Erzurum Ordu:Yaylalardan denizlere +400

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2013'e 345 km'lik Çanakkale şehitlerine saygı turuyla başlamış ancak sonrasında, çeşitli sebeplerle uzun tur yapamamıştım. Erzurum Trabzon projesi geçen yıla ait kapanmamış bir hesaptı ve artık ödenme vakti geldi.
öncelikle,adı Erzurum olsa da, turun Aşkale den başlayacağını belirteyim. Bunun iki sebebi var. Birincisi Erzurum Trabzon etabının bir gün için çok uzun olması.(sanki Aşkale Trabzon çok kısaymış gibi )
Diğer sebep ise, benim yolun son 150 km'lik kısmıyla ilgilenmem.
Bu noktada elbette akla Bayburt Trabzon geliyor ancak bu tercih de "Kop " geçidini devreden çıkartıyordu ve ben sözkonusu 2400 m'den vazgeçemezdim.
Profesyonel olmasam da kendimi tırmanışçı olarak görürüm. Uzun düzlükler bana fazlaca keyif vermiyor. Belki de laktat eşiğinde acı ile keyif arasında dolaşmaktan zevk alıyorum...Her neyse ;

Tura 21 Ağustosta Ankara'dan Doğu ekspresiyle başlayacağım.Yaklaşık olarak 22 saatlik bir yolculuk olacağını tahmin ediyorum.22 Ağustos Aşkale varış. Gece Aşkale'de konaklayarak, 23 Ağustos sabah gündoğumuyla yola koyulmayı planlıyorum.Bu plan,hava karardığında neredeysem orada biter.Umarım 12 saatte Trabzonda olurum.Ertesi gün Görele,sonrasında Ordu.
Bu tur için 77'den 75 kiloya düştüm.İki ayda 1000 km üzerinde özel antrenman yapıp son 40 günde 10.000 m tırmandım.Tek dezavantajım,antrenmanlarımı deniz seviyesinde yapmış olmam.Ancak Erzurumda askerlik yaptım ve beni neyin beklediğini gayet iyi biliyorum.
İşler yolunda gitmezse B planım Aşkale Of, ertesi gün ise Of Görele.Burada konaklayıp-ki memleketimdir -son gün Ordu'da turu tamamlamak şeklinde.Toplam mesafe 411 km.
Son ve en önemli mesajım turun amacına yönelik.

Bu turun parolası "Bisiklete özgürlük " olacak.
Bu turu;
Özensizlik,düzensizlik,kanunsuzluk ve insanlık dışı akıl almaz vicdansızlığı,"Trafik terörü" "trafik canavarı " gibi,başkalaştırıcı söylemlerle önce sloganlaştıran,sonra da,bu başıbozukluğu insandan öte bir başka varlığa yükleyerek,aynı pişkin aklayıcılïkla;suçu ve suçluyu,yarattıkları bu çarpık düzende değil,ilkel benliklerinin derinliklerindeki şebekte arayan;

kimi zaman paranın,kimi zaman kontrolsüz bir gücün,kimi zaman da salt pervasızca üremenin doğallığıyla,istediği gibi yaşayan, konuşan;tetiğe de ,ayaklarının altındaki gaz pedalına da aynı acımasızlıkla basan;

vuran,kıran;bilmediğimiz bir dilde nâralar atarak gülen ve anırarak ağlayan;anlamayan,dinlemeyen ve durmaksızın etimizi kemiren;
bu çakalların,
bu sırtlanların,
bu kan emicilerin şekillendirdiği dünyada,özgür bir kelebek olmalarına bile tahammül edilemeyen;
Meril Çiğdemlerin,Tolga Beyenirlerin ve ölümleri ucuz gazetelerin iğrenç satır aralarına gizlenmiş,pırıl pırıl gençlerimizin mânevî hâtırâsına adıyorum.
Derya Keçeci 2013

Rota ve etap profilleri
http://img801.imageshack.us/img801/8776/gg4d.jpg
http://img208.imageshack.us/img208/8338/66ol.jpg
http://img838.imageshack.us/img838/5408/wqxn.jpg

Tur cuma sabah 06.00'da Aşkale Öğretmenevinde başlayacak.Birinci hedef aynı gün 11-12 saatlik bir sürüşle,en azından denizi görmek.Bu da kemiksiz bir 179 km yapar.Olmazsa Aşkale Çaykara b planı.Özellikle ilk gün yollarda oyalanmamak çok önemli.O yüzden fotoğraflar az ve öz olacak.

