Enerji Jeli nasıl yapılır?

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
İnternette birkaç tane maltodekstrin katkılı enerji jeli tarifi buldum. Aranızda bu tip enerji jeli yapanlar , ellerinde tarif olanlar , denemiş olanlar var mı?

Scudo

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
@Faruk ÇUBUKCU

ben de öyle düşünüyorum :) kendinizi zehirlemeyin arkadaşlar ne olduğunu bilmediğiniz şeylerle ( şimdi birileri çıkıp içindekiler yazılı demesin lütfen herşeyin ama herşeyin belirtildiğini zannetmeyelim ) örnek mi istiyorsunuz ? o zaman bütün bisküvilerde ve çikolatalarda kullanılan %100 gdo lu soyayı araştırın . . .

A.Samet Topcuoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Balı al ıcıne fındık ezıp koy sonra ye sonra senı durdurana ask olsun :) duz duvara cıkarsın :) ben yemeden cıkıorm orası ayrı mevzu :)

• Beğen
Tepkiler: ömerr

İlyas ŞANLI

Forum Bağımlısı
Tepki
961
Kuvvet macunu :D Antrenmanlardan önce kullanmıştım bi ara:p ancak ilk birkaç kullanımda karıştırmayı unutmuşum,:eek: içindeki baharatları direk yutunca,yarım saate kadar ağzınızdan ateş çıkma ihtimali çok yüksek:D

Bir de Bal+fındık+ceviz veya tahin+pekmez on numara olur

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Beyler benim söz ettiklerim padişah macunları değil . Bunlar anında kan şekerini yükseltir. Başta iyi performans verirken ,birden adamı tüketir.

İlyas ŞANLI

Forum Bağımlısı
Tepki
961
@Ali Gelir

Size katılıyorum.Gerçekten de şeker oranı aşırı fazla olduğu için birden enerji verirler ama dediğiniz gibi sonrası kötü.Arkadaşlar enerji jeli nasıl yapılır? ın dışında birşeyler yazınca ben de yazayım dedim antrenman yaparken,enerji için ne yediğimi :)

Tepki
35
Ben tükenmek üzerken kola içiyorum, gerçekten çok işe yarıyor. Lightları işe yaramıyor ama.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@Ali Gelir

Selam bu eski bir bilgi, günümüzde bilindiği üzere yüksek eforlu antrenmanlarda basit şeker alındığında kan şekerinin ani fırlama ve düşme olayı olmamaktadır. Yüksek eforlu antrenmanlarda kan şekerini yükselten basit şekerli gıdalar alınmalıdır.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Ben şöyle bir "jel" yapmıştım manavgat maratonunda.
KAhvaltıdan aldığım böğürtlen marmeladına maldodextrin, destroz, deniz tuzu, potasyumlu tuz eklemiştim (glutamin, karnitin vb eklemiş olabilirim hatırlamıyourm) kola da eklemiştim sanırım. İsterseniz ginseng de eklemeyi deneyebilirsiniz jellerde olduğu gibi...

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@Hakan Yazman

evet daha önecede konu olmuştu.eski yazılanlar hep böyleydi,bende bu güne kadar kullnadığım halde hiçte vücudumun düştüğünü görmediğimi söylemiştim açıkçası,belki fazlası, yani fazla şeker,belki mideyi rahatsız edebilir.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

İlyas ŞANLI

Forum Bağımlısı
Tepki
961
@Hakan Yazman

Kafam biraz karıştı açıkcası :eek: ama deneyip görmek lazım,en güzeli :)

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@kustomizer

Kafa karışacak bir şey yok, antrenman yapmadığınızda şekerli gıdalar alırsanız (glisemik indeksi yüksek şekerler) kan şekeri önce yükselir ve vücudun insulin tepkisiyle kan şekeri çok düşer ve halsiz kalırsınız...

Ama nabzınız dakikada 150-160 ın üzerine yükseldiği yüksek eforlu antrenmanlarda basit şekerli gıdalar alınınca yukarda yazdığım yükselip düşme olayı meydana gelmemektedir, zira alınan şeker süratle yakılmaktadır. Bütün yarışçılar veya ağır antrenman yapanlar bu şekilde beslenmelidir. Yüksek eforlu antrenmanlar şeker yakım sistemi üzerine kuruludur...

İlyas ŞANLI

Forum Bağımlısı
Tepki
961
@Hakan Yazman

Hakan Abi tamamdır şimdi.:) Antrenmanlarda nabız aralığımı 160-180 arasında tutmaya çalışıyorum.Normal zamanlarda basit şekerli gıdalar almamaya dikkat ediyorum.Demek ki doğru yoldayım.:) Ancak son 1yıl dan önce aşırı şekerli gıdalar ve asitli içecekleri fazla tükkettiğim için,bazen çok fazla şeker alma ihtiyacı hissediyorum.Böyle zamanlarda krizi atlatmak için ne yapmak gerekir?

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@kustomizer

Durumu çok iyi anlıyorum, zaman zaman bana da oluyor. Böyle bir durumda önce bolca su içmeli, 5-10 dakika sonra da birer domates salatalık yemeli 5-10 dakika sonra bir taze meyve kokteyli yemeli (ben bu aralar ucuz olduğu için bolca kiraz tüketiyorum :) ) . Bundan sonra kendinizi 15-20 dakika tutarsanız krizin geçtiğini göreceksiniz. Salatalık domatesi meyveden önce yememizin nedeni, meyve şekerinin kan şekeri dengesini bozmaması için, sebze bu açıdan bir tampon oluşturuyor...