Eski bisikleti değerlendirmek

Tepki
1
Bisiklet
Giant
Elimde oldukça kötü durumda bir yol bisikleti var. Daha doğrusu kötüydü. Göztepe'de okuluma yakın bir yerden 100 liraya aldım; asıl amacım yazın ilgilenecek bir hobi bulmaktı o yüzden kötü durumda olmasını dert etmedim. Şimdi ilgilendikçe hoşuma gitmeye başladı ancak boya işini nasıl yaparım ne ederim bilmiyorum. Malzeme bilgim yok gerekli ise fotoğrafları yükleyebilirim.

Scudo

Emre Örsel

Aktif Üye
Tepki
41
İsim
Emre
Bisiklet
Salcano
bence detaylı fotoğraf yüklersen buradaki tecrübeli arkadaşlarımız hem teknik hem boya konusunda yardımcı olabilirler, ayrıca marka-model biliyorsan onları da yazmanda fayda var.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Güney Şar

Ben eski pinokyo bisikletimi boyamak için önce boya sökücü kullandım. Sonra su zımparası ile kalkan boyaları zımparaladım. Metalik rengi ortaya çıkınca 2 kat astar (beyaz-bej ya da astar boyası ) sonra da asıl istediğim, gri rengi attım. Yapı markette sonradan fark ettim;boya sökülmesini, astarı gerektirmeyen bazı sprey boyalar var. Siyah, gri renkler gibi teme renkler var...
Önünüzde iki seçenek var, efektli, geçişli birşeyler yapacaksanız yukarıda dediğim gibi boya sökücülerle zımparalarla yorucu 4-5 gün geçireceksiniz(performansınıza göre değişir) ya da tek renk istiyorsanız o boyayı basıp geçebilirsiniz. Hem paslanmaya karşı da direnç sağladığı kutusunda yazıyordu.Gerçekten büyük kolaylık sağlıyor.Neyse, kolay gelsin.

Tepki
1
Bisiklet
Giant
Boya sökücü ve su zımparası aşamalarını başarı ile tamamladım sayılır. :) Gri renk dediğiniz nasıl bir boyaydı?

Ve marka model bilgisi yok. :D Ama fotoğrafları en kısa sürede ekleyeceğim.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Yani illa tamamen metali çıkartmanıza gerek yok. Mevcut boyayı kalın bir zımpara ile üstünden geçin.Boyanız vernikli ise olmaz o vernik mecbur kazınacak.Hafifçe sıyırdığınız boya yeni boyanız için astar rengi görecek. Fakat aynı renge yada yakın tonlarına boyayacaksanız tavsiye ederim. Bazen boyalar cinslerinden dolayı(mat,metalik vb....)uyuşmazlık gösterip altındaki rengi kusuyor.Ama iyi bir şey olsun derseniz bir kutu boya sökücü kıllanmanız daha iyi olur.(3-4 kat eldiven ve maske ile uygulayın.Kuvvetli bir kimyasal,asittir. zarar vermesin.)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mustafa demirbacak

Mustafa Hocam haklı, boya sökücü kullanırken 6-7 kez duş almak zorunda kaldım.
(link)
Ben bunun gümüş grisini kullanmıştım, öneririm.

Tepki
1
Bisiklet
Giant
Ben de çok defa vucüdumu ıslattım, iğne başı kadar değse yakıyor. O boyayı fırça ile uyguluyorsak altlarda toplanma durumu olmuyor mu?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben sadece markayı gösterdim, sprey boya kullanmıştım. Sprey boya kullanma teknikleri forumda mevcut, aratırsanız görebilirsiniz, ama kısaca anlatayım.Yaklaşık 30-35 cm uzaklıktan boyayı sabit bir yere gelmeyecek şekilde ileri geri sıkıyorsunuz.Yoksa damlalar oluşur.Kuruduktan sonra tekrar..
Fakat çok sağlam birşey isterseniz, sanayide oto boyacılara ya da fırın boya yapan yerlere verebilirsiniz.Bu yerlerin isimleri yine forumda mevcut.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Boyayı bitirdikten sonra resimlerini paylaşırsan hem görmüş oluruz nasıl bir çalışma çıkmış diye, hem de ilerisi için arşiv niteliğinde olur. Şimdiden kolay gelsin Güney hocam.

Tepki
1
Bisiklet
Giant
Daha ilerleme pek yok ama eski fotoğrafları da yükleyeyim bisikleti benimkisi gibi gözüküp de değmez diyenlerin fikri değişir belki.

Boya sökülmeden önce:
http://i.imgur.com/CHhM3hq.jpg
Diğer parçalardan bazıları:
http://i.imgur.com/ElwjQGX.jpg

Aynakol eklenecek.

Tepki
1
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar İMES sanayi sitesinde nikelaj yapan yer buldum. Kadro ve maşa en yakın zamanda nikelaja gidecek. Umarım güzel bir sonuç alırım. :)

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Güney Şar

Keşke nikelaj yaptırmasaydınız. Mat siyah veya parlak kırmızı, fıstık yeşili ooohooo daha ne güzel renkler varken o bisiklete özellikli yani işçilikli nikelaj dan başkası yakışır mı bilemedim. Murat CÖMEZ in paylaştığı linki incelediniz mi? Tavsiye ederim..

Tepki
1
Bisiklet
Giant
@Serkan HODANCI

Hocam daha gitmedi nikelaja ama sizin demek istediğinizi tam anlamadım sanırım. Temizledikten sonra doğrudan metal boyası mı yap diyorsunuz?

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Hayır bisikletin her yerini nikelaj yapmaktan bahsediyorum. O zaman bir özelliği kalmaz diye düşünüyorum. Ek yerleri yada bazı bölümlerin yarısını nikelaj yarısını farklı ve uyumlu bir renk yaptirabilirseniz güzel olur..