Ergojenik Ögeler

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında planet58 tarafından paylaşıldı.

 1. planet58

  planet58 Bisiklet aşığı

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  11 Aralık 2008
  Mesajlar:
  447
  Beğeniler:
  1.096
  Şehir:
  Trabzon ( ama İstanbullu)
  Adı:
  mümtaz öztürk
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Birçok sporcu için kazanmak en büyük hedeftir. Kazanmakla kaybetmek arasında saliseler, milimetreler, gramlar önemli oldukça, performansı artıracak metodların ya da maddelerin kullanımı da önem kazanmaktadır. İyi bir sportif performans fizik kondisyon, beceri, koordinasyon, kas gücü, dayanıklılık ve dengeli beslenme gibi birçok faktöre bağlıdır. Ancak, hemen tüm spor dallarında sporcular antrenman ve beslenmenin yanısıra çeşitli yöntemlerin, maddelerin ya da ilaçların yararına inanmakta ve uygulamaktadırlar. Burada ele alınarak vurgulanmak istenen " sanılanların" ne derece doğru olduğudur. Aşağıda verilen liste çok fazla sayıda sporcu denek üzerinde uzun zaman aralığında yapılan denemeler sonucunda ortaya çıkmış sonuçlardır...

  B kompleks vitaminleri

  Tiamin, riboflavin, niasin, pridoksin, folik asit, pantetonik asit, biotin ve B12 gibi türevleri olan B vitamini sporcular tarafından yoğun kullanılan vitamin gruplarının başında gelir. Bu vitaminler düzenli kullanıldığında sindirime yardımcı oldukları, kasların kasılma sürecinde etkin rol aldıkları ve vücut depolarından enerji salınımına katkıda bulundukları belirlenmiştir. Ancak suda eriyen ve depo edilmeleri mümkün olmayan bu vitamin grupları fazla alındığında sinir hastalıkları, uyuşma, kaslarda koordinasyon bozukluğu ve sinir felçleri gibi bir takım kötü yan etkileri olabilmektedir.

  C Vitamini

  Kıkırdak ve kemik gelişimine, yara iyileşmesine, demir emilimine, stres durumlarında bazı hormonların salınımına yardımcı olur. E vitamini ile birlikte alındığında antioksidan etki yapar. Suda eriyen bir vitamin olması sebebiyle depo edilemez, sürekli belli miktarda alınması gerekir. Bu süreklilik doğal yollardan olduğunda emilim daha etkili olduğundan ilaca yönelmemek gerekir. Sportif performansı arttırıcı etkisi gösterilememiştir. Aşırı dozlarda ; sindirim ve mide şikayetleri, ishal, E vitamini gereksinimi artışına, bakır ve demir metabolizmasında bozulmaya, böbrek taşları ve gut hastalığına sebep olur.

  E Vitamini

  Hücre bütünlüğüne ve kas metabolizmasına yardımcı olur. Egzersiz sonucu oluşan serbest radikallerin zararlı etkilerini önlemede çok önemlidir. Eksikliği durumunda anormal kas fonksiyonlarına sebep olur. Sportif performansı ve kas dayanıklılığını arttırdığı iddia edilmektedir. Yükseltide performansı arttırıcı etkisi olduğu saptanmıştır. Aşırı miktarlarda alındığında, depresyon, yorgunluk, soğuk algınlığı benzeri semptomlar, A ve K vitaminlerinin etkilerini önleme, kan basıncı artışı ve bir takım toksik etkiler yaptığı saptanmıştır.

  A Vitamini

  Enfeksiyona direnç gelişmesi ve görme fonksiyonlarında etkili bir vitamin grubudur. Antioksidan etkileri vardır. Aşırı dozlarda mide bulantısı, saç dökülmesi, kafa içi basınç artışı, yüksek kalsiyum değerleri, kemik ve böbrek hasarı, karaciğer hasarı ve doğumsal defektlere neden olmaktadır..