Scudo
Tepki
2
Bisiklet
Salcano
Hocam öncelikle allah kolaylık versin diyorum. Daha dün ordudan döndüm ailemle campig yaptık 10 gün. Bu hafta karadeniz yağışlı aracımla ordu, giresun, trabzon, gümüşhane, bayburt, erzurum şeklinde döndüm. Karadenizde yağmur vardı orda yağarsa bisiklet sürmen imkansız gibi birşey bence. Daha önemlisi kop dağı hadi onuda geçtim zigana :) valla arabayla 4.5 saatte geldim yollar kaymak. Fakat kop dagında yaklaşık 4-5 km çalışma var ve toz toprak yol yok haberin olsun. Çok zor bir parkur ben daha erzurumda cumhuriyet caddesine inip palandökene dönemiyorum :D Hayırlı yolculuklar..

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci

Eren Tublek

Forum Demirbaşı
Tepki
362
Bisiklet
Trek
Derya Abi

Harika bir tur plani ve rota cizmissin.Simdiden pedallarina kuvvet.Ordu'da Boztepe tirmanisi da yaparsan tadindan yenmez:)

• Beğen

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Abi hayırlısı ile gider gelirsin inşallah .Gel de artık ballı gözleme yapalım :) teknik bir aksaklıkta bir telefon uzağındayım 24 saat açık bilgin olsun.Gönül isterdi ki Trabzondan sonrasına eşlik edebilmek ama şimdilik uzak gözüküyor.Haftalık tur için ekim ayını bekliyorum bende.

ygtdkc

Forum Demirbaşı
Tepki
259
Bisiklet
Mosso
Gerçekten zor bir rota :) Şimdiden tur makaleni sabırsızlıkla bekliyorum. Bana yol gösterici olacak :) Yolun açık olsun abi.

• Beğen

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
Kazasız belasız varmanı dilerim derya abi, fotoğraflarını bekliyoruz :)

• Beğen

bajak

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Salcano
Derya Bey,
Bir aksilik olmazsa Görele-Ordu arasında eşlik etmek isterim.
Aydın BACAK

• Beğen

ulaş kaya

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Bisiklet
Cannondale
Derya Abi'nin sesi çıkmıyor diyordum şark yolları vuracakmış meğer kendini:)

Yolun açık olsun kazasız sürüşler dilerim.

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@M.Ozkul

Çok teşekkür ederim kardeşim.Rotada kop var ancak Gümüşane üzerinden değil,Bayburt,Çaykara,Of üzerinden gidiyorum.

@emre taşpınar

Teşekkür ederim Emre kardeşim.Yağmuru kovalayacağım:)

@Cüneyt HOCAOĞLU

Çok teşekkür edrim Cüneyt.Bu arada Eylülde ballı gözlemeyi unutma.

@Özgür Türker

Elbette Özgür,plan işin yarısı;teşekkürler.

@Eren Tublek

Teşekkürler sevgili Eren,vakit olursa inşallah o da olacak.

@ferhat köse

Ferhat kardeşim,telefonda konuşmuştuk senin fazla günün yoktu.Olur ya bir boşluk bulursan,ben de 24 saat telefonun ucundayım;ayrıca pedal çevirmekten başka işim de yok:)

@Yiğit Dikici

Çok teşekkür ederim Yiğit.Makale turun ardından gelecek.Tur için özel hazırladığım blogda da yayınlayacağım;

(link) ve (link) dan da takip edilebilir.

@Berksan

Berksan kardeşim,etaplar zorlu ve uzun ancak elbette çekilmesi gereken tüm fotoğraflar çekilecek

@bajak

Göreleden çıkışım büyük bir ihtimalle Pazar.Pazartesi akşamı Ordu dan otobüs için rezervasyon yaptım.Memnuniyetle beklerim kardeşim.

@ulaş kaya

Teşekkür ederim.

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.039
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Derya abi şimdiden kolay gelsin...
Aynı rota üzerinden ama farklı yollardan gideceğiz..
El sallamayı unutma bana :)
Saygılar selamlar.

