Erken Kalkmanın Yararları

Nedret Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
3.629

Uzmanlar erken kalkmanın genlerden mi, yoksa hayat tarzından mı kaynaklandığı konusunda farklı görüşteler. Ama faydaları konusunda hemfikirler...

(link)

“Erken yatıp erken kalkmak bir adamı sağlıklı, zengin ve akıllı kılar.”
Ben Franklin

Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırma Merkezi’nden Profesör Jim Horne, ‘Küçük çocuklar, kadınlar ve yaşlılar erken kalkmaya meyillidir. Gençler ise uykuya daha düşkündür. Kadınların neden erkeklerden daha erken kalktığını bilmiyoruz’ diyor. Bazı uzmanlar ise aile üyelerinin uyku düzeninde benzerlikler olmasının genlerden kaynaklandığını ifade ediyor.

Erken kalkanların uyku problemleri daha azdır. Erken kalkanların üçte ikisi uykularını aldıklarını ve nadiren yorgunluk hissettiklerini söylüyor.

Araştırmacılar erken kalkmanın depresyonu yenmeye yardımcı olduğunu söylüyor. Vücut hormonlarını düzenlediği gibi kilonun korunmasında da etkilidir. Erken saatteki güneş ışığı mevsimsel duygulanım bozukluğuna karşı iyi gelir. Stresi hafifletir. Kişinin sabahları beş dakika sessizlikte kendisiyle baş başa kalması günü sakin geçirmesinde de etkilidir.

Vücut saatinizi ayarlamanın yolları

-Perdeler açık uyuyun, bu sayede güneş ışığı erken kalkmanıza yardımcı olur.

-Günün erken saatlerinde vücudunuzun güneş ışığına maruz kalmasına çalışın.

-Akşamüstü beşten sonra güneş ışığının gözlerinizi kamaştırmasına izin vermeyin, zira bu sizi güneş gözlüğü takmaya teşvik eder.

-Kalktıktan kısa bir süre sonra egzersiz yapın.

-Her gün aynı saatte kalkın.

alıntıdır.

Scudo

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
kesinlikle perde açık uyumak çok iyi oluyor
ben hep güneşle birlikte uyanırım
yazın 5'te, kışın 7'de :)

mümkünse öğle saatlerinde yarım saatlik bir siesta da süper oluyor ama pek mümkün olamıyor haliyle

Aytekin Erzan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.086
@Nedret Günaydın

resimdeki şey nedir çözemedim ağaç kütüğümü bi hayvan leşimi nedir o?

S.GUCLU

Forum Bağımlısı
Tepki
459
Bende fazla uyumanın kötü bir alışkanlık olduğunu düşünenlerden biriyim:mad: ...
Sabah erken kalkmamı gerektiren bir sebep olmasına gerek duymuyorum ve genelde 8 ile 9 saatleri arasında kalkıyorum,bunu alışkanlık haline getirdim ve günüm daha güzel geçiyor hele birde sabah gözlerimi açtığımda güneşi görünce, güne daha bir motive ve enerji dolu başlıyorum:)

Erken kalkmak bence yaşam süresini uzatmaktır

• Beğen
Tepkiler: tugche

fecredall

Forum Demirbaşı
Tepki
460
Buna benzer bir konu hakkında geçenlerde benim kafamda bir takım sorular vardı. Sorularıma güzel cevaplar buldum. Sizlere düşüncemi anlatayım.

Mesela günde 8 saat uyuduğumuzu varsayalım. Yani günümüzün 3/1 i uykuya gitsin. Ortalama insan ömrü de 75 yıl. Bunu 3 e böldüğümüzde 25 yıl eder. Kısacası günde 8 saat uyuyan biri yaşamı boyunca 25 yıl uyumuş oluyor.

Bende bu fikirden yola çıkarak, günde sadece 1-2 saat az uyuyarak daha fazla yıl(lar) görmeliyim dedim.:) Açıkcası çok mantıklı geldi. Hele bu saati okuyarak geçirirsek.:)

Bu da bir nevî yarar sayılır...

Sefa,

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
erken kalkmak ile az uyumayı karıştırmamak gerek
erken yatıp erken kalkmak güzel
ama yaşınıza göre ihtiyacınız olan uyku süresinin kısaltılması taraftarı değilim
günde 4 saat uyku ile idare edenler var ama sağlıklı olduğunu sanmıyorum

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
bilmiyorum ama memur hayatından olsa gerek vucut kendi satini kurmuş gece sat 4tede yatmışş olsamm akşamm 11de yatmışş olsamm saat 6:30-7:30 vucut otomatik oalrak uyanıyorr . uykusuzluğu arayan biri degilimm.