  D Vitamini

  Kemiklerin büyümesini ve gelişimi sağlar. Kemiklerin güçlü olmasını sağladığından bazı sporcular tarafından fazlaca kullanılmaktadır. Aşırı kullanımda iştahsızlık, kan kalsiyumunda artış, yumuşak dokularda kalsiyum birikmesi, böbrek, kalp, akciğer ve eklem çevresi doku hasarına sebep olur.

  K Vitamini

  Kan pıhtılaşma mekanizmasını düzenler. Fazla kullanıldığında karaciğer hasarına neden olur..

  devam edecek.....
   
 2. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.952
  Beğeniler:
  8.837
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Eline sağlık Mümtaz hocam,:in:

  yakında sağlık bölümünden diploma alacağız neredeyse :)
   
  planet58 bunu beğendi.
 3. #3
  planet58

  planet58 Bisiklet aşığı

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  11 Aralık 2008
  Mesajlar:
  447
  Beğeniler:
  1.096
  Şehir:
  Trabzon ( ama İstanbullu)
  Adı:
  mümtaz öztürk
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  B-15 Vitamini

  Mitokondride solunum enzimlerini aktive ederek dayanıklılığı artırdığı idda edilir. Yapılan çalışmalarda B-15 vitaminin egzersiz sırasındaki kardiyovasküler ve metabolik yanıtları değiştirmediği saptanmıştır.

  Protein Tozları

  Ağırlık sporu yapan sporcuların en çok kullandığı ek besindir. Diyetin ve protein emiliminin yetersiz olduğu durumlarda kas kitlesi ve ağırlık artışında etkilidir. Aşırı ağırlık antrenmanları sırasında bile besinlerle alınan protein yeterli olduğu savunulmaktadır.


  Amino Asit Karışımları

  Besinsel proteinlerden daha kolay emilebilir. Protein emiliminde bozukluk olanlarda yararlıdır, normal bireylerde etkileri çok azdır. Aminoasit alınması büyüme hormanu ve insülin salınımını artırıcı etkide bulunabilir, bu iki etki de anabolik etkidir. Özellikle arjinin ve ornitinin büyüme hormonunu artırdığını ve vücut yağ oranını azalttığı iddia edilmektedir. Düşük dozlarda büyüme hormonunu artırıcı etkileri çok azdır. Haltercilerde arjinin, ornitin, lizin ve tirozinin büyüme hormonu salınımına, kas gelişimine ve kas kuvvetine etkileri olmadığı saptanmıştır. Yapılan ağırlık antrenmanları büyüme hormonu salınımını artırır, aminoasit alınması bu etkiyi artırmaz.

  Besinlerle alınan proteinlerle aşırı aminoasit yüklenmesine rastlanmaz, ancak uygun kullanılmayan karışımlarla aminoasit dengesizliklerine sıklıkla rastlanır. Aşırı aminoasit alınması şiddetli mide ağrıları ve ishal gibi akut gastrointestinal rahatsızlıklara neden olur, uzun süreli kullanımlarda karaciğer ve böbrek problemleri oluşabilir.


  Arı Poleni

  Arı polenleri % 55 karbonhidrat, % 1-20 yağ, % 6-30 protein, mineral, vitamin içerir. Kana geçince karbonhidratlar basit şekerlere, yağlar yağ asitlerine, proteinler aminoasitlere çevrilir. Sportif ve cinsel performansı artırıcı, infeksiyon, alerji, kanseri önleyici, yaşamı uzatıcı, sindirimi kolaylaştırıcı etkisi olduğu savunulmaktadır. Ergojenik etkisinin içerdiği karbonhidrat, vitamin ve minerallere bağlı olduğu savunulmakta ve egzersiz sonrası toparlanmada etkili olduğuna inanılmaktadır. Ancak sportif performansa artırıcı etkileri ispatlanmamıştır.

  Arılar birçok bitkiden polen topladıklarından hangi bitkilerden toplanan polenlerin etkili olduğu bilinmemektedir. Doğal arı poleni üretiminin yanısıra otomatik makinalarda da üretim yapılmaktadır. Doğal olarak üretilen arı polenleri bakteri, mite, sinek yumurtaları, sinek kanatları, arı tüyleriyle karışık olabilir. Polenlerin yanısıra bu maddeler allerjik kişilerde astım, ürtiker, anaflaktik şok, konjuktivit gibi yan etkilere neden olur.


