikletler. Peki geçmişten gelen her ürün antika hüviyetini kazanırmı. Yine hayır. Eğer öyle olmuş olsaydı dedelerimiz ve onların dedelerinin oturmakta olduğu evler ve mahalleler yıkılmazdı. Seri üretimden çıkmış, anlık ihtiyaçları karşılayamaya matuf, bir sanat ifade etmeyen ürün eskide olsa hiçbir değeri yoktur. Bence elinizdeki bisikletin sizin için nostajik değer taşımasından bencede uyumlu renklerinden başka herhangibir özelliği yoktur. Birde her batı aleminde üretilmiş metaya bir tapınma objesi olarak bakma hastalığındanda vazgeçmemiz lazım gerektiğini düşünüyorum.

Melih Koç

Two wheel addict!
Tepki
249
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mehmetsunu

Mehmet Bey bu konuyu açmaktaki amacım tamamen kendi kişisel zevkim aynı zamanda da bendeki manevi değeri nedeni ile gözüm gibi baktığım/muhafaza ettiğim bir bisikleti diğer bisiklet severler ile paylaşmaktı. Bu bisiklette beni ve eminim ki diğer bisiklet severleri de cezbeden şey, eski ama sıfır bir bisiklet kadar temiz ve hasarsız olmasıdır. Downhill tarzda tasarlanmış olmasına rağmen yaklaşık 15 kilo ağırlığında ve günümüzdeki muadil donanımlı bir bisikletteki performansı elbette ki vermez ama buna bindiğim zaman aldığım keyfi de başka hiçbir bisikletten alamam. İlaveten zaten konuyu dikkatle bir kere daha okursanız "antika" değeri ile ilgili tek bir kelime bulamayacağınız gibi sizin için hiçbir değer ifade etmeyen bir bisikletin bendeki anlamını biraz empati yaparsanız anlayabilirsiniz. Seri üretimden çıkmış olmasına rağmen aynı bantta üretilmiş olan aynı modellerin bir çoğunun şu anda hurdalıklarda olduğundan eminim ve ilk günkü gibi muhafaza edilmiş bir tanesine sahip olmaktan dolayı da son derece memnunum.

İnsanların bazı zevkleri ve tutkuları olması gayet normal, kimi insan benim ve bu forumdaki birçok insan gibi bisikletlere merak duyarken kimisi arabalara kimisi deniz araçlarına ilgi duyar, hatta aynı paraya son model ve en üst teknoloji donanımlı bir araba alabilecekken hala 56 model Chevrolet'nin parçalarını 20 ülkede arayıp kamyon yüküyle para harcayan insanlar var. Ama bu tutkular asla hastalık değildir ve tutkunu olduğumuz objeleri birer put, bizi de onlara tapınan kişiler yapmaz.

Son derece basit ama içten bir şekilde bendeki değerini anlatmaya çalıştığım bir bisiklet için açtığım konuya yazdığınız yorumlara/fikirlerinize katılmamak, üslubunuzu beğenmemekle beraber yine de düşüncenize saygı duyduğumu belirtmek isterim.

Yorumunuz için yine de teşekkürler.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.388
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bisiklete gercekten cok iyi bakmissiniz ve donanim olarakda ozamanlarda iyi donanmis bir bisiklet. Yalniz orjinal italyan oldugu biraz süpeli cünkü google resimler kisminda cok arastirdim ama bu model sadece türkiyede bulunuyor. Birde downhill tarzi degilde eski model bir CC-bike modeli tarzda tasarlanmis.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Onur Çakmak

Melih Koç

Two wheel addict!
Tepki
249
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Murat Cömez

RCX 362 modeli için ben de hiç Türkiye'de haricinde foto görmedim ama diğer RCX modellerinin (213-372-251 vs.) bir çok Avrupa ülkesinden fotoğrafları çıkıyor Google'da. 98 yılında Bianchi'nin Türkiye'de satılan en pahalı modeli idi. Tüm parçalarının üzerinde de Made in Italy ibaresi mevcut. Belki İtalya'dan parçaları gelip burada montajlanmış da olabilir ama özellikle şimdiki kadar çok seçeneğin olmadığı o yıllarda hem donanım hem de görsellik olarak baya sağlam bir bisikletti. Yorumunuz için teşekkürler :)

Melih Koç

Two wheel addict!
Tepki
249
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Forumda bisikleti görüp beğenen bir arkadaşımın ısrarları sonucu güzel bir bedel karşılığında bu bisikleti sattım arkadaşlar. En az benim kadar değerini bilip aynı zamanda da bisikleti kullanacak bir kişiye gitti, o yüzden içim rahat. Alan arkadaşıma hayırlı olsun :)

selcukyn

Üye
Tepki
5
Bisiklet
b'Twin
Melih Bey,
Vallahi sattiğınız bisikletinizle birlikte kibarlığınıza ve üslubunuza hayran kaldım. Tebrik ederim sizi

Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Melih Koç

Melih Koç

Two wheel addict!
Tepki
249
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü