Endurance ve Race kadro farkı

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
3.439
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar baya bi aradım fakat cevap bulamadım. Endurance ve race kadro farklılıkları nelerdir. Malum her firma belirtmiyor endurance yada race olarak bu farkı nasıl anlayabiliriz.

Scudo

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
3.439
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet o yazıyı biliyorum pınarello ve orbea kıyaslaması. Benim merak ettiğim kadro geometrisine bakarak farkı anlamak.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.323
Bisiklet
Specialized
Açık açık belirtmeseler de üreticiler ürün tanımlarında kadronun tasarımında neye öncelik verildiğini söylerler. Katalogda veya internet sitesinde bisikletin ne kadar hızlı veya hafif olduğu ön plandaysa yarış kadrosudur; rahatlıktan, uzun sürüşlere uygunluğundan falan bahsediliyorsa endurance kadrosudur. Bunun dışında, geometrisinin özelliklerine bakarak da anlayabilirsiniz.

Yarış bisikletlerinde tekerler arası mesafe daha azdır (Orta boy, yani 54cm kadro için 1 metreden azdır)
Stack/Reach oranı yarış kadrosunda daha düşüktür (istisnaları olsa da 1,5'ten az olur genelde)
Çoğu endurance bisikletinin alın borusu daha uzun olur

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
498
İsim
Halil TAŞ
Bisiklet
Salcano
Bu gün açılan bir kaç konudan sonra biraz araştırdım.
şekiller daha açıklayıcı o yüzden resim olarak ekledim.
Endurance resimleri aldığım sitede şunu demiş
"Frame geometry can be a key feature of an endurance bike. These bikes will generally have a more upright riding position thanks partly to a taller head tube and slacker fork angle. This puts the handlebars higher, allowing for a less bent over position in the saddle."

Kısaca endurance'da race'e göre daha dik bir sürüş poziyonu veriyor ama bunun sonucu daha yavaş bir bisiklet.

Kaynak: What is the difference between a road race and endurance/gran fondo bike?

Dosyalar

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.128
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu da scott un bu konudaki resmi kırmızı olan comfort yani endurance siyah olan race yani aero. Aslında fark o kadar fazla değil. 1-2 saati geçmeyen kullanıcılar için çok fazla farketmeyeceğini söylüyorlar. Ama uzun turlarda fark farkedilir deniyor. Ayrıca endurance comfort geometrili bisikletlerde titreşim azaltan bazı ek özellikler de mevcut.

http://dfp2hfrf3mn0u.cloudfront.net/Sol/Solace-geometry_950x570_Technology_2014_BIKE_SCOTT-Sports_71423_jpg_teaser_1.jpg

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

İlker Karakuş

Daimi Üye
Tepki
80
Bisiklet
Canyon
@Murat B. Ayarların düzgün yapıldığı takdirde üstten bakıldığında gidonun ön teker göbeğini kapatması , yani sürücünün ön teker göbeğini görmemesi gerektiği gibi bir genelleme yapılıyor bildiğim kadarıyla, ancak kullandığım endurace bisiklette bütün ayarların bana gayet uygun olduğu halde ön teker göbeği gidon hizasından biraz daha önde görünüyor. Bu endurace kadro geometrisinden kaynaklanıyor olabilir mi? Yoksa 80 mm lik gidon boğazını daha uzunuyla değiştirerek bu genellemeye uygun hale getirmelimiyim?

• Beğen
Tepkiler: mehmet.ali

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.535
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mehmet.ali kadroya karşıdan bakarak bu endurance dir bu safkan race tir demek isterseniz eğer: endurance kadronun alın borusu daha uzundur race kadroya göre ve üst boru endurance kadroda yukarı doğru eğimlidir race kadroda yere paraleldir( ayrıntılara girmeden böyle anlatılabilir zannımca)

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.230
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Çok 'hızlı' ayırt etmek için sele boyu vs. gidon boyu(yerden yükseklikleri) oranı(bence)... Sele yüksek, gidon alçaksa, daha bir aero duruş sergileneceğinden, race kardo; sele ile gidon boyları yaklaşık yakın yüksekliktelerse, race e göre daha bir dik oturuş pozisyonu oluşacağından, endurance kadro olarak genelde ayırıyorum. Tabii ki istisnalar kaideyi bozmaz.

• Beğen
Tepkiler: mehmet.ali

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
321
Bisiklet
Orbea
bisikleti aldığım yerdeki beyefendi şunu demişti; "endurance bir bisiklette atıyorum 100 km den sonra bir 100 km daha yapabilirsiniz ama, race kadroda çok bitkin düşersiniz, haliniz kalmaz!"

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.323
Bisiklet
Specialized
@İlker Karakuş

Gidon ile ön göbeğin gözünüze göre aynı hizada olması, bilimsel dayanağı olmayan bir genelleme. Doğru ayarlar ile aynı hizada olmayabilecekleri gibi hizaya bakarak yapacağınız ayar rahatsızlık verebilir.

• Beğen
Tepkiler: İlker Karakuş
Tepki
9
İsim
Aaa
Bisiklet
Diğer
Lapierre pulsium 300 yeni aldım endurance grubuna giriyormuş sonradan farkına vardım bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tesekkur ederim...

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.600
Endurance tipi bisikletler daha rahat geometrisi olan, titresim sonumleyen bi yapiya sahip. Bozuk yollarda tasli yollarda surmeye musait. Uzerindeki oturma pozisyonu ise alin borusu uzun oldugundan bisiklet uzerindeki tutus pozisyonu daha rahattir. Yeni baslayanlar icin idealdir. Bisikletiniz cok guzel bence kafaniza takmayin :)

BF Okuru

Üye
Tepki
3
Arkadaşlar ben hala farkı ayırt edemiyorum yardım pls :D Endurance alacağım da mesela carraro 052 race, salcano xrs030, Btwin triban 520 bunlardan hangisi endurance hangisi safkan :D

Yukarı Alt