  Arı Sütü

  Ana arıyı beslemek için işçi arılar tarafından üretilen bir maddedir. Arı sütü kullanan sporcularda performans artışı ile ilgili herhangi bir bulgu saptanamamıştır.


  Bira Mayası

  B vitaminlerinden ve krom, selenyum gibi minerallerden ve nükleik asitlerden zengindir. Ergojenik etkisi gösterilememiştir. İçeriğindeki nükleik asitler nedeniyle fazla kullanıldığında gut hastalığına yol açabilir.


  Spirulina

  Mavi ve yeşil renkli deniz yosunundan üretilir. Zengin besin ögeleri içerdiği iddia edilmektedir, ancak yüksek protein içerdiği doğru değildir. Lezzetsizdir ve zor sindirilebilir. Sportif performansı artırıcı etkileri saptanamamıştır. Genellikle bakteri ve sineklerle kontamine olur, gastroentestinal rahatsızlıklar, mide bulantısı, , iştahsızlık gibi yan etkileri vardır.


  Jelatin

  Hayvanların kemiklerindeki kıkırdaklardan elde edilir. Kas geliştirici etkisinin olduğu ve glisin içeriği nedeniyle performansı artırıcı etkisi olduğu savunulmaktadır. Ancak proteinden fakirdir. Glisinin de performansı artırıcı etkisi saptanamaıştır.


  Kreatin

  Kreatin fosfatın yapısında bulunan kreatin et ya da et ürünlerinde bulunur vya böbrek, karaciğer ve pankreasta glisin, ornitin ve arjinin aminoasitlerinden sentezlenir. Vücutta yaklaşık 120 gramlık deposu bulunur. Kas içi kreatin fosfat depolarının doldurulması için günde yaklaşık 2 gram endojen ya a eksojen kreatine gereksinim vardır. Oral olarak 20-30 gram kreatin alındığında kas içi serbest kreatin ve kreatin fosfat seviyesinin arttığı bulunmuştur. Birçok laboratuar çalışmasıyla kreatin verilmesinin sportif performansta ve toparlanmada etkili olduğu bulunmuştur.


  L-Karnitin

  Sıvı, tablet, kapsül formları satılmaktadır. Eksikliği az görülür. Vücutta böbrek ve karaciğerde esansiyel aminoasit olan lizin ve metiyoninden sentezlenir. Değişik oksidatif kaynaklardan enerji akışını düzenleyici etkileri vardır. Vitamin benzeri etki gösteren ve yağ asitlerini oksidasyon için mitokondriye taşıyan bir maddedir. Kas glikojeninin ekonomik kullanımını sağlar, pirüvat ve aminoasit oksidasyonunu uyarır ve laktik asit üretimini azaltır. Kalbin strese karşı toleransını artırır, ancak bu etki insanlarda gösterilememiştir.

  Yapılan çalışmalarda maksimum oksijen tüketimini bir miktar artırdığı saptanmış, bu artışın da önemli karşılaşmalardaki sonuçta belirleyici olabileceği düşünülmektedir. Uzun süreli yapılan egzersizlerde L-karnitin verilmesinin egzersiz sırasında vücut seviyesi azalan L-karnitinin tekrar yerine konmasında yararlı olduğu bulunmuştur. L-karnitinin yağ asidi metabolizmasına etkisi olduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışmalarda performansı artırıcı etkileri tam olarak ispatlanamamıştır.

  İçerisinde L-karnitin olduğu iddia edilen bazı preparatların D-karnitin içerdiği unutulmamamlıdır. Vücut D-karnitini uygun şekilde kullanamamakta ve vücutta bulunan L-karnitinin kullanımına engel olmaktadır. Sonuçta kas zayıflığı gelişir. Aşırı dozlarda toksik etkileri vardır.


