Eski parçalardan pas arındırma

Tepki
47
İsim
Doruk Gençel
Bisiklet
b'Twin
Merhaba,

1 ay önce elimde bulunan eski bisikleti yenilemeye karar verdim. Boşluklarım oldukça bisikleti parçaladım, matkabın ucuna tel fırça takıp boyasını söktüm, sanayide asker yeşili fırın boya çektirdim, krom çamurlukları pastan arındırdım, sarı yanaklı lastik buldum vs.vs.

Fakat takıldığım bir konu var; zincir, aktarıcılar vs. Aşırı ağır paslı haldeydi. Tuz ruhuyla çözmeye karar verdim. Bir kaba parçaları koyup tuz ruhunu üstüne döktüm, 3 saate tüm o ağır paslar çıkmıştı. Fakat parçaları tuz ruhuyla bırakamayacağımdan yıkadım ve kuruladım. Anlamadığım şekilde parçalar 2 gün sonra yine paslandı. Şimdi ise yeniden tuz ruhunda bekliyorlar. Daha önce bisiklet toplayan yada ne yapılması gerektiğini bilen dostlar varsa cevaplarını bekliyorum. Elimde yeteri kadar gaz yağı, mazot, deterjan, çelik yüzey temizleyici vs. Var. Parçaları tuz ruhlu karışımdan çıkarınca bu malzemelerden biriyle yıkasam olurmu? Yıkarsam (özellikle mazot ve gaz yağı için soruyorum) parçalar kokarmı? Ne önerirsiniz :):)
20161104_174956.jpg

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@dorukgencel17

Zincirdeki pasla uğraşmayın, muhtemelen uzamıştır değiştirirsiniz. Çok kullanılmamış ise temizleyip yağlamak yeterli. Sıkışma yoksa sorun yok. Diğer parçaları tuzruhuna atınca matlaşırlar, tel fırçalı Dremel ile parlatıp şeffaf sprey vernik ile kaplarsınız paslanmaz. Ayrıca tuz ruhu yerine sirke de iş görür. Akşamdan koyun sabaha paslar gider.
Yağlanan parçalar geri paslanmaz.