eski tip orta göbeğimin yerine yeni tip kullanılırmı

yumi

Üye
Tepki
2
bisan marka yol bisikletim üzerinde bulunan orta göbeğim açıldığında içinden mil ve çelik bilyeler çıkıyor mil üzerine ayna kol kama ile bağlanıyor şimdiki orta göbeklerde ise yekpare bir yapı mevcut ben bunlardan alıp kadromda kullanabilirmiyim eğer kullanabilirsem ortagöbeği hangi ölçülerde seçmem gerekir( yani eski milin boyunamı dikkat etmeliyim yada kadro üzerinde ortagöbeğin dişlerinin oturduğu yuvanın uzunluğunamı dikkat etmeliyim) yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Scudo

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
@yumi

kullanabilirsin ama aynakolu falanda değiştirmen gerekir bunu göze alıp değiştirmek istersende kadrodaki yatağın takılacağı yerin boyu iki çeşittir 68mm yada 73 mm.bunu ölçüp ortamil yatagını ona göre alacaksın.yani bu iş seni biraz aşabilir bi bisikletçiye git derim.kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: yumi

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@yumi
Aslında kaliteli bir bilyalı göbek 10-12 YTL lik tek parça göbeklerden 100 kat kalitelidir ama artık iyisini bulmak zor. Göbek milinin boyu ayna dişliye göre değişir. Ayrıca kadro yuvaları da 68 veya 73 olur ama Bisan bisiklet %99 68 mm.dir.Kamalı ayna dişlin varsa zaten Ayna dişli de değişecek.. (Aslında İyi de olur. Çünkü kamalı ayna kol tamircileri kahreder!!. Ama
ayna dişlin sağlamsa (yamuk vs. değilse) o işe hiç girme çünkü yol bisikletine uygun ucuz ayna dişli (kamalı olmayan) bulman çok zor. Bulsan ona uygun uzunlukta mil bulamazsan sorunlu vites olur vs..Ben olsam taiwan malı yatak (bilyeli) ve mil alır takardım paşa paşa..

• Beğen
Tepkiler: yumi

yumi

Üye
Tepki
2
cevaplar için teşekkür ederim. aslında ben ikinci elde olsa temiz bir aynakol bulup takmak istiyordum ve şimdiki ayna kollar benim orta göbek miline uygun olmadığından göbeği değiştirebilirmiyim merak etmiştim Gürsel beyin dediğini dikkate alıp vites geçişlerinde problem yaşamamak için eski aynakolla yola devam edelim gittiği yere kadar artık.