  İnozin

  İnozin, bitkilerde ve kas dokusunda bulunur. Kalp kasının kontraksiyonunu ve kan akımını sağlayan kimyasal maddelerin ve proteinlerin üretimiine yardımcı olur. Kırmızı kürelerin oksijen taşıma kapasitesini artırarak egzersiz yapan kaslara oksijen iletimini kolaylaştırdığı gerekçesiyle sportif performansta yararlı olduğu düşünülmektedir. Dayanıklılık sporlarında glikojen yıkımını, vazodilatasyonu, kasın oksijen alınımını artırıcı etkisinin olduğu ve oksijen borcunda ve yoğunluğun geç gelişmesinde etkili olduğu iddia edilmektedir. Ancak bu iddiaları destekleyecek araştırm yoktur.

  İnozin kullanan sporcularda yapılan çalışmalarda submaksial ve maksimal egzersizlerde oksijen tüketiminin artmadığı, maksimal egzersiz süresinin değişmediği saptanmıştır. İnozinin vücutta son yıkılma ürünü ürik asittir. Fazla miktarda alındığında gut hastalığına neden olur.


  Koenzim Q-10

  Vitamine benzer etkileri vardır. Mitokondride oksidatif metabolizmaya etkide bulunur. Kalp hastalarında kalp kasının oksijen alımını artırdığı gerekçesiyle kullanılır. Koenzim Q-10 kullanan kişilerde metabolik, kardiyovasküler yanıtların değişmediği, oksijen tüketiminin ve dayanıklılık performansının artmadığı saptanmıştır.


  Ginseng

  Ginseng, Uzak Doğu'da tonik, restoratif amaçlı ve profilaktik ajan olarak binlerce yıldır, sporcular tarafından ise ergojenik olarak yıllardır kullanılmaktadı.Kapsül, toz, çay ya da krem olarak satılır. Sinir sistemi bozuklukları, anemi, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, dispepsi, mide bulantısı, baş ağrısı, tüberküloz, diabet, karaciğer, kalp ve böbrek hastalıklarında kullanılmaktadır. Trankilizan ve sedatif olarak da kullanılan ginsengin üretimi ve satışına bazı ülkelerde sınırlama getirilmiştir. Ancak bazı ülkelerde ilaç olarak değil ek besin olarak değerlendirilmektedir.

  Ergojenik amaçlı kullanımını destekleyecek bilimsel araştırmalar yoktur. Hayvanlarda yüksek dozlarda dayanıklılığı artırıcı ve yorgunluğu geciktirici etkide bulunduğu ve uzun süren egzersizlerde yağ asitlerinin oksidasyonunu artırarak glikojen ekonomisi sağladığı saptanmış. Ancak insanlarda dayanıklılık ve yorgunlukta önemli olan yağ metabolizması, kalp atım hızı, oksijen tüketimi, laktik asit üretimi, insülin ve büyüme hormonunda değişiklik yapmadığı saptanmıştır. Uzun süre kullanımda sinirlilik, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara, hipertansiyona, deri lezyonlarına, ishale yol açar. Bu belirtiler ise sportif performansı düşürebilir.


  Kromium Pikolinat

  Sporcuların yağsız vücut kitlesi artışında önemli rolü olduğu gerekçesiyle kullandıkları bir eser elementtir. Anabolik etkilerini destekleyecek bilimsel çalışma yoktur. Birçok kişinin besinlerle krom gibi eser elementleri yeterince alamadığı bilinmektedir. Ancak gelişigüzel alınan krom da yan etkilere neden olur. Günde 200 ug'dan fazla alınan kromium pikolinat anemiye yol açar. Günlük 400 ugr krom alınması ise toksik etkide bulunur.


  Boron

  Boron eksikliği oluşmuş menopoz sonrası bayanlarda, boron verimesiyle serum testosteron seviyesinin arttığı tespit edilmiştir. Bu bulgudan sonra anabolik steroidlere benzer etkileri olduğu iddialarıyla piyasaya sürülmüştür. Postmenopozal kadınlarda hormanal değişikliklerin olmasına karşın sporcularda olumlu etkileri bulunamamıştır. 7 hafta süreyle günde 2.5 mg boron verilen vücut geliştiricilerde boron seviyesinin artışına karşın total ve serbest testosteron seviyesinde değişiklik olmadığı saptanmıştır.


