Erzincan'da bunlardan çokca gördüm.

fevzi

Üye
Tepki
25
Erzincan'da bunlardan çokca gördüm. İlk başta amcam bisiklete binmesini bilmiyor onun için yaptı heralde diye düşündüm. Ama gördüklerimin sayısı artınca yük taşımak için olduğunu anladım.
https://lh3.googleusercontent.com/ArTWTsS0n04fAxMNNvdWoKqTeRuxzMiYB0UmyruU-fI=w830-h623-no

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sağ teker havada. :) Derme çatma olduğu için, verimliliği de tartışılır.

Sehzade43

Daimi Üye
Tepki
147
Bisiklet
Salcano
@ahmetcan44

Katılıyorum. 2 tekerde yeterdi yük taşımaya. Bu 3. tekeri kamyonlardaki gibi düşünmüşler :)

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
normalde bu amaçla üretilen arkada iki tekerleği olan bisikletlerde tekerleklerden biri ortada biri kenarda değil sonuçta, normal bir bisikleti yük taşıma amaçlı yıkılmayacak hale getirmek için iki tarafa da tekerlek takılması gerekli... o tekerlek şuan havada ancak sağa doğru yattığında bu sefer sol teker havada olacak, o tekerlek olmasa bisiklet devrilecek...

hatta bir tekerleğin havada kalıyor olması sürtünmeyi bile azaltır... aslında yamuk olması avantaj sağlamış olabilir bile bu durumda...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mert C.

Sürtünmesini falan geçtim; derme-çatma fizik bilgilerim beni yanıltmıyorsa, bu şekilde bir tasarım komple hatalı. Çünkü hiçbir zaman arka tekerlere dengeli ağırlık verilemeyecek, sağ teker yere değse bile. Ortadaki teker işi bozuyor. Bisikletin, toplamda 3 noktadan yere basması gerekir, ağırlığı rahatça dağıtabilmesi ve dengesini sağlayabilmesi için. Yük taşınacaksa, aşağıdaki modeller kullanılmalı;

http://www.netvitrinim.com/images_buyuk/f32/26071817295029467.jpg

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@ahmetcan44

bunlar tabiki daha iyi de normal bir bisikleti yük taşımak için kullanılacak hale getirmiş adamlar, o bisiklete sadece tek taraftan tekerlek eklenmesinden daha iyi olmuş gibi geldi bana...

• Beğen
Tepkiler: Rasimcan Meral

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bir tekerin havada olması dönüşlerde yatma yuvarlanma açısında da avantaj sağlar.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Bence doğru bir tasarım özellikle dönüşlerde ne tarafa dönülcekse o teker yatar ve iyi bir dönüş sağlanır.

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar, geometri derslerinden hatırlayacaksınız. 3 nokta bir düzlem tanımlar. 3 tekerlekli bir bisikletteki 3 tekerin değme noktalarını pratikte yaklaşık olarak nokta kabul edersek ve bisikletin bulunduğu yolu da yaklaşık olarak düzlem kabul edersek:

Bisikletin dengede durması için 3 teker yeterli olacaktır. İmalat toleransları farklarından dolayı 4. olan herhangi bir teker hep havada kalma veya tam yere oturmama/değmeme ihtimali yüksek. İmalat tolerans farkı olsa da 3 tekerlek daima yere değecektir/oturacaktır.

zekizeki

Üye
Tepki
77
İsim
zeki
Bisiklet
Bisan
Bizim buralarda da yaşlı amcalar bazen kullanıyor.

legedema07

Üye
Tepki
25
Bisiklet
Salcano
Tasarım hatalı veya değil, amcam yapmış kullanıyor. Elinde imkan olsa en iyisini yapar. Unutmayın biz babasının garajı olan insanlar değiliz. Babamızın garajı olsaydı neler yapardık neler :)

Mehmet Çınar

Aktif Üye
Tepki
262
İsim
Mehmet ÇINAR
Bisiklet
b'Twin
Bisikletin orjinalini bozladan yapilmis gibi duruyor. Belki yerinden cikarilip normal kullanilabiliyordur.

Tepki
29
İsim
ibrahim kesen
Bisiklet
Diğer
Birisi sevabına bu vatandaşlara Kargo bisiklet (arkaya yük konan 3 tekerlekli yetişkin Bisiklet) var desin 1000-2000 TL arası

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
BORU YETMEDİ

Fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog ve antropologdan oluşan bir heyet bir araştırma için arazide bulunuyormuş. Birden yağmur bastırınca, bunlar da hemen yakındaki bir arazi evine sığınmışlar. Ev sahibi bunlara bir şeyler ikram etmek için biraz evden ayrılmış. Bunlar ev sahibini beklerken, dikkatleri soba üzerinde toplanmış. Soba yerden 1 metre yukarda, altındaki dizili taşların üzerindeymiş. Sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğine dair, kendi aralarında tartışmaya başlamışlar.
Kimyacı:
- Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış.
Fizikçi:
- Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş.
Jeolog:
- Burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan, herhangi bir deprem anında sobanın taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak, yangın olasılığını azaltmayı amaçlamış.
Matematikçi:
- Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış.
Antropolog:
- Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle, sobayı yukarıya kurmuş.
Bu sırada ev sahibi gelmiş. Ona sobanın yukarda olmasının nedenini sormuşlar. Adam demiş ki:
- Boru yetmedi!.. aklıma bu fıkra geldi nedense. :)