Mert Kabtan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Mert KABTAN
gercekten cok gerekli bilgiler Hepinize Teşekkürler

fecredall

Forum Demirbaşı
Tepki
460
@gatila

Bende az uyuma anlamında söylemedim zaten.:) Ama vücut belli bir süreye kendini ayarladığında sağlık sorunu olmayacağını düşünüyorum. Bu sürede ideal bir süre olacaktır doğal olarak.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Güzel topik için teşekkürler.

Aslında en güzeli, doğayı taklit etmek. Yani hava kararında yatıp gün aydınlanmasına yakın kalkmak. (Yoksa bu öneri fazla tavuk'su mu oldu :))

Yanlış hatırlamıyorsam; psikyatri uzmanlarına uyku bozukluğu(uykusuzluk vs) ile müracaat etme olayı ampulun keşfinden sonra ortaya çıkmış.

Mümkün olduğunca yapay ışık kaynaklarından uzak bir hayat yaşamak ve güneş ışığından maksimum düzeyde faydalanmak vücudumuzun hormonal ve metabolik bioritminin olmazsa olmazlarından.

İbrahimBAKAN

Forum Bağımlısı
Tepki
319
Bisiklet
Scott
Ben de aslında 8-9 saat arası uyuyorum.Ama bu uyuma vakti 00.00-08.00 arası oluyor.Kendimi alıştırmaya çalışıyorum.Yakında bu saati normal düzene geçiricem.Güzel konuydu abi.Eline sağlık :)

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@Mesut Girgiç
Vallahi güzel olurdu Mesut ama bu yıl içinde ve Dünyadaki konumumuza göre müthiş değişiklik gösteriyor. Belki daha ilkel dönemde olsaydı yada tutup bir dağ köyüne yerleşirsek olabilir tabi Ekvatoral bölgede olmak kaydı ile. Mesela İstanbulda bu Haziran'da 7 buçuk saate kadar düşerken Aralık'ta 13 buçuk saate kadar çıkıyor.

Uykuyu iyi alabilmek için doğru vakitte yatmak çok önemli. Çocuk yetiştirenler iyi bilirler uykunun değerini. Doğru vakitte yatarsanız yeterli uykudan sonra zaten uyanacaksınız. Saat hesabı yapmak gereksiz.

Ayrıca, uykudan tasarruf edilebileceğine ben de inanmıyorum. Uyumanız gerekiyorsa uyumalısınız.

Yaşım pek küçük olmadığı halde günde ortalama 8 saat uyuyorum. Elden geldiğince. Sabahları da genellikle 6:30 da kalkarım.

• Beğen
Tepkiler: gatila

bisikletseven

Forum Bağımlısı
Tepki
1.577
Bisiklet
Trek
saat kaçta uyunur, kaçta kalkılır uyku nasıl olmalı vs. hussunda bir kitap okumuştum
yazar Erdal Demirkıran,kitap "Sadece Aptallar 8 Saat Uyur"* beni etkilediğini söyleyebilirim
*kitabın adı gıcaklayıcı olsa da kimse alınmasın lütfen
okumanızı tavsiye ederim bir solukta bitirilecek bir kitaptır
sitesi de şu
(link)

Ahmet Gürkan

Daimi Üye
Tepki
328
Bisiklet
Sedona
Tatil günleri öğlenlere kadar uyuyanları anlamıyorum. Haftada topu topu 1 gün tatilin var ve onu dolu dolu yaşayarak, kendin için harcayarak geçirmek yerine uyumakla geçiriyorsun. 3'lere 4'lere kadar uyuyanlar var ya! Afedersiniz ama höst yani! :) Fazla uyumak daha çok dinlenmek anlamına gelmiyor ki, aşırı yorgun olup, uykusuz kaldığın zamanlar haricinde fazla uyku insanı daha da miskin hale getiriyor. Haftasonu geç kalktığım zamanlarda bütün günü tabiri caizse "mal gibi" geçiriyorum. Ama sabah 7:30-08:00'de kalkarım, hava müsaitse atlarım bisikletime 1 saat gezinirim, sonra gelir kahvaltımı ederim, davulumu çalarım falan filan derken bakarım saat daha 10. Yani erken kalkarak tatili doya doya yaşamak için bol bol zaman üretiyorsun kendin için. En güzeli böyle değil mi?

fecredall

Forum Demirbaşı
Tepki
460
@sea84

Eıstain dediğin Einstein ise lütfen bunu nereden duyduğunuzu öğrenebilirmiyim ? Kaynağı nedir ? Çünkü Einstein zamanını boşa harcamamak için birçok çalışma yapmıştır. Onun için sizin söyledikleriniz pek anlamlı gelmedi.

turky

Aktif Üye
Tepki
87
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
arkadaşlar erken kalkan yol alır demiş atalarımız, uzmanlar biyana atalarımız boşuna söylememiştir heralde :)i