  Gama Orizinal ve Diğer Bitkisel Steroller

  Gama orizinal bir bitkisel steroldür ve kullanılma nedeni kimyasal olarak kolesterole benzemesidir. Bu kimyasal benzerlik fizyolojik, metabolik ve performansa etkileri konusunda çok çeşitli teorilerin ve iddiaların oluşumuna neden olmuştur. Diğer bitkisel steroller de birçok bitkisel yağlarda bulunur. Sporcular bu bileşikleri, testosteron üretimini ve büyüme hormonu salınımını artırdığına inanarak, yağsız vücut kitlelerini artırmak amacıyla kullanırlar.

  Yapılan çalışmalarla vücudun bitkisel steroldür verimli olarak kullanamadığı bulunmuş ve anabolik etkileri ise saptanamamıştır. Gama orizinal verilen hayvanlarda testosteron üretiminin azaldığı ve anabolik aktivitenin baskılandığı gözlenmiştir. Sterol bileşiklerinin emiliminin çok az olması nedeniyle toksik etkileri saptanamamıştır.


  Sporculara Öneriler

  * Ergojenik yardımcıları yarışmadan çok önce, antrenman döneminde deneyin.

  * Deneme aşamasında yarışmaya benzer koşulları sağlamaya çalışın ve etkilerini gözleyin.

  * Fazla vücut yağlarından kurtulun.

  * Maddeleri denerken önerilen dozları aşmayın ve uzun süreler kullanmayın.

  * Sıcak ortamlarda idrar söktürücü etki ile vücut sıvı depolarını azaltacağı için yarıştan bir gece önce alkol, sabah ise kafein almaktan kaçının.

  * Hiçbir ticari ek besinin sporcuya iyi antrenman, iyi beslenme ve iyi dinlenme kadar yararlı olmadığını, dengeli beslenmenin antrenmanı tamamladığını ve diyet manüplasyonunun antrenmansız bireyden elit sporcu oluşturamadığını unutmayın.

  Tüm sporcu arkadaşlarıma çalışmalarında sonsuz başarılar dilerim......
   
 4. yamaç kolatan

  yamaç kolatan Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  181
  Beğeniler:
  158
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  çok çok teşekkürler ! bizim için inanılmaz yararlı bilgiler bunlar !!
   
  çirkin ve Kutay Özdemir bunu beğendi.
 5. iconaclast

  iconaclast Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  109
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  evet bencede.hele ki bu konularda pekde bir bilgi sahibi olmayınca kendi adıma.
   
  çirkin ve Kutay Özdemir bunu beğendi.
 6. Murat Çiftci

  Murat Çiftci Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Şubat 2008
  Mesajlar:
  373
  Beğeniler:
  250
  Şehir:
  çanakkale
  Seviye:
  Polen ve arı sütü hakkında çıkan sonuçlara gerçekten şaşırdım.İnternette bu takviyelerin sporcuya etkisinin çok olduğunu söyleyen pek çok araştırma var.
  Gerçekten çok iyi araştırıp,okumak lazım.
   
  Kutay Özdemir bunu beğendi.
 7. SRT

  SRT Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.115
  Beğeniler:
  1.286
  Şehir:
  İzmir/İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Sağolasın kardeşim...Çok yararlı bilgiler...
   
  Kutay Özdemir bunu beğendi.
 8. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Eline sağlık Mümtaz hocam,
  Benim de eklemek istediğim her türlü ergojenik yardımcının antrenör denetimi ve tavsiyesiyle kullanılmasıdır. Bu özellikle genç sporcular için çok önemli zira böyle şeyleri kontrolsüz kullanıp gerek sakatlanarak gerekse de diğer yönlerden kısa sürede spordan kopan genç sporcular tanıyorum.
   
