Enerji Sistemleri Mühendisliği

Tepki
38
Merhabalar, enerji sistemleri mühendisliği bölümüne yeni girdim ve merak ediyorum Türkiye'de önü açık mı bu sektörün, durumu nedir?

• Beğen
Tepkiler: Yunus YILMAZ
Scudo

Yunus YILMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
604
Bence tek Türkiye değil bir çok ülke enerji sistemleri sektöründe
geride kalmış durumda ...
şöyle bir bakıyorumda.
insanlar %90 enerji üretimini barajlardan sağlıyor.
Halbuki rüzgar ve güneş bunlar büyük enerji kaynakları olabiliyor.
son zamanlarda trafik ışıklarını bazı şehirlerde
[ Malatya merkezde gördüm , Mersin'de bir kaç yerde var ]
güneş enerjisi ile çalışan trafik ışıkları takmışlar
bu çok güzel bir uygulama.
Belçika'da arkadaşım var . adidas'ın fabrikasında çalışıyor.
dediğine göre fabrika elektrik ihtiyaçlarını
fabrikanın sahibinin yaptırdığı rüzgar pervanelerinden
sağladıklarını söyledi. bu çok güzel bir şey.

Acaba bu sektör neden gelişmiyor
diyip bakınca bu sektörde hiç ilgilenmeyen mühendisler az oluşumu , yatırımların
az oluşumu veya devletin hiç ilgilenmediğini düşünüyorum.

Bunlar çok önemli kaynaklar .
barajlar sadece enerji kaynağı olmaktan çıkmalı .
rüzgarın gücü ve güneş ışınlarının verdiği sonsuz enerjiyi hiç bir
varlıkta bulamazlar . ama hala hiç bir ülke olsun devlet olsun
bu sektöre yönelmiyor.
Maliyetimi çok bilmiyorum.
başkalarımı bu tür yararlı enerji kaynaklarının
kullanılmasında zarara ugrayacakmıdır evet bu olabilir .
belki zarara uğrayacak kişiler tarafından sektörün gelişmesi engellenebiliyordur.

• Beğen
Tepkiler: Burak Oztarak
Tepki
38
Gelişmiyor gibi gözüksede aslında hızla gelişmekte. Doğru söylemişsiniz birtek Türkiye değil birçok ülke geri kalmış durumda. Gün geçtikçe dahada değeri artacak olan bu sektöre yapılan yatırımlar gün geçtikçe artıyor. 20 yıl içerisinde bu sektöre yapılması zorunlu olan yatırım değeri astronomik bir değer.(Şuan tam değer aklımda değil yalan olmasın) :) Fakat çok astronomik olduğunu hatırlıyorum. Farkettiyseniz yapılması zorunlu dedim, çünkü yapılmaz ise sonuçları çok çok kötü olabilir... Tabi diğer ülkelere nazaran daha ileri görüşlü olan Avrupa ülkeleri ve Amerika yatırımlarını hergeçen gün arttırmakta... Belçika'da rüzgar enerjisinin yaygın kullanıldığını bende duymuştum. Amerikadaki rüzgar tribünü çiftlikleri devasa düzeylere ulaşmakta. Umarım Türkiye'de bu konudaki hassasiyetini arttırır önüzümüzdeki günlerde.

• Beğen

Caner HOCAOĞLU

Daimi Üye
Tepki
170
Bisiklet
Bianchi
Merhaba bencede günümüzde Türkiyede yeni yeni gündeme gelmeye başlayan ve ihaleler ile yatırımların yapılmaya başlandığı başta rüzgar türbinleri olmak üzere ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları revaçta olucaktır. Çünkü artık dünyada bu yönde bir eğilim olmaya başladı. Fosil yakıtlara alternatif olarak diğer çevreci ve temiz enerji kaynaklarından istifade etmek için çalışmalar her geçen gün artarak devam edicektir.
Benim kardeşimde Enerji sistemleri mühendisliğinde okumakta. Siz hangi üniversitede okuyorsunuz. Galiba çok fazla meslektaşınız yok şu zamanda :)
Benim kardeşim Karabük Üniversitesinde okuyor.

Yunus YILMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
604
bu sektörün önü açık
gelişmeye müsait
bu alanda mühendislerde yetişiyor.
bu demek oluyorki ilerde Türkiye'de belli bir seviyeye ulaşacaktır.
tabi çoğu sektörde olduğu gibi bizim mühendislerimiz umduklarını Türkiye'de bulamayınca başka ülkere gitmez ise. Bakın görün ilerde öyle olur.

Bizim üniversitelerimizde veya yabancı üniversitelerde yetişen mühendislerimiz devletin bu sektöre destek vermemesinden dolayı
başka ülkere gidip o ülkeler adına çalışacakları kesindir.

• Beğen
Tepkiler: Burak Oztarak
Tepki
38
@Yunus YILMAZ

Evet çoğu sektörde öyle oluyor, eminimki bu sektörde de olacaktır yurtdışına gidenler. Umarım devlet gereken desteği verir ve mühendisler de önyargılı bir şekilde başka ülkelere gitmezler.

• Beğen