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aşkale -Trabzon seferi yapılıp Çaykara'da şimdilik demir atıldı. Neden? Çünkü hava karardı.insani ve makul sebeplerle Aşkaleden 08.00 da çıktım, Kop'a da süper başladım ancak bir kaç km sonra yol bitti .Evet yanlış duymadınız. 6-7 km boyunca bisiklet sürmek imkansızdı. Neyse kah ine kah bine bir saatlik yol oldu 2.5
Bitmedi,
Arkadaşlar bu rota büyük bir hataymış. Bayburt -Çaykara diye bir yol yok ve böyle bir yol olmadığını, zaten olmayan bir yoldan, soğanlı geçidine geldiğinizde anlıyorsunuz ve bu dakikadan sonra bisiklet sürmek tam bir zulüm haline geliyor. Kilometrelerce kazılmış, dinamitenmiş ,kaymış ve akla gelen ne varsa başına gelmiş,o an oradaysanız, sizden başka birini de bulamayacağınız bir yol.
MTB yetmez. Sıkı bir Down hill şart. Tabi kurda ayıya yem olmazsanız.
Şimdi bunu okuyanlardan biri abarttığımı düşünüyorsa fotoğraf ve videoları beklesin. Yav arkadaş nasıl bir ülkede yaşıyoruz?Sen 2430 mt nin ardından bir de 2350 mt,ye tırman, hava 8 derece olsun, don, it gibi titre;ardından yol denmesi mümkün olmayan bir yerde 2 saat in, saat bu arada 17,olsun,
Sonra yol darala darala bitsin, bisikleti sırtlayıp, onlarca 200 300 metrelik uçurumlardan yuvarlanmadan vadiye in, bekle ki yol düzelecek.
Allahtan bu Hidro elektrik santralleri dolayısıyla yamacın diğer yakasında 3 ,5 araba gördüm de moralim düzeldi
Hani demiştim ya, hava nerede karardıysa orada biter diye, ormanın, yamacın ve uçurum kayalıkların arasında karardı hava. Yiyorsa kal.
Bunları tur makalesinden önce paylaşmak istedim. Soğanlı tırmanışının 2.yarısında,bir saat önce aşağı inen bir kamyonet durdu, biraz lafladık. O noktalarda bisikleti iki teker üzerinde tutmak olanaksızdı.% 9-10 olunca, arka tekerlek, altındaki serpme toprak ve mıcıra tutunamıyor. En azından benim 700X28 tekerleklerim için durum bu. O güzel insan ,iki aracın yanyana geçemediği bir 5-6 km taşıdı. Genel toplamda faydası olmasa da, insanlığı yeter .Sonra inerken, dikkatli olmam için de sıkı sıkı tembihledi.
Bu deliliğin (macera diyemiyorum, tam bir saçmalık ) tüm anlarını kare kare fotoğraf ve videolarla, bir kaç gün içinde hazılayıp yayınlayacağım.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aydın bey, bugün saat 12-13 sularında Göreleden çıkacağım. Doğu kesimlerindeki yağmur planımı aksattığı için sabah çıkamıyorum. Siz ve katılmak isteyen tüm dostlar için
iletişim no:05558488080
Arkadaşlar sadece mesaj atın, ben sizi ararım.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Derya abi ile biraz önce telefonda konuştuk sağ salim Orduya vardı konaklama yapacağı yere yerleşti.Epey meşakkatli bir tur oldu anlatacağı çok şey var .Ben merak eden olursa diye buraya da bilgi yazmak istedim .Takip edenlere selamları var :)

bajak

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Salcano
Derya bey, katılamadığım için özür dilerim.
Mesajınızı henüz gördüm.

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.039
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Derya abi :) bence tam bir macera olmuş..
Soğanlı geçidi biraz gizemli de olsa insanı çekiyor kendine :)

İlk karın düştüğü dönemlerde yapmış olduğum
Ekim 2012.
Aşağıda ufak bir köy var..
oradan sonra tırmanış başlıyor.
(link)
Soğanlı zirvesi
(link)
Burasıda soğanlı inişi fakat biraz daha değişik bir yerden fakat Çaykara'ya bağlanıyor..
(link)
Soğanlı zor bir lokma olduğunu bir daha gösterdi..
Ben sis yokken çıkmıştım ..

Derya abi muhteşem bir olaya imza attı..