  çirkin ve planet58 bunu beğendi.
 9. d.berkay

  d.berkay Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.887
  Beğeniler:
  3.211
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Demir Berkay
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  Çok sağolun çok faydalı bir kaynak oldu bizler için..
   
  Kutay Özdemir bunu beğendi.
 10. #10
  planet58

  planet58 Bisiklet aşığı

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  11 Aralık 2008
  Mesajlar:
  447
  Beğeniler:
  1.096
  Şehir:
  Trabzon ( ama İstanbullu)
  Adı:
  mümtaz öztürk
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Evet Hakan Hocam çok haklısınız. Özellikle genç sporcu arkadaşlar başarıyı erken yakalamak adına bu tür takviyelere erken dönemlerde yönelebiliyor. Benim için spor hayatımda artık bir slogan haline gelmiş bir sözü yinelemekte fayda var ; İyi antrenman-İyi beslenme ve iyi dinlenme=Başarı...Tüm sporcu arkadaşlarıma antrenmanlarında ve yarış hayatlarında üstün başarılar dilerim...
   
 11. Kutay Özdemir

  Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  630
  Beğeniler:
  506
  Şehir:
  İstanbul, Kadıköy
  Seviye:
  harikulade bir kaynak çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler...
  iyi pedallamalar...
   
  çirkin bunu beğendi.
 12. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.045
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  mümtaz abiye emekleri için teşkkürler.ben Türkiye de yapılan spor imkanları ,yıllık antrenman saati ve içeriği ,düşünülürse,çok fazla besin yardımına ihtiyacı olmadığını düşünüyorum,bence genç sporcular bu yazıları okuyup ,boşa aldıkları şeyleri görüp farkına varmalı ,ama ben onlarda suçu bulmuyorum,antrenör belgesine sahip ,resmi olarak antrenör ama,alakası olmayan kişilerde buluyorum suçu ,ufak hesaplar peşinde kulaktan duyma bilgilerle ,sporcuları çöp tenekesi gibi kullananlara ,yazık,aslında potansiyelimiz mevcut ama bu tür antrenörler,hastalık gibi yapışır ,bırakmaz genç sporcuyu.bazıları hasbel kader bir kursa gider ,ve 10 günde belge alır ,ve küçücük çocuklar emanet edilir,hayatında koşmamıştır bile ,ama gelir size ahkam keser,aslında bunlar ilaç,doping,vs daha tehlikelidir.çünkü küçük yaşta eline gelen sporcuyu ileride bir daha düzeltemezsiniz.saygılarımla
   
 13. Bahadır ATILGAN

  Bahadır ATILGAN Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2009
  Mesajlar:
  386
  Beğeniler:
  606
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Merhabalar,
  Mümtaz hocam, emeğine teşekkür ederim. Ancak bir konuda eleştireceğim.
  Bu tip konularda kaynak belirtirsek, hem bunu hazırlayanların emeğine saygımızı göstermiş oluruz hemde daha bilimsel olur.

  Kalın sağlıcakla..
   
 14. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.045
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  muhattap ben değilim ama görüşümü yazmak istedim.Zaten burda yazan kişiler kendi araştırması olduğunu iddia ederek yazmıyor,çeşitli kaynaklardan alarak derleyip toplayıp,belki kendi tecrübelerinide katarak aktarıyor.alınan kaynaklara gelince onun sonu yok,alıntıyı yaptığınız kitabın arkasında yüzlerce alıntı mevcut ,yani siz onun yalancısınız!!ve burası forum,akademik kariyerdeki gibi tez verdiğimiz bir şey söz konusuda değil,zaten bu bilgiye ihtiyacı olacak derecede olan birisi için, bu kaynaklar birşey ifade etmez,zaman kaybı olur,naçizane görüşüm
  saygılarımla
   
