Eski yılların bisiklet marka modelleri

behcetatinc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.267
Bu başlıkta eski yıllardaki popüler markaları paylaşıp konuşabiliriz.

Scudo

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
Merhaba arkadaşlar,

90’lı yıllar çoğumuzun çocukluk yılları ve bisikletle ilk tanıştığımız dönem. 4-5 yaşlarında ablama alınan Pinokyo bisikletin peşinden az koşmazdım mesela:) Ama maddi durumlardan dolayı olsa gerek o günlerden sonra başka bisiklet yüzü göremedik. Büyük ihtimalle bir yerini bozduk ve babamda tamir yerine ya tamirciye sattı ya da aldığı yere geri verdi. 3. Sınıfa giderken en yakın arkadaşımda Peugeout marka bisiklet vardı iki tane abiside olduğu için babaları paraya kıymıştı sanırım. İlk o bisikleti sürmeyi öğrendim çocukluk arkadaşımın sayesinde. Bugün bisikletimizi sürmeyi bilmeyen bir çocuğa ne kadar teslim ederiz bir düşünelim. Bacak aram kadroya değiyordu sürmeye çalışırken ama başarmıştım o koca bisikleti sürmeyi ha öncesinde mahalledeki Ahıska Türk’ü ailenin çocuklarının küçük boy bisikletini 25.000’lik madeni paralarla kiralar sürerdim yanlış hatırlamıyorsam tutarını. Çocuklar o kafayla bugün rent a carcı olmuşlardır eminim.

4.Sınıfa geldiğimde babam ısrarlarıma dayanamamış ya da halime acımış olcak öyle bir bisiklet aldı ki arkadaşlarımın hiç biri daha önce görmemişti bile. O dönem kırmızı Bisan kullanılırdı en çok ve neredeyse hepsinin selesinin ucu kırılırdı malzeme mi dayanıksızdı zamanın çocuklarımı fırlamaydı bilmiyorum. Bana aldığı bisikletin markasını bugün çıkaramıyorum ama Transalp gibi birşeydi sanki. Vites sistemi bugün kullandığımız shimano sisteminin aynısıydı arkadaşlarımın 18 vites bisikletleri tek kolla yükseltilir ve düşürülürken benim ki 21 vites ve iki kolla büyütülür küçütülürdü o bizim için Otomatik vitesti :) Uzun süre bisikletim olmamıştı ama olduğunda en iyisi olmuştu ve bir gün sağ elimde şeker sapından düdük çalarken bir yandan hızla sürdüğüm için önüme çıkan arabaya çarpmamak adına freni sıkmıştım tahmin edin hangi elimle:) Havada takla atıp yere indiğimde herhalde dikiz aynasından bu eşsiz anı gören şoför arabayı durdurup yanıma gelerek yaşıyor muyum diye kontrol etmişti. Sonra o bisikletimde bir yılı görmeden nedense satılmıştı. 90’larda Bursa’da çocuk olmak çok güzeldi. Yaşayanlar bilir.

Dosyalar

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Bisan :D :D

• Beğen
Tepkiler: MossoM

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
6890DA13-F147-4E57-B3EE-FB48AC2B2FE6.jpeg Bahsettiğim meşhur bisiklet tam olarak buydu :) Dağ Kedisi demişler bide adına

• Beğen
Tepkiler: Ozicu ve Harun.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@Harun Salcı
Hayır bu herkeste olan diye bahsettiğim benim kendi bisikletimi bilmiyorum malesef umarım bilen çıkar

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
Amcamin 90'lı yillarin basinda kendisi icin aldigi superior marka hardtrail neon yeşili bis bisikleti vardı, ortaokul ve lise yıllarımda bende bindim hala durutor zamanim olursa restore edip fixe yapmayı düşünüyorum.
Ayrıca marka hala mevcur sitesini buldum.
(link)

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
“90’lı yılların popüler bisiklet markaları” başlığıyla “Eski yılların bisiklet marka ve modellerini” birleştirmekte ayrı bir zanaat olsa gerek! Okuduğunu anlama konusundaki Milli sıkıntımızı burada da görebiliriz.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@MossoM Her halti birlestiriyorlar.

• Beğen
Tepkiler: MossoM

Ozicu

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
Oğuzhan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha yeni aldim kardesime. Kadro boyu küçük ancak idare edeceğiz. :)

Dosyalar

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
Kim yaptıyorsa bu işgüzarlığı gelsin yazsın buraya, böyle de saygısızlık olmaz yani. İki başlığım alakası yok ayrıca açmadan önce aramada yaptım yeterince. Sonuçta yazarlar olduğu sürece değer kazanıyor forumlar, sözlükler. Oldu tek başına yaz çiz o zaman