  Hakan Yazman ve planet58 bunu beğendi.
 15. #15
  planet58

  planet58 Bisiklet aşığı

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  11 Aralık 2008
  Mesajlar:
  447
  Beğeniler:
  1.096
  Şehir:
  Trabzon ( ama İstanbullu)
  Adı:
  mümtaz öztürk
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Burada yazılanlar onlarca kaynaktan değişik zamanlarda edinilen ve özetlenen bilgiler olduğundan direkt olarak şuradan alıntıdır deme şansımız yok. Yani daha basit bir anlatımla üniversiteden mezun olmuş birinin konusunda birşeyler yazması okuduğu yıllara ve kendi deneyimlerine dayanır. Bu da ancak yıllarca yaşanarak ve emek verilerek edinilen deneyimler olduğu için kaynak gösteremiyoruz. Ancak bazen tek yazı üzerinden aktardığımız bilgiler olduğunda yazının sonunda isim belirterek kaynağı belirtiriz. Aslında benim kendi düşüncem ; bilgi paylaşıldıkça değer kazanır, bilgiyi bilgi yapan araştırıcının emeğidir. Az da olsa karşı tarafa bir şeyler katabiliyorsa ki bu bilginin doğru olması şartını da taşır, işte bu noktada doğru bilginin doğru adrese ulaşması en önemli nokta diye düşünüyorum. Yani okuyan bilgiyi ya da bilgiyi vereni sınamak isterse kendi araştırması gerekir. Çalışmalarınızda sonsuz başarılar dilerim...
   
  Fırat Dizman ve Hakan Yazman bunu beğendi.
 16. ceren pehlivan

  ceren pehlivan Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2009
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Bilgiler için teşekkürler;

  Bende zamanım oldukça spor yapmaya çalışıyorum. Geçenlerde de sporumu yaptım eve dönerken canım gene atıştırmalık bi şeyler çekti. Cheetos'un yeni çıkan ürünü Cheetos Sweetosunda protein ve lif açısından zengin olduğunu duydum. Çocucuğum içinde hep ondan alıyorum. Bu yaşlarda sağlıklı büyümek önemli ne de olsa. :)
   
 17. Bahadır ATILGAN

  Bahadır ATILGAN Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2009
  Mesajlar:
  386
  Beğeniler:
  606
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Merhabalar,
  Derdim sadece daha fazla bilgiye ulaşabilmek. Yoksa kimseyi eleştirdiğim felan yok.

  Kalın sağlıcakla
   
 18. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.045
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  bahzettiğiniz ürünün içeriği nedir? bildiğimiz cips filanmı?
   
 19. Murat Çiftci

  Murat Çiftci Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Şubat 2008
  Mesajlar:
  373
  Beğeniler:
  250
  Şehir:
  çanakkale
  Seviye:
  Cheetos dediğine göre sanırım bizim bildiğimiz cips.Eğer öyleyse ki yanıldığımızı sanmıyorum,hocam ne yaptınız siz? =)
  Beslenme başlığı altında yazılan tüm konuları okumanızı öneririm.Eğer bildiğimiz Cheetos'sa ve siz bunun sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız ciddi anlamda zamanınızı ayırıp baştan sona okuyun derim.
  Saygılar...
   
 20. ceren pehlivan

  ceren pehlivan Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2009
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Bu Cheetos'un bi ürünü. Diğer ürünlerinden daha farklı ve içerik açısından da daha zengin. Çocuklara yönelik bir ürün. Bunu bir atıştırmalık olarak düşünün. Kakao ve süt dolgulu, buğday ve pirinç gevreği içeriyor ve katkı maddesi yok. Protein ve lif açısından da zengin zaten daha önce de belirtmiştim. Trans yağ da hiç yok ve bence bu çok önemli. Ben de zaten sağlıksız bi şeyi çocuğuma yedirmem ve bu ürüne de inandığım için bunu ara sıra yemesine izin veriyorum. Bu kısma yazmamın sebebi de bunu sizinle paylaşmak istemem.
   

İlginizi Çekebilir

strength-training-program-for-cyclists.jpg
Merhabalar, Forumda zaman zaman sorulan ve tartışılan bir konu olması sebebiyle ve güzel de bir antrenman programı bulmamla birlikte bu konuyu foruma kazandırmak istedim :) Programda 6 temel...
upload_2016-8-24_10-37-19.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
leg-cramps.jpg
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...